Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Nume De Cod: Microsoft Windows - Vista

Recommended Posts

Ziceam despre recunoasterea automata a elementelor din poza, nu despre analiza lor dpdv coloristic; din cate stiu, chestia asta e inca departe.

 

In fine; iata poze de la ultima conferinta MS, 13 septembrie 2005; screenshoturi pentru Office 12. Nu pot sa zic decat ... #-o

access12.jpg

excel12.jpg

powerpoint12.jpg

word12.jpg

Share this post


Link to post

Microsoft confirma SP3 pentru Windows XP

 

Un oficial Microsoft a confirmat faptul ca Service Pack 2 nu a fost ultimul update major pentru Windows XP, versiunea a treia fiind asteptata dupa lansarea lui Vista, adica la sfarsitul anului viitor sau la inceputul lui 2007.

 

Data a fost stabilita in functie de prioritati, dezvoltarea lui Longhorn fiind considerata prioritatea numarul unu.

 

Stirea nu este surprinzatoare, aparitia mai tarziu a lui SP3 fiind asteptata deoarece multi utilizatori nu vor migra rapid catre Windows Vista.

 

Cat despre noutatile aduse de SP3, probabil ca vom intalni versiuni actualizate ale software-urilor uzuale, precum Windows Media Player; insa Internet Explorer va ramane la versiunea cu numarul 6, IE7 (ce va sosi odata cu Vista) fiind suportat, nu si inclus in SP3.

 

Desigur, se pot schimba multe pana atunci, informatiile actuale reflectand doar intentiile din acest moment ale lui Microsoft.

 

XF Project, 05 oct 2005

Share this post


Link to post

S-au concentrat pe a prezenta "ce marfa este Media Player". Despre noi tehnologii in sistemul de operare, liniste si pace b-( nici o vorba.

a.jpeg

b.jpeg

c.jpeg

d.jpeg

e.jpeg

vista5231_2_cpl.jpg

vista5231_2_explorer.jpg

vista5231_2_mce_piclib.jpg

vista5231_2_net_center2.jpg

vista5231_2_network_map.jpg

vista5231_2_vista_help.jpg

vista5231_desktop.jpg

vista5231_ie7_thumb.jpg

vista5231_net_center.jpg

vista5231_system.jpg

vista5231_volctrl.jpg

vista5231_wmp11.jpg

Share this post


Link to post

Overhead, IMHO.

 

Tehnologii noi in Vista:

 

* WMP 10/11/etc

* DX 10

* SRE(SAPI) 7 (Speech Recognition Engine)

* IE7/OE/etc

* si mai multe icoane, moduri si mai animate de a afisa exact aceeasi chestie

* alergie la ferestre patrate, gri si rapide.

 

Pe scurt, nimic ce nu putea fi dat jos de pe microsoft.com si instalat pe W98 :)

 

Ca nota, SRE/SAPI a venit cu Office pana acum, Office 2003 avand SRE v 6.1. Ma simt cum m-am simtit cand MS a suspendat IPv6 pentru W2k SP3+. Daca vrei IPv6 iti trebuie SP2. Momente in care imi doresc sa bootez Linux.

Share this post


Link to post

Ete na, ca nu poti pune IPv6 pe SP3+. Cine ti-a zis? Ca eu am probat si merge, trebuie doar manarit putin INFul. Oricum stackul de IPv6 din 2003 este mult mai bun si stabil.

Share this post


Link to post
Ete na, ca nu poti pune IPv6 pe SP3+. Cine ti-a zis? Ca eu am probat si merge, trebuie doar manarit putin INFul. Oricum stackul de IPv6 din 2003 este mult mai bun si stabil.

 

Microsoft mi-a zis :D . Stiu ca se poate manari INFul, dar am presupus ca suportul pentru layerul in consecinta nu mai exista so vor aparea conflicte. Zici ca merge? Eeee-hehe-he-heeee. (isi freaca palmele vesel)

 

(later add) L-am pacalit. La primul reboot vedem si daca face tunneling. Heh. Mersi :)

 

 

 

Nu bag 2003 pentru ca mi se pare incarcat fata de ce face. La prima instalare ma gandesc ce pun, dar avand in vedere ca instalarea are un an si nu da semne de oboseala, mai stau pe 2k. Imi place stabilitatea si simplitatea.

Share this post


Link to post
Pe scurt, nimic ce nu putea fi dat jos de pe microsoft.com si instalat pe W98 :)

Mda,ai dreptate.

Ai uitat insa: Windows Workflow Foundation, Windows Presentation Foundation (Avalon), Windows Communication Foundation (Indigo), Avalon Document Services.

 

Dupa cum vedem, nu e doar o schimbare cosmetica. Grosul a fost schimbat in spate, ceea ce nu vede un user obisnuit. Spre exemplu, Vista are un nou algoritm de rezolvare a coliziunilor (dezvoltat la Ms Research) pe partea de retea. Cine are banda larga poate sa vada o gramada de filmulete cu dezvoltatorii de la Microsoft la channel9.msdn.com. Asa va puteti face o idee despre ce inseamna Vista.

Share this post


Link to post

As putea carcoti ca NET framework se poate instala retroactiv. As mai putea carcoti ca fiecare versiune de Windows a avut macar o noua tehnologie destinata programatorilor care n-a avut efectul scontat (DDE is dead).

 

Si, ca sa nu ma dezmind, mai carcotesc relativ la faptul ca pot trai foaaarte bine si fara sistemul lor. Stiu ca pot trai si fara 32 biti, in DOS, recunosc, dar cred sincer ca nu e ceva care sa justifice un release. Mai degraba invers (noul release, scheduled, forteaza diferite proiecte din background).

 

Sincer, nici nu par sa inteleg. Ce au facut, un wizard mai smecher? Capacitatea de a fi rulat extern exista in DLLuri, macar 3 sisteme mari de scripting, etc. "I can visually debug this activity". Bleah. Workflow' lor ruleaza pe viitoarele versiuni de windows din motive de marketing, nu tehnologice. Tehnologic, au WSH-VBS, JS si cate si mai cate care pot fi portate prin update de interpretor.

 

Ma declar sceptic. Cu atat mai mult cu cat grosul aplicatiilor cu adevarat puternice sunt compilate cu altceva decat desenul lor animat. Astept cu nerabdare versiunea de gcc, bcc si dcc care vor compila workflowuri. Gha.

 

Plus, imi trebuie ultimul racnet de la MS ca sa pot aplica asa ceva. Trebuie sa scot bani, sa arunc softul vechi si reliable, sa instal' p'asta nou, sa pregatesc oameni, sa fac o noua aplicatie ... ca sa ce? Rulat pe versiuni viitoare? Toate tehnologiile MS trebuiau sa ruleze pe versiuni viitoare.

 

Ca sa nu mai zic. Intre Adobe si MS, aleg Adobe. Oricand. Nu-mi aduc aminte ca imi fi crapat VREODATA Photoshopul, Readerul, etc etc. Nici nu-mi aduc aminte sa-mi fi cerut Adobe sa imi schimb sistemul de operare.

 

De banii astia perfectionau UDA/WDM.

 

http://www.microsoftmonitor.com/archives/010495.html

Edited by Ndi

Share this post


Link to post

Prezentare Microsoft Windows Vista > :)

post-163-1130943697_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am un sentiment ca e mutilata imaginea? Nu de alta dar astea noi sunt chiar stabile. Plus ca e gluma lor favorita. Daca e pe bune eu nu-mi pun :D

 

*scarpinat in cap*

 

Ala nu e un BSOD de 98? NT4/5 are un mesaj care incepe din stanga sus in care zice

 

STOP - 0xC00000013 - (0x000 etc)

INACCESIBLE BOOT DEVICE

In module etc.vxd etc etc

Blah blah

 

Beginning memory dump, etc.

 

Ala care arata asa este un STOP de 16 bit. Press alt+ctrl+del to restart your computer. Sau are si XP/Vista la fel? Back to the roots?

 

Edit:

 

attached: NT/2K/XP STOP

asta in particular e de XP, dupa cum arata. Dar ca idee. Ala de 2000 are codul mutat sus si font mai mic (80x40?)

post-1165-1131089686_thumb.png

Edited by Ndi

Share this post


Link to post

Already available via torrents. Fara adrese ca nu e frumos dar cine stie despre ce e vorba gaseste lejer.

Share this post


Link to post

da , am vazut si eu vista instalat pe un pc al unui prieten ...si am ajuns la concluzia ca degeaba e frumos daca e prost ! interfata grafica intr-adevar faina dar mananca la resurse ... ca si xp-ul de altfel daca este nesetat cum trebuie ..

Share this post


Link to post

Aveti cumva idee care este ultimul build ? eu am 5270 ...

 

edit : am vazut mai tarziu linkul si acolo scrie si build-ul ... greseala mea ... sorry !

Edited by Alinutz

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...