Jump to content
Sign in to follow this  
Speranta

Femeile La Volan

Recommended Posts

Aia cu centrul imaginar nu mai e de vreo 3-4 ani daca retin bine.

Share this post


Link to post

In Bucuresti se ocoleste decat prin dreapta centrul imaginar al intersectiei. Stai uneori in mijlocul intersectiei si astepti ca ceilalti participanti la trafic sa plece, chiar daca tu nu ai avea cui sa dai prioritate.

Si daca esti primul si incerci sa eviti ambuteiajul inutil se gaseste un taximetrist "beei moldovene, ashea se circula bei la tine?!". Raspuns corect: a) Da.

 

Cred ca sunt offtopic :D

Share this post


Link to post

Ce mi se pare mie nasol la ocolirea prin dreapta este faptul ca nu prea vezi daca vine ceva din cauza aluia de pe contrasens ce asteapta la randul lui sa faca stinga prin dreapta ta.

 

Sper ca m-am facut inteles :) .

 

PS @big2shae Te contrazic, sunt exceptii, depinde de conformatia drumului.

Share this post


Link to post

@Vaxxi

Intre Romania si Belgia :D De exemplu oprire vs stationare nu depinde de durata, ci de intentie... daca descarci marfa esti "oprit", si nu "stationat" chiar si daca dureaza doua zile. Si ai voie sa "opresti" in locuri bizare, gen in zona statiilor de autobuz unde n-ai voie sa "stationezi"...

Mie mi se pare de caca sa nu exista un cod rutie unic, daca tot ne dam grozavi cu mobilitatea si alte alea.

 

Si aici s-a bagat chestia cu ocolirea prin stanga a centrului imaginar, insa in practica de multe ori e cam ca in bancul ala... la inceput, pentru acomodare, doar vehiculele cu numar cu sot vor aplica regula asta :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Si cum toti ne-am nascut șumahări, e clar de ce nu este important sa mai invatam cele 2000 de chestionare ;)

Cred ca ai prins ideea din cele discutate mai sus :caaalm:

Share this post


Link to post

De fapt e suficient sa inveti bine codul rutier, chestionarele se rezolva relativ usor pe urma.

Am rezolvat maxim 5 chestionare cu 26 de intrebari fiecare inainte sa dau examenul, si l-am luat fara probleme

Daca nu citesti si nu inveti legea poti face la chestionare pana innebunesti si tot nu e sigur ca iti iei permisul. Chestionarele sunt pentru verificarea cunostintelor nu pentru acumularea lor.

E mai usor sa inveti legislatia decat sa inveti 1000 de chestionare cu intrebari si raspunsuri.

 

PS: Si in ton cu topicul, soferul cu care ma simt cel mai in siguranta e sotia.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Cred ca femeile sunt mai prudente la volan,

iar noi o facem pe COCOSII!(si in cazul acesta!)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...