Jump to content
Sign in to follow this  
mardinu

Boxe spate Aveo - nu mai functioneaza

Recommended Posts

Salutare,

Am o problema, boxele de pe spate nu se mai aud. Am verificat setarile din consola, nu e activat fade pe ele, nu se aude absolut nimic.

Ce pot face, cum pot verifica care e problema? Acum se aude doar in cele din fata.

Sunt sigurante, ceva?

Merci

Share this post


Link to post

Nu stiu daca e cazul si la Aveo, dar la Focusul meu doar ce am schimbat boxele pe spate dupa ce s-au ars. Cat timp au fost arse, setarea de fade a fost ascunsa in player. Dupa ce am pus boxele noi a trebuit sa scot borna la baterie ca sa se reseteze casetofonul si sa detecteze boxele noi. Concluzia, ca test, scoti boxele si le probezi pe alta masina, sau faci rost de boxe de la un prieten si faci un test.

Share this post


Link to post

Asta-i buna,de ce ar scoate cineva,niste boxe,la care are acces usor,ca sa le verifice?Ia o baterie de 9V si pune-o pe bornele difuzoarelor.Eventual,te poti ajuta si de 2 cabluri.Vei auzi,imediat,care merge si care nu.Daca sunt in regula,de vina pot fi cablurile dintre difuzoare si player(putin probabil),sau playerul insusi.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Iei o baterie AA sau AAA de 1,5 V si o conectezi la boxa suspecta prin sarme dupa cce desfaci mufa ei. Daca face zgomote difuzorul e bun.

Share this post


Link to post

De la o baterie de 1,5V,nu intelegi nimic.Pacane putin si atat.Cu una de 9V,cursa membranei e lunga si intelegi,nu numai daca functioneaza,ci si cum functioneaza,adica daca bobina freaca pe pereti,sau nu.

Share this post


Link to post

salut!

curios lucru, si boxele mele din spate s-au ars. acuma trebuie sa caut sa le inlocuiesc. mi se pare ciudat ca s-au ars amadoua difuzoarele. care ar putea fi cauza? 

multumesc! 

Edited by rich1974

Share this post


Link to post

Cauze,mai multe.Prima,ar fi ca ai dat tare in ele.A doua,ca nu sunt de calitate.O alta posibilitate ar fi ca difuzoarele sa fie bune,dar sa se fi ars integratul final din player.Deci,cum am mai spus aici,pune,mai intai,bateria de 9V pe difuzoare si vezi ce se intampla.Merge si cu multimetrul,dar iti arata numai daca bobina e in regula,nu si starea difuzorului.

  • Like 1

Share this post


Link to post

merci, semnal vine, ca am probat cu alt difuzor. acuma trebuie sa caut difuzoare. cred ca pe la dezmembrari e cel mai probabil.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca tot te apuci,macar pune niste difuzoare compatibile(gaura.rama,gauri prindere),dar bune.Cred ca am o pereche de cabluri adaptoare pentru difuzoare standard. 

Share this post


Link to post

La multi ani!

Se gasesc astfel de cabluri adaptoare pe undeva? eu ma gandeam sa iau tot originale din cauza conexiunii. Pe de alta parte, nu sunt chiar impatimit cu muzica, am fost multumit de difuzoarele de fabrica. Si daca iau altele, trebuie sa se pupe la gauri, ca nu mi-ar placea sa dau altele. nu am scule nici pentru gaurit nici pentru lipit. 

 

Edited by rich1974

Share this post


Link to post

Sunt multe difuzoare care se potrivesc la gauri,fara modificari.Pe de alta parte,nu trebuie sa fii impatimit al muzicii,cum zici,ca sa auzi diferenta de calitate intre difuzoare.Iar,daca ti-am pomenit de adaptoare,de ce mai intrebi daca exista,din moment ce am spus ca le am?Alea de pe Aveo,pe langa faptul ca sunt slabute(neavand nici tweetere incorporate),mai sufera de o boala:sunt lipsite de sensibilitate,adicatrebuie sa dai volum mare ca sa le auzi cum trebuie.Iar asta o spune un fost muzician care are auzul antrenat.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...