Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aveti bicicleta?

Recommended Posts

Share this post


Link to post

Am avut o bicicleta , un DHS mountain bike , care in decembrie a fost luata de un "marinimos" si bagata in vreun apartament . Eu o tineam pe palierul blocului , legata cu un lant si cel mai probabil i s-a facut mila de ea .

 

2q2qxko.jpg

Edited by Adrian V.

Share this post


Link to post

:rolleyes: bicicleta?! OH DA... am avut multe... chiar prea multe... pana acum 3 luni era placerea mea cea mai mare: sa ma sui pe CILO ,cursiera de aproximativ 30 ani vechime,deh... lucru elvetian facut pe malul lacului Geneva in Lausanne... ba ,culmea, in toamna lui 2015 i-am facut rost de butuc cu 7 viteze shimano nexus inter-7 vechi dar in stare ca nou,nefiind rulat aproape deloc! cine a mers cu el in Olanda a troznit janta la scurt timp dupa ce a luat-o si... dupa cum stiti bine,in Olanda nu stai sa-ti repari bicicleta,te duci si-ti iei alta ca n-ai timp "de de-astea"...

Si cand sa dau ture cu super bicicleta elvetiano-japoneza, am dat peste un TICO in stare tehnica buna dar cu o caroserie ce lasa de dorit pe alocuri...

Si asa s-a terminat orice gand de bicicleta! Ba chiar mi-a fost intarita convingerea ca trebuia sa-mi iau masina de cel putin acum 10 ani cand m-am intalnit cu un ciobanesc mioritic foarte suparat pe viata! In cazul in care as fi fost cu bicicleta eram sigur terminat si ajungeam la spital sectia terapie intensiva... Ca n-aveai cum sa "negociezi" cu javra aia...

In masina?! n-am avut nici un stress,ba chiar vroiam sa-l calc un pic macar cu o roata ca prea era tupeist...

Am avut week-end-uri cand am facut si 140-150 km pe zi cu bicicleta,luni fiind semi-terminat dupa atata efort de vineri pana duminica,dar s-a meritat! Acum,de-abia daca fac 60 km dintr-un "foc"...

A fost frumos si pe 2 roti,ca am avut microbul si pentru moto din primavara lui 2005,dar SINCER masina castiga lejer indiferent din ce punct ai privi situatia...

bicicleta e asa,"o chestie de week-end" sau nici atunci...

Motocicletele mai sunt interesante,dar mori repede in RROMania... De-aia le-am lasat si p-alea ca e mai bine sa n-am oase rupte,tije si suruburi de aliaj de titan prin mine...

Aveam si poze cu galeata,dar nu mai stau sa le caut...

 

Share this post


Link to post

Pedaliere, da, au fost si sint. La cit de repede am invatat (de copil) a merge pe bicicleta pe atit de repede mi-a trecut urmare a unei istetimi din ciclul "asa NU!" dupa ce am reusit a intra cu capul intr-o poarta metalica de m-o aruncat pedaloasa din saua alegindu-ma cu un plan de coaja de zile mari ! De atunci gata, vreo ~15 ani cred n-am mai calarit pedaloase nici de pofta pina recent. Acuma, imi amintesc si rinjesc la cita minte aveam mai "di flacau asa ..." Peripetia : ma deplasam din punctul A in punctul B distanta relativ scurta si sa nu merg cu masina ... merg cu pedaloasa da' iau si un aspirator in mina ca merge a ma da ciumeg cunducind pedaloasa cu o singura mina. Zis si facut, intr-o mina aspiratorul cu cealapta tineam de coarne si dai din pedale. Ce n-am luat la cunostinta fu ca ma deplasam ceva cam tare iar cum traseul necesita o schimbare brusca de directie ... cam scurt timpul de reactie pentru a pune mina si pe frina pentru a incetini sa ma incadrez in siguranta pe portile larg deschise asa ca ... curba luata ceva cam lunga si zmang cu capu-n poarta ! Fir-ar mama ei de viata ! Acuma, in pantaloni scurti si tricou cu mineca scurta ... tragea asfaltul pe piele ca smilgheru', ca luat cu hraspa. Na belea ! De n-as sti (si stiu destul de bine) a ma da cu pedaloase as zice ca-s prost, da' nu, la momentul respectiv cel mai probabil n-am avut mintea la mine ! Mai de pusti asa am avut o cursiera SH din aia cu coarne de berbec, roti foarte inguste, schimbator (nu retin cite pinioane) o raritate, cel putin in zona. Prima pedaloasa un VICTORIA anii 50 cred (de-i retin bine numele) din aia clasica. A mai fost si MT, o pedaloasa MARS cu trei trepte de viteza si schimbator in butuc ce asteapta o restaurate si se aseamana cu VICTORIA si cam de aceiasi virsta. O alta repusa recent in trafic, e vorba de renumitele CEPEL din '88 serie limitata combinatie de RETRO cu SCHWINN MONTAN ce se comporta impecabil la virsta ei ! Adevarul e ca-mi plac vechiturile astea, o placere a le alerga ! Technilogia de atunci, rezistenta peselor (originale) si acel old style ...tine si de foame !

Share this post


Link to post
On 5/22/2023 at 11:20 AM, korydon said:

 

2.jpg

1.jpg

Un "berbec" din asta similar am avut in tinerete, aveam undeva la ~10 + ani.

Acuma. '88-ul, pedaloasa de epoca, dupa achizitiel a primit un RC in toata regula ! Piese ce au necesitat inlocuite au fost inlocuite: rulmenti, cabluri frine si schimbatoare, sablare cu nisip urmar de degresare, grunduire, vopsire (cu vopsea amestec la un magazin de vopsele auto unde, daca tot am cerut amestec am optat pe culoarea masinii) lacuire si-apoi ansamblarea Ca tot am eu un pitic la capitolul frine, m-am ocupat si de un upograde in ideia ca fiecare sabot in parte sa lucre independent la revenire cu opritor reglabil de-altfel pentru a obtine un reglaj pe bunul plac in ce priveste gap-ul dintre sabot si janta in repaos. Una peste alta, pedaloasa se comporta exemplar !

 

ok.jpg

ok2.jpg

ok1.jpg

ok4.jpg

ok3.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...