Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

Coltul Gurmandului

Recommended Posts

Salata semibulgareasca. Cu salata verde, castraveti, ardei galben, ardei rosu, chilli , piper, sare, zeamaa de lamaie, ridichii, rosii, sunca, ciuperci, porumb, branza de bivolita, masline, ou fiert, putin patrunjel si putin otet balsamic. Bun si usor, mai trebuia o focaccia si aia era. Nu stiu insa sa fac focaccia, invatam. ..

 

post-3313-0-50722500-1367271485_thumb.jpg

post-3313-0-20000100-1367271491_thumb.jpg

post-3313-0-70915500-1367271680_thumb.jpg

post-3313-0-30793900-1367271692_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Arata bine de tot, dar dupa gustul meu trebuie ceva cu mult mai mult colesterol :D , ce sa fac daca imi place mancarea nesanatoasa? Salata aia merge bine langa o portie mare de gratare de porc.

Share this post


Link to post

Cand am vazut ca ai postat iar aici, primul gand a fost, ca iar ai facut cremvusti... 8-}

Share this post


Link to post

Ia uite ca stiu face si altcevapost-10203-0-60394500-1367604669_thumb.jpgpost-10203-0-03511100-1367604714_thumb.jpg

Si astea merg la fix cu salata aia.

Cremvusti mai am cativa in congelator, nu mai fac pana se termina. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Cremvusti mai am cativa in congelator, nu mai fac pana se termina. :mrgreen:

 

Iti trimit adresa de livrare... nu de alta da nu stau bine in congelator... :lol:

 

Share this post


Link to post

Ingrediente reteta Ficat de porc cu sos:

300 g ficat de porc
un pahar lapte
4 linguri pasta de tomate
o lingura faina
o lingurita cimbru
o ceapa
2 catei de usturoi
ulei, sare si piper
Modul de preparare a retetei:
Ficatul de porc prajit poate fi uneori tare si inecacios iar acest lucru ne determina sa fim destul de reticenti atunci cand vine vorba de prepararea lui. Insa putem elimina in mare parte acest neajuns tinand ficatul de porc in lapte.
Prajim ficatul pe ambele parti circa cinci minute, pana cand isi schimba putin culoarea, apoi il scotem din tigaie. Taiem ceapa si o punem la calit in uleiul in care am prajit ficatul. In momentul in care ceapa incepe sa se inmoaie vom adauga lingura de faina si apoi amestecam bine pentru a nu se forma cocoloase in sos. Peste ceapa si faina punem bucatile prajite de ficat de porc si doua-trei linguri de apa.
Lasam ficatul de porc sa se mai prajeasca inca cinci-zece minute, apoi adaugam pasta de tomate subtiata cu putina apa sau vin. Lasam apoi ficatul de porc cu sos sa fiarba zece minute iar cand este gata adaugam cimbrul si usturoiul taiat feliute. Luam tigaia de pe foc, o acoperim cu un capac si o tinem asa cateva minute pentru a-si lasa gustul condimentele in ficatul de porc cu sos.
Spor la gatit si va astept sa reveniti pentru alte retete de mancare!

Reteta luata de pe http://www.barbatlacratita.ro/2011/01/ficat-de-porc-cu-sos.html Am testat-o si iese delicios, doar ca n-am facut poze. Merge bine cu piure de cartofi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...