Jump to content
Sign in to follow this  
mef

Sfat Legat De Radiere/program Rabla A Unui Cielo

Recommended Posts

Va salut,

 

Daca nu am postat unde trebuie rog un admin sa mute topicul. Problema este urmatoarea: Tata a murit anul asta si detinea un Cielo din 1999, masina facuta la noi, el fiind al doilea proprietar. Am dreptul sa vand masina, vrem sa o dam unei persoane gratis.

 

Nu stiu daca noul proprietar va trebui sa plateasca taxa de mediu - evident ca in cazul asta nu are rost sa i-o mai dau, masina nu cred ca face mai mult de 800 de euro.

 

Initial vroiam sa o radiez pt ca persoana careia vreau sa ii dau masina nu are inca carnet si nu vreau sa ramana pe numele tatalui sa platim impozit. Acum ma gandesc daca e mai bine sa o dau la rabla...

 

Ce ma sfatuiti si care ar fi cea mai buna optiune?

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Mai poate cineva in afara de colegul tunning4file sa imi confirme ca trebuie platita txa de mediu la schimbarea proprietarului? Am gresit anul de fabricatie, e 2003.

Share this post


Link to post

Confirm, 100% se plateste la schimbarea proprietarului. Mai intai va trebui sa faci mostenirea, schimbare de talon pe numele persoanei din familie care o va prelua, etc.

Foarte complicat daca vrei sa fie legal.

Share this post


Link to post

Taxa trebuie platita doar o odata in decursul vietii masinii conform legislatiei in vigoare. Daca s-a platit in trecut si ai dovada nu trebuie. Daca nu, se va plati acum la schimbarea proprietarului.

Share this post


Link to post

Taxa trebuie platita doar o odata in decursul vietii masinii conform legislatiei in vigoare. Daca s-a platit in trecut si ai dovada nu trebuie. Daca nu, se va plati acum la schimbarea proprietarului.

 

Am inteles...daca ar fi sa o dau la programul rabla, se mai poate vinde cuponul? Cat mai este acum valoarea cuponului?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...