Jump to content
Sign in to follow this  
Senna

Tico-parbriz Crapat

Recommended Posts

Pilkington este furnizorul principal pentru majoritatea producatorilor de auto

Share this post


Link to post

Mi-am schimbat parbrizul si asta doar ca nu prea puteam face ITPul. Cereau prea mult baietii (ca trebuie sa faca poze ca cutare si se vede bla bla). Pretul cerut de cei de la ITP (atentia) depasea pretul parbrizului. Asadar: parbriz Pilkington cu parasolar-175 RON cu tot cu montaj, inca 28 RON ornamentele (nu au putut fi toate recuperate). Un total de 210 RON rotunjit. Acum sa ma obisnuiesc cu parbrizul fara crapatura. > :)

 

Montat la unilot pe gheorghieni.

Share this post


Link to post

de parbrizele "Parbiz cu tenta si parasolar verde inchis-import germania-195 ron" ce ziceti?

Share this post


Link to post

La ce service mergi cu tico?

Share this post


Link to post

am gasit oferta pe un site.. la piese auto

aici

Share this post


Link to post

Este acelasi parbriz ca si la Pilkington, respectiv firma unde si-a schimbat Dreaq parbrizu cu diferenta ca sunt mai scumpe. ;)

 

RMX: 195ron (parbrizu) + 60 montaj = 255ron

Pilkington: 175ron cu tot cu montaj

Share this post


Link to post

Plus cateva sute (vreo3-4) pentru ornamente care nu pot fi recuperate toate. Si vad ca RXM sunt din Iasi-alta bataie de cap.

Share this post


Link to post

Ornamentele le aveau ei sau a trebuit sa le cumperi din alta parte..

sau cum ai facut?

Cat a durat, adica ca si timp de montaj si cat a trebuit sa stai cu masina imobilizata?

Share this post


Link to post

Am dus masina la pranz in pauza de masa si seara la 6 am luat-o. Trebuie sa stea cateva ore. Pretul cu tot cu completarea ornamentelor si montaj 210 RON. Trebuie dat un telefon inainte pentru o programare (411.00.75). Poti vedea la mine cum a iesit.

Share this post


Link to post

Eu mi-am schimbat parbrizul de 2 ori in doua luni. Ultima data luna trecuta. Am dat 2,7 milioane cu tot cu manopera. Cu tot cu parasolar. Eu service tare.

Share this post


Link to post

Ce e tare in asta? Eu ziceam ca m-a costat 2,1 mil. Ce e tare ca te-a costat 2,7?? :D Cu tot cu parasolar de parca il pot da jos... :-W

Share this post


Link to post

La Ager l-am schimbat si eu si am dat 2,7 milioane. Acum depinde ce fel de parbriz vrei

Share this post


Link to post

Pai si de ce a cedat asa des?(rapid)

Ce marca era, Cum arata?

Ce vrei sa spui"depinde ce parbtiz vrei?"... ca ma bagi si mai tare in ceata...

Share this post


Link to post

Aztec pune linistit asta de la Pilkington. Are cod de tara e17, deci ii facut in Finlanda, sau ma rog pentru standardele lor, iar firma producatoare ii LumiGlass. Eu mi l-am schimbat acum juma de an si ii ca nou.

Share this post


Link to post

Mai sunt unele turcesti fara parasolar care cica se zgarie foarte repede. Oricum la AGER sunt putin mai scumpe. Deh firma...

Share this post


Link to post

Salut !am si eu o problema!mi sa fisurat parbrizul la ticozaur!spuneti-mi si mie cum e montat ,unde pot gasi in brasov si la ce bani pot gasi! [-O< daca ma poate ajuta cineva cu unul second .... :drinkers:

Share this post


Link to post
Salut !am si eu o problema!mi sa fisurat parbrizul la ticozaur!spuneti-mi si mie cum e montat ,unde pot gasi in brasov si la ce bani pot gasi! [-O< daca ma poate ajuta cineva cu unul second .... :drinkers:

La ticozaur parbriz second nu gasesti si nici nu e recomandat sa-ti pui,unul nou e in jur de 110-150 ron+50 ron chit de lipire aduse din austria,dar asta era anul trecut.

Ai grija insa sa fie montat bine,si am uitat sa-ti spun ca trebuie scimbate si chederele care vin pe marginea parbrizului care se duce pana la portierele din spate(cel dintre portiera si caroserie)care vine tras cand se schimba parbrizul si mai vin niste ornamente pe marginea parbrizului(sus si pe laterale).Sa te uiti sa fie bine fixat si sa nu iasa in afara.

Bafta si sper sa fie bune sfaturile mele! :drinkers:

Eu am nevoit sa-l schimb de doua ori,prima data a fost spart in parcare si montat prost de-mi ploua in masina si a doua oara accident(a intrat un nene cu taxiul in mine) :spumelagura:

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Vezi ca este un parbriz la BURSA !!! :) >-

Share this post


Link to post

E cu tot cu chit de lipire(solutiile de lipit+ustensile)?

Share this post


Link to post

Uita-te si tu si vezi cum este!

Share this post


Link to post

E fara chit de lipire,dar oricum e destul de ieftin.Dar sa nu itam ca mai vin cumparate 2 buc. chedere laterale,cheder interior,3 buc ornamente parbriz(2 laterale si unul sus) si chit lipire

Aveti mare grija la montaj!

Share this post


Link to post
La ticozaur parbriz second nu gasesti si nici nu e recomandat sa-ti pui,unul nou e in jur de 110-150 ron+50 ron chit de lipire aduse din austria,dar asta era anul trecut.

Ai grija insa sa fie montat bine,si am uitat sa-ti spun ca trebuie scimbate si chederele care vin pe marginea parbrizului care se duce pana la portierele din spate(cel dintre portiera si caroserie)care vine tras cand se schimba parbrizul si mai vin niste ornamente pe marginea parbrizului(sus si pe laterale).Sa te uiti sa fie bine fixat si sa nu iasa in afara.

Bafta si sper sa fie bune sfaturile mele! :drinkers:

Eu am nevoit sa-l schimb de doua ori,prima data a fost spart in parcare si montat prost de-mi ploua in masina si a doua oara accident(a intrat un nene cu taxiul in mine) :spumelagura:

merci!mai pus pe ganduri :-? cam mult de lucru! :wallbanger: pana la urma tre sa ma duc la un service :wallbanger: ata ete ce sa-i faci!

Share this post


Link to post

Daca te duci la service ai mare grija sa iti schimbe tot ce e de schimbat,sa ti-l monteze bine si sa nu-ti zgarie ornamentele din interior cand taie parbrizul vechi ca sa-l scoata.

Bafta. :drinkers:

Share this post


Link to post

Întrucât, parbrizul de tico trebuie lipit la schimbare, stie careva , poate fi schimbat si in luna decembrie sau atunci e prea frig afară si se usucă mult mai greu, si nu e recomandat sa-l schimb atunci ????

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...