Jump to content
Sign in to follow this  
White Shadow

Demontare Pompa Benzina

Recommended Posts

De vreo 2 ani am o problema si anume nu mi se mai aprinde becul de rezervor gol. Problema este corodarea unei lamele din mufa de pe pompa de benzina.

 

Asadar, as vrea sa scot pompa cu totul si sa o iau in casa, pentru a vedea daca pot face vreun fel de improvizatie, sa (re)lipesc un fir ceva (bineinteles in limita bunului simt, totusi este vorba despre benzina si nu am chef sa-mi dau foc la masina :) ) + o inspectie vizuala generala pompei.

 

Problema este capacul ala nenorocit ca de butoi de varza :mrgreen: Nu iese de nici un fel, l-am luat si la ciocane vreo juma' de ora si nimic, nu vrea. Ma gandeam sa ma duc la niste prieteni unde au garaj si aparat de sudura sa improvizez o scula de demontare, cum arata in manual, dar inainte m-am gandit ca poate stiti voi un siretlic ceva. Presiune nu am in rezervor, furtunelele de benzina scoase si busonul de alimentare scoase si tot nu se misca capacul vietii...

 

P.S.: Nu discutam despre pericolul de a sari in aer dupa ce fac improvizatia, capul imi este pe umeri (inca) si in general sunt un pic paranoic in ceea ce priveste masurile de siguranta. Dupa cum am spus, vreau sa scot pompa numai pentru a vedea daca pot sa fac ceva in limite acceptabile de siguranta. Daca nu, alta pompa, desi nu ma incanta, la ce pret are una noua.

Share this post


Link to post

Multumesc foarte mult pentru link, dar raspunsul la intrebarea mea nu se afla pe acel topic ;)

 

Ca e un amarat de capac de plastic care se desface stiu si eu. Problema este ca nu vrea sa se desfaca. Si as mai vrea sa stiu daca exista ceva care trebuie inlocuit obligatoriu dupa demontare, gen garnitura etc.

 

EDIT: Tocmai am vazut pe net cum arata pompa de benzina, nu cred ca am ce sa-i fac. E o mufa dubla, cu un capat afara, spre conectorul pompei si un capat inauntru, unde se leaga conectorul dispozitivelor interne. Nu cred ca am ce face, decat sa cumpar o pompa noua.

 

Bummer... :roll:

 

Totusi imi pare ciudat... de ce s-o fi corodat fix pinul ala cand restul arata ok ? Este un defect des intalnit ?

Edited by White Shadow

Share this post


Link to post

Am si eu PDF-ul complet de 1300 de pagini :mrgreen: Problema e ca vreau sa desfac capacul fara scula aia.

Share this post


Link to post

Eu l-am desurubat cu manusi textile dinalea cu buburuze de cauciuc, pentru aderenta. Am facut si niscai culturism pe vremuri :>

Share this post


Link to post

eu l-am desfacut tot pe baza de ciocan cu o bucata de lemn pe post de dorn. capacul fiind de plastic e de preferat sa nu bati cu fier in el pentru e evita sa il deformezi/ rupi, si evident sa elimini riscul de scantei in zona respectiva, care ar putea sa iti dea cel putin palpitatii. cedeaza destul de greu mai ales daca nu a fost desfacut niciodata, dar cum nu aveam de ales decat sa il desfac (imi crapase pompa de benzina si trebuia sa o schimb atunci pe loc), cum spuneam, inarmat cu o bucata de lemn si un ciocan de 2 kile i-am dat de cap. intr-adevar a trebuit sa dau cu simt de raspundere vazand ca nu vrea sa coopereze cu binisorul, dar a cedat pana la urma. eu am refolosit garnitura existenta si nu am probleme (care ar trebui sa se manifeste prin miros de benzina in masina). spor

Edited by marius_78

Share this post


Link to post

Aha... inteleg. Deci in continuare e valabila treaba cu "un ciocan mai mare" :mrgreen:

 

Numai ca acuma nu prea mai vreau sa il desfac pentru ca sunt sigur ca nu prea am ce face. Singura sansa pentru portofelul meu ar fi ca mufa electrica neagra dubla sa se inlocuiasca usor de pe corpul pompei. De aceea vreau sa va intreb, pe cine a mai desfacut pompa, se poate schimba mufa electrica la ea ?

 

Atasez si o poza unde am incercuit cu rosu mufa electrica. Se poate inlocui numai aia ?

post-20306-0-37978500-1341205436_thumb.jpg

Share this post


Link to post

E neagra, pompa e alba...crezi ca e turnata acolo?? :scarpin:

Share this post


Link to post

Depinde, nu e musai sa fie turnata ca sa nu se poata inlocui. Eu din ce am vazut pare a avea o tesitura, ca si cum ar iesi prin rotire, dar nu vreau sa incerc "orbeste", fara sa stiu despre ce e vorba. O pompa noua costa destul de mult si nu e una din componentele cu care poti sa mergi "si asa", dupa ce le-ai ciocanit si indoit. Asta cand o desfaci, trebuie sa fii sigur ca mai merge si pusa la loc, fiind facuta si din plastic, asa ca as prefera sa am o confirmare ca se poate inlocui, si abia apoi sa iau de undeva mufa, de la dezmembrari sau din alta parte. In nici un caz nu cumpar pompa cu totul doar pentru mufa aia, sa zic ca as da maxim 30-40 RON pentru asta.

Share this post


Link to post

Heh... da, pana la urma am renuntat. Am alte probleme mai mari la ea decat un bec in bord. Ramane de vazut de la primavara incolo, cand se incalzeste vremea iar. Totusi cred ca o sa cumpar alta pompa pana la urma, e cel mai bine asa.

Share this post


Link to post

si eu am o problema si ma bate gandul sa o desfac acul la benzina fluctueaza daca bag un sftert de rezervor benzina in mers imi scade cam intre liniute si in 5-10 minute de mers creste iar la jumatate ma gandesc ca este ceva la butoiasul ala sau o fin senzor ceva defect?

Share this post


Link to post

Cel mai probabil nu e de la mufa problema becului. Ori ti s-a ars becu (mie mi s-a intamplat) ori ti s-a dus senzorul de nivel scazut care se afla pe pompa si carennu se gaseste separat.doar sa il iei de pe pompe defecte.Din cauza ca ammimprovizatvalt bec atunci cand s-a dus ala original am inlocuit 3 senzori care s-au ars dupamo singura aprindere. Pana la urma am comandat bec pe OE tocmai din afara tarii si apoi m-am mai milogit de un senzor si acu merge fara probleme.

 

Becu original are un soclu special si o dimensiune mai anormala si e de 3W.nu o sa gasesti bec de asta in comert.

Share this post


Link to post

Problema este corodarea unei lamele din mufa de pe pompa de benzina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...