Jump to content
Sign in to follow this  
Horica00

Daewoo Cielo 1.5 Gle 1997 ,,furia Rosie''

Recommended Posts

@Dj_Dark da, m-ai mirosit, nu prea ascult de fel :))).Asa mai bine iau un alternator nou si game over.Sa-l reconditionez pe asta ma duce, cu tot cu piese si manopera, aproape de valoarea unuia nou.Deocamdata nu am primit raspuns de la Oradea.Daca ma intrebi pr mine cu asta nu mi-as mai bate capul, mai ales ca nu stiu in ce stare o fi statorul, rulmentii si ce mai e prin el.De facut nu-l fac eu, normal.Nu am desfacut niciodata unul si sunt 90% sigur ca nu m-as baga sa o fac.Unde imi repar eu masina e fosta reprezentanta WOO din oras.Electricianul de acolo (un tip pe la vreo 58 de ani) este foarte priceput.Stie toate ,,spiel-urile" la masinile astea.

Cat despre restul, as vrea sa nu mai pice nimic momentan, am bagat o groaza de bani ca sa fie in starea in care este si ma astept sa mai sparg in primavara pe putin 1500 de lei  in instalatia de AC.Daca nu e compresorul crapat scap ieftin.Timoneria nu e scumpa, o fac la revizia urmatoare.Speram ca tine pana atunci :)))

@Viktor pe dreapta am gasit originala la Radacini.Maine sau poimaine o comand ca e la reducere.Stanga nu se mai gaseste din ce am inteles de pe la magazine, doar de producator.Nici ale mele originale nu arata neaparat rau.In final chiar nu stiu de ce le-am schimbat.Vorba lu' taica-miu:,,ai dat banii pe prostii cand tu aveai atatea alte probleme la masina !!".Asta e, din greseli se invata....

Share this post


Link to post
38 minutes ago, Horica00 said:

@Dj_Dark da, m-ai mirosit, nu prea ascult de fel :))).Asa mai bine iau un alternator nou si game over.Sa-l reconditionez pe asta ma duce, cu tot cu piese si manopera, aproape de valoarea unuia nou.Deocamdata nu am primit raspuns de la Oradea.Daca ma intrebi pr mine cu asta nu mi-as mai bate capul, mai ales ca nu stiu in ce stare o fi statorul, rulmentii si ce mai e prin el.De facut nu-l fac eu, normal.Nu am desfacut niciodata unul si sunt 90% sigur ca nu m-as baga sa o fac.Unde imi repar eu masina e fosta reprezentanta WOO din oras.Electricianul de acolo (un tip pe la vreo 58 de ani) este foarte priceput.Stie toate ,,spiel-urile" la masinile astea.

Cat despre restul, as vrea sa nu mai pice nimic momentan, am bagat o groaza de bani ca sa fie in starea in care este si ma astept sa mai sparg in primavara pe putin 1500 de lei  in instalatia de AC.Daca nu e compresorul crapat scap ieftin.Timoneria nu e scumpa, o fac la revizia urmatoare.Speram ca tine pana atunci :)))

@Viktor pe dreapta am gasit originala la Radacini.Maine sau poimaine o comand ca e la reducere.Stanga nu se mai gaseste din ce am inteles de pe la magazine, doar de producator.Nici ale mele originale nu arata neaparat rau.In final chiar nu stiu de ce le-am schimbat.Vorba lu' taica-miu:,,ai dat banii pe prostii cand tu aveai atatea alte probleme la masina !!".Asta e, din greseli se invata...

Am vazut triple originale de Cielo pe Ebay. :))

Share this post


Link to post
16 hours ago, Dj_Dark said:

Nu prea asculti de fel, asa-i?  🙂 

 

Nu ! E platit sa ne scoata din sarite ! 🤣

Vrea caleasca originala da' umbla cu tot felul de "meid in ciaina".

Ma rog ... cind o creste o intelege !

Share this post


Link to post
8 hours ago, pompiliu92 said:

Am vazut triple originale de Cielo pe Ebay. :))

Da, se gasesc inca, nu-s chiar raritati. Iar cele doua elemente se cumpara si se ansambleaza perechi. Si in cazul unor SH la fel se procedeaza, cu acelasi grad de matuire, cu aceleasi imbinar, acelasi material.

Share this post


Link to post
26 minutes ago, Viktor said:

Nu ! E platit sa ne scoata din sarite ! 🤣

Vrea caleasca originala da' umbla cu tot felul de "meid in ciaina".

Ma rog ... cind o creste o intelege !

Eu sper ca nu am scos pe nimeni din sarite totusi :))).Alea mi-au fost trimise atunci de la un magazin profilat pe piese Daewoo.La vremea aia nu prea stiam ce inseamna ca sunt ,,coreene'' ca daca stiam cu siguranta nu le-as fi luat.Maine comand originala la Radacini pe dreapta.Pentru cea de stanga o sa arunc un ochi pe Ebay si de ce nu pe la dezmembrari daca gasesc una in stare buna.La mine e si problema de ,,buzunar'', cu atat mai mult cu cat mai am de facut AC-ul.Asta chiar ma obsedeaza, sunt chitit sa-l rezolv numaidecat.Nu umblu cu piese ,,Meid in ciaina'', dovada ca piesele inlocuite la revizie sunt in majoritate OEM.Ce nu e OEM e de la producatori consacrati 😉😉.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

N-am zis-o la modul serios p-aia cu scosul din sarite, la urma toata fiecare procedeaza dupa cum crede de cuviinta, fiecare isi stie moft-ul, portmoneul s.a.m.d. Intrebarea e pentru ce inclin, catre calitate ori originalitate, ca mai greu a impaca si capra si varza. Faptul ca o piesa e fabricata in Coreea asta nu inseamna super calitate si n-are pereche. Spre ex. eu am faruri hella de care-s multumit, cum de-altfel mi-s la fel de multumit de triplele spate originale ce in ciuda virstei s-au dovedit a fi la inaltime. Personal incrin catre produse cu istoric ce s-au dovedit a fi OK. Altfel, dupa cum tot patitu-i priceput, tin a lua piesele ce-s perechi din acelasi loc, de acelasi producator, distribuitor. Spre ex. doua sticle de far cu sigla hella pot fi diferite, depinde unde de cine au fost produse. De-asemeni in cazul proiectoarelor de ceata, degeaba erau sub aceiasi sigla, cind unul era griu iar celalalt negru plus cu totul alta constructie a sticlei. Probabil sint maruntisuri da' mie unu imi fac nopti albe.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post
16 hours ago, Viktor said:

N-am zis-o la modul serios p-aia cu scosul din sarite, la urma toata fiecare procedeaza dupa cum crede de cuviinta, fiecare isi stie moft-ul, portmoneul s.a.m.d. Intrebarea e pentru ce inclin, catre calitate ori originalitate, ca mai greu a impaca si capra si varza. Faptul ca o piesa e fabricata in Coreea asta nu inseamna super calitate si n-are pereche. Spre ex. eu am faruri hella de care-s multumit, cum de-altfel mi-s la fel de multumit de triplele spate originale ce in ciuda virstei s-au dovedit a fi la inaltime. Personal incrin catre produse cu istoric ce s-au dovedit a fi OK. Altfel, dupa cum tot patitu-i priceput, tin a lua piesele ce-s perechi din acelasi loc, de acelasi producator, distribuitor. Spre ex. doua sticle de far cu sigla hella pot fi diferite, depinde unde de cine au fost produse. De-asemeni in cazul proiectoarelor de ceata, degeaba erau sub aceiasi sigla, cind unul era griu iar celalalt negru plus cu totul alta constructie a sticlei. Probabil sint maruntisuri da' mie unu imi fac nopti albe.

De faruri eu nu m-am atins si nici nu cred ca o sa o fac.Sunt ca si noi desi au 22 de ani.In cazul stopurilor, farurilor, etc, etc pot lua doua de la producatori diferiti atata vreme cat sunt calitative si  in proportie de 90% identice ca si aspect.In alta ordine de idei m-am tinut de cuvant si azi am comandat stopul de pe dreapta original GM, ultimul in stoc la Radacini 🙂🙂.Pentru stanga vazusem una ok (cel putin din poze asa pare) pe un Cielo din 2007 aflat la dezmembrare.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post
On 12/29/2019 at 2:39 PM, Horica00 said:

@Dj_Dark da, m-ai mirosit, nu prea ascult de fel :))).Asa mai bine iau un alternator nou si game over.

Eu pe al meu am dat 1000 RON la momentul respectiv, dupa ce bagasem releu de incarcare si carbuni in cel vechi si tot nu incarca cum trebuie.

S-or fi mai ieftinit acum. Ala al meu era un valeo de 80A cu racire externa si o punte de diode mult mai rezistenta decat avea originalul. E pe undeva prin topicul meu de la espero bej patania cred.

  • Like 1

Share this post


Link to post
9 hours ago, Dj_Dark said:

Eu pe al meu am dat 1000 RON la momentul respectiv, dupa ce bagasem releu de incarcare si carbuni in cel vechi si tot nu incarca cum trebuie.

S-or fi mai ieftinit acum. Ala al meu era un valeo de 80A cu racire externa si o punte de diode mult mai rezistenta decat avea originalul. E pe undeva prin topicul meu de la espero bej patania cred.

Eu citisem aici pe forum si numai ca cel original GM este in jur de 580 de lei pretul intreg ca unele magazine accepta piesa la schimb.Daca e asa parca nu as da 200-300 de lei sa repar vechitura cand mai pot sa pun alti 200 de lei sa iau unul nou.Azi am dat o tura cu baba si jur ca nu-mi vine sa mai ma dau jos din ea, este extrem de relaxanta la condus.Simt ca pot sa merg ore in sir fara pauza.In ianuarie intru in sesiune si s-ar putea sa o aduc in Bucuresti.Daca nu sunt prea ocupat promit sa vin la intalnire, chiar as vrea sa-i cunosc si eu personal pe ceilalti ,,GM-isti'', eventual sa-si mai bage mainile prin ,,rabla'' mea 😂😂.Din ce se vede sunteti niste oameni de toata isprava 😉😉 !!!!

Share this post


Link to post

Sa vii pregatit de misto-uri si caterinca, te avertizez de-acum. 

Dar sa stii ca doar latram, nu si muscam 😄 

  • Like 1
  • Haha 2

Share this post


Link to post
On 12/31/2019 at 4:21 PM, Dj_Dark said:

Sa vii pregatit de misto-uri si caterinca, te avertizez de-acum. 

Dar sa stii ca doar latram, nu si muscam 😄 

Sunt obisnuit cu caterinca si misto-urile :))).Am fost latrat si am latrat si eu la altii incat gust orice fel de gluma.

Am inceput anul cautand in disperare un set de presuri originale si am dat de un singur set dar care este rupt si vai de mama lui.Fara ele atunci cand urc in masina simt ca lipseste ceva.....

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai aia de la service totusi ce au avut cu presurile tale?

Share this post


Link to post
20 hours ago, pompiliu92 said:

Pai aia de la service totusi ce au avut cu presurile tale?

Da' naiba sa-i ia, asta as vrea sa stiu si eu…………..Pe langa ele mi-au luat si o gentuta in care aveam cabluri de tractare, cabluri pentru baterie, racleta, o perie, triunghiuri, trusa medicala si extinctor pentru lipsa carora am fost ,,certat'' la ultimul ITP.Daca pe astea le gasesc la tot pasul sa zicem, presuri cum am avut (ca noi aproape) nu mai gasesc neam si daca gasesc gasesc numai rupturi…………..Imi pare rau ca nu am luat atunci odata cu toata lumea.Ultimul set am vazut ca l-ai dat unuia de s-a trezit ca vrea el neaparat noi.L-am intrebat pe respectivul unde gasise el SH (dar nu-l interesau) insa nu s-a sinchisit sa-mi raspunda.Dupa o luna isi vindea masina…….In fine, nu mai zic nimic ca faptul e consumat.

Am dat un mail la Arteca care insa au zis ca nu ma pot ajuta cu nimic, ca nu mai au nimic pe stoc si au casat si presele respectiv matritele.Am mai incercat sa-i induplec zicandu-le ca mai sunt multi doritori pe langa mine dar mi-au bagat-o pe aia ca ,,sunt prea scumpe matritele'' si altele de genul……………...Trebuia sa cumparam noi matritele si ni le faceam singuri :)).I-am mai intrebat si daca le-au trimis la vreun magazine ceva sa stiu s aintreb acolo si au zis ca nu ca s-au luat doar de la ei.Care e logica sa se cumpere numai de la tine atata vreme cat nu stie nimeni de existenta ta.Si mai curios ca s-au facut pana prin 2015.

Nu-mi ramane decat sa iau la puricat fiecare anunt de pe OLX, fiecare parc de dezmembrari, fiecare magazin de piese ca poate, poate am noroc.Cat ma gandesc cat de bine ar arata interiorul cu alea……….Nu numai ca ar arata bine dar ar fi si mai protejat.Astea puse de maimutele din service nu acopera complet, cele din spate trebuie trase de sub scaune de fiecare data cand am pasageri in spate (mi-au murdarit si mocheta vreo 2 cu noroaiele lor), alea din fata iarasi se ,,deplaseaza''  dupa voia lor, de multe ori incurca la pedale, ce sa mai…………………...Plus ca sunt hidoase si inestetice.Abia astept sa fac rost de un set original si sa le zvarl la gunoi !!!

 

Edited by Horica00

Share this post


Link to post
34 minutes ago, Horica00 said:

Da' naiba sa-i ia, asta as vrea sa stiu si eu…………..Pe langa ele mi-au luat si o gentuta in care aveam cabluri de tractare, cabluri pentru baterie, racleta, o perie, triunghiuri, trusa medicala si extinctor pentru lipsa carora am fost ,,certat'' la ultimul ITP.Daca pe astea le gasesc la tot pasul sa zicem, presuri cum am avut (ca noi aproape) nu mai gasesc neam si daca gasesc gasesc numai rupturi…………..Imi pare rau ca nu am luat atunci odata cu toata lumea.Ultimul set am vazut ca l-ai dat unuia de s-a trezit ca vrea el neaparat noi.L-am intrebat pe respectivul unde gasise el SH (dar nu-l interesau) insa nu s-a sinchisit sa-mi raspunda.Dupa o luna isi vindea masina…….In fine, nu mai zic nimic ca faptul e consumat.

Am dat un mail la Arteca care insa au zis ca nu ma pot ajuta cu nimic, ca nu mai au nimic pe stoc si au casat si presele respectiv matritele.Am mai incercat sa-i induplec zicandu-le ca mai sunt multi doritori pe langa mine dar mi-au bagat-o pe aia ca ,,sunt prea scumpe matritele'' si altele de genul……………...Trebuia sa cumparam noi matritele si ni le faceam singuri :)).I-am mai intrebat si daca le-au trimis la vreun magazine ceva sa stiu s aintreb acolo si au zis ca nu ca s-au luat doar de la ei.Care e logica sa se cumpere numai de la tine atata vreme cat nu stie nimeni de existenta ta.Si mai curios ca s-au facut pana prin 2015.

Nu-mi ramane decat sa iau la puricat fiecare anunt de pe OLX, fiecare parc de dezmembrari, fiecare magazin de piese ca poate, poate am noroc.Cat ma gandesc cat de bine ar arata interiorul cu alea……….Nu numai ca ar arata bine dar ar fi si mai protejat.Astea puse de maimutele din service nu acopera complet, cele din spate trebuie trase de sub scaune de fiecare data cand am pasageri in spate (mi-au murdarit si mocheta vreo 2 cu noroaiele lor), alea din fata iarasi se ,,deplaseaza''  dupa voia lor, de multe ori incurca la pedale, ce sa mai…………………...Plus ca sunt hidoase si inestetice.Abia astept sa fac rost de un set original si sa le zvarl la gunoi !!!

 

cuvânt_urât, le-am si zis sa imi spuna daca nu mai au nevoie de matrite. Cat de scumpe sa fi fost.

Share this post


Link to post
3 hours ago, pompiliu92 said:

cuvânt_urât, le-am si zis sa imi spuna daca nu mai au nevoie de matrite. Cat de scumpe sa fi fost.

Mda, se mai oferise un baiat sa le plateasca matrita iar ei sa o caseze doar pe hartie si tot n-au vrut.Eu cand le-am zis ca sunt multi doritori si daca mai intreb cu siguranta se mai ivesc mi-au zis:,,Oricate cereri am avea tot nu am reusi sa acoperim costurile matritelor, fiind foarte scumpe…….''.Acum gagica care mi-a raspuns la mail nu parea ca stia ce se intampla la ei ,,in curte'', zicea ca a dat presurile acum 2 ani si nu cu 5 luni in urma :))).Asta se intampla in noiembrie.Ar trebui totusi mers pe la ei, poate ii convingem.Doritori sunt multi si s-a vazut asta.Dreaq, in 10 minute deja se epuizase toate.

Daca mai are cineva un set nou sau in stare buna si vrea sa ajute un ,,amarastean'' sa nu ezite sa o faca 😊.Daca vine la intalnire dau o bere si niste mici :))).Intreb degeaba, stiu dar incercarea moarte nu are.Primisem acum 2 zile o oferta de la un baiat numai ca erau rupte si vai de mama lor.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Cititnd ca ai probleme cu alternatorul actual , stiu bine ca am recuperat de pe un cielo un alternator , masina a fost functionala doar ca a fost dezmembrata . Numai tin minte exact ce model era , am sa revin in cursul saptamanii cu o poza eventual un cod poate te ajuta . Daca ti se potriveste ti-l trimit fara probleme 🙂 . Momentan al meu de pe masina se tine bine si nu cred ca o sa ma lase curand .. si chiar de ar fii , la noi la botosani este un domn foarte bun si priceput in electromotoare si alternatoare , poate chiar "tata" lor .

Share this post


Link to post

Alternatorul il are promis si de la mine, doar ca in nebunia din ajunul sarbatorilor nu am apucat sa il iau la mine si sa ne intalnim...

Share this post


Link to post

@Geo_ZGA saptamana viitoare ajung din nou in Buc.Daca esti prin zona ne putem vedea.Pana la urma il Montez pe cel de la tine, nou nu am gasit original.Doar chinezarii/turcisme si cateva de provenienta poloneza.Nu m-as inhama la niciunele, prefer unul SH dar original.Mi-am promis ca nu mai pun rebuturi pe masina.Singura chestie e ca trebuie interschimabte fuliile dar nu-I bai.

@kikosro merci mult !!! daca e poti sa-l trimiti sa-l am de rezerva 😀😀 !!!!

Deci ce mai am de facut la masinuta mea draga:

-sa schimb alternatorul 

-sa nlocuiesc duzele si furtunasele de la stropitorile de parbriz.Un ,,idiot'' nu a mai consumat tot lichidul de vara astfel incat a inghetat.Mecansimul si-a revenit, gen se aude motorasul, dar pe la duze nu iese decat spuma impreuna cu o cantitate insemnata de jeg acumulata in cei 20 de ani de viata.De asemenea unul dintre furtunase nu se desprinde de duza la fiecare actionare a manetei.

-stopurile pe spate trebuiesc si astea inlocuite, intra apa la ele la greu.Stopul drept l-am comandat la Radacini, pe original, saptamana viitoare ar trebui sa-mi ajunga.Pe stanga o sa-l pun pe al meu din fabrica pana gasesc ceva de soi (astept nsite opinii cu privire la cele marca DEPO, am inteles ca sunt bunicele).

-sa Montez macaralele la geamurile din fata impreuna cu motorasul din stanga.Pe nenorocitul asta din urma l-am gasit dar costa 300 de lei.Nu dau atat pe un rahat din ala care mai si cedeaza cu prima ocazie.

-sa fac antena sa functioneze.Naspa ca nesimtitii de la dezmembrari cer pe ele cat nu fac.

-regalajul pe inaltime de la scaunul soferului.Se invarte in gol, nu stiu cum atunci cand au montat scaunul nu au bagat de seama sau au bagat dar I-a durut in c*r.Inclin cate a doua variant.Daca nu ii dau de cap urmeaza alta ,,aventura'' pentru gasirea altui scaun.Nu e ceva fara de care nu pot trai dar urasc cu toata fiinta sa am dotari nefunctionale pe masina.

-sa gasesc 2 boxe pe spate, ale mele sunt arse sau au alta problema.

-sa repar AC-ul, ,,piticul'' meu cel de toate zilele……………………..O sa incep cu inlocuirea cap-coada a conductelor si voi termina eventual cu afurisitul de compressor desi tare mi-as dori sa nu fie cazul…………….

-nu in ultimul rand, sa gasesc un set de presuri originale.Dumnezeu' ma-mii lor de ,,meseriasi''...……………………..

Si cam atat.In rest masina functioneaza mai mult decat foarte bine.Ma declar multumit momentan.

 

 

 

Share this post


Link to post

Da, sunt. Da-mi un mesaj cu o zi inainte si ne putem vedea

Share this post


Link to post

Cred ca m-ai blestemat cu alternatorul ala, mi-a picat la bmw-ul de zi cu zi 🙂 

Ca idee, rezolvarea mea la solutie va fi altul sh ca sa nu stau cu masina pe dreapta mai mult de cateva ore, dupa care ala original o sa-l duc la baieti la reconditionare sa il am cand pica cel de la dezmembrari 😉 .

Nici prin cap nu imi trece sa ma bag eu in el, vreau garantie 😄 

Share this post


Link to post

pe calea Ferentari, putin mai sus de intersectia cu salaj sunt unii tari pe alternatoare

Share this post


Link to post
La 03.01.2020 la 0:44, kikosro a spus:

Cititnd ca ai probleme cu alternatorul actual , stiu bine ca am recuperat de pe un cielo un alternator , masina a fost functionala doar ca a fost dezmembrata . Numai tin minte exact ce model era , am sa revin in cursul saptamanii cu o poza eventual un cod poate te ajuta . Daca ti se potriveste ti-l trimit fara probleme 🙂 . Momentan al meu de pe masina se tine bine si nu cred ca o sa ma lase curand .. si chiar de ar fii , la noi la botosani este un domn foarte bun si priceput in electromotoare si alternatoare , poate chiar "tata" lor .

 

La 03.01.2020 la 10:34, Geo_ZGA a spus:

Alternatorul il are promis si de la mine, doar ca in nebunia din ajunul sarbatorilor nu am apucat sa il iau la mine si sa ne intalnim...

Horica te rog sa nu mai refuzi ,iti dau eu un alternator.

Este mult mai bun decat ce-l de la geo sau kikorso🤣

Edited by florinellll

Share this post


Link to post
7 hours ago, Dj_Dark said:

Cred ca m-ai blestemat cu alternatorul ala, mi-a picat la bmw-ul de zi cu zi 🙂 

Ca idee, rezolvarea mea la solutie va fi altul sh ca sa nu stau cu masina pe dreapta mai mult de cateva ore, dupa care ala original o sa-l duc la baieti la reconditionare sa il am cand pica cel de la dezmembrari 😉 .

Nici prin cap nu imi trece sa ma bag eu in el, vreau garantie 😄 

Ma duc sa fac un vaccin la Nubira ca vad ca e epidemie de alternatoare. :))

  • Like 1
  • Haha 3

Share this post


Link to post
On 1/4/2020 at 4:35 PM, pompiliu92 said:

Ma duc sa fac un vaccin la Nubira ca vad ca e epidemie de alternatoare. :))

Ce vrei ma, ale noastre nu au fost vaccinate antigripal, a mea cel putin nu 😂😂.Am sunat azi la service sa intreb de presuri si ce sa vezi, ,,bajetii'' sunt in concediu.Am vorbit si cu patronal, el si-a amintit ca doar era de fata atunci cand le-am dus.A zis ca incearca sa resolve ,,incurcatura''.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...