Jump to content
Sign in to follow this  
dan22y

Deschidere Din Interior A Hayon-ului La Matiz

Recommended Posts

O intrebare: pana la urma, pentru adaptarea deschiderii hayonului din interior, e nevoie de alt zavor sau se mai monteaza o parghie la zavorul existent?

Felicitari celor care au reusit aceasta modificare foarte utila.

Share this post


Link to post

Este nevoie de un alt zavor. Asa cum se vede in poza primului post - zavorul este simplu fara parghie asa cum e la Matizurile echiparea de baza. Pentru a deschide hayonul este nevoie de un zavor cu parghie asa cum se vede in poza pusa de Adostar, zavor care este prezent pe Matizurile care au standard deschidere hayon din interior.

Share this post


Link to post

In sfarsit am gasit si eu timp sa-mi instalez deschiderea din interior pentru hayon. Am muncit maxim 90 de minute, iar rezultatul e extraordinar, de mare utilitate. Multumesc tuturor pentru sugestii, si mai ales colegului Adostar pentru pozele atasate.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Mda a iesit super frumos... mie mi-au pus un buton sub volan mai prea stinga din acela cum este la alarma ( de anulat ) motorasul este gen ca la deschiderea centralizata pur si simplu apas pe el si mi-au facut legatura si la alarma tin apasat circa 5 secunde pe butonul care deschide usile.Dar nu mai functioneaza cu cheia. Montajul a fost facut la Maris pe dulevardul timisoara ( unde se monteaza si alarme )

Share this post


Link to post

@bishnitzarul - In acest topic se discuta numai despre deschiderea mecania - hayon.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

pt deschidere electrica

 

urmatoarele poze

post-8313-1181742996_thumb.jpg

post-8313-1181743004_thumb.jpg

post-8313-1181743013_thumb.jpg

post-8313-1181743024_thumb.jpg

post-8313-1181743034_thumb.jpg

post-8313-1181743047_thumb.jpg

post-8313-1181743900_thumb.jpg

post-8313-1181743918_thumb.jpg

post-8313-1181743932_thumb.jpg

post-8313-1181743970_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cat a costat deschiderea mecanica? Ma rog partile componente? Merci

Share this post


Link to post

Unde se pot gasii materialele? Se poate face comanda undeva pe net?

Share this post


Link to post

@Mendex: cele 3 parti componente necesare deschiderii din interior a hayon-ului la Matiz m-au costat in urma cu 3 luni 40 RON. Ele se numesc: ansamblu manete, cablu si zavor. Codurile nu le mai stiu din pacate, dar te rezolva usor cei de la magazinele de specialitate.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Am vrut sa-mi montez si eu deschidere portbagaj din interior, am intrebat la un magazin de piese Daewoo si mi-a trecut repede.Mi-a spus nenea de acolo ca fac cam 100 ron toate componentele.Am incercat si la domnul Nicu Barbu pe site sa gasesc piesele dar e imposibil sa gasesti ceva acolo :) .

Si codurile care sunt mai sus in topic nu sunt valabile pe site-ul ala(am gasit alte piese cu ele).

So, long story short ,daca stie cineva unde gasesc mai ieftin... sar'na :)

Share this post


Link to post

Am montat si eu deschiderea portbagaj. Intr-o ora n-am avut ce face (dupa studierea topicului :osanale: ). Mai mult m-am chinuit la cele 2 suruburi de la zavorul haionului ca n-am avut surubelnita buna. Piesele pe comanda :-cablu deschidere haion-20 lei(era pe stoc), -zavor haion-8lei, - ansamblu manete 16lei. Pt doritorii din c-ta la mag de pe dreapta cum te duci spre delfinariu mai au, ca au facut comanda de cate 2 bucati.

Share this post


Link to post

@Mengelaus: nenea ala pe care l-ai intrebat de piesele pentru deschiderea hayon-ului ori a ras de tine, ori nu stie ce vorbeste. Cum sa coste 1 milion de lei vechi? Uita-te la postul 15 al acestui topic, vei gasi codurile pieselor pe care trebuie sa le cumperi, ca sa stii exact ce sa ceri. Cine stie la ce s-o fi referit tipul ala...

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Acum, dupa ce am vazut cat a platit Mircea e clar ca si-a batut joc de mine :) ca stia despre ce e vorba.Am sa incerc atunci la alt magazin woo sa vad ce imi ofera baietii :)

 

p.s Mircea oare nu ai codurile pieselor pe factura ca poate s-au schimbat de atunci.Merci mult.Salut

Share this post


Link to post

Salutare la toti.

Mi-am achizitionat de la un SH din Iasi dupa cum urmeaza:

zavor + cablu + maneta = 30 lei

Montajul a fost facut dupa indicatiile date de adostar.

A iesit super si as dori sa-i si multumesc personei sus amintite pentru sfaturi.

:P

Share this post


Link to post

daca nu cauti cum trebuie ai fi putut gasii piesele aferente noi si ieftin... dupa cum urmeaza:

 

cablu : cod- 96315587: pret 17 ron

"incuietoare"(nu am stiut cum sa ii zic): cod 94580477 : pret 6 ron

levier cu dubla comanda(pt rezervor si haion): cod-94580481: pret 19 ron

 

eu am cumparat din constanta din magazin zona delfinariu, iar montajul a durat o ora. cu tot cu demontare mocheta etc... acum nu mai opresc motorul pt a deschide haionul...

Edited by renatremo

Share this post


Link to post

[/quote ]

... acum nu mai opresc motorul pt a deschide haionul...

Exact asta ma dispera si pe mine: cum se urca sau cobora cineva din masina...trebuia oprit motorul ca sa deschid portbagajul...acum e cu totul altceva.

Share this post


Link to post

frate ai masina exact ca a mea. tot rosie. nu am avut timp sa ii fac o poza si atasez... dar am sa le fac o poza la amandoua...bafta... ce alte modificari ai mai facut? temporizare etc

Share this post


Link to post
daca nu cauti cum trebuie ai fi putut gasii piesele aferente noi si ieftin... dupa cum urmeaza:

 

cablu : cod- 96315587: pret 17 ron

"incuietoare"(nu am stiut cum sa ii zic): cod 94580477 : pret 6 ron

levier cu dubla comanda(pt rezervor si haion): cod-94580481: pret 19 ron

 

eu am cumparat din constanta din magazin zona delfinariu, iar montajul a durat o ora. cu tot cu demontare mocheta etc... acum nu mai opresc motorul pt a deschide haionul...

 

am incercat sa caut noi dar levierul cu dubla comanda nu l-am gasit de nici o culoare si de accea daca am avut sansa sa le iau pe toate, am zis ca nu este nici o problema.

Oricum sunt toate intr-o stare f buna, dupa ce in prealabil le-am mai costmetizat si eu.

Share this post


Link to post

Am cautat in cluj de am bolunzit piesele astea. Am gasit numai cablul si manetele,zavor ioc. Un nene de la un magazin mi-a zis ca nu a mai vazut zavor de nu stiu cand,nici la Craiova nu s-ar mai gasi...

Share this post


Link to post
.....nici la Craiova nu s-ar mai gasi...

Salut,

Sa stii ca are dreptate omul ala. Eu astept dupa ele de aproape 6 luni si nimic. Nici in fabrica nu le-am mai gasit.

Share this post


Link to post

Cand am fost la ultima revizie, am intrebat daca nu-mi monteaza deschidere haion din interior.

Am primit un raspuns de genul ca nu merita, manopera e aiurea, etc.

Probabil stiau ca nu prea se gaseste piesele... deci ramane deschidere "by wire" cu actuator...

Share this post


Link to post

Nu dispera!

Do it yourself!

 

Am citit ce trebuia citit pe site-ul asta, am cumparat piesele care trebuie

(maneta cu 2 clape la sofer, cablu de la sofer la portbagaj, zavor cu actionare suplimentara prin cablu)

si am realizat singur montajul - e chestie mecanica simpla ca montatul franelor la bicicleta.

 

Ce ai de citit:

- manualul de service al Matizului, capitolele unde se vorbeste despre demontarea chederelor din usi,

finitiilor din stalpii de la mijloc,

demontarea finitiilor laterale de la bancheta din spate, finitiile laterale din portbagaj.

Sau te uiti pe traseul cablului de la sofer la rezervorul de benzina si demontezi tot ce sta in calea lui

pentru a introduce in paralel cablul de la sofer la portbagaj.

http://chevy.mrmax.dp.ua/en/documents/Matiz/start_matiz.html

- catalog cu produse de origine Daewoo pentru identificarea codului Daewoo pentru piesele de cumparat.

http://www.autoware.ro/catalog.php?car_id=...vor%20portbagaj

- eventual intreg topicul asta

 

Un sfat din practica:

- cand am montat noul zavor la portbagaj am strans cam tare suruburile cu care e prins in caroserie si a sarit vopseaua pe 1 cm patrat.

Am pus, dupa aceea, o bucata de piele de pantof (decupata pe forma zavorului)

intre zavor si caroserie. Pune-o din prima!

Edited by siru

Share this post


Link to post

No gata dragilor,am reusit sa o comit si eu. Cei de la magazinul la care am cautat piesele mi-au luat numarul de telefon si m-au sunat azi de dimineata si mi-au spus ca au adus doua zavoare. Unul s-a dat deja,si celalalt ma astepta pe mine. Evident ca am mers ata la ei. Rezultatul? I'll stiti cu totii :) , alta viata, nu mai trebuie sa opresc motorul tot timpul. Montajul a durat cam 30-40 de minute. Cost total piese: 58 de lei. Rezultatul: priceless.

Share this post


Link to post

Muscarul, spune-mi si mie te rog la care magazin ai fost?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...