Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Amenda Circulatie (prin Posta)

Recommended Posts

"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul". Am nimerit-o?

 

PS: Mai exista si "e criza! Intr-o saptamana ramanem fara gaze!!!"

Share this post


Link to post

Ma plangeam daca as fi luat amenda, dar asa faceam doar o constatare mai mult sau mai putin subiectiva. Drive safe si sa faceti suta in 5 secunde ;)

Share this post


Link to post

am avut parte de o faza comica azi. la universitate la rond, politistu din intersectie a tras pe dreapta masina care era in fata mea si pe cea din spatele meu. banuiesc ca motivul era taierea benzilor pe linie continua. bine ca nu m-a tras si pe mine pe dreapta, imi uitasem portofelul cu actele acasa. cred ca ma amenda regeste ptr lipsa actelor.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Tocmai au ridicat ai mei de la posta o recomandata. Surpriza totala!!! Au de comunicat datele celui care a condus masina in 12.07.2008 in loc. Nicolae Balcescu, jud. Bacau. viteza 77 km/h. Uimire :shock: . in 12.07 masina statea cuminte in Brasov, deci nici gand sa treaca pe acolo.

cum pot contesta PV, fara a merge la Bacau si al contesta la judecatorie acolo?

Pot da amenzi asa aiurea, sau nr de inmatriculare a celui contravenient a fost asemanator cu al meu si au dat si ei ce le-a fost mai comod? X( :o

oricum foame de bani pe ei X(

la cat mai multi km fara incidente!

Edited by lucius_1982

Share this post


Link to post

In recomadata spuneau prin ce fel de curierat vor sa trimiti datele?

Daca nu spun trimite-le prin curierat rapid cu plata la ei. Vor refuza sa plateasca si implicit primirea. Astfel tu vei putea sa faci dovada ca le-ai trimis datele dar au refuzat sa le primeasca.

 

PS: Sa specifici pe AWB (scrisoarea de transport de la curierat) ce anume este in plic si sa pastrezi o copie a lui.

Share this post


Link to post

Am mai primit si eu la firma azi 2 comunicari de la celebra de acum camera fixa din Barcanesti. E haios modul in care le-au dat. Deci, 2 masini, una de 7,49 to si una de 3,5 to mergeau una dupa alta. Well, radarul le prinde pe cea de 7,49 to la ora 20:52:41 cu 65 km/h, iar pe cea de 3,5 to la ora 20:52:42 cu 67 km/h!!!! Adica una peste alta practic! 1 secunda diferenta. Nu-mi pot explica decat prin circulatia fiecarui camion pe cate o banda de mers. Mai fain este ca imi trimit comunicari pentru ambele, desi cea de 3,5 to poate circula legal cu 70 km/h in zona. =))

Le-am trimis comunicarile inapoi cu adresa de inaintare si copie dupa talon ca sa vada cat de prosti sunt!

Share this post


Link to post

@Lucius, trimite niste date la misto si gata. Sunt foarte mari sansele ca masina pe care o au ei in poza sa nici nu semene cu a ta, ci doar numarul. Da-i dreaku de idioti.

 

In conditiile astea, a devenit chiar distractiv sa primesti notificari acasa cum ca ai sarit calul. Si sa ne mai mire lipsa de respect fata de institutiile statului...

Share this post


Link to post
...Pot da amenzi asa aiurea, sau nr de inmatriculare a celui contravenient a fost asemanator cu al meu si au dat si ei ce le-a fost mai comod? X( :o

oricum foame de bani pe ei X(

la cat mai multi km fara incidente!

 

 

Posibil sa fi fost o masina inmatriculata in Bacau. La verificare o fi uitat sa mai treaca litera "C" si au ajuns la tine. Eu zic sa le trimiti o adresa prin care explici ca masina a fost in Brasov in acea perioada si le ceri sa verifice din nou numarul de inmatriculare.

Adresa trimite-o prin posta cu confirmare de primire. Pastreaza chitanta si confirmarea (dupa ce se intoarce la tine). In caz ca ti se intocmeste PV, nu ai alta cale decat sa-l contesti si sa soliciti poza in instanta. Contestatia se poate trimite si prin posta. Nu e necesara deplasarea ta in Bacau. Mai mult de atat, poti cere judecarea in lipsa. Mi se pare ca poti solicita sa ti se transmita dovada prin posta.

Bafta!

Share this post


Link to post
... jud. Bacau. viteza 77 km/h.

 

... masina statea cuminte in Brasov ...

 

Adica in traducere ... BC fata de BV. Mai copii, se vede ca n-ati lucrat in suport tehnic :mrgreen: ia uitati-va la tastatura unde sunt literele C si V! halal proces automatizat :wallbanger:

Share this post


Link to post

Sherlock Vaxxi Holmes :D ipoteza BC/BV e buna insa in acest caz nu e valabila...titularul e din B.

 

Tocmai au ridicat ai mei de la posta o recomandata. Surpriza totala!!! Au de comunicat datele celui care a condus masina in 12.07.2008 in loc. Nicolae Balcescu, jud. Bacau. viteza 77 km/h. Uimire :shock: . in 12.07 masina statea cuminte in Brasov, deci nici gand sa treaca pe acolo...

Termenul de 6 luni in care se poate acorda amenda cum se aplica? Daca tu transmiti datele in 5 zile asa cum se precizeaza in recomandata deja perioada de 6 luni are o saptamana de intarziere fata de termenul limita in consecinta se prescrie. Eu am facut zilele trecute 3 luni de la surprinderea cu impresionanta viteza de 81 km/h in Barcanesti intr-un sector de drum cu limita la 70 km/h iar de 2 luni astept transmiterea p.v. de contraventie ... poate si-au dat seama ca dupa 17 ani de sofat fara nicio avertizare nu e cazul sa ofere o sanctiune ori poza suprinde momentul efectuarii vreunei depasiri. Ar fi culmea sa o gasesc mentionata pe la plata impozitelor si taxelor locale, alaturi eventual de plata impozitului pt. masina ridicata anul trecut de primarie. Dar oare ne mai poate surprinde ceva in Rumanskaia?

 

HA HA HA

Cu 81 km/h am primit si eu o amenda acum fix 2 ani, a venit la firma am completat datele si nici pana in ziua de azi nu am platit-o si nici la financiar nu a venit, in schimb am o amenda neplatita si la financiar apare DECI poanta cu Barcanestiul e cam goanga, cam aiurea acea cifra 81 :D

Cred ca si Ileana are un Barcanesti cu 81km/h, ai platit amenda Lenutzo ?

Se pare ca am intrat si eu in grupul "Barcanesti 81"...... :P

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
@Lucius, trimite niste date la misto si gata. Sunt foarte mari sansele ca masina pe care o au ei in poza sa nici nu semene cu a ta, ci doar numarul. Da-i dreaku de idioti.

Nici nu iti imaginezi cit de mult gresesti ! Asta ti-o spun din proprie experienta, nu din auzite. Am primit prin posta si am platit in urma cu citva ani o amenda insa de-abia dupa ce am platit-o mi-am dat seama ca nu puteam fi vinovat. Am fost acuzat ca am depasit coloana stationata la semafor in zona Panduri, in timp ce in ziua respectiva eu eram la o bauta in Ploiesti. Dupa ce am platit amenda am facut rost de o pila si am obtinuta poza, o am si acum in sertar ... In poza era o Dacie 1310 alba cu un numar destul de asemanator cu al meu ... Acum, daca voi credeti ca o Dacie 1310 alba seamana cu o Leganza gri metalizat ... ii iert si eu pe chipioti :) Faza mult mai tare a fost ca, desi dusesem chitanta + copie amenda direct la Udriste, la inceputul anului urmator figura neplatita la Circa Financiara.

 

Morala: faceti contestatie, altfel puteti avea surpriza sa a platiti mai tirziu pentru comoditate ! Nenea Garcea care trimite amenzile nu cred ca se uita peste poze, cred ca aia care fac filmul isi noteaza numarul pe o hirtie iar instiintarile sint intocmite in baza hirtiei respective. Daca aveti noroc sa scrie unul ceva mai analfabet (curios, cam toate amenzile pe care le-am incasat erau scrise cvasi-indescifrabil), cel de la birou poate confunda literele/cifrele si ... spaga noastra ;)

Share this post


Link to post

Salex, ai contestat vreodata o amenda, sa vezi cat de greu este sa urnesti sistemul juridic in Ro? Sa vezi ce frumos mori cu dreptatea in mana si cum pierderea sau castigarea unui proces tine doar de toanele judecatorului din ziua aia?

Eu de asta am de gand sa nu mai dau cu subsemnatul pe nici un PV. Pentru ca stiu ce inseamna sa contest o amenda. Asa, nu mai bine dau niste date la misto, sa-i trimita lui Nicolae Mos, din Timisoara, strada Brailei, nr 245? Si cu asta s-a rezolvat totul?

Am avut o amenda in trecut pentru care m-am plimbat de vreo 3-4 ori pe la tribunal, pana la urma s-a inchis dosarul ca nu s-a prezentat martorul, si doar o primisem prin posta, tu-i mama masii ei de amenda, daca eram baiat istet si nu o ridicam de la posta (ca doar nu-ti trimite nimeni bani in plic), scapam si de tribunal, si de amenda, si de tot.

Statul nu pierde nimic de pe urma faptului ca tu nu-i platesti amenda, pentru ca el n-a investit pentru ea nici un leu.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

masina are nr de buc B60 AEE.

oricum iese tot voi contesta.

multumesc de raspunsuri si va voi tine la curent cum se termina chestia asta.

Share this post


Link to post
Salex, ai contestat vreodata o amenda, sa vezi cat de greu este sa urnesti sistemul juridic in Ro? Sa vezi ce frumos mori cu dreptatea in mana si cum pierderea sau castigarea unui proces tine doar de toanele judecatorului din ziua aia?

Aici ai perfecta dreptate ! Insa ceea ce vroiam sa spun e faptul ca in cazul amenzilor trimise prin posta chiar se pot strecura si greseli (ma feresc sa spun ca ar fi chestii deliberate) care nu ar fi posibile in cazul opririi de catre politisti. Nenorocirea e ca, in cazul amenzilor trimise prin posta, multi reactioneaza ca mine si le platesc, fara a-si mai aduce aminte daca au comis fapta sau nu ... Iti dai seama ca daca mi-ar fi trimis poza anexata la amenda le-as fi sarit la git. Sau daca fapta ar fi fost la fel de putin probabila ca a cetateanului cu Renaultul din PH ...

Edited by Salex

Share this post


Link to post
Termenul de 6 luni in care se poate acorda amenda cum se aplica? Daca tu transmiti datele in 5 zile asa cum se precizeaza in recomandata deja perioada de 6 luni are o saptamana de intarziere fata de termenul limita in consecinta se prescrie.

 

azi se implinesc exact 6 luni de atunci, azi a fost ridicata scrisoarea (data postei 12.01.2008). Deci am sanse sa se prescrie?

as dori si eu un link, va rog , unde e precizata chestia cu 6 luni.

Edited by lucius_1982

Share this post


Link to post

O.G. 2/2001

 

....

Eu de asta am de gand sa nu mai dau cu subsemnatul pe nici un PV. Pentru ca stiu ce inseamna sa contest o amenda. Asa, nu mai bine dau niste date la misto, sa-i trimita lui Nicolae Mos, din Timisoara, strada Brailei, nr 245? Si cu asta s-a rezolvat totul?

...

 

Eu zic ca pui problema oarecum gresit. Ca sa nu ajungi sa contesti o amenda, cred ca in primul rand ar trebui sa nu incalci legea. ;)

In plus pentru furnizare de date incorecte iti iei o amenda destul de mare. O contesti si pe aia? Tare as vrea sa-ti vad motivele. As zice sa incerci pe pielea ta sfaturile pe care le dai.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Salutare . Astazi mi-a venit si mie acasa un plic. In el surpriza : va solicitam sa ne comunicati in termen de 5 zile identitatea persoanei care a condus pe drumurile publice din jud Bucuresti autovehicolul cu nr x , etc si sa-i puneti in vedere sa se prezinte de urgenta la brigada de politie rutiera ...Udriste , avand asupra sa : actul de identitate , permisul de conducere si certificatul de inmatriculare al masinii .

Sa inteleg ca raman pieton ? Sincer din cate mi aduc eu aminte in data respectiva eram prin Militari si chiar am fost cuminte , se poate sa fii luat un rosu in ultima secunda sau o banda continua dar mai mult nu . Ce ziceti daca ma duc cu prietena sa zica ca ea a fost la volan poate sa ii faca altceva mai grav decat retinerea permisului pe 30 de zile ? Daca dupa ma judec cu ei rezolv ceva ? Sincer am auzit ca nu se prezinta la proces si exista marea posibilitate sa castigi .

Share this post


Link to post

Nu a fost recomandata si sa trebuiasca sa o ridici de la posta? A venit plic? Ai semnat de primire cuiva?

Share this post


Link to post

Talonul?!?!?! Cred ca e vorba de un accident.

Share this post


Link to post

Ca tot veni vorba de amenzi de circulatie- a luat azi sotia 60 ron pentru traversare neregulamentara. Deh, a fost in 13 azi.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Topicul este despre amenzi primite prin posta... Pentru d-alea la botu' calului avem altul.

Share this post


Link to post

Nu , mi-a adus-o postarita acasa si a semnat mama pentru ea . Accident in nici un caz , nu am atins pe nimeni . Ma duc marti cu prietena si o sa vad exact despre ce este vorba , oricum morcovul il am ...

Share this post


Link to post

Tocmai ce am castigat un proces pentru o amenda de parcare neregulamentara. Desi nu aveam dreptate in totalitate am castigat pentru ca Politia Romana nu s-a prezentat la tribunal cu dovada video pe care spuneau in PV ca o au, motiv pentru care Judecatoria a anulat procesul verbal. Parcarea era neregulamentara pentru ca ma suisem putin cu rotile pe trotuarul din fata blocului, nu exista semn de oprirea interzisa dar in ideea de a nu ocupa una din benzi nu am parcat in totalitate pe strada. S-a invocat faptul ca locuiesc in bloc de 25 de ani si ca nu sunt suficiente locuri de parcare.

 

Sfatul meu este sa contestati amenzile, in special cele pentru parcare, de regula Politia nu filmeaza nimic, doar spun in PV ca au filmat ca sa nu faca lumea contestatie.

Share this post


Link to post

Cat te-a costat toata "distractia"? A meritat macar deranjul?

Share this post


Link to post
O.G. 2/2001

 

 

 

Eu zic ca pui problema oarecum gresit. Ca sa nu ajungi sa contesti o amenda, cred ca in primul rand ar trebui sa nu incalci legea. ;)

In plus pentru furnizare de date incorecte iti iei o amenda destul de mare.

Fals privind identitatea ..art.293 Cod Penal mai exact .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...