Jump to content
Sign in to follow this  
Viktor

Scule Speciale

Recommended Posts

Una bucata scula speciala pentru inlocuire bucsa bascula.

 

Uricioase la montat modelul asta de bucsa iar din cite am inteles, ce se prea practica prin service (din cite am auzit) taiatul bucsei in doua si introduse din abmele parti. Asta ar fi din ciclu' "asa nu!". Alea in camasa metalica imi par mai usor la demontat/montat insa astea ... ii jale de nu-s ajutate la montare.

 

38mm - diametru interior

22mm - inaltime

5mm - grosime

+ vaselina siliconica

+ presa (ori menghina)

 

post-20861-0-58091900-1510749462_thumb.jpg

 

post-20861-0-09199700-1510749488_thumb.jpg

 

post-20861-0-37194800-1510749499_thumb.jpg

 

 

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Foarte frumos, pacat ca nu ai pus poze si din timpul operatiunii de schimbare.

Share this post


Link to post

PAi probabil ca scoti bucsa veche, pui pe pozitie aia noua si-i dai inainte.

Share this post


Link to post

Nu-mi permise timpul cu pozatu', Ches. Pozele alea is facute abia a doua zi cu o bucsa identica (o am demult prin garaj) si scula in cauza drept exemplu.

Chestia e in felul urmator : orificiul in bratul bascula are 38mm, bucsa pe centru la exterior are 39mm iar gulerul (cele doua gulere pe capetele bucsei) are 45mm. Ei bine, intre orificiul bascula si gulerul bucsei rezulta o diferenta de 7mm ce opune o rezistenta semnificativa la intrare, suficient pentru a distruge (se desprinde cauciucul de bucsa metalica) partial bucsa. De aici si ideea pregatirii bucsei inaintea presarii (5T forta in cazul meu) pe metoda similara .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Da bravo, eu nu m-am gandit la asta cand am inghesuit-o pe-a mea, am tras cu japca pana a intrat, bine ca era originala si nu a patit mare lucru.

 

Bine de stiut pentru viitor. Ca idee merge cu sapun lichid de maini, ajuta mult.

Share this post


Link to post

Am patit-o cu ani in urma, Dj. Dupa ce am presat-o orbeste, am verificat-o, si nu prea mi-a placut lucrarea. Motiv caruia am luat alte bucse, am proiectat si executat "colierul" s-apoi montatul. De nu ma insel, de atunci am inca bucsa aia de monstra. Acum da, bucsa ramine intacta fara a se desprinde, fara ca bucsa metalica sa-si modifice pozitia de pe urma presarii.

Share this post


Link to post

Ca tot veni vorba recent p-aici de reglare directie, zic sa-mi bag si amaritu de "laser" la scule speciale. L-o ajuns rugina saracu decind tot atirna pe ici-colo si unde mai pun ca in citeva rinduri aproape c-o primit zeama de flex pentru teava din dotare in ideea de a o folosi la alte-cele da' nu m-am indurat sa-l tai.

Se noteaza : scula speciala pentru reglat directie. Modul intrebuintarii in citeva cuvinte : in prima faza cu roata suspendata se verifica bataia jantei (pe marginea jantei, pe interior in cazul de fata) ce se imparte pe din doua si se da semne pe janta in doua puncte obtinute pe urma masuratorilor dupa care, se pozitioneaza roata in asa fel incit cele doua semne sa cada pe orizontala cu distante egale de la sol la cele doua puncte. Se lasa roata/rotile jos si se efectuiaza reglajul obtinind unghiul de fuga cu +/- conform manualului cu ajutorul sublerului si sculei din dotare.

 

SDC15186.JPG

Share this post


Link to post

E 100 de lei un reglaj de directie/unghiuri, 3D, electronic, laser frate 🙂 De ce sa te chinui in garaj sau pe trotuar?

Share this post


Link to post

E doar monstra, Mike. Fu folosit acu vreo 10-15 ani pecind nu se faceau reglaje aproape la tot coltul precum astazi. Acum da, se rezolva iute. La ai de se pricep, fireste. Ca bag seama tre sa mearga omu' de vreo 5 ori la laser pentru o reusita ca altfel ... mai buna sfoara.

Edited by Viktor
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ca in cazul oricarui mester, niciodata ala de a lucrat inainte la masina nu a facut treaba buna. Pe vremuri am vazut la service Dacia Nord Constanta un aparat de reglat unghiuri cu niste placi metalice si indicatoare. Amintiri din copilarie 🙂

 

Share this post


Link to post

Tocmai aia nu pricep neam, cum de pe atunci c-o sfoara si-o ruleta amarita se facea treaba brici, iar acum cu atita tehnologie performanta se da gres. 

Share this post


Link to post

Ptr ca placutele alea de se ataseaza pe roti sunt strambe (au fost scapate sau mai stiu eu ce) si de aici incep diferentele. Am mai vazut un caz unde mutau placile de la un service la altul si stiau ca sunt strambe dar au continuat sa lucreze asa. Asa s-au dus un rand de cauciucuri Nokian de iarna, ptr SUV...

Share this post


Link to post

Normal ca termina caucioacele in timp record de unghiul de fuga fu realizat (incorect) cu un dispozitiv decalibrat. Si nu-i vorba doar de uzura prematura, ingreuneaza inaintarea de unde rezulta si un consum usor crescut. Ma rog, ei is meseriasi ... da' cind ii aud ca computeru' nu minte ... mi se pun circei la creer !

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Sa-mi fie rusine !

Oare chiar sa nu fi pus la cale vreun prototip atita vreme ? Chiar nu-mi vine in minte, ma rog. Macar sterg nitel praful de pe topingu asta.

Share this post


Link to post
On 11/5/2011 at 4:02 PM, Viktor said:

Ghici ghicitoarea mea. O"scula" conceputa si executata la repezeala, absolut functionabila. Ca tot imi trecu prin mina acum citeva zile, la remedierea sistemului de frinare al unui suzuki.

post-20861-0-60505400-1320505285_thumb.jpg

Da, trebuie sa o pun de o reconditionare a etrierilor. Lucra ei insa nu suficient de fiabili. Pentru a lua la cunostinta cu exactitate diametrul pistonaselor am demontat pentru a putea masura cu sublerul apoi daca tot m-am murdarit pe miini zic sa dezmortesc nitel si pistonasele cu mareata scula speciala si putin lichid de frina sub garnitura anti-praf, pe pistonas, o usoara ungere pina ce procur cele necesare. 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...