Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Despre Cainii Vagabonzi Din Romania

cainii vagabonzi  

70 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Se pare ca nici tu nu te-ai omorit cu somnul, ai postat la 1h diferenta

 

Iar evenimentul in cazul tau s-a intimplat in curtea PROPRIE...e un "rau" din vointa proprie...tu ai vrut ciine cu toate consecintele decurse din asta... ce ar fi ca intr-o zi sa apara vreo 10-20 ciini in curtea ta si unul sa-ti muste copilul?

Cand ai contract cu termene nu ai timp de somn.

 

Cand ti-am scris eu ca am curte proprie, cine ti-a zis ca ai mei copii stau in Bv, unde ai vazut tu blocuri construite de regimul comunist care au curte proprie pentru anonimi ? Nu mai incerca sa acoperi o postare inutila cu una aiurea.

 

PS Din poveste ai fost impresionat de final, cand vine vanatorul si salveaza situatia, dar ti-a scapat alegoria. Inteleg ca este greu, ca dupa 25 de ani de crestere a copiilor cu cheia de gat promovata de intelepciunea geniului din Carpati, sa treci la o lege care te obliga sa nu lasi copilul minor singur, care te decade din dreptul de parinte in cazul in care acesta pateste ceva. Sau poate nu s-a auzit de acest lucru pe la voi pentru ca, din ce ati postat, nu se vede sa va fi trecut prin cap asa ceva.

  • Like 3

Share this post


Link to post

:o fftopic: trebuie sa recunosc ca este interesant de privit show-ul, cu tot cu schimbul de replici :wallbanger: .

 

:ontopic: totusi. Hai sa si profitam de inteligenta acestor animale. Cati dintre ei nu pot fi dresati sa asiste nevazatorii? Cati dintre puii de maidanezi nu pot fi dresati pentru misiuni de politie? Cate "javre" nu pot fi date societatilor de paza si protectie deja dresate, urmand ca firmele sa achite in rate dresajul animalului? De ce sa ii macelarim fara rost? Fara sa le cautam intai un rost?

De ce sa varsam sangele unor animale practic nevinovate, obligate sa traiasca intr-o lume dominata de bestii pe doua picioare care isi fac planuri peste planuri despre cum sa elimine toate potaile fara stapan? :mda: Voi nu ati deveni agresivi in locul lor? Voi nu v-ati proteja teritoriul de asemenea animale care intai dau si pe urma intreaba???? :spumelagura:

Edited by raven84
  • Like 3

Share this post


Link to post

Hai sa si profitam de inteligenta acestor animale. Cati dintre ei nu pot fi dresati sa asiste nevazatorii? Cati dintre puii de maidanezi nu pot fi dresati pentru misiuni de politie? Cate "javre" nu pot fi date societatilor de paza si protectie deja dresate, urmand ca firmele sa achite in rate dresajul animalului? De ce sa ii macelarim fara rost? Fara sa le cautam intai un rost?

 

 

Pai ia uite ce idee de afaceri ti-ai dat. Infiinteaza o firma care sa se ocupe cu asa ceva!

Share this post


Link to post

Aceasta este exact genul de abordare din cauza careia Romanica este unde este...good work, keep going :mda: , desi nu se merita sa iti raspund...

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Ah, pai asa eu zic sa ii tinem in palate cu parchet din aur si sa le dam in fiecare zi fructe de mare la cina. Dau si eu cu vorba, ca e gratis.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Bun si asa, dar...ma gandeam si eu: esti capabil sa dai suflul vietii unui obiect neinsufletit? Ai capacitatea sa unesti niste elemente chimice la un loc si ceea ce iese sa te poata privi in ochi? Ai "preacuvioase" oare curajul sa omori fara sa poti da viata? Pentru ca, daca da, tare mi-e teama...dar nu de tine...(nu zic acum ca tu ai fi in stare sa omori macar un caine...dar nici ca nu ai fi in stare...)

 

Sa stii ca Dumnezeu ne vede si ne judeca pentru ceea ce facem, iar asta nu e putin lucru. A omora un porc pentru a avea de mancare e una, a omora un caine pentru ca te "incomodeaza" e cu totul altceva. Daca nu suntem capabili sa gasim solutii si rezolvari pentru problemele pe care oricum tot noi le-am creat atunci sa stii ca suntem intr-un mare necaz, mult mai mare decat ala care ii paste pe cainii fara stapan din partea unora care se cred specia cea mai evoluata de pe planeta - ceea ce nu sunt.

Edited by raven84
  • Like 2

Share this post


Link to post

Bun si asa, dar...ma gandeam si eu: esti capabil sa dai suflul vietii unui obiect neinsufletit? Ai capacitatea sa unesti niste elemente chimice la un loc si ceea ce iese sa te poata privi in ochi?

Da, si metoda folosita se cheama secs. :P

  • Like 2

Share this post


Link to post

A omora un porc pentru a avea de mancare e una, a omora un caine pentru ca te "incomodeaza" e cu totul altceva.

=)) Cu totul şi cu totul altceva. Indeed :mrgreen:

Uite soluţia propusă aici. Îi trimiţi în viaţă şi-i omoară ăia (să-i halească sau să folosească pielea la maşini), să-i judece pe ei.

Edited by EM!L
  • Like 1

Share this post


Link to post

@Raven - m-am abtinut sa dau argumente ca ale tale stiind ca forumul e plin de atei.

 

Eu zic sa nu ne mai strofocam degeaba, suntem numai trei cu tot cu Tolin. Ceilalti din poll care au votat cu sufletul tac, timorati, ca godacii in papusoi.

 

Sunt numai vorbe; deocamdata atrocitatile la care se instiga provin ori din dorinta de a tine partea majoritatii ori de a face caterinca, acest topic devenind o

 

pajiste cu iarba foarte verde. A se vedea si punctele de reputatie date per total din dorinta de a intretine caterinca.

 

In fapt, cainii latra, caravana trece. Iar aia care latra, nu musca. Sort of speak.

 

In concluzie, BAGATI MARE !

Propun un concurs : care scorneste cea mai tare metoda de torturat un maidanez e premiat cu un os de ros.

 

Apropo, ma intreb retoric de ce nu se muta cu totul la caterinca.

Edited by Englishman
  • Like 3

Share this post


Link to post

Eu zic sa nu ne mai strofocam degeaba, suntem numai trei cu tot cu Tolin...

Eu sunt crin, ma bat cu 11.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Am un ciobanesc german si pot face diferenta intre potaie si caine. Al meu nici nu clipeste daca nu-i dau voie, nu mai zic de latrat sau muscat. N-are nici o ora de dresaj facuta. E ditamai namila de vreo 50 kile dar cand intra un strain in curte, daca sunt de fata, mai intai se uita la mine sa vada ce zic. L-am calcat intr-o seara rau pe coada cand dormea ca nu l-am vazut, dar spre deosebire de javrele altora care le musca copii, asta a sarit ca ars si s-a dat la un metru distanta mai intai, maraind oribil, sa vada cine l-a calcat. Dupa ce s-a prins ca sunt eu m-a latrat de doua ori, m-a "certat" si a venit sa-l mangai. Altora le musca javrele copii si ei tot n-au o problema cu asta, tot copii sunt vinovati. Cu asa bunici sau parinti...

 

 

 

Vrei sa fii iubitor de animale? Du-te si ia-ti un catel adevarat, cu pedigree, scoate de la 2-3 sute de euro in sus sa-l iei, baga 2-3 sute de ron lunar in intretinerea lui, du-l la doctor cand are nevoie, strange dupa el, etc. Este greu, atat din punct de vedere al timpului cat si al banilor, sa ai si sa ingrijesti un caine. In ipocrizia lor, unii asa-zisi iubitori de animale duc o bucata de paine unui maidanez si dorm bine noaptea. Un caine implica atat de multe responsabilitati. Chestia asta este dincolo de puterea de intelegere a unora. Stai la bloc? Ia-ti un caine mai mic sau nu iti lua deloc. Dar nu te imbata cu apa rece ca esti mare iubitor de animale, om cu suflet bun, daca arunci o bucata de paine unui maidanez si te speli pe maini de orice responsabilitate dupa aia.

 

Englishman, ultima oara cand am fost "neomenos" cu animalele a fost cand mi-am dus catelul sa-l opereze pentru o problema la picior, specifica rasei (curbura spatelui, facuta de om prin incrucisari, le cauzeaza uneori probleme ciobanestilor germani). Am pierdut banii de vreo 3 revizii pe doctori de soi, imi venea sa plang langa el saracu cand l-au anesteziat, am stat numai langa el 3 zile pana a inceput sa-si revina, dandu-i medicamente la ore fixe. Ce sa stie unul care doar arunca o bucata de paine unui maidanez si se considera mare iubitor de animale? Stai linistit, nu sunt multi aici care se "ascund", sunteti doar 2-3 care aveti alta parere, de fapt singurii care faceti caterinca, ca altfel nu prea ati avea cum sa iesiti in evidenta.

 

Nici nu ma astept sa fiu inteles sau aprobat de toata lumea. Unii cu par alb in cap (degeaba) vad doar ca folosesti "de" in loc de "pentru". Binenteles ca sugeram, cu titlu de exemplu, ca banii pot fi folositi in orice alt scop, pentru oameni. Din cauza unor contracte la termen si a lucrului dimineata, sa zicem ca a fost prea greu de inteles.

 

http://www.gandul.in...gabonzi-2547999

Edited by fry
  • Like 2

Share this post


Link to post

Te felicit ca ai un caine, dar ura si dispretul nu au fost nicicand solutii. Eu nu zic ca tinutul maidanezilor pe strazi este solutia, insa afirm ca asta este o problema ce ne-am facut-o singuri. Solutie nu se gaseste nu pentru ca nu exista ci pentru ca nu are nimeni interesul. Din maidanezi nu ies bani...

Ori, in conditiile in care nu semeni nimic, ce te poti astepta sa culegi? Crezi ca daca ii omori pe toti rezolvi ceva? Hai sa iti spun eu un lucru, niciodata nu vor fi prinsi toti cainii fara stapan ( din varii motive ) asa ca nu iti imagina ca eutanasierea catorva zeci sau sute va rezolva vreodata ceva. Solutia trebuie sa fie constructiva nu distructiva.

Faptul ca maidanezii se aduna in haita nu e vina lor neaparat. In haita isi regasesc siguranta, au o ordine, se intorc la regulile salbaticiei...pana la urma si orasul e o jungla, iar un maidanez solitar sfarseste mai devreme sau mai tarziu otravit, facut afis de o masina, batut, ranit, etc. In haita ei devin vanatorii, dar vina pentru aceasta forma a lor de organizare e a noastra a fiecaruia.

Vrei sa vezi ce e aia o solutie constructiva? Wier Pfoten a sterilizan "n" caini si pisici gratuit in diverse orase, inclusiv in Galati si subliniez: GRATUIT. Alea au fost niste animale ajutate. Fara pui pe strazi, fara noi generatii de patrupede flamande. Au ajutat cu cat au putut. Bravo lor. Ia incearca sa vii si tu cu o solutie macar pe jumatate la fel de constructiva.

  • Like 2

Share this post


Link to post

A, ne batem acum care o are mai mare? No bine, hai sa incepem.

 

Ia de aici poze cu cei doi caini ai mei. Cateaua, Maia, de 6 ani, care nu are nevoie de 300 de lei lunar in intretinere, are nevoie de ceva mai mult.

 

Grasu`, cel de rasa comuna, are si el pretentiile lui de vreo 100 de lei.

 

Maia mea, care ESTE cu pedigree, clipeste FARA sa-i dau eu voie, e mai rebela din fire, insa NU invit doritorii sa intre in curte pentru a-i testa calitatile de caine de paza. Provenind dintr-un cuib de pui select, nu are probleme de sanatate de niciun fel. Cheltuielile cu ei doi se reduc in principal la hrana cea mai buna posibila si la "tratamentele" de intretinere a sanatatii.

 

Deci, unii latra degeaba, drept dovada, imi permit sa intretin acesti doi caini fara probleme, si mai intretin si pe cei dinafara curtii, vreo 5-6 la numar.

Mancarea TUTUROR e Purina Pro Plan, un sac e in jur de 3 milioane. Pe langa aceste granule, completez cu mancare preparata special pentru ei.

 

Probleme??

 

Si pentru felul murdar de a-ti expune parerile ar trebui sa primesti macar un warn. Palme sa-ti dai tu, puiule.

 

 

LE. Nenea Fry sugera anterior ca eu si Tolin sa ne dam palme. ( nu reciproc, ci individual, e drept)

Dar nu a avut barbatia sa-ti lase postul nemodificat, l-a editat imediat.

Acum e marele lup moralist.

Edited by Englishman
  • Like 3

Share this post


Link to post

Sunt de acord cu ceea ce zice Raven. As prefera sa avem un sistem bine pus la punct de ridicare, sterilizare, gazduire si apoi, daca in nustiu cat timp nu sunt luati de persoane responsabile, eutanasiere. Deasemenea, ar trebui amenzi grele pentru cineva care adopta 20 caini doar pentru a le da drumul inapoi pe strazi. Nu avem un sistem si nu stiu cand o sa avem. Rusii si-au recunoscut incapacitatea de a organiza o solutie decenta, umana, asa ca au facut ce stiu ei mai bine sa faca: au iesit cu armata pe strazi, i-au impuscat pe toti si au scapat. Nu e bine sa faci asa, este grotesc un astfel de carnagiu, numai o societate ramasa in urma nu isi poate trata problemele intr-un mod decent, civilizat. Dar.. imi doresc sa putem trata aceasta problema.. in orice fel... numai sa ajungem la un sistem, o rezolvare! Problema este ca nu se face mare lucru in nici o directie, cainii nu sunt sterilizati nici macar peste 50% si continua sa se inmulteasca. De-asta s-a ajuns ca unii sa-i otraveasca si altii sa se bata cu hingherii.. pentru ca nu avem un sistem pus la punct.

 

@Englishman: nustiu cu cine iti inchipui tu ca te bati, nu-s hinger. Vorbesti de bataie, de mitraliere pentru a impusca "dobitocii anti maidanezi"... ce naiba? Ai 2 caini, ingrijesti inca 6 de pe strada, te bati cu hingherii si pari foarte razboinic cu persoanele care sunt impotriva maidanezilor. Sa speram ca esti la fel de atent si cu proprii copii.

 

offtopic, cred: Acum, lasand la o parte orice diferenta de opinie: nu conteaza din ce cuib select de pui provine un caine din rasa ciobanesc german, este o problema ce tine de insasi specificul rasei si care se poate sa apara o data la doua-trei generatii. Sunt detalii mai putin cunoscute despre ciobanesti germani, dar realitatea este ca afectiunea provine de la interventia omului in dezvoltarea rasei, pentru a obtine acea curbura perfecta a spatelui. Astea nu-s vorbele mele, este explicatia doctorului Elefterescu, recunoscut cel mai bun veterinar din tara, tocmai plecat in Australia de bine ce ii mergea aici. Daca e sa o iau dupa pedigree, al meu vine dintr-o linie de caini de concurs incepand inca din 1915. Fara nici o urma de caterinca sau mai stiu eu ce s-ar putea sa ti se para: daca cateaua ta o sa faca un pui, chit ca are pedigree beton, du-l pana in 6 luni la doctor pentru radiografie si o interventie modica, daca este cazul, pentru a-l scuti de orice risc. Veterinarii stiu despre ce este vorba. Un iubitor de animale ar trebui sa stie si aceste detalii legate de rasa pe care o are in curte si sa nu afle mai tarziu, ca mine.

Edited by fry
  • Like 3

Share this post


Link to post
... In ipocrizia lor, unii asa-zisi iubitori de animale duc o bucata de paine unui maidanez si dorm bine noaptea ...

Nu te mai infoia in pene, pe tine nu te-am socotit in cei 11. Pentru cineva lipsit total de simtul umorului este suficient sa afisez la avatar ( o emblema albastra intitulata ostentativ "le maitre" ) si gata, intra in joc cu handicapu la vedere.

  • Like 4

Share this post


Link to post

...Sa stii ca Dumnezeu ne vede si ne judeca pentru ceea ce facem, iar asta nu e putin lucru.

A omora un porc pentru a avea de mancare e una, a omora un caine pentru ca te "incomodeaza" e cu totul altceva.

Unii maninca porc nu ciini, altii nu, unii maninca si una si alta, altii nu... e relativa...

 

Tolin cind am zis de Brasov nici nu ma uitasem ca esti deacolo...pur si simplu mi-am adus aminte de evenimentele de anul trecut de acolo...si nu numai din Bv...

Iar apropo de faza cu cheia de git...hmm...nu ai nimerit-o...faci comparatie numai unde iti convine...

(Re) Citeste asta:

http://www.gmclub.ro...ndpost&p=473368

Cind o sa treaca si autobuzul scolar prin fata blocului ca in tarile cu apa calda mai discutam...sint f multe hibe in sistem...

 

Raven&Co de ce nimeni nu apara drepturile gainilor, vacilor, porcilor, oilor crescute pt carne? Si ele "este" fiinte inteligente...vezi Miorita de exemplu rolleyes.gif

Daca te documentezi apropo de cum se cresc aceste animale...este un chin total...cu mici exceptii ...alea care asculta muzica simfonica sa dea lapte mai mult...

Dar de vinatoarea "smecherilor" cu bani de pe diverse domenii de vinatoare? Si animalutele alea nu fac nimic rau... unele sint chiar pe cale de disparitie...

 

Nimeni nu a sustinut omorirea cu sadism, chinuirea lor etc (cel mult a facut "caterinca")... aceleasi metode ce se folosesc la "sacrificarea" (nu e macel etc) animalelor crescute pt carne se pot folosi si in cazul de fata...

 

Pina una alta cf. votului ~75% sint pt eutanasiere... ca numai vreo 2 de ambele parti fac "caterinca" pe aici asta-i alta chestie...

Cam acelasi lucru se intimpla peste tot in societatea civila putini au curajul sa-si sustina pct. de vedere... prefera sa taca si sa lase pe altul sa "macaie"... daca ala are succes se bucura si profita daca nu ramin "curati" ...

 

Unii o iau serios altii in gluma...fiecare dupa posibilitati...simtul umorului nu e uniform distribuit...Tolin are dreptate...

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Calm down guys, "beliti-i" sau hraniti-i in limitele Regulamentului pe maidanezi. Extremismul (orice forma ar lua) nu poate fi constructiv (adica nici nu impuscam/batem hingherii nici nu macelarim cu maceta maidanezii).

Edited by Wolfman
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu este nici un joc, desi il tratezi ca atare.

 

Votul arata parerea generala. Majoritatea votantilor sunt anti-maidanezi si pro-eutanasiere. In rest, Crin si-a adus partidul in pragul colapsului financiar.

 

Da, unii vin cu "simtul umorului" si cand nu este cazul. In rest, Crin si-a dus partidul in pragul colapsului financiar.

Edited by fry
  • Like 1

Share this post


Link to post

Da, castrati-i, dar vrem si noi. :) )

Edited by Smirghel

Share this post


Link to post
Nu este nici un joc, desi il tratezi ca atare.

Asta ma sperie la tine, sinceritatea, motiv pentru care te-am evidentiat. Scuza-ma, daca ti-am creat o notoritate pe care nu o doreai, desi o meriti, dar stiam ca esti foarte serios cand ai postat aceasta:

 

"Pentru a corecta lipsa de "oua" a statului in rezolvarea problemei, dupa umila mea parere, fiecare dintre noi ar trebui sa omoram 4-5 daunatori in cel mai uman mod cu putinta, adica nu cu antigel, ci sa folosim soricioaica."

 

PS Nu dau replici la prostie, la magarie, la gradinisme, le plasez la locul lor, la Gazeta, deci, nu astepta raspuns la orice. Daca vrei replici, avem un coleg simpatic, apeleaza la el, da replica fara sa citeasca.

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

Ar mai fi o solutie, hingherii sa aiba in "front office" un iubitor de maidanezi (apropo, se ofera cineva?) iar daca respectivul este atacat sa intervina back-office-ul cu laturile si plasele. Daca nu, se cauta alta haita.

Share this post


Link to post

Da, Tolin, intelegi ca m-am saturat de ei? Ce alte solutii avem?As adopta cu placere una mai umana. Imi vad apropiatii muscati, alergati haotic pe strazi de animale fara stapan, ca intr-un film de categoria B cu orase post-apocaliptice. Trebuie sa am tehnici de supravietuire contra animalelor in oras. Normal ca vreau o rezolvare, vreau mai putini caini (sau deloc) dar statul nu face nimic in sensul asta, in nici un fel, sa nu piarda voturi sau mai stiu eu de ce. Avem morti din cauza cainilor: copii mancati, mutilati, japonezi omorati la scara blocului de maidanezi si alte numeroase cazuri... nu inseamna nimic ptr tine toate astea? In lipsa de alte solutii, binenteles ca soricioaica devine o optiune impotriva maidanezilor! Sunt foarte serios cand vine vorba de moartea maidenzilor pentru a proteja oamenii. Faptul ca nu poti intelege asta este de speriat, nu ca zic eu de soricioaica. Noroc ca numarul celor care gandesc asa este in scadere. Daca statul nu ofera solutii care sa functioneze... exact ca la taxe si impozite: daca le maresti iti diminuezi veniturile la buget, ptr ca lumea incepe sa o ia pe cont propriu.

 

Ai citit articolul din Gandul? Ce simt al umorului trebuie sa ai ca sa abordezi in gluma asa ceva? Sunt momente pentru gluma si momente in care esti deplasat daca glumesti.

Edited by fry
  • Like 1

Share this post


Link to post

@Wolfman > Ma ofer voluntar la: " fiecare dintre noi ar trebui sa omoram 4-5 daunatori". De la televizor am aflat care dauneaza grav ... :drinkers:

 

@fry > Exact titlul ziarului (gandul). Unde am ajunge daca am lua in serios toate gandurile care ne trec prin cap ? Mai bine de EBA, pe majoritatea nu le poate exprima, inca.

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

Eba are bani si Syda, in afara de gemete n-are nevoie sa exprime mare lucru.

Ce scrie in gandul te face sa te gandesti.

Sau.. ar trebui.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cand ma gandesc, ma joc, cand pun in practica ce am gandit, creez daunatori. Un exemplu de "limbajul pompos si fortat, folosit anapoda" cand citesti de la stanga la dreapta fara sa cantaresti cuvintele. Si eliptic, as adauga, nu este pusa in clar solutia.

 

Apropo, ca sa aperi o idee, ai nevoie de argumente, nu-i nevoie sa dai un exemplu, s-ar putea sa constati mai tarziu ca ai gresit si ca ai facut exact ce nu doreai. Asta-i diferenta dintre om si animal, capacitatea de afla unde greseste. Animalul n-are cum sa afle cand a gresit Cel care le-a facut setarile initiale, n-au feedback.

Edited by tolin
  • Like 3

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...