Jump to content
Sign in to follow this  
spon901

Garnitura Capac Chiulasa

Recommended Posts

Am constatat ca de cateva zile pe la surubul din dreapta unde se afla si clema de sustinere a fiselor supureaza si in jur se murdareste foarte tare cu ulei. Intrebarea ar fi: trebuie schimbata garnitura, mai trebuie strans un pic surubul, sau trebuie schimbat uleiul care Castrol Softec TXT 5W40 fiind are "deja" 5500 km aproape exclusiv urban-fiind poate foarte subtiat de vechime si poate de temperaturile din ultima vreme? Poate ca trebuie o schimare combinata garnitura cu ulei?

Share this post


Link to post

Am aproape aceeasi problema ca dino, caruia nu i s-a raspuns.. imi supureaza f putin pe la unul din suruburi (pe langa saiba), cam 2ml la un drum prin oras. Am mai strans respectivul surub, usor, pana nu se se mai invartea. Acum parca da 1ml la un drum.. Totusi, e de vina surubul sau garnitura (care a fost schimbata acum 1 an, de fostul propr)? Sau uleiul (5w40, schimbat acum 2 luni), e prea subtire acum pe frig? Momentan nu ma deranjeaza prea tare.. mai sterg zona din jurul surubului din cand in cand.

Share this post


Link to post

Simbata am schimbat si eu garnitura capac tacheti la al meu cielo,ca mustea ulei destul de mult pe la vechea garnitura(schimbata acum 2 ani),dar nu i-am pus silicon.Am mers cu ea vreo 20 km de simbata, si vad ca deocamdata e uscata.Trebuia sa pun neaparat silicon de ala rosu de care se vorbeste aici?Sau peste ceva vreme iar o sa am probleme?O alta problema ar fii ca am desfacut piese acea de plasic din interiorul capacului tacheti,si are pe ea montat ca un filtru dreptunghiular din alama cred,care era imbicsit cu mizga de ulei ars,m-am chinuit o ora sa-l curat si am consumat si un spray de carburator,dar tot nu s-a curatat cum trebuie.Stie cineva ce rol are acest filtru?Am fost pe la vreo 2 magazine de piese Daewoo de la mine din cartier,ai mi-a spus ca nu au asa ceva,doar capacul cu totul.Multam.

Share this post


Link to post

Nu cred ca trebuia sa pui neaparat silicon. Eu pe a mea am schimbat-o si n-am pus. Iar rezultatul e ce nu curge ulei. Inainte, cu garnitura veche, curgea putin in ciuda faptului ca avea si silicon.

Share this post


Link to post

Are rolul de a opri vaporii de ulei pentru a nu ajunge pe epurator si apoi in admisie.

Share this post


Link to post

Am facut un review la topicurile referitoare la pierderile de ulei la motor si am decis sa postez aici. Daca se constata ca trebuia altundeva, imi cer iertare.

Astazi am schimbat bujiile, iar in momentul cind le-am scos pe cele vechi, 3 dintre ele erau pline de ulei in partea lor superioara, ulei prezent si pe fisele corespunzatoare, de altfel.

Masina mergea foarte bine (cel putin asa mi se parea mie), scopul schimbarii bujiilor fiind pur profilactic, numai ca acum ma tem ca am o problema destul de serioasa...Desi nu cred ca are prea mare relevanta : uleiul a fost schimbat acum trei saptamini, punind MOL Dynamic Max 10W40 in locul Castrolului Magnatec 10W40 pe care l-am tinut cam 8 mii km si care se imputinase cu aprox 0.75L.

Presupun ca nu, dar intreb, pentru ca nu ma pricep aproape deloc: In afara de garnitura capacului chiulasei, mai exista vreo modalitate ca sa ajunga uleiul pe bujii? Suruburile pareau destul de slabite, dar probabil ca stringerea lor nu e suficienta.

Ce altceva ar fi bine sa mai verific odata cu schimbarea garniturii, avind in vedere faptul ca e posibil sa fi mers destul de mult in conditiile astea ?

Share this post


Link to post

Daca speli motorul, poti vedea pe unde vine uleiul.

Share this post


Link to post

Am gasit capac chiuloasa de EURO3 la Radacini (pe Grivita, vis-a-vis de agentia CFR). A fost 86 ron. Daca mai scapa vreo picatura de ulei o arunc!

Share this post


Link to post

De regula merg pe garnituri Victor Reinz insa de data asta imi facu figura, o cedat in timp record si inclin a crede ca cauza ii timpul ce isi spuse cuvintul avind in vedere ca am avut-o de citiva ani cred. Nu am avut garnitura ce sa crape la stringere.

O primit o alta, ELRING ce se spune ca ar fi suficient de bune dar ramine de vazut.

 

post-20861-0-72996700-1495356662_thumb.jpg

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Astea se doresc a fi prezoane de 6mm cu montaj in semi-chiuloasa pentru capacul culbutori. De moment curatate doar si puse la "naftalina".

 

IMG_20180427_173405.jpg

IMG_20180427_174544.jpg

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Salutare! Ma poate lamuri cineva daca trebuie pus silicon pe partea inferioara a capacului chiulasei care are șanț? In manual scrie asa:

Quote

Procedura de montare

  1. Dispuneți substanță de etanșare într-un strat subțire pe partea superioară a chiulasei și pe partea inferioară a capacului chiulasei, în zonele de contact.
  2. Montați o nouă garnitură pentru capacul chiulasei.
  3. Montați capacul chiulasei.

Dar la mine - Nubira 1 - garnitura profil "T" se monteaza in santul din capacul chiulasei, zona in care vechea garnitura (din fabrica?) nu avea silicon, ci doar in partea superioara a chiulasei. Si deci ma intreb daca la tipul asta de capac - cu sant/canal - nu se pune de fapt silicon, ci doar la cele plate. Multumesc anticipat.

PS: Apropo, e bun si siliconul negru (Caspian, "Silicon etansare garnituri", 350°C)? Inainte observ ca a fost pus silicon albastru.

Share this post


Link to post

Nu, nu trebuie pe capac, trebuie doar pe suprafata chiulasei unde se aseaza garnitura (mai ales in jurul bujiilor acolo) pentru a scapa de batai de cap pe viitor.

In mod normal nici acolo nu ar trebui dar la calitatea garniturilor din ziua de azi recomand calduros.

Ca se gasket recomand viktor reinz negru, eu numai de-ala am folosit. Alea pe care le gasesti in peco/auchan..etc nu sunt grozave.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

@Dj_Dark, multumesc pentru raspuns! Asa voi proceda atunci. Doar ca o sa ma risc cu siliconul pe care-l am deja, care e sigilat si inca in termen; dar pe viitor am retinut marca recomandata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...