Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

:lavolan: de 4000 km am elf evolution sxr 5w40 ,motorul merge foarte bine ,e silentios si un consum bun.rampa curata si fara pic de consum de ulei.

elful e cel de franta cu cod 326...

 

Poti pune si Excelium, calitativ e mai bun ca Evolution, eu folosesc la Megane, si intervalul de schimb e 30.000 km, doar cu Evolution a mers si inainte sa o iau eu, schimbat la 30.000 si motorul e luna cat se vede pe sus pe la buson, Iar la 130.000 cat are acum nu consuma gram de ulei. Exista si 5w30 pentru doritori. Binenteles ca la Matiz il schimbi mai des, nu la 30.000 ci cand zice producatorul.binenteles.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Poti pune si Excelium, calitativ e mai bun ca Evolution, eu folosesc la Megane, si intervalul de schimb e 30.000 km, doar cu Evolution a mers si inainte sa o iau eu, schimbat la 30.000 si motorul e luna cat se vede pe sus pe la buson, Iar la 130.000 cat are acum nu consuma gram de ulei. Exista si 5w30 pentru doritori. Binenteles ca la Matiz il schimbi mai des, nu la 30.000 ci cand zice producatorul.binenteles.

 

elf evo are 13,6 la 100'c si 82 la 40'c,tbn 9 pentru 8000 km cred ca e suficient. fucsh-ul mc 10w40 a fost bun pina aa scazut temperatura si dupa motorul mergea urat.

elf evo 5w30 nu merge la matiz e alta norma.

 

Offtopic: cum adica rampa curata?

 

scuze ,matizul nu are rampa ,motorul e turnat cu totul,de unica folosinta.

Edited by mitosu

Share this post


Link to post

Ca sa nu reeditez: eu stiu o singura rampa, aia de alimentare, aka injectoarele.

Tu stii alta?Edit: dupa o pe net am gasit intr-un singur loc, ca exista o teava prin care picura prin niste gaurele ulei la culbutori.Aia se cheama tot rampa...

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Dupa curatare chiuloasa de smoala de mai jos si schimbat semeringurile de supape (imi ardea uleiul)

 

am trecut pe Liqui Moly Top Tec 4600 5W30 (aprobare DEXOS2), dupa cateva sute de km uleiul e curat.

 

post-23102-0-73334400-1326231044_thumb.jpg

Edited by mr_x4you

Share this post


Link to post

Oauu! Arata ... jalnic! Ce ulei a avut? Sau a avut ulei? La Cielo pe care il folosesc la serviciu (Exe Dohc din 2002 cu peste 300.000 km la bord, axele cu came arata foarte bine. Doar ceva depuneri maro. Ulei? De care a fost, cand a fost. Exclus mineral!

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Cineva folosise un ulei cu grafit sau asa ceva. In capac (cind l-am dat jos) jegul era atit de gros incit culbutorii lasase urme.

Share this post


Link to post

Oauu! Arata ... jalnic! Ce ulei a avut? Sau a avut ulei? La Cielo pe care il folosesc la serviciu (Exe Dohc din 2002 cu peste 300.000 km la bord, axele cu came arata foarte bine. Doar ceva depuneri maro. Ulei? De care a fost, cand a fost. Exclus mineral!

 

Nu stiu ce a fost in ea, asa am luat-o, condusa inainte de 2 femei, nu cred ca isi bateau capul prea mult cu ce era in baia de ulei, sigur a fost pus ulei mineral, ardea ulei, aproape 1l la 1000km, semeringurile de supape erau varza, curgea ulei in cilindru. Partea de jos nu am desfacut-o, la urmatoarea revizie fac o curatare si acolo sa vad cum arata sorbul, oricum am presiune la ulei aproape instantaneu. Abia a putut scoate rampele de culbutori mecanicul, era intepenit tot din cauza negrelii aleia.

Edited by mr_x4you

Share this post


Link to post

Un ulei chiar daca este mineral, daca e schimbat la timp nu face probleme unui motor. Sa ne straduim mai mult sa credem ca in motoarele noastre nu avem cel mai super mega sintetic ulei. Un ulei 100% sintetic nu prea ni-l putem permite si oricum pe piata de larg consum nu il vom gasi asa usor, fiindca nu avem bani pentru asa ceva...si implicit acel produs nu s-ar vinde. Sa nu uitam ca Romania aduce orice masina la conditii grele de functionare: poluare, praf, drumuri relativ scurte, benzina proasta, mers mult la ralanti, aglomeratii din ce in ce mai frecvente pana si in orasele mici, lipsa profesionalismului prin service-uri, care toate duc la o uzura mult mai rapida a uleiului si la contaminarea lui cu agenti externi si cu produsi de ardere. In multe manuale auto spune ca pentru Romania se injumatatesc intervalele de service. (spre exemplu vezi VW). Pana si in manualul matizului are o steluta undeva sub un tabel unde recomanda schimbarea uleiului la 5000 km in conditiile amintite mai sus. Dar cine oare tine cont de asta?

Share this post


Link to post

Salut pe 2012 !

Pama la urma, daca respectam strict specificatiile din carte (de exemplu luam uleiul 5w-30 ) este vreo difereta majora intre firmele producatoare de ulei ? se poate completa, de exemplu , peste un GM 5w-30 cu un CASTROL 5w30 sau orice alta marca (aceleasi specificatii) ?

Exista un top al producatorilor ?

In manualul de Chevrolet Spark 2008 (acelasi motor de Matiz) nu mai sunt asa stricti la vascozitate, dand o plaja mai mare de vascozitati .

 

ULEIUL DE MOTOR

Motorul

Alegeţi vâscozitatea uleiului pe baza temperaturii exterioare a aerului. Nu schimbaţi vâscozitatea în cazul fluctuaţiilor mici de temperatură.

Motorul Interval înlocuire

ulei*

Grad Vâscozitate

Benzină 1 an / 15.000 km ACEA A3/B3 sau A3/B4 sau API SM

Până la -25 °C şi sub: 0W-X, X=30 sau 40

Sub -25 °C : 5W-X, X=30 sau 40

Sub -20 °C : 10W-X, X=30 sau 40

Până la -15 °C: 15W-X, X=30 sau 40

* Pentru intervalele de service şi intervalul de schimbare a uleiului în condiţii grele de utilizare, consultaţi informaţiile din ghidul service

 

 

 

 

Deci pana la urma ce ulei alegem ?????

Edited by markus2007

Share this post


Link to post

Eu am pus Gm Dexos2 5w30. Am parcurs cu el 1200 km pana acum si nu a scazut nivelul. Nu se simte nimic diferit fata de alte uleiuri ce am folosit pana acum deci e super ok.

 

Colegu, de ce sa completezi cu alta marca de ulei, cand poti sa completezi tot cu acelasi ulei care iti ramane... (cam 300-400 ml ulei la schimb) si e perfect pt completat.

Share this post


Link to post

vreo difereta majora intre firme ? se poate completa, de exemplu , peste un GM 5w-30 cu un CASTROL 5w30 sau orice alta marca (aceleasi specificatii) ?

Exista un top al producatorilor ?

Exista diferente "importante" intre "sortimentele" de uleiuri 5W30. Vascozitatea acestora la cald de exemplu este normata la valorile 9,5 - 12,5, sunt diferente aici, care se cam si simt. Trebuie cautata fisa tehnica a uleiului. Mai sunt normele de calitate (americana API, care nu este prea explicita si europeana ACEA, care e ceva mai clara). E de studiat aici. In prezent se produce la standardele noi, superioare API SL, SM, SN. dar exista mai toate standardele ACEA A1... A5, la carte zice doar A3 ! Ar mai fi si natura reala a uleiului, pe toate scrie sintetic, dar... trebuie studiat.

Se cam poate completa, multi fabricanti mentioneaza ca uleiul lor este miscibil cu alte marci. Eu am mai completat, in multe randuri...

Se poate face un top, de regula alea mai scumpe sunt mai bune

Share this post


Link to post

Ulei Castrol Edge Professional 3 Longlife 5w30, ACEA c3 - merge sau nu la Matiz? Am primit 3 litri de la cineva, dar nu vreau sa fac o prostie si sa imi bulesc motorul. Cred ca e ceva conceput special pentru Volkswagen...

Share this post


Link to post

BPXE-8HC5EX_0.pdf

Ulei Castrol Edge Professional 3 Longlife 5w30, ACEA c3 - merge sau nu la Matiz? Am primit 3 litri de la cineva, dar nu vreau sa fac o prostie si sa imi bulesc motorul. Cred ca e ceva conceput special pentru Volkswagen...

 

eu zic ca-l poti folosi ,uite aici fisa tehnica corecta

Share this post


Link to post

Intr-adevar, la fisa prezentata de tomis vascozitatea la 40 grade e 169 iar in cea prezentata de tine este de 70... acuma eu pe care sa va cred? :) )

Nu as v rea sa imi bulesc motorul la matizache, dar am zis ca daca tot e fara bani si e si castrol edge...

Mai astept pareri, sa vedem.

Share this post


Link to post

Pune-l in motor drept clatire si cind iesi din iarna da-l afara, daca tot inclini in al folosi. N-o sa crape, te asigur.

Share this post


Link to post

eu fisa tehnica am luat-o de pe site-ul castrol si nu de pe net undesunt imbrobodite si reeditate de diversi.

 

nu e vina lui Victor,dar batea la ochi acea vascozitate de 169 la 40'c nici 20w50 nu are asa ceva.

Share this post


Link to post

vascozitatea la 40 grade e 169 iar in cea prezentata de tine este de 70...

 

Eu nu am vazut nici un ulei 5w30 cu vascozitatea 169 la 40*C, cea mai mare vascozitate la 40*C am intalnit-o la ELF Solaris 5w30 si este pe undeva aproape de 80, nu mai tin minte exact, deci nu cred ca ar fi vreo problema in a folosi acest ulei. Vascozitatea la rece e foarte importanta daca faci multe drumuri scurte unde motorul nu ajunge la temperatura de regim, daca faci mai mult drumuri extra-urbane cea mai importanta e vascozitatea la cald.

Share this post


Link to post

eu acum am elf evo 5w40 cu vascoitatede 82 la 40'C ,merge perfect pe gerurile astea. nu ma asteptam la elf sa mearga atat de bine.

Share this post


Link to post

fisa tehnica am luat-o de pe site-ul castrol

Pare a fi mai corecta (este din Irlanda de Nord, aia ciudata e din Noua Zeenlanda, ambele din 2011). Asa ca eu l-as baga, e totusi 5W, utilizabil deci la - 25...30 grade. Am mai trecut o iarna crunta cu 10W40.

Totusi, un PDF e greu de editat...

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Masina face in general drumuri destul de scurte, prin oras. O conduce sotia si ocazional eu, dar drumurile sunt de maximum 15-20 km, pe acolo.

Din cate mi-ati spus, nu prea e problema daca il pun, ca doar e 5w30. Am bagat in motor Valvoline synpower 5w30 si de doua schimburi incoace Daewoo 5w30 (cam prost da na…. Asta este. Promit sa nu mai fac). Va multumesc pentru ajutor tuturor :)

Edited by muscarul

Share this post


Link to post

Daewoo 5w30 (cam prost da na…. Asta este. Promit sa nu mai fac).  

 

Asa ziceam si eu dupa prima utilizare neavand cu ce sa il compar, dar cam toate sunt la fel ( cu mici diferente, e drept ).Sa nu te astepti ca, Castrol-ul sa fie cu mult mai bun decat Daewoo, au acelasi flash point, e mai gros un pic Castrol-ul, deci e posibil sa dispara la fel de repede din motor.

Share this post


Link to post

Mda... Tot ce se poate

Share this post


Link to post

In sfarsit dupa luni intregi de tatonari, si dupa ce am citit echivalentul a catorva romane pe forumuri despre uleiuri, am ajuns la concluzia ca doar dezbaterile despre sfarsitul lumii mai pot depasi in amploare pe cele despre uleiurile de motor. Personal m-am hotarat ca in curand sa fac schimbul la matiz cu elf sxr 5w40 (w40 pt ca este un motor cu 100k km la bord care tinde sa consume w30 aprox 1l la 7-8k km). Unul dintre cele mai bune uleiuri de pe piata, cu care eu personal am avut o experienta mai mult decat satisfacatoare: pe megane (1 ph 2 din 2002,80k km, am mers aproape 30k km cu un schimb fara sa scada nivelul, fara sa se modifice zgomotul motorului sau felul in care tragea, sau orice altceva ar fi putut acuza uleiul (martori aprinsi in bord etc). Deasemeni si celelalte marci consacrate: mobil, valvoline, castrol, aral etc, au sortimente de ulei foarte bune, care depasesc cu mult exigentele motorului de matiz (motor de acum 15 ani) deci in concluzie(parerea mea) se poate folosi orice ulei, orice marca, atat timp cat se respecta la alegerea acestora cerintele de vascozitate pentru acest motor, uzura motorului si tipul de clima in care este folosit. Personal as categorisi aceasta treaba cam asa: in Romania, motor (vorbim de matiz)pana in 30k km ulei 0/5w30 (0w daca locuiesti la "intorsura buzaului"), motor pana in 100k km 5w30, evident depinde de motor, zgomot, consum ulei etc(la un motor ai carui segmenti s-au dus demult "la loc cu verdeata" poti sa ii pui si 15w60, daca o exista asa ceva, ca e degeaba), iar daca trece de 100k in stare acceptabila cum e al meu cred ca se poate creste putin vascozitatea la cald, la w40. ca regula generala...nu prea exista regula generala... fiecare motor este o chestie particulara, care a avut o existenta diferita de a altor motoare, iar daca intra in ecuatie si proprietarul si cunostintele lui atunci pot rezulta atat de multe variante de raspuns (cel putin) cate am citit eu pe forumuri(teoretic...fara numar).

Parerea mea.

Edited by marius_78

Share this post


Link to post

Marius_78, unul dintre cele mai ok posturi de pana acum :)

Matizul meu are 48 k km, deci tot 5w30 ii dau. Am decis sa ii pun castrolul, daca moare va anu t :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...