Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

interesanta treaba cu "vespa"... cred ca e un scuter vespa...oare i-au scos roata ca antifurt sau a fost furata? intreb pentru ca la bicicleta sigur i-au furat-o...si poate s-a gandit omu... :idea:

Share this post


Link to post

Incep sa cred ca fotografia nu-i de mine. Tot nu reusesc sa obtin poze sharp, poate trebuia sa aleg Nikon, poate trebuia sa incep intai cu aparate clasice, cu film, poate trebuia sa citesc mai mult inainte, cine poate stii. Cred ca in acest topic ar trebui sa se regaseasca mai multe comentarii utile

On topic, ma plictiseam la serv si am incercat un portret:

post-498-1181658294_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Alt model nu ai gasit? :mrgreen:

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post
...nu reusesc sa obtin poze sharp...

Ce inseamna la tine poze sharp? un exemplu?

Share this post


Link to post

Nu stiu exact cum sa explic, "ascutite"; mi-a atras atentia colegul nostru @alx ca pozele mele nu-s sharp enough...

@uskt2005 Nope, printre inginerele politehniste mai greu :D

Edited by Senna

Share this post


Link to post
Incep sa cred ca fotografia nu-i de mine. Tot nu reusesc sa obtin poze sharp, poate trebuia sa aleg Nikon, poate trebuia sa incep intai cu aparate clasice, cu film, poate trebuia sa citesc mai mult inainte, cine poate stii.

 

Sau poate daca folosesti F mai mare si nu mai dai zoom... sau daca e lumina mai puternica... sau foloseste Manual Focus. Daca am citit eu bine prin exif, F2-u ala s-a facut mai mic la 50mm si ai pierdut din DOF. Pentru inceput e bine sa faci portretele pe modul portret nu Aperture priority pt ca la modul portret, F-ul creste in functie de zoom. De exemplu la 50mm F-ul este de 3.6 (ma rog... in functie de aparat si obiectiv poate sa difere) pe cand la AP F-ul ramane acelasi si daca mai dai si zoom scade DOF-u.

 

Fa niste teste, ia un subiect, nu dai zoom, si prima poza o faci pe auto, apoi treci pe A sau M si schimbi F-ul treptat de la 2 pana la 11 sau cat ai la 350d... si compara rezultatele sau informatiile din exif.

 

Daca eu am scos poze mai sharp decat portretu ala cu fuji-u meu sigur nu e aparatu tau de vina asa ca nu regreta Nikonu... cal putin nu inca.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Eh, as vrea eu sa am obiectiv cu zoom care sa permita F/2 :->

Am folosit obiectiv fix de 50mm care echivaleaza pe aparatul meu cu unul de 80mm pt pelicula.

Vad ca zic si ei ca intre F1.8 si F2.8 este soft, am sa renunt la acest interval desi asta imi doream, un fundal cat mai blurat.

Pacat ca iar m-am grabit caci noul Nikon D40X ar fi fost o optiune mult mai buna din toate punctele de vedere, mai putin autonomia probabil :grumpy:

Edited by Senna

Share this post


Link to post
am sa renunt la acest interval desi asta imi doream, un fundal cat mai blurat.

Poti schimba obiectivul atunci :) http://www.f64.ro/det.php?id=161&pid=997 si mai e unu de 50/1.4 ... dar e dublu sau aproape triplu la pret.

 

Pacat ca iar m-am grabit caci noul Nikon D40X ar fi fost o optinune mult mai buna din toate punctele de vedere, mai putin autonomia probabil

Si auto focus pe body (care ia-l de unde nu-i)... ceea ce e cam naspa daca nu ai obiective AF-S respectiv AF-I ca te chinui cu focus manual.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Voi vorbiti de obiective si vin eu sa deturnez un pic atentia catre cel mai bun IS...si anume trepiedul si a declansatorului extern...

In ce priveste partea cu 'sharp' eu cred ca ai probleme la conversia in jpg/web format... citeste despre ce si cum si vorbim la subiect...

Share this post


Link to post
Si auto focus pe body (care ia-l de unde nu-i)... ceea ce e cam naspa daca nu ai obiective AF-S respectiv AF-I ca te chinui cu focus manual.

Pentru unii e chiar o placere. :)

 

Si ce te retine sa cumperi un obiectiv AF-S? E mai scump? O fi, da' body-ul a fost mai ieftin, nu? ;)

Share this post


Link to post

Pai de-asta ti-am dat PM acum 2 zile sau ieri ca sa te intreb mai multe despre cum se comporta aparatu si daca e chiar asa un minus pe cate se spune... dar am luat-o mai pe ocolite ca nu stiam daca e imprumutat sau a fost alegerea ta sa-l iei etc etc. Si nu e neaparat problema ca is mai scumpe dar nu prea gasesti asa multe si te cam limitezi la... "cateva"

Oricum sa-l stapanesti sanatos :thumbl:

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

O intrebare de incepator, dar cum se fac pozele astea alb negru si doar cu un element color ? E modificat dupa ?

Share this post


Link to post

Mersi frumos Apocalips, credeam ca e ceva din aparat :D

Share this post


Link to post

Vedere de la fereastra mea catre turnul STS de langa lacul Ciurel (langa soseaua Virtutii)

55mm*1.6crop factor; F/9; 30sec, ISO400

post-498-1181915318_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Acum 10 minute.

Fara trepied :grumpy:

artificiirr7.th.jpg artificii1ju4.th.jpg

(Prima are flip pe orizontala)

Share this post


Link to post

Stiu ca nu este o poza originala sau o abordare noua da cred ca si asta e un test ca cel cu picatura, cu inghetatul apei la fantani, poze la luna pe care fiecare fotograf amator odata si o data il va face. De cand mi-am instalat prima data ACDsee-ul pe primul calculator vroiam sa fac si eu o poza cu un ochi :-

eyefs6.th.jpg

Share this post


Link to post

Am revenit ;)

50mm, F/3.5, 1/400sec, ISO100

post-498-1183021729_thumb.jpg

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Offf...DOF-ul asta...oare cand il voi ajunge sa-l simt :uff:

55mm*1.6; F/5.6; 1/500sec; ISO100

post-498-1183135519_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Senna, de la ce distanta faci pozele astea? Sunt poze macro sau de la cativa metri + zoom?

Share this post


Link to post
Senna, de la ce distanta faci pozele astea? Sunt poze macro sau de la cativa metri + zoom?

 

Distanta a fost de aproximativ 30cm, doar am specificat distanta focala, si anume 55mm*1.6 pt echivalenta cu aparate cu film, nu exista mod macro la obiectivul stock Canon350D

Share this post


Link to post

Am lasat special poza la marimea maxima, pentru a putea "da matale singur zoom". :D

 

E facuta prin august 2006, la un chef. Evident, nu era invitat.

 

 

post-349-1183241493_thumb.jpg

Edited by Lao

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...