Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Despre Goodyear Eagle NCT 5 EMT aveti ceva pareri? A avut cineva? Cum s-au comportat? Am o oferta buna si nu stiu daca sunt bune.

Share this post


Link to post

Eu am avut pe Modus si am fost foarte multumit. Chestiune pe care nu o pot spune si cei de pe reno.ro. Eu am fost asa de multumit incat am mai cumparat un rand second hand de la unul de pe reno.ro care era nemultumit de ele.

 

In alta ordine de idei am cumparat la Mitsu Nokian Z de pe cauciucuridirect.ro la oferta cu 400ron inclusiv TVA bucata (215/55ZR17) vit max 270 km/h :) ) D-abia astept un drum virajat sa vaz cum sta, le-am testat doar la franare si sunt excelente.

Share this post


Link to post

NCT5 sunt acceptabile (tot de pe un megan stiu) pentru mers "normal". Chiar si iarna nu se intareste prea tare materialul, in schimb nu ajuta profilul. Daca iei pentr uvara doar si nu ai veleitati "sportive" sunt ok.

Share this post


Link to post

Despre Goodyear Eagle NCT 5 EMT aveti ceva pareri? A avut cineva? Cum s-au comportat? Am o oferta buna si nu stiu daca sunt bune.

Nu sunt rele deloc, am un tovaras care e supermultumit. De fapt cu GoodYear nu prea ai cum sa dai gres!

Share this post


Link to post

GoodYear HydraGrip

Share this post


Link to post

GoodYear HydraGrip

 

Eu nu am inteles ce ai vrut sa zici in postul prezentat. Tu ai anvelope Hydragrip sau poti gresi daca alegi acest model. ????

Share this post


Link to post

Sunt niste anvelope recomandate. Am eu si sunt multumit de ele, dar sunt numai pentru sezonul de vara

 

 

Share this post


Link to post

Eu nu m-as baza pe asta, asa s-a gandit si asta http://planetsoarer.com/offset/studs.htm

Acolo sunt mult mai multi factori: Janta de aliaj supradimensionata, universala, prezoane neconforme tipului de janta. Nu e vorba de pus niste jante de tabla cu anvelope de iarna pe o masina.

Share this post


Link to post

Am montat ieri pe masina noile cauciucuri de vara...Bridgestone Touranza ER 300-Made in Japan, fabricate 46/09.

Am mers doar prin oras cativa km asa ca nu ma pot pronunta inca.

Share this post


Link to post

Am avut bridgestone turanza ER30 si au fost super din toate punctele de vedere. Urmeaza sa iau iar anvelope. am doua variante

1. sa imi respect masina si sa iua anvelope de calitate, caz in care as merge tot pe bridgestone turanza, probabil er300 de data asta pentru profilul asimetric

2. sa iau ceva mai ieftin, sa isi faca treaba, caz in care astept cateva pareri.

Share this post


Link to post

Ia chinezarii gen linglong, sunny, nankang. Mai pui un ban deoparte, ce mai conteaza ca vei avea o aderenta de cacao, ca risti pe ploaie sa iei un pom in brate, ca nu se echilibreaza sau ca te trezesti cu bolfe.

Share this post


Link to post

Ai uitat un brand de renume "America" headscratch.gif

Share this post


Link to post

Primii 200Km.

Inca le simt rigide(2.2 atm--parca asa am citit pe aici) dar sunt f silentioase si simt masina mult mai manevrabila(aici sper sa nu fie Placebo).

Share this post


Link to post

Vezi presiune pe eticheta de pe portiera sofer. 1.8-2 parca daca nu ai incarcare.

 

 

Share this post


Link to post

Cred ca astazi am facut ultimul drum cu vechile Dunlop SP01 Sport, maine imi vin noile Bridgestone Turanza ER300, am stat mult in dubii daca sa iau tot Dunlop SP01 insa majoritatea testelor situeaza ER300 in fata SP01. Sper sa nu-mi para rau, astazi am regasit senzatia de mers pe sine in curbe luate cu peste 130/h in deplina siguranta cu SP01 care dupa patru sezoane si 40k KM inca mai au 3 mm peste limita de uzura. Revin cu impresii dupa primul drum mai lung.

Share this post


Link to post

Asa cum ti-am spus si la telefon sunt mai bune decat sp01 pe accelerari/franari violente, iar pana acum nu am reusit sa scap niciun pic spatele, bine, aici ajuta si arcurile, dar totusi anvelopele astea is super.

Si asa cum a zis si bella sunt foarte silentioase.

Share this post


Link to post

Am nevoie urgenta de un sfat de la cunoscatori (saptamana asta trebuie sa rezolv):

- care sunt cele mai bune gume de vara pe 13 pe care le pot cumpara? Am tot rasfoit forumuri si inca nu am gasit ceva decent pe 13; cele gen Debita, Montana, Sava... nu ma intereseaza.

Astept parerile voastre, poate ma ajutati sa aleg corect. Numai bine!

Share this post


Link to post

Cred ca astazi am facut ultimul drum cu vechile Dunlop SP01 Sport, maine imi vin noile Bridgestone Turanza ER300, am stat mult in dubii daca sa iau tot Dunlop SP01 insa majoritatea testelor situeaza ER300 in fata SP01. Sper sa nu-mi para rau, astazi am regasit senzatia de mers pe sine in curbe luate cu peste 130/h in deplina siguranta cu SP01 care dupa patru sezoane si 40k KM inca mai au 3 mm peste limita de uzura. Revin cu impresii dupa primul drum mai lung.

Wolfman...o sa fii multumit. Am aproape 300Km cu Bridgestone si diferentele sunt majore(silentiozitate, franare pe uscat, stabilitate.)

Share this post


Link to post

Update:

 

500km parcursi cu Bridgestone

 

Am prins in sfarsit si ploaie ... Pe sosea uda din abundenta nu apare franarea adat de brutala cand dai intr-o balta cu una din roti

Pe franare comportamentul este peste asteptari si peste dunlop, in schimb pe sosea umeda putin la plecari ceva mai in forta pierde mai repede aderenta decat SP01. Bine acum ce sa zic, nu am avut sp01 pe astra ci am pe cielo, dar la ala oricat de tare plecam nu patinau atat rotile.

Una peste alta le catalogez ca fiind peste SP01 si le recomand ca fiind anvelope super calitate-pret. :thumbl:

 

P.S. Acu mai ramane sa vedem si in cat timp se duc, la cielo SP01 le am de 35.000 si inca mai au jumatate ochimetric

Share this post


Link to post

Am montat ieri ER300-le, ca prima impresie sunt mai moi decat SP01. Canalele de drenaj a apei sunt mai largi decat la SP01, ma astept sa se comporte mai bine pe ploaie dar si la o uzura mai rapida, suprafata de contact cu solul fiind mai mica.

Share this post


Link to post

-am echipat maşina cu anvelope de vara second hand aproape noi marca TIGAR sârbeşti ( buget mic de criza) până acuma par ok.

Share this post


Link to post

Ieri am "incaltat" masina cu Firestone Multihawk (made in Italy data fabricatiei 0210). Cauciucuri 175/70/13.De iarna am Sava EskimoS3 (made in Poland 4009).

Share this post


Link to post

Acum cateva zile am montat si eu pe al meu Cielo pe fata anvelope Pirelli P6000 si pe spate Michelin Pilot Exalto,ambele 195/50/15.Super multumit de ele,mare diferenta fata de vechile Debica Passio 2.

Poze cu ele.

post-18944-127001950329_thumb.jpg

post-18944-127001951902_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am avut cateva zile michelin pilot primacy SH 195/55/15 pe fata. Acum au trecut pe spate si s-au inlocuit cu BF Goodrich profiler 2 noi.

Concluzia? Desi sunt foarte scumpe michelin isi merita banii. BF -urile desi noi si in v nu au aceeasi aderenta, cu michelin-urile e vis franarea si pe uscat si pe ud.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...