Jump to content
Sign in to follow this  
Horica00

Daewoo Cielo 1.5 Gle 1997 ,,furia Rosie''

Recommended Posts

Eu am fost doar o ora sa ne cunoastem dar da, pot sa zic ca am dat un surub jos 🙂 Ala care pride timoneria de schimbator 😛

  • Haha 1

Share this post


Link to post
14 hours ago, Dj_Dark said:

Eu am fost doar o ora sa ne cunoastem dar da, pot sa zic ca am dat un surub jos 🙂 Ala care pride timoneria de schimbator 😛

Asa - asa amigos ! D'apoi , sintem surubari ori nu mai sintem ! Nu stiu cit de bine te ai matale cu sarbatorile da' pentru mine unu is o pedeapsa . Sa nu bijuteresc nimic toata ziulica ... ? Haoleu ! Stau ca pe ace si ma invirt ca un *oi intr-o galeata ca nah , ii sarbatoare si avem respect pentru ! Si astfel, nimic facind, ajung sa-mi patroneze scafirlia un soi de senzatii tari gen : moama da ce-as arde citeva ciocane ... glasu' sexy a unei chei cu clichet ... Da' un trei'j de secunde tot imi fac carare printre scule, sa le zornai macar drept urmare surubarimea sa priceapa ca nu-s lasate in voia sortii in a se pune pe bune cu rugina . Sa vezi liniste-n garaj ... cum stau suruburile pitite in soapta graind : ssssttt ... hexagoanele-n pamint ca-i surubaru' in zona !

Share this post


Link to post

Și, niște poze din timpul operațiunilor:

 

Screenshot_20230213_185042_Gallery.jpg

Screenshot_20230213_185102_Gallery.jpg

Screenshot_20230213_185252_Gallery.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post

Cel de pe botu' masinii ii caloriferul vechi ?

Share this post


Link to post

@Viktor da, este caloriferul vechi.

Azi am reușit să comand mânerul interior de la ușa din dreapta față, după ce în ultimul timp au început să apară probleme la închisul ușii, buzunarul ținând momentan loc de mâner. Am căutat în ambalaj GM. Degeaba, nu mai există pe nicăieri. Am ales ce era disponibil, ceva ,,coreean", producător Daedong. N-o fi strălucit, da' măcar e nou.

Am mai găsit și semnalul din stânga față, nou și OEM. I-am tranșat vânzătorului: nou (OEM) sau SH. 

Revin cu poze după ce vin/montez piesele.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Arata tutusi destul de bine vechiul calorifer la virsta lui insa , de nu mai corespunde cerintelor schimbul acestua ii bine venit . Imbatrinesc si materialele alea le scad eficienta . Schimba-l nene daca nu mai poate ca poti sa-l dai tu ... si cu deteteu ca tot n-o sa mai faca fata cerintelor, inlocuit cu unul nou si la reverere , cel putin 10 ani ti-ai luat de-o grija !

Share this post


Link to post

@Viktor, de nu era spart, aș fi încercat poate o curățare. Așa, să-i fie țărâna ușoară.

Am schimbat azi mânerul de la ușa din dreapta față. Deși ambalajul nu este GM-Daewoo, s-ar putea să fie totuși original. Pe spate am găsit ștanțele identice cu alea de pe cel vechi. Are inclusiv sigla Daewoo. Nu știu cât este de relevant, dar pare bine făcut și a rezolvat problema cu închisul ușii. Mânerul vechi se mai ținea doar în două șuruburi, având inclusiv o clemă ruptă. 

Lampa de semnalizare urmează să sosească în cursul săptămânii viitoare. Între timp, navigând pe ebay, am reușit să găsesc două proiectoare de ceață originale și acumulatorul (butelia) de freon. Urmează să vină și astea.

Screenshot_20230303_175826_Gallery.jpg

Edited by Horica00
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ma asteptam a fi ceva mai obosit caloriferul ala dupa atita vreme , da' bine ca l-ai schimbat ca nu merita resuscitat , nu merita efortul . Cel putin din punctul meu de vedere . Prin octombrie parca avui o discutie cu un amic pe tema caloriferului , sa fie rasuscitat . S-a izbit de un NU categoric ! Stiu foarte bine cu ce se halesc chestiile astea asa ca , n-am nici timp nici chef de experimente . Inlocuit cu unul noi din start ori deloc . Ce naiba s-o tot doctoresti , accepta ca piesa-i veche , obosita si se cere schimbata .Altfel , isi bat dracii joc de noi si ne muncesc de ne sar capacele degeaba cu rezultat satisfacator . Se merita ? NU ! Cind vei efectua operatia cu minuta ta , in regie proprie , n-ai decit sa-l gideli (caloriferul) la saptamina ori , mergi frumusel in service unde au si pix cu tinta groasa s-apoi mai discutam de e convenabil ori ba a o pune de experimente .

Minerul ala de e frumos lucrat (in poza arata bine) si-a cazut patent pe usa ... e original ! Unde mai punem ca nu e chiar chel , detine si-un inscris woo . Mecanismul incuietoare si pirchii de comanda curatate si regresate cu vaselina/solvent usor pentru a asigura fiabilitate si in sezonul rece si la revedere , ii dam roata roata sa vedem ce mai gasim de bijuterit .

Share this post


Link to post

@Viktor arată bine și în realitate. Le-am măsurat ochiometric și, dpdv constructiv, nu am sesizat diferențe. Pe ușă, la fel, a căzut foarte bine. Sperăm să țină cât mai mult.

Astăzi a venit o piesă de rezistență a instalației de AC, ceva ce pe plan intern n-am reușit să găsesc. Ar fi fost la Rădăcini, dar am aflat că e de R12 și că nu merge montată la mine. Am anulat comanda, m-am resemnat și am căutat mai departe până când, mulțumită Ebay, am găsit. 

Mai am de procurat încă două conducte, cea dublă din compresor și pe cea de înaltă presiune, însă nu prea am succes. Nici urmă de ele pe ebay. Pe cea dublă aș avea-o, luată acum 2 sau 3 ani de la Rădăcini, însă e R12. Pe atunci nu știam de faza asta cu R12. Adică știam că e freonul vechi ,,non-eco-friendly", însă nu mă gândeam că piesele nu sunt interschimbabile. Am luat-o oricum la preț de dumping, așa că nu mă oftic. 

Screenshot_20230306_125753_Gallery.jpg

Share this post


Link to post

Încă un update, a ajuns și unul dintre proiectoare:Screenshot_20230306_183259_Gallery.thumb.jpg.238dd22e89b77216440a90f09332b7a2.jpg

Share this post


Link to post

Nu vad care ar fi diferenta intre r12 si r134 la conducte, daca se potrivesc la filele ar trebui sa fie ce trebuie.

Share this post


Link to post

Sunt niste conducte, nimic altceva... cum zice si Dj, daca se potrivesc (si sigur se potrivesc, eu zic ca Daewoo a schimbat doar etichetele) le poti pune linistit. Canistra aia e identica cu cea euro3. Singurele diferente intre modelul vechi si cel nou, la AC, parca erau la senzorii de presiune, mai exact pozitionarea lor pe conducte sau pe compresor.

Share this post


Link to post

O să încerc să fac o ,,simulare" comparând prinderile cu cele de pe compresor, respectiv butelie. Măcar să-mi fac o idee. Pe unde am mai citit, se zicea că piesele de R12 sunt ceva mai măricele decât cele de R134a. În privința buteliei, doamna de la Gara de Nord mi-a zis că nu merge. Am rugat-o să întrebe și pe cineva din service, răspunsul fiind același. 

Canistra da, e aceeași cu cea de pe E3. Oricum ambele au folosit r134a. Nici nu știu care e faza cu R12 la Cielo. Până și la primele loturi din '95 am văzut tot r134. Mă gândesc că a fost ori o chestiune de piață ori s-au montat pe exemplarele cele mai timpurii.  Dacă nu mă înșel, tipul ăsta de refrigerant e interzis în EU încă de prin anii '90.

Revenind, azi mi-a sosit din Franța și proiectorul din stânga. Nașpa că nu vin împreună cu ramele. Spre sfârșitul săptămânii aștept și lampa de semnalizare. O să scap în sfârșit și de ultimele chinezării montate pe mașină.

Pentru doritori, vânzătorii mai aveau diverse piese de Daewoo (și nu numai) , zic eu, ,,interesante". 

Screenshot_20230307_155311_Gallery.jpg

Share this post


Link to post
23 hours ago, Horica00 said:

O să încerc să fac o ,,simulare" comparând prinderile cu cele de pe compresor, respectiv butelie. Măcar să-mi fac o idee. Pe unde am mai citit, se zicea că piesele de R12 sunt ceva mai măricele decât cele de R134a. În privința buteliei, doamna de la Gara de Nord mi-a zis că nu merge. Am rugat-o să întrebe și pe cineva din service, răspunsul fiind același. 

Canistra da, e aceeași cu cea de pe E3. Oricum ambele au folosit r134a. Nici nu știu care e faza cu R12 la Cielo. Până și la primele loturi din '95 am văzut tot r134. Mă gândesc că a fost ori o chestiune de piață ori s-au montat pe exemplarele cele mai timpurii.  Dacă nu mă înșel, tipul ăsta de refrigerant e interzis în EU încă de prin anii '90.

Revenind, azi mi-a sosit din Franța și proiectorul din stânga. Nașpa că nu vin împreună cu ramele. Spre sfârșitul săptămânii aștept și lampa de semnalizare. O să scap în sfârșit și de ultimele chinezării montate pe mașină.

Pentru doritori, vânzătorii mai aveau diverse piese de Daewoo (și nu numai) , zic eu, ,,interesante". 

Screenshot_20230307_155311_Gallery.jpg

Lasa un link te rog cu vanzatorii aia.

  • Haha 1

Share this post


Link to post
4 hours ago, pompiliu92 said:

Lasa un link te rog cu vanzatorii aia.

Prieteni de-ai tai, in mod sigur :))

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 3/7/2023 at 2:54 PM, Horica00 said:

Revenind, azi mi-a sosit din Franța și proiectorul din stânga. Nașpa că nu vin împreună cu ramele.

Nu prea are cum ramele a fi la pachet fiind vorba de cu totul alt produs , alta piesa , ornament . Macar becuri au ? Altfel , curajoasa miscare a face comanda a doua proiectoare din diverse locuri . Cam la ghici de sint ori ba surori la model pe sticla spre ex. Identice (adica perechi) ori deloc , din punctul meu de vedere .

Edited by Viktor

Share this post


Link to post
8 hours ago, pompiliu92 said:

Lasa un link te rog cu vanzatorii aia.

De unde știam că o să întrebi ? 😁

Ai PeMeu, deși nu cred că nu-i știi.

@Viktor proiectoare originale căutăm încă de acum 3/4 ani. Cum n-am găsit, m-am mulțumit cu ce am avut. Culmea, ieftinăturile marca Kor Tec s-au dovedit a fi decente. Le-am comandat folosind codul din catalogul disponibil pe site la Rădăcini. Sunt absolut identice. Nici n-ar avea ce să difere. 

 

 

Share this post


Link to post
35 minutes ago, Horica00 said:

De unde știam că o să întrebi ? 😁

Ai PeMeu, deși nu cred că nu-i știi.

@Viktor proiectoare originale căutăm încă de acum 3/4 ani. Cum n-am găsit, m-am mulțumit cu ce am avut. Culmea, ieftinăturile marca Kor Tec s-au dovedit a fi decente. Le-am comandat folosind codul din catalogul disponibil pe site la Rădăcini. Sunt absolut identice. Nici n-ar avea ce să difere. 

 

 

Nu am primit nimic.

Share this post


Link to post

Pot sa apara neplacute , Horica . Am patit-o cu proiectoarele comandate in Ro. la Bacau. Defapt , le-am procurat de noi prin intermediul unei cunostinte ce a mers in tara cu ani in urma . Am optat pentru acea varianta pentru ca erau la juma' de pret fata de puteam lua aici . Si ce sa vezi , cimd mi-a fost inminate produsele sa constat ca cele doua proiectoare erau cel mult verisoare nicidecum surori in ciuda faptului ca codurile de pe ambalaje erau ceia ce trebuie in schimb , unul avea sticla cu totul altfel decit ce-ar fi trebuit . Nu retin de cel din stinga ori cel din dreapta fu problematic da' cert e ca mi-am bagat picioarele in amindoua si-am cumparat altele in zona chiar de m-a costat dublu . Cum fu treaba . Omul , cel ce mi le-a procurat (caruia nu-i gasesc vina) necunoscator in domeniu nu si-a dat seama de faptul ca , luindu-le la bucata unul dintr-un magazin celalalt dintr-un altul dupa cum le-a gasit , probabilitatea ca cele doua sa nu se asemene e in vigoare asa ca , a luat ce i s-a dat . Codurile se pupau , sticlele nu . Valabil si in alte situatii cum ar fi faruri , triple etc. Acuma , ori doua bune , ori doua proaste da' macar perechi .

  • Like 1

Share this post


Link to post
5 minutes ago, Viktor said:

Pot sa apara neplacute , Horica . Am patit-o cu proiectoarele comandate in Ro. la Bacau. Defapt , le-am procurat de noi prin intermediul unei cunostinte ce a mers in tara cu ani in urma . Am optat pentru acea varianta pentru ca erau la juma' de pret fata de puteam lua aici . Si ce sa vezi , cimd mi-a fost inminate produsele sa constat ca cele doua proiectoare erau cel mult verisoare nicidecum surori in ciuda faptului ca codurile de pe ambalaje erau ceia ce trebuie in schimb , unul avea sticla cu totul altfel decit ce-ar fi trebuit . Nu retin de cel din stinga ori cel din dreapta fu problematic da' cert e ca mi-am bagat picioarele in amindoua si-am cumparat altele in zona chiar de m-a costat dublu . Cum fu treaba . Omul , cel ce mi le-a procurat (caruia nu-i gasesc vina) necunoscator in domeniu nu si-a dat seama de faptul ca , luindu-le la bucata unul dintr-un magazin celalalt dintr-un altul dupa cum le-a gasit , probabilitatea ca cele doua sa nu se asemene e in vigoare asa ca , a luat ce i s-a dat . Codurile se pupau , sticlele nu . Valabil si in alte situatii cum ar fi faruri , triple etc. Acuma , ori doua bune , ori doua proaste da' macar perechi .

Da, am patit ceva similar recent cu doua proiectoare la Nubira. Unul avea plasticul mai clar si altul mai mat. Motivul era foarte simplu. Unul era fabricat in Coreea de Sud si altul la FSO in Polonia, fosta fabrica Daewoo.

Share this post


Link to post

Nu știu ce să zic, fapta e oricum consumată. Totuși, m-am uitat destul de atent la ele: ambele sunt din sticlă (identică), au aceeași construcție, inscripții, etc. Adică, la o primă vedere, n-am constatat diferențe. Dacă o fi ceva, vedem la montaj sau cum luminează.

@Viktor ce era diferit la sticlă. Cumva era una normală și alta galbenă ? Știu căȘaua existat proiectoare galbene. Dacă nu mă înșel, văzusem la Rădăcini acu' ceva ani.

În privința triplelor, sunt într-adevăr vreo două sau 3 soiuri. Și eu sunt pățit. Parcă și scrisesem aici pe topic despre cum luasem o triplă cu 2 socluri în loc de 3. Totuși, fiecare model de triplă are codul ei. 

Share this post


Link to post

Nu , nu a fost vorba de culoare . Sticla nu avea ridurile (ori cum le-or zice) alea identice ca si celalalt . Spre ex. trebuia sa fie cum e al tau cel din poza dar nu , nu se asemana deloc , avea ceva riduri pe el da' parca erau asa la misto si nu se imperechea neam cu cel normal . In rest , n-am sesizat alte nefacute . Si nici modelul clar nu era . Galben nici atit ca mi-ar fi placut mie a intra in posesia unor proiectoare galbene , astea fiind cele mai valabile din punctul meu de vedere . Povestea e mai bine de vreo 10 ani si din cite retin , naspetele procurate din Ro. le-am lasat cadou celor de la piese daewoo de unde le-ap procurat pe astea normale , sa faca ce vor cu ele ca nu le vedeam bine deloc . Iti dai seama , le-am asteptat ca pe o piine calda si cind in sfirsit le-am avut in mina si-am deschis coletele ... radical s-a prosus schimbarea la fata ! Ce-i asta nene ... serios ?

In noile proiectoare am pus becuri galbene OSRAM-uri H3 allseason 12V 55W 64151 ALL-01 E   4B o raritate pe atunci , nu se gaseau chiar la tot coltul iar cind in sfirsit am dat de ele am cumparat in nestire vreo 8 -10 perechi din cite retin de parca nu mai vazusem becuri , am trimis si in tara (colegilor) din ele si inca mai am doua rezerva in ambalajul lor original. Cred ca o sa le pun pe Ford sa vad de-i priesc , ar trebui sa-si faca treaba ca galbenul ii cel mai valabil pe ceata ! Becoasele de pe Nexia inca isi fac treaba dupa atitia ani . Recomand OSRAM pe galben , vad ca mai nou se gasesc cu +30% lumina .

Share this post


Link to post

Diferenta e de producatori, dar... nu se vede din avion, important e sa lumineze cum trebuie. Cele de la radacini erau galbene galbene, imposibil sa le incurci. Si erau misto, am avut.

Pe becuri si eu merg pe Osram, dar night breaker (exista unele tipuri si cu 200% luminozitate)

Share this post


Link to post

La Rădăcini era o singură bucată proiector galben. Dacă erau ambele disponibile, poate le-aș fi luat. 

Că tot am adus vorba de Rădăcini, am comandat la ei amortizoare față pe ulei (KYB) și flanșe cu rulment (SACHS). Săptămâna viitoare le montez. Mă exasperase senzația că se rupe mașina în două. Pe spate au fost schimbate acum vreo 10 ani, cu tot cu arcuri, însă au făcut cam 15/20.000. Nu sunt curse. Arcurile le-am schimbat a doua oară cu KYB în 2019. Nu erau rupte, dar era prea cocoțată de spate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...