Jump to content
Sign in to follow this  
mcmihai003

Problema Actuator Usa Sofer?

Recommended Posts

Salut,

 

La Matiz-ul sotiei butonul de blocare/deblocare usa de la sofer le comanda si pe celelalte trei.

In ultima vreme insa nu mai functioneaza decit pe "inchidere" iar cind este deschis se aude un biziit continuu in usa.

 

Se poate rezolva relativ usor (desfacut usa, schimbat un contact etc) sau poate fi ceva mai complicat?

 

Thx,

 

Mihai

Share this post


Link to post

Desfa fata de usa si schimba actuatorul. Sa fie cu acelasi nr de fire, si probabil va merge legat culoare la culoare. Ar trebui sa rezolvi asa si nu e scump

Share this post


Link to post

Am desfacut usa si am scos piesa care biziia (foto atasat). O sa caut alta...

Presupun corect ca este un fel de intrerupator?

Daca da, de ce biziie?

 

Si mai am o intrebare legata de nefunctionarea proiectoarelor de ceata din bara: siguranta de care depind este cea incercuita din foto atasata?

 

Multumesc,

post-12742-0-46439100-1457806252_thumb.jpg

post-12742-0-33646300-1457806322_thumb.jpg

Share this post


Link to post

am mai cautat pe net...sunt cam confuz...

 

In usa de la sofer se afla piesa pe care am demontat-o ieri si inca un motor care inchide/deschide usa.

Eu presupuneam ieri ca piesa pe care am demontat-o era numai un fel de contact, insa acum vad ca are si rol de inchidere/deschidere usa.

Acelasi rol insa vad ca il are si motorul care este in continuare montat in usa...(nu am avut inspiratia sa-i fac o poza, insa arata ca cele din poza de mai jos)

 

Va rog sa ma ajutati cu ceva info referitoare la modul de functionare, pentru ca mie imi pare ca cele doua componente fac acelasi lucru?

 

Multumesc,

 

post-12742-0-73097300-1457943569_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bănuiesc acel motor ca fiind cel care acționează actuatorul cand se foloseste cheia pentru descuiere. Piesa care comanda incuierea celorlalte uși este cea atasata in poza. Fara o poza a ansamblului nu pot sa ma pronunț totusi

Share this post


Link to post

Bună ziua mcmihai003,

Referitor la poza din postarea nr 4, unde TOATE motorașele de acționare pot fi interschimbabile ( fiecare are câte două fire ... ), poți rezolva problema folosind un motoraș asemănător, însă dotat cu cinci fire de la un kit de închidere centralizată „PILOT”; acest motoraș are două fire de acționare ( ca și celelalte din poza susmenționată ), celelalte trei preluând funcția de actuator ( foto de la post 2 ) - situație în care NU ai dotată mașina cu închidere din telecomandă.

În cazul în care ai avut ȘI motoraș de acționare, vei lega la noul motoraș ȘI firele vechiului care le preia astfel funcția ( vechiul motoraș nemaiavându-și rostul )

Prin această înlocuire, rezolvi problema ! ( rămâne să identifici care fire sunt și rolul lor de la motorașul cu 5 fire ... )

Succes !

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspuns, pernaku!

 

Eu am avut in usa de la sofer si motorasul din poza de la postul 3 si un motoras cum sunt cele de la postul 4.

Dupa ce l-am scos din usa pe cel de la postul 3 (pentru ca biziia cit timp usa era desuiata) pot inchide/deschide din telecomanda numai usa de la sofer, celelalte pesemne nemaifiind comandate de nimic...

 

Masina mea are telecomanda; n-as putea sa caut direct un motoras cu 5 fire PILOT si sa il scot de tot pe cel de la postul 3?

 

Multumesc,

Share this post


Link to post

mcmihai003@, DA !

Caută un motoraș cu cinci fire care să aibe contactele bune ( mă refer la contactele comutatorului inclus ce-și face funcția prin intermediul celor trei fire ... ce NU acționează motorașul ).

La cele trei fire unul din ele este comun, celelalte două formând căte un „contact închis”, funcție de poziția tijei motorașului de acționare; ( pentru tija coborâtă contactul format este pentru închiderea celorlalte trei uși și ... invers pentru deschiderea lor ).

Atenție la polaritatea de branșare la alimentarea de comandă dată motorașului de blocul telecomenzii.!

Succes !

Share this post


Link to post

Salut Mihai,

dupa cum am vorbit si ieri la telefon, cred ca actuatorul care-ti bazaie, e posibil sa fie din echiparea masinii. Celalalt este montat ulterior, odata cu alarma si inchiderea. Bazaitul poate surveni (parerea mea) si de la faptul ca ar fi putut fi fortat pe timp de iarna, sa se fi indoit putin vreo tija, iar actuatorul sa nu mai poata face cursa completa.

Poti incerca sa faci probe cu el inchis-deschis, cu fata de usa data jos si sa-l ajuti putin sa-si faca toata cursa, sa vezi daca mai bazaie.

Edited by iuli34

Share this post


Link to post

Salut Iuli,

 

Da, este cel din echiparea masinii.

Rolul lui din ce am vb cu altcineva nu era sa actioneze incuietoarea de la usa ci numai sa sesizeze pozitia butonului cind era actionat manual (cu cheia din afara sau butonul de pe usa).

Adica in momentul in care usa este descuiata/incuiata el trimite semnale celorlalte motorase.

In interior ar contine doua relee care in f de pozitia inchis/deschis a broastei trimite semnale catre motorasele celorlalte usi.

 

Am gasit pe site la radacini...o sa intreb miine.

 

Thx tuturor; spun ce a iesit.

Share this post


Link to post

Era defecta piesa din foto de la postul nr 3...

Rolul ei este de a detecta miscarea de inchis/deschis a broastei de la usa soferului si de a comanda motorasele celorlalte trei usi.

Am cumparat alta, am montat-o si am rezolvat problema.

A costat 92 RON.

Thx,

Share this post


Link to post

Revin cu citeva poze ale actuatorului original, desfacut..

 

post-12742-0-93897900-1459628243_thumb.jpg

post-12742-0-93587000-1459628254_thumb.jpg

post-12742-0-90459600-1459628262_thumb.jpg

Share this post


Link to post

nu...eu am luat altul si l-am montat, asa ca nu am o urgenta..mai mult de curiozitate l-am deschis

o sa incerc sa il depanez cind am niste timp liber..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...