Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Etape Inmatriculare Masina Second Hand

Recommended Posts

Maetre, la schimbarea de domiciliu a proprietarului nu este nevoie de certificatul de autenticitate eliberat de RAR. E suficient ce am scris eu mai sus.

Share this post


Link to post

Astazi am facut identificarea (certificatul de autenticitate) rar in voluntari, persoana fizica.

Taxa este de 85 ron.

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Revin si eu cu procedura de inmatriculare pentru o masina SH inmatriculata in Romania:

 

1. Incheiat contract de vanzare-cumparare - 40 RON (depinde de biroul de acte auto presupun: la Pitesti 30 RON, la Bucuresti am platit 40 RON);

2. Am asteptat de la vanzator Fisa de Inmatriculare (stampilata de Directia de Impozite si Taxe de unde apartine) si Certificatul de Atestare Fiscala (eliberat tot de Directia de Impozite si Taxe de unde apartine);

3. Mers cu masina la RAR (dupa ce am facut programarea) pentru obtinerea Certificatului de Autetnticitate - aproximativ 85 RON;

4. Incheiat asigurare RCA pe numele meu;

5. Mers la un birou de acte auto pentru intocmirea dosarului pentru Primarie (luare in evidenta) si pentru inmatriculare - 13 RON

6. Platit la BCR taxa pentru talon - 30 RON

7. Mers si depus dosarul la Primarie pentru luarea in evidenta si stampilarea Fisei de Inmatriculare. Acolo am mai platit si impozitul si Taxa de inmatriculare autovehicule si remorci (52 RON);

8. Mers la Politie pentru predarea numerelor vechi de inmatriculare si depunerea dosarului de inmatriculare. Am platit 85 RON pentru numere preferentiale.

 

Un cost aproximativ: 500 RON incluzand si asigurarea RCA.

 

In mod normal dupa 2 zile esti chemat sa-ti ridici numerele noi dar la mine a fost o exceptie pentru ca am prins week-end-ul la mijlocul acestei perioade de asteptare asa ca am fost chemat luni pe la orele 15.00. Din ce am inteles de la alte persoane cand voi ridica numerele noi voi primi o dovada de circulatie pentru 15 zile si apoi voi merge pentru ridicarea talonului.

 

Concluzii: treaba a mers mult mai repede decat ma asteptam. De cand au fost acele probleme de la Pitesti sunt mult mai organizati si treaba merge mai repede. Toata "alergatura" mea pentru acte a durat 3 zile: marti 1 h la RAR; miercuri 30 min la biroul de acte (in acest timp am fost si la BCR sa platesc Taxa de talon), 15 minute la Primarie pentru depunerea dosarului, joi (astazi) 10 min (am avut noroc si nu era nimeni la biroul de acte al Politiei) pentru depunerea dosarului si platirea Taxei pentru Numere. Daca timpul imi permitea puteam sa fac toate aceste acte intr-o singura zi. Oare am fost eu norocos sau chiar se misca mai repede?

Share this post


Link to post

Care e exact procedura (si care sunt actele) pentru trecerea pe numele meu a unei masini la care am platit leasingul, dar utilizatorul era o firma (ce e drept, reprezentata prin mine)? Dreptul de proprietate trece oarecum direct la mine (practic), fara ca firma sa o inmatriculeze in nume propriu. Dar e nevoie de contract de vanzare-cumparare (sau de factura) si apoi...ce anume? Trebuie sa mai trec si pe la RAR la identificare?

Share this post


Link to post

Firma de leasing va emite o ultima factura prin care va arata ca s-au platit toate datoriile (trebuie specificat faptul ca s-a achitat valoarea reziduala) si iti va mai trimite si Fisa de Inmatriculare, cartea masinii si Certificatul de Atestare Fiscala.

ATENTIE: Factura pe care o vei primi de la leasing trebuie sa aiba o stampila in original a lor.

Identificarea se face obligatoriu, altfel nu vei putea sa inmatriculezi masina. In rest pasii sunt aceeasi facuti de mine.

Share this post


Link to post

Incomplet raspunsul. Firma de leasing emite factura finala utilizatorului. Utilizatorul este persoana juridica iar masina se vrea inmatriculata pe persoana fizica. In mod obligatoriu este necesara o factura emisa de utilizator cumparatorului final (persoanei fizice). In rest aceeasi pasi.

Share this post


Link to post

Pe ultima factura trebuie specificat neaparat ca s-a achitat si valoarea reziduala altfel masina nu este considerata achitata.

Share this post


Link to post

Da. multumesc de precizare, asta era clar. Oricum mi-a dat consiliere ZNS-ul instant, pe messenger, de atunci :)

Acum ma intreb - trebuie sa stau la coada la programari la RAR impreuna cu cei care aduc masini SH de afara? Ca daca e asa n-o vad re-inmatriculata nici in 2 luni...

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Teoretic nu trebuie stat la coada cu ei pentru ca tu faci numai o identificare. Ei trebuie sa stea sa faca ITP-ul si alte teste pentru stabilirea normei de poluare...etc.

La Pitesti au linie separata pentru cei cu masini aduse de afara. Eu am obtinut programarea in 2 zile (masina inmatriculata in Romania), iar pentru cele aduse de afara auzisem ca se sta si o saptamana, asta pana sa anunte marirea Taxei de Poluare.

Incearca sa-ti faci o programare online pe www.rarom.ro . Nu te costa nimic si daca nu esti de acord cu data cand te pot programa ei cel mai repede nu mergi mai departe cu stabilirea numarului de ordine. Nu te afecteaza cu nimic...

Share this post


Link to post

Astept sa mi se dea factura intai, dar deja incepe sa-mi para rau ca de o luna mi-am schimbat domiciliul de pe C.I. de la Pitesti la Bucuresti 8-|

Edited by iulia

Share this post


Link to post

De ce? Poti face rarul oriunde.

Share this post


Link to post
Da. multumesc de precizare, asta era clar. Oricum mi-a dat consiliere ZNS-ul instant, pe messenger, de atunci :)

Acum ma intreb - trebuie sa stau la coada la programari la RAR impreuna cu cei care aduc masini SH de afara? Ca daca e asa n-o vad re-inmatriculata nici in 2 luni...

Nu mai este nevoie de autenticitate la o masina care a fost in leasing. Intereseaza-te mai intai la politie asupra acestui aspect.

Share this post


Link to post

Trebuie identificate seriile oricum. A fost in leasing, dar se face transfer de proprietate.

Share this post


Link to post

Am verificat cu cei de la leasing, nu vorbesc eu sa ma aflu un treaba doar...

Si nu e cazul, utilizatorul a fost o firma, eu o trec acum deja pe numele meu (n-am avut leasing pe numele meu din considerente legate de TVA). Identificarea nu s-ar mai fi facut daca ar fi trecut direct pe firma masina.

Share this post


Link to post

Scuze, am crezut ca tu esti utilizatorul.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca am postat corect dar noua taxa auto,adica cea triplata, a intrat in vigoare de astazi...Adica azi la finante pt un auto Ford focus euro4 din 2007,mi-au cerut 1438 euro.

Share this post


Link to post

Scump dom'le, scump rau. Cum mama draq sa ceri taxa de aproape 1500 de eur pentru o masina de nici 2 ani si care polueaza mai putin decat unele modele de masini noi?

Au facut si astia o treaba, daca tot se ieftineste benzina si nu mai ies atatia bani din accize, nu-i nimic, marim taxa de inmatriculare si tot o scoatem la capat.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

 

Pentru autentificare conteaza dimensiunile anvelopelor?

Am luat un tico de curand si miercuri (24.12 - Programare online si alegi ziua ora cand vrei sa te duci) am de facut autentificarea. In talon am 135SR12 iar pe masinuta 155R12..

Ma vor intoarce din drum ?

Share this post


Link to post

pepsiman, asa cred, ca vei avea probeleme cu ele.

tybyg, din cate stiu eu acciza e la cantitate nu la valoare.

sergiushca.. taxa nu e zero pt toate masinile euro4, noi sau nu?

Share this post


Link to post
Salutare,

 

 

Pentru autentificare conteaza dimensiunile anvelopelor?

Am luat un tico de curand si miercuri (24.12 - Programare online si alegi ziua ora cand vrei sa te duci) am de facut autentificarea. In talon am 135SR12 iar pe masinuta 155R12..

Ma vor intoarce din drum ?

 

La mine doar au facut poze si atat. Nu s-au uitat la anvelope ce dimensiuni sunt sau mai stiu eu ce...

Share this post


Link to post

Tocmai am venit de la RAR

 

 

Autentificarea costa 87 ron

Se uita doar la serii si atat.

Share this post


Link to post

Un fel de update.

Actele si drumurile necesare pentru inmatricularea vehiculelor noi sau uzate precum si pentru preschimbarea pemiselor de conducere le gasiti pe orice site a oricarei Prefecturi din tara.

La o prima vedere, Prefectura Bucuresti are destul de bine stocata si grupata informatia.

Prefectura Bucuresti - Permise şi înmatriculări auto

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Buna ziua!

As dori cateva informatii legate de inmatricularea unui autoturism second-hand, inmatriculat in Romania:

1. Cand trebuie facuta asigurarea RCA, daca am deja factura fiscala de cumparare a masinii de la firma?

2. In cat timp trebuie facuta inmatricularea pe numele meu?

3. Mai este necesar contractul de vanzare-cumparare tipizat in acest caz (factura fiscala)? De la biroul de inmatriculari Pipera am inteles ca nu...

4. Cand se inscrie in talon instrainarea autovehiculului?

5. Daca ITP expira in mai putin de 30 zile, trebuie facuta o inspectie noua? Politia zice ca este suficient sa fie valabil in ziua cand te prezinti la ei, apoi sa expire a doua zi...

6. Stie cineva cat dureaza sa primesc numerele preferentiale acum?

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...