Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Suspensii....

Recommended Posts

dati-va si voi cu parerea...imi pun amortizoare SACHS si as opta ulei-fata si gaz-spate voi ce ziceti asa mam gandit eu ca e mai bine...ptr ca in fata sa fie mai moale suspensia sa protejez cat de cat pivotaraia si altele+ ca are loc janta de 15" fara probleme in fata si as alege gaz spate sa nu-mi atinga geanta la nitik greutate...voi ce ziceti...mersi :-?

Share this post


Link to post

amortizorul nu are influenta la incarcarea masinii, ci arcul. daca nu vreo sa-ti atinga atunci umbli la arcuri, adica sa-ti iei arcuri noi cu spire mai groase si/sau mai lungi.

Un amortizor poti sa-l strangi in mana, fara sa fie nevoie sa-l tii cu forta in noua pozitie, atata doar ca dureazea un pic pana il strangi.

Nasol poate fi atunci cand pui amortizoare mai moi pe fata ca la frane masina se lasa de bot in jos, adica iti inrautatesti tinuta de drum. mai bine cauti sa ai suspensia mai tare pe fatza.

Share this post


Link to post

adaug si eu o intrebare: ce fel de arcuri mai tari se potrivesc pe spate la tico?

Share this post


Link to post

O sa-mi cumpar amortizoare KONY pe gaz si nu stiu ce sa fac in privinta arcurilor...sa-mi iau H&R si as da pe ele cat dau pe amortizoare sau sa-mi pun arcuri de opel si m-as scoate si mai ieftin...Ce credeti o sa obtin aproape acelasi rezultat...eu am inteles ca DA...

Share this post


Link to post

In principiu arcurile nu se prea uzeaza. Da de ce nu merg arcurile vechi? In general la arcuri nu prea se umbla. Arcurile se schimba doar cand vrei sa pui sarcina mai mare pe masina si vrei sa se lase masina mai putin. Poti pune de opel daca tu crezi ca ar fi mai bune, dar nu e mare diferenta, decat la ce ti-am spus.

Share this post


Link to post

la cielo se potrivesc arcuri fata de espero sau opel - si care ar putea fi diferenta ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...