Jump to content
Sign in to follow this  
ovi_jer

Recomandari becuri far STANDARD

Recommended Posts

..Pretul: 18 RON / buc. ...

 

@-) De unde ai luat tu cu 18 lei/buc Vision plus?

 

@Tommy Vision plus comparativ cu becurile standard, dau o lumina mult mai buna. Poate nu la fel ca Extreme Power, dar se simte. Asta o spun din punctul de vedere al unuia care a folosit un bec standard intr-un far si unul Vision Plus in celalalt. :)

Share this post


Link to post

Philips X-Treme Power

Se merita , le am din primavara, merg zilnic noaptea si la mare am mers noaptea pe racoare :) fara nici o problema, la drum lung merg cu faza scurta si cu farurile reglate putin in sus.

Oricum nu va asteptati sa fie "avioane" sint mai bune decit uzualele din PECO dar nu de X ori.

 

Intrebare de 100 pct. : becuri pt ceata/ploaie (pt proiectoarele de ceata) mai speciale ati auzit?

Share this post


Link to post
@-) De unde ai luat tu cu 18 lei/buc Vision plus?

Din Carrefour Constanta! Si eu am ramas uimit cand am vazut ca au adus pe stoc becuri philips, pana de curand nu aveau :D

Si da, se vede diferenta, mai ales daca ai unul normal si unul Vision Plus montate.

Share this post


Link to post

Hmm...bine ca s-a deshis si in Oradea Carrefour :D

Merci.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Philips X-Treme Power Rullzz!!!...luat de la Carrefour cu 33 de lei bucata...uitat cu atentie sa nu fie scuturat filamentul...montat...si...mare diferenta...vorba multor useri...sa mai vedem si anduranta..cat or tine in timp...apropo...la autodaewoo e cam acelasi pret...tipul de acolo mi-a zis ca se da si un reglaj gratuit de faruri...super asa...

Share this post


Link to post

Bits asa e eu de acolo am luat si mi-au reglat si farurile MOCA :)

Si s-au chinuit putin ca farurile mele dadeau flashuri la avioane :)

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

M-am suparat tare, azi a fost ultima picatura care a umplut paharul. Maine vreau sa cumpar niste proiectoare clare, si sa pun niste becuri speciale de ceata, cele mai bune. Imi puteti recomenda niste H3-uri super ok pentru ceata ? Am mers azi prin ceata ca gasca cu capul la fund =))

Share this post


Link to post

Acum cateva zile mi-am schimbat si eu becurile din proiectoare. Am luat Osram sau Tungsram - sincer nu mai tin minte :D Becul a costat 7.70 lei si pot sa spun ca dau o lumina muult mai buna decat cele care au fost inainte.

Share this post


Link to post

Eu as vrea unu dala cam era la dacie inainte, galben. Sa faca lumina galbena. Nu stie nimeni unde as putea gasi H3 2700k ( Golden Yellow ) ??? Pe google caut de ceva vreme ... da nu prea gasesc :(

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Greu, intr-adevar. Dar de ce nu iei Philips H3? Are si in Car4, ar trebui sa lumineze mai bine. (asta daca nu ai acum Philips)

Share this post


Link to post

Nu, in proiectoare aveam niste becuri mai ordinare.. in faruri am VisionPlus. Pana la urma asta o sa fac, o sa cumpar niste becuri mai ok daca nu gasesc galbene :(

Share this post


Link to post

Si eu am la fel. Si ma gandesc sa imi iau si eu Philips H3 pt proiectoare :D Si mai vreau Philips si pt faza lunga, ca am doar pe scurta :P

Share this post


Link to post

Am luat azi de la Carrefour Philips Premium H3 +30% lumina (7 ron) , maine le montez in proiectoare sa vedem daca e vreo diferenta :)

 

PS : Avea si BlueVision, dar nu era afisat pretul si mi-a fost lene sa il scanez pe undeva :)

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Good job ;) . Dar numai premium ai gasit? Sau ai luat asa...de proba? Stiam ca are si alte modele. Oricum bine ca ai luat Philips ;)

Share this post


Link to post

Eu am avut osram silver star care m-au tinut nici 3 luni de zile pe faza scurt. Au murit la 24h unul dupa celalalt. Asta in conditiile unei masini ce ruleaza 15.000km pe an si becurile le tin aprinse. Am vazut de la user Tolin ca pe faza scurta durata de viata ar fi 1/8 fata de becurile normale.

Bani de xenon n-am, nici chef de improvizatii.

Acum m-as gandi la X-treme power sau NightGuide , ambele de la Philips. X-treme cica ar avea o durata de viata aproximativ normala si +80% luminozitate. NightGuide se spune ca ar avea o durata de viata dubla si +50% luminozitate fata de becurile normale, si mai au si lumina ciudata cu 3 tipuri. Asa scrie pe pal-guide.com.

Voi ce ma sfatuiti? Nu am apucat sa citesc cele 11 pag, promit ca imi fac timp.

Edited by ciolanus

Share this post


Link to post

Eu am pe masina Philips Vision Plus din 2007-aproximativ 1.5 ani. Unul din becuri s-a ars anul trecut prin Septembrie. Banuiesc ca a avut ceva influenta si farul spart.

Cel de-al doilea bec functioneaza si acum.

Share this post


Link to post

Stie care in Bucuresti un unde pot gasi H4 Osram All Season pentrun Cielo?

 

Aveau la Cora Lujerului, dar deja urmaresc de 3-4 luni si nu au mai adus.

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare ...stie cineva ce fel de becuri sunt la nr in spate la cielo ?si ce putere au ?

Share this post


Link to post
offtopic.gif Sunt becuri de 5W ca cele de pozitie fata, adica W5W.

Share this post


Link to post

Stie cineva cum se schimba becurile de far si de pozitie la Cielo? Daca da, ma puteti indruma si pe mine?

Mai am o intrebare(stupida, poate, pentru unii): Cielo are bec de faza scurta si bec de faza lunga? Multumesc!

Share this post


Link to post

Ridica capota, bagi mina in dreptul farului scoti capacul de plastic prin rotire (parca) care prtejeaza contra apei.

Daca ai far standard se folosesc becuri H4 (e cu 2 filamente)

Becul de faze e blocat de 2 sirme-arc. Le dai la o parte scoti becul ars, pui ala bun "pe care in prealabil il dai cu vaselina"greenguy.gif ---just kiddng---nu pui "dejtele" pe el ca face poc cind il aprinzi de la urme...

Nu uita a pui mufa la bec si capacul de mai sus.

Ala de pozitie il gasesti tot dupa ce ai scos capacul s este W5W.

Poze aici

Recomand Philips H4 Extreme Power sau Night Vison.

Bafta!ok.gif

Share this post


Link to post

Am gasit in Craiova becuri H4 Osram Silverstar cu 21 lei/buc., Osram All season 34 lei/buc. si Osram Night Braker la 34 lei/buc. Ce credeti, ultimele doua merita diferenta in plus? A gasit cineva mai ieftine? Vreau sa am mai multa lumina pe ploaie si asfalt ud. Am gasit si H3 pentru proiectoare cu 34 lei/buc.(Night braker) si Osram obisnuite cu 10 lei/buc.

Share this post


Link to post

Am cumparat si montat becuri H4: Osram Silverstar -18 lei(montat pe far stanga) si Osram all season - 28 lei(dreapta). Lumina mai buna pe asfalt uscat. Nu le-am verificat pe timp de noapte si asfalt ud. Nu am avut ocazia. Revin cu impresii dupa...

Share this post


Link to post

Azi mi-am cumparat si eu becuri Blue vision H4 de la Carrefoure la pretul de 49 lei fiecare. Incerc maine sa le instalez si sper sa se cunoasca diferenta ca doar n-am dat un baston degeaba pe ele.

Share this post


Link to post

Desi am dat un pic cam mult pe ele, diferenta de lumina este una clara. Inainte aveam mereu senzatia ca merg pe pozitii si ca n am farurile aprinse...acum e mult mai biine. Lumina e alba se bate mult mai departe...cu toata ca dupa nume ar fi trebuit sa bata si un pic pe albatsru...blue vision.

Le recomand tuturor cu toate ca pretul este unul cam piperat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...