Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Ulei - Motor

Recommended Posts

Pune-i un 5W30 (MOL Essence e OK si nu-i contrafacut).

Share this post


Link to post

eu as pune eneos premium ultra 5w-30 dar nu gasesc in brasov. astfel, imi ramane de ales intre fuchs pro c3 5w-30 si mobil 1 esp 5w-30(made in franta).

 

 

nu prea inteleg care e punctul forte la normele GM sau dexos. tind sa cred ca norma vw 504/507 e mai buna la uleiurile long life.

Edited by m.b

Share this post


Link to post

Dupa 3300 km cu Fuchs Pro Race 5w-40 (fostul Silkolene), pot afirma ca ochiometric e peste Motul Xcess pe care l-am folosit inainte, nu vaporizeaza si nici nu a disparut precum celalalt (a consumat cam 150 ml in km astia), mers pe gpl si in toata plaja de turatii. Motorul se aude la rece exact cum se auzea si cu celalalt, insa tachetii sunt mai "cuminti".

Share this post


Link to post

sunt clase diferite. o comparatie corecta ar fi cu seria 300v de la motul, desi cred ca "ar lua bataie" si 300v.

Share this post


Link to post

am cumparat pana la urma mobil 1 esp 5w-30(made in franta) a fost la promotie la 150lei/4l. din pacate a lasat sa se scurga cel vechi doar cateva minute, cam grabiti/neseriosi la faza asta.

 

mecanicii au cometat, ca e subtire, ca il va manca, ca sa iau mai bine aral 10w40(perceptii "comuniste"). / :) am vazut la alta masina cat de prost era aral 5w-40, deci sa nu mai aud de firma asta, ori e contrafacuta ori proasta.

 

flush engine a facut cineva?

Share this post


Link to post

flush engine a facut cineva?

 

Asta il folosesti sa cureti motorul pe interior, inainte de schimbul de ulei.

recomandat daca stii/observi ca nu sunt depuneri in interior, altfel risti ca respectivele resturi sa blocheze sorbul din baia de ulei

se utilizeaza si in cazul in care se schimba clasa de vascozitate a uleiului (ex. de la 10W40 la 5W40/30)

Share this post


Link to post

am citit ce scrie pe unele de la valvoline si spun ca topeste depunerile usor si astfel nu s-ar bloca cu nimic solid. dar precizeaza sa fie filtrul necolmatat, probabil cel mai bine un filtru nou pus cand se face flush-ul ar fi cel mai indicat. totusi, experienta celor care au si facut asta ar fi cea mai relevanta.

Share this post


Link to post

am cumparat pana la urma mobil 1 esp 5w-30(made in franta) a fost la promotie la 150lei/4l. din pacate a lasat sa se scurga cel vechi doar cateva minute, cam grabiti/neseriosi la faza asta.

 

mecanicii au cometat, ca e subtire, ca il va manca, ca sa iau mai bine aral 10w40(perceptii "comuniste"). / :) am vazut la alta masina cat de prost era aral 5w-40, deci sa nu mai aud de firma asta, ori e contrafacuta ori proasta.

 

flush engine a facut cineva?

 

Eu personal din experienta avuta Nu recomand solutiile de flush engine. Niste tampenii. Le folosesti doar daca sunt depuneri masive de mazga, in rest aceste solutii chimice nu fac altceva decat sa-ti strice motorul..

Share this post


Link to post

Pentru delectarea publicului "calator": http://www.bmwclub.ro/forums/topic/111708-comportament-uleiuri

Nu stiu cat de adevarate/ relevante sunt pozele. Concluzie directa: uleiul nu se tine in motor mai mult de 10.000 km si 1 an pt schimburi normale si 15.000 km sau 1,5 ani pt. LL, conditii pt. Romania. Parerea mea!

Edited by cris06

Share this post


Link to post

O fi bun uleiul Ravenol ca vad mai nou ca toti lauda uleiul asta?

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Eu folosesc si sunt f. multumit (VSi 5W40). Este drept ca eu nu am schimbat niciodata uleiul la mai mult de 7000 Km (cand incepe sa devina rosiatic pe joja), indiferent de brand.

  • Like 1

Share this post


Link to post

cum se citeste joja corect la cielo?

 

este "curbata", pe urma scrie "MAX" pe o distanta destul de mare si sub "M" este o linie trasata. de obicei stiu ca se pune pana la curbura. la cielo se pune pana la linia trasata sub "M" sau tot pana la curbura de sus(deasupra literelor "MAX")?

Share this post


Link to post

Joja nu e curbata ca la alte masini. E plata cu doua linii - una sub MAX si una peste MIN. Diferenta dintre ele e 1 litru. Daca nivelul e in stanga cifrei 1 spre MAX. e ok. Scuze pt. poza care e a unui coleg de pe forum.

 

Nxxyvg6.jpg

Edited by cris06

Share this post


Link to post

da, asa arata joja. dar maximul nu este deasupra lui MAX unde incepe sa fie aplatizata?

Share this post


Link to post

Nu, maximul e la linia de dupa MAX

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

sigur sigur? ma gandesc ca poate cele 2 linii trasate sunt exact ca zona hasurata de la alte joje( la alte marci de masini). la schimb din bidonul de 4l s-a pus cam 3,8l si imi arata la rece nivelul pe la mijlocul literei "A".

Share this post


Link to post

Pai iti indica joja corect! Scoate surplusul de ulei din motor! 3,8 litri e prea mult. In mod normal, la prima umplere intra 3,75 litri cu tot cu filtru. Cand pui cam 3,6 litri ar trebui ca nivelul la rece sa fie la linia din dreapta (sau sub) MAX depinde cum privesti joja.

Share this post


Link to post

schimbul l-am facut la un fost dealer/service daewoo, eu nu am adaugat ulei dupa. o sa ma mai uit o data la cat ulei a ramas in bidon exact.

 

de la alta masina(vw) stiu ca intra exact cat e trecut in manual. dar joja acolo e hasurata cea mai mare parte, iar curbura(in loc de aceasta aplatizare) e mai sus de zona hasurata. daca pun cat scrie in acel manual ajunge exact pana la curbura(deci mai sus de zona hasurata).

 

din cate am inteles in general la masini, e ca se recomanda nivelul pana la capatul zonei hasurate iar in conditii de autostrada/viteza foarte mare sau drum de munte se poate completa pana la acea curbura. deci teoretic la cielo pana unde incepe aplatizarea jojei ar insemna, iar intervalul dintre linii ar corespunde zonei hasurate la alte masini.

 

Share this post


Link to post

Daca uleiul ajunge la litera X din MAX inseamna ca nivelul este PESTE MAXIM :)

Share this post


Link to post

Salut baieti dacă merg cu uleiul pe minim mult e vreo problema ? Pana acum am vreo 2000 de km.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Cat timp nu coboara sub minim nu este nici o problema. De aceea este admisa aceasta marja (max - min). Daca consuma ulei trebuie sa controlezi si sa completezi foarte des ca sa reusesti mentinerea acestui nivel. Vei avea mai mult de lucru.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...