Jump to content
Sign in to follow this  
Dortmund

Mp3 Player

Recommended Posts

Salutare, voi fi scurt si la subiect!

Cam de o saptamana mp3 player-ul nu vrea sa mai citeasca absolut nici un cd (nici audio, nici mp3). Cand pun cd-ul, se aude ca s-ar invarti un pic, dupa care imi da eroare. Pe radio functioneaza perfect.

A mai avut cineva problema asta?

Share this post


Link to post

Da dar nu inca la cele auto.

Cauze posibile

- so busit capu care citeste CD-ul

- so intepenit motrul care muta capu de la socuri (Da si tu putin masina prin gropi cind bagi CD-ul - incearca o data cu masina in panta si apoi in rampa)

- so busit electronica aparatului.

 

Concluzia dul la un electronist sa til diagnosticheze si daca e posibil sa-l repare.

Daca mai e pe garantie masina schimba unitatea la service.

Edited by balogm

Share this post


Link to post

Ce Aveo ai, sedan sau hatch?

Share this post


Link to post

Aveo sedan 2007.

Raman si eu la varianta cu motorasul pentru ca e un pic mai plauzibila! (nu se aude cd-ul invartindu-se deloc)

Ms mult

Share this post


Link to post

Io zic sa-l duci la un electronist.Poa' e murdar capul laser, sau probabil nu mai poate urmari miscarile cd-ului.Am o combina audio cu cdplayer care nu mai citea cduri, ci invartea doar un pic si se oprea: am reglat un potentiometru de pe placuta cu capul laser , si combina si-a revenit.

Share this post


Link to post

Augustinionut probabil ca a stiut ce face cind a reglat optica la cap dar eu nu o recomand altora care nu le au cu electronica.

Asa ca info capetele vin reglate din fabrica de pe o masina automata.

Eu recomand reglatu capetelor numai daca nu mai citesc bine Cd-ul si in general la majoritatea reglajul manual poate fi mai bun ca in fabrica, dar nu intotdeauna. (40%)

Foarte rar capetele dereglate datorite electronici proprii defectate mai pot fi reglate acceptabil. (Vin cu o experienta de reparat 1500DVD playere in studentie cind spun chestia asta - Sincer personal cred ca doar unul a fost scos acceptabil din chestia asta, restul desi au inceput sa citeasca CD-uri nu erau aceptabile din punct de vedere al calitatii pentru client si le-am inlocuit)

 

Probabil ca pentru reglaj augustinionut a miscat capul si a deblocat motorul care muta capul.

Share this post


Link to post

:) cine are rabdare sa se uite cum citeste capul laser un cd va vedea ca se misca spre centrul cdului , in timp ce citeste, si in sus si in jos, odata cu oscilatia cdului.Miscarea aia in sus si in jos tre sa se sincronizeze cu cdul, altfel se opreste.Potentiometrul de l-am reglat asta facea...cand mai repede, cand mai incet , in functie de cum invarteam de el.Am gasit pozitia optima si acu merge.Eu doar am sugerat, n-am zis ca e si musai :D

Share this post


Link to post
Salutare, voi fi scurt si la subiect!

Cam de o saptamana mp3 player-ul nu vrea sa mai citeasca absolut nici un cd (nici audio, nici mp3). Cand pun cd-ul, se aude ca s-ar invarti un pic, dupa care imi da eroare. Pe radio functioneaza perfect.

A mai avut cineva problema asta?

Daca nu ai incercat sa pui un cd de sters eu zic sa nu cheltui bani aiurea - 80% pastila e murdara bafta

Ex. http://www.mediaconsum.ro/produse/periferi.../cd-cleaner.htm

Edited by EM!L
Foloseşte majuscula şi răspunde cu "Add/FastReply"

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...