Jump to content
Sign in to follow this  
Luc 7

Schimb ulei Matiz

Recommended Posts

La mulți ani tuturor forumistilor. Am folosit la ultimul schimb de ulei marca Castrol 5W40 sintetic. Din experiența d-stra puteți să-mi spuneți și mie câte mii de km. pot să circul cu mașina de acum colo? Mulțumiri.

Share this post


Link to post

Mulțumesc, doar atât, la fel ca uleiul mineral? Am citit pe forum că se poate folosi această marcă și tip de ulei 30-40 mii km. la Matiz.

Share this post


Link to post

Cu un ulei se circula fix cit se doreste, e alegerea fiecaruia. Eu recomand schimbul de ulei in jur a 10.000 km indiferent de eticheta pompoasa ori ba lipita pe ambalaj, Am zis 8 pentru ca in jur a 8000 km fac eu schimbul.

Documentare.

  • Like 1

Share this post


Link to post

@Luc 7: un detaliu important, care este regimul de utilizare ? Cat mergi in oras, cat mergi in afara ? Uleiul la care ai facut referire nu stim daca este LL, indicii de vascozitate nu spun nimic in sensul asta si marca nici atat ! Chiar daca presupunem ca este un ulei sintetic si mergi exclusiv in afara orasului, mai mult de 15.000km nu il tine in motor. De avut in vedere ca uleiurile Castrol sunt al naibii de predispuse la contrafacere !!! Am avut schimb de ulei cu Castrol, sintetic, pe care a trebuit sa il arunc la 7000km pentru ca isi pierduse toate proprietatile ... avea consistenta apei ... Prin urmare, intrebarea/discutia poate genera o gramada de dezbateri, insa asta nu cred ca te ajuta daca vrei sa iti ingrijesti motorul. Acesta este motivul pentru care multi colegi de pe forum prefera si recomanda schimbul de ulei dupa un rulaj mic ... Better safe than sorry !

Avand in vedere varsta masinutei, daca vrei sa optimizezi costurile cu schimburile de ulei, persona ti-as recomanda un ulei mai "de buget" pe care sa il schimbi mai des (8000-10000). Un ulei mai putin faimos, dar necontrafacut, s-ar putea sa fie mai OK decat o facatura "faimoasa"

Share this post


Link to post

Este mai indicat uleiul 5w30 sau 10W30 pt Matiz, il citez pe maestrul Tolin care din pacate nu mai activeaza de multi ani pe aici...

Eu as incerca Liqui Moly, acum asa e trendul...

Vad ca majoritatea discutiilor din sfera s-au mutat pe grupuri Facebook, eu unul nu ma descurc, prefer old scool...

Share this post


Link to post

In pacate asa este, dar pe forum, topicurile sunt mult mai organizate. 

Cat despre ulei, as merge pe ulei gm, e si ieftin si cred ca e bun. Eu numai din asta bag la aveo de 1150, si am 270000. Insa, il schimb la 10-12000, dar nu prea merg cu ea prin oras. 

Edited by rich1974

Share this post


Link to post

Si l-ai schimbat? Mi-au cerut si 150 lei si 170 lei manopera la service doar pt schimb ulei si filtru...au zis ca daca nu-mi convine pretul sa mi-l schimb singur pe camp...

La Matiz e greu accesul caci surubul de 17 de golire a baii de ulei este orientat catre pedalier, la fel era si la Tico si injuram cand mi-l schimbam...deh...

Oare mai primesc benzinariile ulei ars, mai sunt obligati? Ca la service nu il dau ca unii se incalzesc cu el, dupa ce incaseaza cat castiga un om normal intr-o zi de munca. Mai bine il dau pe gardul de la tara...

Share this post


Link to post

Mi se pare totusi cam mult, eu la aveo il schimb cu maxim 50 de lei. Pai decat sa dai 150 de lei, mai bine iti iei o pompa din aia si il scoti pe joja.

Share this post


Link to post

Incepand cu acest nou an au luat-o toti razna cu preturile la servicii, m-as bucura sa mai gasesti cu 50 de lei...pompa are un amic, o voi folosi la Passat-ul B6 al sotiei care are scut de plastic si chiar are sens...nu iese chiar tot uleiul dar merge si asa daca pastrezi modelul de ulei anterior...nu cred ca mai ies depunerile de pe fundul baii de ulei. Trebuie insistat pt schimbarea garniturii de cupru de la buson baie desi eu am facut 50 de schimburi de ulei in aproape 30 de ani de cand cochetez cu mecanica auto si nu am schimbat-o si nu a curs niciodata...

 

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Eu schimb garnitura aia de fiecare data.  La mine alta e problema: pierde repede etanseitatea baii fata de bloc. De noua, a tinut 8 ani, pana s-a corodat baia si a inceput sa curga. Am schimbat baia si dupa aia, nu a mai tinut etansa mai mult de un an si jumatate. Nu are garnitura, se instaleaza cu mastic. E la fel ca la matiz, am motorul de 1150.

Cred ca daca as trage cu pompa, ar scoate mai mult ulei, ca si busomul meu este spre spate, putin mai sus. e pus asa ca sa nu il agati, masina neavand scut.

Share this post


Link to post
La 02.02.2022 la 21:23, Senna a spus:

Este mai indicat uleiul 5w30 sau 10W30 pt Matiz, il citez pe maestrul Tolin care din pacate nu mai activeaza de multi ani pe aici...

Eu as incerca Liqui Moly, acum asa e trendul...

Vad ca majoritatea discutiilor din sfera s-au mutat pe grupuri Facebook, eu unul nu ma descurc, prefer old scool...

Am pus ulei W40 pentru că am considerat că în București și sudul României este mai cald vara!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...