Jump to content
Sign in to follow this  
pomo

Cod 79

Recommended Posts

Acum aproximativ 2 luni mi-a aparut pe ecran cod de eroare 79 (completati cu ulei de motor), am pus cam 100 ml(zic eu),
astazi dupa 2 luni si cam 2000km a aparut din nou acelasi cod.
Masina are 4 ani si pina acum nu a mai facut asa ceva. Ce credeti care ar putea fi problema?

Share this post


Link to post

Pe joja ce se vede, pierde/papa ulei?

Share this post


Link to post

De pierdut nu pierde, de papat nu stiu, cind a facut figuri eram in mers cind motorul e rece nivelul este ok.

Totusi sa manince ulei la doar 50 000 km?!!

Share this post


Link to post

Pai daca pe joja nu se vede nici-o diferenta, inseamna ca nici nu il mananca, nici nu il pierde. Sunt masini care papa ulei prin constructie, Cruze nu e una, dar 50000km sunt absolut suficienti sa belesti segmentii daca mergi tare cu ea cand e rece sau o tii numai pe zona rosie. Oricum nu e cazul tau, eu ma gandeam ca pierde pe la vreo garnitura, de aceea ti-am spus sa verifici nivelul pe joja ca sa vezi daca are dreptate masina.

 

Daca nivelul este bun, posibil sa fie uleiul sa fie prea uzat si sa nu corespunda cu lista de parametri stocati in ECU. Cand l-ai schimbat ultima data? Ce ulei folosesti? Verifica eventual si in manualul de service ce anume declanseaza eroarea sau mergi la un service.

Share this post


Link to post

Sau sonda de ulei s-a plictisit cu viata.

Edited by alecu_

Share this post


Link to post

Si eu m-am gindit la sonda (senzorul ) de ulei, ba mai mult pe forumul cruze din italia cineva a scris ca a schimbat acel senzor di cauza acestui cod.

Ce este ciudat este faptul ca de aproape o luna nu a mai facut figuri.

Share this post


Link to post

De obicei cand ceva incepe sa faca figuri, este pe duca.

Ar putea fi si alte cauze... doar ca eu nu le vad.

Cine stie ce nu i-o fi placut... de a dat eroarea asta.

Share this post


Link to post

Am si eu aceeasi problema. Acum vreo 2 luni mi-a aparut mesajul de avertizare CODE 79 dupa vreo 2 ore de autostrada la 130km/h - acest avertisment este pt nivel scazut ulei. Am verificat nivelul de ulei si era la mijloc intre min si max. Am mers la reprezentanta in Timisoara, s-au uitat, au verificat si au zis ca totul este in regula. Dupa cateva saptamani am plecat iar la un drum mai lung si iar a aparut CODE 79. Am mers din nou la reprezentanta, au achimbat senzorul de nivel de ulei. Surpriza, dupa nici 3 km a reaparut avertismentul CODE 79. M-am intors la reprezentanta, le-am aratat codul pe bord si mi-au spus ca nu stiu de ce apare si ce sa-i faca si ca o sa contacteze producatorul pentru asistenta.

Cum a fost rezolvata problema asta in alte cazuri?

Share this post


Link to post

Din ce am vazut, ECM-ul (computerul care are grija de motor) nu e prea bine izolat la apa la Cruze. Eu as incepe cautarile de acolo, mai era un coleg care avea probleme cu pompa de benzina si pana la urma ECM-ul luase apa si se corodasera niste trasee.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Din ce am observat dupa schimbarea senzorului de nivel de ulei, avertizarea CODE 79 apare cand motorul ajunde la temperatura optima de functionare.

Share this post


Link to post

A rezolvat cineva cod E 79?.ms

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...