Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

PRETURI - Piese Nubira

Recommended Posts

@adi78 : manopera cat a fost la distributie?

 

Am schimbat-o singur in parcare.

Share this post


Link to post

Trebuie sa imi fac distributia de 60.000.Pretul pt aceasta operatie, la service-ul de langa Politehnica cu tot cu manopera pt nubira 2,este de 700 ron fara pompa de apa.

Aveti idee cat costa o pompa de apa? :(

Credeti ca pretul cerut de cei de la acest service este mai mare decat alte serviceuri?

Edited by Depecher

Share this post


Link to post

E cam scumpa manopera!

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Iti recomand Automec 99 Pantelimon! Distributia(curea, rola ghidaj, rola intinzatoare) + verificat articulatii = 120 ron plus o atentie pentru mecanic ca a fost baiat de comitet :) Ti se da factura si daca iei piesele de la ei iti dau garantie si la piese si la manopera. Eu aveam piesele luate deja ( Curea distributie Contitech 57.32 ron, Rola ghidaj INA 58.62 ron, Rola intinzatoare INA 113.85 ron) si am primit garantie lucrare 3 luni. A durat cam 1.5 ore si e ok.

Alte preturi la ce am cumparat eu:

Bujie NGK 15.76

Filtru aer UFI 31.17

Filtru benzina UFI 35.77

Filtru polen NIPPARTS 86.16

Filtru ulei Purolator 12.18

Ulei Castrol Magnatec 10w40 4L 116.41

Edited by sorin1983

Share this post


Link to post

Filtru ulei (Corea) Nubira 1 - (magazin Pasajul Muncii) - 9 lei

Toba intermediara + Toba finala nubira 1 - 350 ron (200+150)

Manopera montat toba - 80 lei

Schimb ulei - 35 ron

Geometrie roti - 60 ron

Edited by PepsiMan

Share this post


Link to post

Am comandat si eu la Dragos(baiatul care are magazinele de pe Vacaresti, Crizantemelor si Apaca) niste piese, nu am acum preturile dar omul a fost foarte ok, s-a discutat civilizat si inclusiv reducerea de 10% pentru membrii forumului este in vigoare. Ca idee eu am redus in jur de 75 ron. Deci recomand sa ii faceti o vizita sau macar un telefon(daca nu e numarul o sa revin cand o sa treci si preturile pieselor aici).

Share this post


Link to post

O intrebare daca stie cineva... timoneria de nubira 1 e la fel cu cea de cielo? ca am cumparat azi si mi s-a spus ca e aceeasi... As vrea sa stiu inainte sa ma duc in service :) Mersi frumos.

Share this post


Link to post

Te rog Sorine pune telefonul lui Dragos ca sunt sigur ca multi dintre noi nu il avem si vom avea nevoie de el mai devreme sau mai tarziu.Mai ales eu ca ma pregatesc de distributie.

 

Pompa de apa la service automec'99 este 145 ron. :( ma asteptam sa fie ceva mai ieftina

 

Distributia -la automec 99 este cu -650 pt nubira 2 cu piesele lor

-la AUTONET Calea Giulesti nr. 125 cu piesele lor -730 ron

-la Grand Garage Militari mi-a spus seful de atelier ca este in jur de 800 -ron dar acesta este un pret informativ.cred ca se invarte tot in jur de 730-750.

 

Dragi forumisti credeti ca este mai bine sa i-au piesele de service sau sa le i-au eu separat sa le platesc doar manopera?

Edited by Depecher

Share this post


Link to post

O sa pun azi nr lui Dragos sa incerci si acolo! Orice service nu iti da garantie pentru piesele din alta parte! Doar pt manopera lor sau daca faca ceva gresit la montaj! Eu zic sa le cumperi de unde vrei si sa le schimbi unde preferi. Ca faci economie de ceva bani asa...

Share this post


Link to post

Pompa de apa la Radacini Gara de Nord 210 ron :o

Share this post


Link to post

Distributie Nubia 2- Service Automec'99

 

 

-Rola intinzatoare 166 ron

-Rola intinzatoare fixa 79 ron

-Curea alternator 73 ron

-Curea transmisie 166 ron

-Husa scaun 2.5 ron (iti pune o folie pe scaun sa nu iti murdareasca scaunele)

-Manopera 140 ron

Piese au fost luate de la ei.

Am schimbat uleiul si filtrul .Uleiul l-am avut eu.Filtrul de ulei Bosch si manopera de schimbat ulei 35 ron.

Durata cam 2 ore jumatate.

 

preturi valabile la data de 06.04.2009

 

Pompa de apa am adus-o eu 80 ron de la magazinul de la Apaca.

 

Intrebare.

Mecanicul mi-a spus ca imi trebuiesc bascule noi.Aveti idee cat costa o bucata?Trebuiesc schimbate cu totul, sau numai bucsele de pe ele?

Edited by Depecher

Share this post


Link to post

Odata cu revizia prelungita de 70.000km masina mea a primit un set de amortizoare Kayaba Excel G pe gaz pe spate. Cele originale, moi din fabrica, devenisera cam varza, cel de pe dreapta fiind vizibil mai afectat decat cel de pe stanga. Recomand cu caldura aceasta ,,modificare", masina mea sta acum mult mai ferm pe asfalt si franeaza mult mai bine.

 

Preturi piese:

1. Bieleta antiruliu 19 ron (aceeasi inscriptie ca cele originale)

2. Bucse brat fata 15ron/buc

3. Amortizoare KYB spate 190ron/buc

4. Brat spate (cel longitudinal, cu tot cu bucsa) 90 RON

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Piese Nubira 1:

1. Tambur frana 96175281 = 122.4 RON

2. Set saboti frana spate 96430417 = 107.72 RON

3. Comutator aprindere 96238726 = 30.2 RON

4. Bucsa brat fata (mare) 96308002 = 15.02 RON

5. Bucsa brat fata (mica) 96492383 = 27.05 RON

6. Bolt bucsa brat fata 96300622 = 1,06 RON

 

Magazinul fabricii din Craiova (actualmente mutat in sediul service-ului din Lapus). Multumiri domnului Andrei Emil pentru amabilitate si promptitudine!

Share this post


Link to post

Piese Nubira 1

1. Bucsa spate mare GM(cea unde vin suruburile de reglare a paralelismului): 8 lei bucata (trebuie 2 bucati)

2. Bucsa spate mica GM(cea care vine pe toate bratele si pe fuzete): 13 lei bucata (trebuie 8 bucati)

3. Brate spate longitudinale GM de Nubira 2, de Nubira 1 nu mai exista suportul in care vine bucsa, deci bucsa se afla in brat iar suportul e "gol": 83 lei bucata (brat + suport si bucsa montata), trebuie 2 bucati, stanga/dreapta

4. Garnitura capac chiulasa GM: 50 lei

5. Bielete antiruliu fata Central corporation: 74 lei bucata (trebuie 2 bucati)

Ar mai fi cateva bucsi si bieletele spate dar nu-mi mai aduc aminte si facturile sunt acasa...

Share this post


Link to post

Mol Dynamic Prima 5W-40, 4l = 146 Ron (1l = 47 ron)- statia Mol Brasov, Calea Bucuresti.

Filtru ulei Man = 10 ROn.

Filtru aer = 25 ron - Melania.

Filtru AC = = 44 ron - Melania.

Share this post


Link to post

Suport motor cutie de viteze Nubira 1 (cel de sub bidonu de antigel) original GM; 140 lei cod 96311593

Suport superior arc amortizor spate Nubira 1 fara ABS, original GM: 14 lei cod 96300289

Caseta de directie Nubira / Leganza Nubira II parca, nu stiu sigur dar e compatibila pe Nubira 1!!, originala GM cod: 96344876 (200 dolari, luata din America de la un fost dealer).

Share this post


Link to post

va rog frumos am si eu nevoie de codul de la timonerie (ansamblu de ghidaj)sau cum ii zice pentru Nubira II din 2004 pentru ca astazi am cumparat ceva gresit la indrumarea vanzatorului :grumpy: si trebuie sa ma duc sa o schimb maine si sa stiu exact ce cod are.

ps:eu am gasit 2 coduri dar habar nu am care este exact :o 96273776///90342949

Share this post


Link to post

am avut accident cu masina o nubira II si acum o vand pe bucati: portiere, cutie de viteza,abs,punte fata/spate, etc.

pot fi contactat pe adresa de email aba4cris4@yahoo.com

Edited by crisdok

Share this post


Link to post

Rafi daca afli codul da-mi si mie un Pm pentru ca si eu am aceeasi problema. De obicei vanzatorii o stiu doar pe cea de Nubi I.

 

Asta ar trebui sa fie din cataligul de Nubi II.

 

 

Conform celor de aici : http://www.maycon.ro/download/pieseDaewoo.xls

 

Cuplaj caseta diectie ar fi : 96337591 Codul asta se regaseste si in si in atasament la pozitia 3.

 

Cred ca o vom lua razna cu treaba asta. Sper sa nu te induc in eroare dar cam asta cred eu ca este codul corect pentru Nubira 2.

post-19095-1246949841_thumb.jpg

post-19095-1246949849_thumb.jpg

Edited by varais

Share this post


Link to post

Sonda ulei - 13 ron

Bucsa bara stab fata - 3 sau 4 ron

Burduf planetara in cutie cu coliere si vaselina - 75 ron (de cielo, diferit de cel original dar se potriveste)

Share this post


Link to post

sal am fost ieri sa imi cumpar neste piese pe nubira mea si am avut de ales intre 2 magazine 1 cel din comuna pantelimon (langa selgros) si cel de la cinema AURORA.si sa vedeti ce diferenta de pret este intre cele 2 magazine

pantelimon-cilindru ambreiaj=70.00

-bucsi bascula(4 buc)-80.00

-capete bara -50.00

-rulment roata-50.00

mag aurora-cilindru-60.00

-bucsi-64.00

-capete bara-45.00

-rulment 36.00

deci mult mai rentabil mag de la aurora revin si cu alte preturi .

Share this post


Link to post

Dar sunt aceeasi firma?

Share this post


Link to post
Dar sunt aceeasi firma?

korea

 

sal am fost ieri sa imi cumpar neste piese pe nubira mea si am avut de ales intre 2 magazine 1 cel din comuna pantelimon (langa selgros) si cel de la cinema AURORA.si sa vedeti ce diferenta de pret este intre cele 2 magazine

pantelimon-cilindru ambreiaj=70.00

-bucsi bascula(4 buc)-80.00

-capete bara -50.00

-rulment roata-50.00

mag aurora-cilindru-60.00

-bucsi-64.00

-capete bara-45.00

-rulment 36.00

deci mult mai rentabil mag de la aurora revin si cu alte preturi .

si sa mai schimbat la masina o tija(nu mai stiu cum ii zice)de la volan la caseta de directie 290 de lei de la magazinul kingauto (cimitirul belu ca zona) tot schimbul sa facut la service viorel aparatorii patriei dupa benzinaria mol si a fost foarte repede si foarte ieftin aproximativ 250 cu tot cu o mica spagutza :D

Edited by botoshel

Share this post


Link to post

Niste preturi pentru piese de Nubira 2 luate de la Radacini Gara de Nord:

 

Stop dreapta spate (cu tot cu becuri) - 209 RON

Set saboti frana spate - 111 RON

Curea accesorii GM - 80 RON

Share this post


Link to post

IAC nubira2 140 de lei pe care il vand este nou noutz l-am luat degeaba problema mea era de altceva daca este cineva interesat sa imi dea un PM

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...