Jump to content
Sign in to follow this  
Doru

Montare casetofon Matiz E

Recommended Posts

E ceva la mica intelegere:strict scriptic se pierde,practic nu.

Share this post


Link to post
Aaaaaaaaaaa, shi inca ceva IEXISTA shina speciala la Daewoo de montare a casefotonului/CD in mashina cost ~250.000Rol. Cumparat shi montat CD lejer shi singur... 8)

E 195 k lei sina respectiva in iasi. Originala, se vede pe ea. E cineva interesat?

@Alithenake: mai bine montezati-le tu sau cauta un prieten care se pricepe. Eu m-am lecuit de montat Cass-uri si alarme auto la service-uri. Poti sa ai surpriza sa ai fader stanga-dreapta si legate in cruce, eu asa am patit si mi le montez singur de-acum.

Share this post


Link to post

Da, please, vreau eu...

Da cum facem ? Ca eu sunt din Craiova.

Share this post


Link to post

E cam mare distanta pentru trimis o bucata de tabla. Prin posta cred ca se ajunge la acelasi pret. daca vrei asa, no problem, dar... :roll: Da in Craiova, patria Woo in Ro nu se gaseste reperul asta?

daca vrei vb pe MP si vedem cum facem.

Share this post


Link to post

vreau maine sa-mi montez un casetofon... am gasit niste boxe care se potrivesc pe spate si se aud super fain...

care sunt pasii ca sa imi montez casetofonul??

 

deocamdata e astupat locul pt casetofon.. nici nu stiu cum se scoate capacul

mai trebuie cumparat ceva????

antena... de care imi recomandati??

Share this post


Link to post

capacul ala din locul cas-ului este prins in doua suruburi ascunse sub rama bordului.

prima data trebuie sa desfaci aceasta rama: sunt 2 suruburi deasupra cadranelor pe interior, 2 in partea de jos, dupa volan si unul in interiorul sertarului de sub casetofon. atentie ca rama mai are niste cleme, sa nu le rupi.

iti mai trebuie o rama care se prinde in locul capacului, rama in care se introduce casetofonul.

antena ti-o recomand pe cea de dacie clasica pe cupola cu firul tras pe montantul fata si pe dupa bord.

Share this post


Link to post
antena... de care imi recomandati??

Tie iti trebuie numai gaura, in rest e treaba de 10 minute sa montezi o antena de dacie.mai greu e cu facutul gaurilor in portiere ca nu le poti face singur.

Share this post


Link to post

A gasit cineva boxe care sa se monteze pe/in/sub bord si nu in usi? Dupa mine, rezultatul audio ar fi mult mai bun.

Share this post


Link to post

Eu unul nu as gauri in veci tablia de la portbagaj...E si asa prea mica...

Pentru spate exista boxe speciale de Matiz VDO la 1.2 mil parca in Carrefour. Se monteaza super simplu chiar in suportul de boxe si se aude beton daca ai si scula care sa redea calumea.

In plus placa aia de la portbagaj are aportul ei la sonorizare. Cu ea efectul de bass e mai puternic

Share this post


Link to post

Unchi-miu isi pusese Boschmann la IVECO dupa ce inainte avusese VDO-uri si spunea ca, cu acelasi head-unit poate sa dea cu vreo cateva gradatii mai mult volumul. Se ocupa cu vanzarea de cass-uri, boxe etc asa ca stie ce zice. Stiu ca luase Boschmann-urile cu vreo 200 k lei de prin nu's ce depozit din Bucuresti. ISO stiu ca si-a pus Boschmann pe spate la Cielo si cand m-am suit la in masina m-a dat afara sunetul si calitatea. Spunea ca sunt muult mai bune decat cele originale Woo. Asa ca poate te mai gandesti. N-am auzit lucruti prea bune despre VDO-uri.

Daca nu vrei sa gauresti placa din spate e treaba ta. Eu merg de 2 ani cu boxe de 13 montate in gaoazele alea laterale si m-am cam saturat. Neavand unde sa pun boxe mai mari pe portiere, cred ca ma voi orienta spre o placa portbagaj si 2 difuzoare mai tzapane pe spate, preferabil ovale. Altfel cei 50 de wati ai cass-ului imi sunt inutili. Voi lasa totusi boxele vechi la locul lor, pentru ca voi mai merge si fara placa in spate si atunci cand voi merge sa nu am sunet numa pe fata.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

VDO- good, boschman bad. :mrgreen: VDO am pe spate la Reno, nu zangane, nu trancane, se aude f bine. Boschman am avut la Dacia lu tata (acu vreo 7 ani) si zanganeau, s-au rupt firele ce duceau la tweetere etc -FFFF proaste.

 

[-X Cat despre boxe sub bord: Very baaad idea: o sa zangane tot bordul si nu au de loc cutie acustica deci canci bass.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

salut! am montat si eu doua radiocd-uri pe cele doua matizuri ale familiei la primul am cumparat numai sina speciala daewoo dar nu am cumparat si mufa speciala(nu stiam ca exista) si imi pare rau ca am taiat-o si m-am chinuit sa leg firele (in manual sunt culori diferite la unele fire).

La urmatorul am achizitionat sina speciala care costa intre 18-25 ron si mufa adaptoare care costa in jur de 20 ron deci undeva pina in 50 ron (dam sute de E pe mp3-uri si boxe) cred ca se merita in plus ca in caz de ,,ceva'' se scoate aparatul cu tot cu sina se pune capacul din plastic la loc cu mufa bagata in el si e ca si cum nu a fost (asta in legatura cu garantia care se pierde) . Am auzit ca se gasesc si mufe pentru boxele din spate care intra in cele existente pe masina dar nu am cautat si nici nu am vazut(nu mai aveam nevoie).

Boxele pe spate am pus in locurile speciale (sunt de ajuns pentru mine) si recomand ceva mai de calitate pentru o mai buna calitate a sunetului si sa nu se arda cum am patit eu cu o pereche de boschman ovale 10x15 care le-am luat mai ieftin 30 ron dar s-au ars dupa nici 2 luni (se si auzeau de rahat)

Pe fata nu am pus boxe inca am in plan , revin cu tutorial cu poze inclusiv modalitatea de insemnat gaurile exact pe placajul de la E

Antena am optat pentru antena de interior in jur de 25 ron scuteste de ogaura in plafon dar se pierde semnalul in afara orasului

Share this post


Link to post

Salut,

 

Din dorinta de a veni in intampinarea celor care doresc sa monteze antena originala de Matiz (aici fiind si locul in care s-a explicat cum se monteaza casetofonul) , m-am gandit sa fac un mic tutorial, ce-i drept fara poze pt. ca nu am avut cu ce sa le fac la vremea respectiva

In primul rand sunt necesare urmatoarele materiale:

- una bucata antena matiz-

- una bucata cablu antena matiz (cablul original de matiz are pe el niste capse de plastic si are o grosime de 5 mm).

- niste silicon sanitar, de preferinta transparent.

- niste ata putin mai groasa

- banda adeziva

- surubelnita in cruce

- masina de gaurit (de preferinta una cu acumulator)

 

Montajul presupune urmatorii pasi:

1. Pt. inceput se demonteaza plafoniera si parasolarul din dreapta (cel de langa sofer).

2. Se demonteaza apoi plasticul de pe stalpul din dreapta. Ca sa fie mai usor se apuca de la coltul de sus, cel dinspre plafon, si se trage incet de el. Este prins cu niste capse de plastic si se desface usor trebuie doar sa aveti grija sa nu rupiti ceva.

3. Urmatorul lucru care se demonteaza este cutia de manusi, apoi prin gaura care se creeaza se baga mainile si se da jos capacul airbagului.

4. Toate astea se fac ca sa se creeze spatiul de lucru si sa va puteti misca usor.

5. Urmatorul pas este aflarea CL-ului masinii (axa de simetrie a masinii). Pt. lucrul asta este nevoie de putin ajutor. Se ia sfoara si se face un nod la unul din capete. Acest nod se fixeaza (sau tine cineva de el) la unul din colturile parbrizului. Atentie este vorba de coltul care este pe plafonul de tabla si nu de coltul chederului din interiorul parbrizului (adica pe geam).

6. Se trece sfoara peste masina la coltul opus si se intinde bine, apoi se face nod la acest capat.

7. Dupa asta se ia sfoara si ...ca sa aflati unde este jumatatea se pun cele doua noduri unul langa altul, se intinde si se obtine astfel jumatatea iar acolo se face iarasi un nod.

8. Se pune sfoara inapoi pe masina aliniind nodurile de capat la colturile chederului (dupa cum am scris mai sus) si apoi cu un marker (ATENTIE!!!!! nu marker permanent) se puncteaza nodul din mijloc pe plafon. Astfel se obtine unul dintre punctele CL-ului.

9. Cel de-al doilea punct: se ia o lanterna mica si intrati in masina. Priviti pe parbriz exact in locul unde se lipeste suportul oglinzii retrovizoare mai precis in spatele oglinzii nu in fata ei. Pe portiunea aceea neagra unde se lipeste suportul o sa observati un punct mic prin care se vede lumina de afara. Acela este punctul de centraj al parbrizului. Puneti pe cineva sa iti lumineze cu lanterna din interior exact in punctul ala iar cu markerul se puncteaza punctul la exterior pe parbriz.

10. Astfel se obtin cele doua puncte care vor da axa de simetrie a masinii. Aceste puncte se unesc cu banda adeziva astfel se materializeaza CL-ul masinii. Linia asta este linia pe care se vor da gaurile pt. antena.

11. Acum se face pauza de o bere :) )))) ca ce a fost mai greu a trecut dar acum incepe partea frumoasa.

12. Acum se ia butucul antenei si se masoara distanta dintre “botul” butucului pana la centrul gaurii de prindere a antenei (asta este o masuratoare aproximativa dar stati linistiti ca o sa pice gaura la milimetru).

13. La distanta pe care o masurati adaugi 26 si obtineti astfel distanta fata de marginea chederului la care , pe CL-ul pe care l-ati materializat mai sus, se face gaura cea mare.

14. Luati masina de gaurit puneti un burgiu de 1 mm pe ea (merge si de 2 mm) si gauriti plafonul masinii. Acum nu mai puteti da inapoi :) ))).

Urmatorul pas este largirea gaurii progresiv pana la diametrul pe care il are “cilindrul” acela cu filet de pe butucul antenei.

ATENTIE: diametrul gaurii poate (si chiar asa se face) sa fie cu o jumatate de mm mai mare dacat “cilindrul” de prindere dar nu mai mare.

15. Cu smirghel fin se slefuieste putin gaura creata (dar nu pe vopseaua masinii ca faceti altele) si apoi dai cu putin grund pe gaura asta ca sa protejezi tabla de rugina.

16. Dupa ce se usuca grundul iei butucul antenei si montezi antena pe el, dupa care il infigi putin in gaura facuta. Lucrul asta se face ca sa verificati daca tzumburusul cel mic (cel de orientare a antenei) de pe butucul antenei pica cu axa pe CL-ul creat mai inainte (practic cu latura benzii adezive).

17. Priviti acum din spatele masinii si din fata ei ca antena sa fie bine asezata adica paralela cu latura masinii.

18. Dupa ce se fixeaza astfel antena, cu ea pusa pe plafon, se marcheaza locul celei de-a doua gauri (cea a tzumburusului) si...apoi se da gaura. Nu mai stiu cu precizie ce diametru are acel tzumburus (parca 5mm) dar verificati si exact cu diametrul asta se da gaura.

19. Repetati punctul 15 si pt. aceasta gaura si astfel se rezolva problema cea mai mare.

20. Acum va ocupati de tragerea cablului antenei astfel: incepeti prin a baga dinspre plafoniera capatul cu mufa care se baga in casetofon.

21. Scote-ti acest capat prin gaura de la parasolar.

22. Va uitati apoi pe stalpul din dreapta si vedeti ca pe el sunt o serie de gauri. Luati o bucata de sarma nu foarte groasa dar nici prea moale si prin gaura de la parasolar bagati incet acea sarma prin stalpul masinii. Incet si cu grija...fara sa va enervati pt. ca in zona aceea exista o gaura si trebuie sa treaca. Treaba asta nu are voie sa va ia mai mult de...hai sa zicem trei minute.

23. Acum agati o sfoara de capatul sarmei si o trageti pe acolo. Cu grija sa nu o trageti de tot, ca de capatul sforii se leaga mufa de la cablul antenei si astfel veti putea sa trageti cablul pe acolo. Va dau un sfat: incearcati sa scoateti cablul de la antena prin gaura de la baza stalpului. Acolo este o gaura acoperita cu ...hai sa zicem banda adeziva neagra de 5 x 5 centimetri.

24. Dupa toate aceste operatii se trece la berea numarul doi pt. ca mai e putin de munca. :) )))

25. Acum se ia butucul de la antena, care are acel cauciuc pe el, puneti putin silicon (pe varful unui chibrit) si dati cu putin silicon pe cauciucul acela mai precis pe partea care vine in contact cu caroseria si daca vreti si mai precis de atat , in jurul tzumburusului si in jurul “cilindrului” de fixare al antenei.

26. Montati butucul pe plafon si insurubati surubul de la cablul de la antenna in butuc. Atentie cat se strange: sa nu stringeti “la disperare” pt. ca veiti lungi cauciucul de sub butuc de nu o sa il mai recunoasteti. Strangeti de asemenea maniera incat sa simtiti ca tine la mana. Eu cred ca este de ajuns atat.

27. Luati siliconul si , in masina fiind, prin gaura de la plafoniera dati cu silicon in jurul ...a ce se vede pe acolo.

28. Restul cu trasul cablului pe sub bord va descurcati la fata locului.

29. Acum montati la loc tot ceea ce ati demontat la primele puncte si cu asta ati terminat de montat antena de matiz.

30. Ceea ce mai este de facut este ca in zilele in care ploua sa verificati pe la plafoniera daca cumva curge apa...dar m-as mira sa se intample asta. Eu am montat trei antene pana acum si la nici una nu curge picatura de apa.

 

 

OBS:

Metoda pe care am expus-o mai sus este testata si functioneaza perfect. Primele doua antene asa le-am montat si nu a fost nici o problema.

Atentie mare la modul de lucru sa nu gresesiti ceva. Ca verificare dupa ce se monteaza antena distanta dintre marginea chederului si marginea din spate a butucului antenei trebuie sa fie in jurul a 70 de mm.

 

P.S.1: scuze pt. eventualele greseli de ortografie. Fiind la servici m-am grabit sa scriu ca sa nu ma prinda seful.

P.S.2: Daca sunt intrebari va stau cu placere la dispozitie.

P.S.3: Asta este metoda pe care eu m-am bazat la montarea antenei. Poate ca mai sunt si alte metode (poate mai eficiente), eu nu am facut decat sa expun metoda folosita de mine.

 

 

Numai bine.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salutare!

 

Vreau sa-mi pun pe matiz un radio CD. Fiind SE, are din fabrica radiocass-ul Daewoo. Am desfacut consola, am scos radioul si am vazut in spate mufele. Am cumparat adaptor pentru ISO, dar nu stiu ce sa fac cu antena. Am atasat o poza cu cablul antenei intrand in radio. Am tras de mufa respectiva si nu iese. Din cate am citit in acest topic, nici unul nu v-ati plans de probleme legate de prinderea antenei la un radio CD nou. Numai eu patesc din astea? :) )

 

N-am tras suficient de tare de cablul acela? Trebuie sa vad ce mufa are antena ca sa stiu cum o adaptez la radio CD-ul nou...

Ce pareri/sugestii aveti?

post-4247-1234187346_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Unde e buretelul ala negru acolo e conectorul de antena!

Share this post


Link to post
Unde e buretelul ala negru acolo e conectorul de antena!

 

Multam dumitale! :osanale:

Ma apuc sa trag de el maine.

Share this post


Link to post

A iesit?

Share this post


Link to post

Salutare! De curand am luat un Matiz E cu A/C si vreau sa-i montez un radiocd/mp3,el arata ca in poze,mai trebuie sina ceva la el,sau pot monta aparatul direct in locasul respectiv,are niste mufe taiate,dar asta se rezolva. Cred ca o sa merg pe varianat unui cass orignal,dar daca se poate monta si altceva as fi mult mai fericit :)

 

Merci!

post-22960-1247205514_thumb.jpg

post-22960-1247205540_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Iti mai trebuie sina speciala pt. matiz si poti monta orice player auto.

Share this post


Link to post

Am un radio casetofon foarte vechi din 98 si as vrea sa il pun pe un matiz din 2004. Se poate si daca da cum? Adica ce legaturi trebuie facute in spate?

Share this post


Link to post

Salutare , de curand mi-am cumparat un cd player mp3 pioneer deh 1100 mp. Cum se da jos consola centrala ? am desfacut cele 5 suruburi si nu am reusti sa o dau jos ... trebuie sa o fortez ? Matizul este SE si are casetofon din fabrica ; am nevoie de ceva sina speciala ?

Share this post


Link to post

Dupa ce scoti suruburile , tragi usor de masca(de preferat cu de colturi). Incearca sa nu fortezi cu obiecte ascutite. Da ai nevoie de sina si de adaptor. Asta in cazul in care cablajul e tras.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...