Jump to content
Sign in to follow this  
TRAKE

Urme Autocolant Stalpi Matiz

Recommended Posts

Buna ziua ! Am o rugaminte la dvs. Daca ma puteti indruma cu niste sfaturi utile pentru a scoate lipiciul care ramane dupa ce curat autocolantul de pe stalpii masinii.(ceva care sa nu afecteze vopseaua sau lacul). Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi, am rezolvat. Cu apa calduta + detergent de vase + cate 1 ora la fiecare stalp + mii de injuraturi si degete cu basici la ele. SUCCES ! Cine face ca mine ca mine sa pateasca. Nu-mi mai trebuie.

Share this post


Link to post

Merge cu benzina, si iti ia 10 minute la stalp, dar poate ti-a placut sa .. freci :mrgreen: . Cu benzina merge si bitumul, cleiul. La fel merge si cu diluant.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Sunt solutii speciale pentru asa ceva, dar daca ne place sa improvizam si sa ne chinuim alegem varianta mai grea. Cum a zis si @Soran mai sus se putea folosi Deca Flash care-si face treaba foarte bine, l-am folosit si eu cand am curatat un autocolant de pe luneta, se poate folosi fara grija, nu afecteaza vopseaua/lacul.

Cam asa dizolva bitumul dupa aplicare...

 

post-4967-0-94407800-1344687354_thumb.jpg post-4967-0-76746400-1344687357_thumb.jpg post-4967-0-03177100-1344687360_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nici benzina sau diluantul nu lasa urme. Si se gasesc mai usor.

Share this post


Link to post

Depinde de diluant, nitrodiluantul este foarte foarte coroziv cu vopseaua, cu toate ca multi il vand la tarabe cu titlul de diluant.

Share this post


Link to post

Dar trebuie sa tratezi totusi porii aia de rugina...

Care pori de rugina?

Share this post


Link to post

Alea nu erau urme de bitum?

Share this post


Link to post

Nici vorba :) , sunt urme de rugina clare... de obicei sunt de la pietricelele care sar in vopsea afecteaza doar local, dar efectele sunt vizibile indeaproape.

Share this post


Link to post

Sunt solutii speciale pentru asa ceva, dar daca ne place sa improvizam si sa ne chinuim alegem varianta mai grea. Cum a zis si @Soran mai sus se putea folosi Deca Flash care-si face treaba foarte bine, l-am folosit si eu cand am curatat un autocolant de pe luneta, se poate folosi fara grija, nu afecteaza vopseaua/lacul.

Cam asa dizolva bitumul dupa aplicare...

 

post-4967-0-94407800-1344687354_thumb.jpg post-4967-0-76746400-1344687357_thumb.jpg post-4967-0-03177100-1344687360_thumb.jpg

 

E bitum, am scris clar, nu e rugina.

Share this post


Link to post

Nici nu ai cum sa ma contrazici, masina din imagini este a mea iar pozele sunt facute dupa ce am aplicat Deca Flash pentru a o curata de bitum, asa ca nu are vreo importanta cine esti cand te contrazici, daca esti bazat pe ceea ce spui. :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...