Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Pai la 16k cum vrei sa mearga?!

Share this post


Link to post

Kalos 1,4 (50.000 km)

 

Vreau să schimb:

 

-curea de distrubuție

-pompa de apă

- cureaua de transmisie/

 

Intrebare:

este necesar să schimb și

-Rola de ghidaj și

- Rola de intindere?

 

Mulțumesc.

Share this post


Link to post

Schimba tot, costul unei eventuale manopere suplimentare pentru schimbarea lor e mai mare decat costul acestor piese.

Share this post


Link to post

Kalos 1,4 (50.000 km)

 

Vreau să schimb:

 

-curea de distrubuție

-pompa de apă

- cureaua de transmisie/

 

Intrebare:

este necesar să schimb și

-Rola de ghidaj și

- Rola de intindere?

 

Mulțumesc.

Daca nu stai bine cu banii vezi la demontare ce trebuie inlocuit si ce nu.Avand in vedere ca distributia merge 90 000 poti inlocui doar cureaua de distributie si cureaua de accesorii,avand in vedere ca au aproape 10 ani.

Share this post


Link to post

O rola costa cateva zeci de lei, mai putin decat eventuala manopera suplimentara. Cel mai ieftin iesi daca cumperi un kit distributie complet, decat daca cumperi componentele separat. Plus ca stai linistit pana la urmatoarea schimbare a distributiei, daca va mai fi...

Edited by Wotan

Share this post


Link to post

Un kit de distributie costa cam 300,si o curea 50.Vezi si tu daca merita!Eu zic DA.

Share this post


Link to post

Este recomandat sa schimbi tot, adica curea de distributie + ambele role (intinzatoare+ghidare). Suplimentar, pentru evitarea costurilor suplimentare ulterioare, este recomandat de asemenea sa schimbi si pompa de apa, din simplul motiv ca daca cedeaza, va trebui desfacuta iar distributia, adica platesti din nou aceeasi bani.

 

Referitor la role, vazusem mai demult filmuletul

si am decis ca nu e de joaca... Edited by EdgeGL
  • Like 1

Share this post


Link to post

Este recomandat sa schimbi tot, adica curea de distributie + ambele role (intinzatoare+ghidare). Suplimentar, pentru evitarea costurilor suplimentare ulterioare, este recomandat de asemenea sa schimbi si pompa de apa, din simplul motiv ca daca cedeaza, va trebui desfacuta iar distributia, adica platesti din nou aceeasi bani.

 

Referitor la role, vazusem mai demult filmuletul

si am decis ca nu e de joaca...

Am vazut si eu caz cu rola pleznita dupa schimbul de distributie ,asa ca nu este de joaca .Acum nu stiu daca omu inlocuise doar cureaua sau tot kitul,am vazut pe net ca se gasesc si role metalice.

Share this post


Link to post

Pai, 3 oameni inmultit cu 30 de minute inseamna 90 de minute care face 1,5 ore, deci parca nu e mult in plus.

Mai degraba ar trebui sa te intrebi daca au facut tot ce trebuie, pentru ca oricum manopera trecuta in factura e normata, deci nu ai ce-i face.

 

Orele aparute pe deviz sunt "ore tehnologice",exista un nomenclator pentru asa ceva.

Share this post


Link to post

Revizie, schimbat filtru aer, ulei si 4 litri ulei GM 5W30 (sintetic), total 200 lei cu manopera. Din pacate, ambreiajul incepuse sa patineze la doar 63.000km (vechiul propietar probabil mergea cu piciorul pe ambreiaj), am pus kit ambreiaj Valeo la 380 lei, manopera 350 lei. Consolarea e ca restul vietii masinii n-ar trebui sa mai am probleme cu el..

Share this post


Link to post

Il aveau in stoc. N-am avut nici timp nici chef sa-l comand eu si apoi mai vin inca o data si sa pierd cateva ore pentru cateva zeci de lei.

Share this post


Link to post

Trebuie sa fac revizia de 75k km la Aveo meu din 2011 , motor 1.2. Pana in prezent reviziile au fost facute la reprezentanta, dar la urmatoarea ma gandesc sa o fac eu (tinand cont ca trebuie schimbat doar uleiul si filtrele). Rugamintea mea este ce fel de ulei si filtre sa achizitionez?

Share this post


Link to post

Filtre Bosch, Mann sau Gm si ulei GM de care ti s-a pus si pana acum conform caietului de service.

Share this post


Link to post

Trebuie sa fac revizia de 75k km la Aveo meu din 2011 , motor 1.2. Pana in prezent reviziile au fost facute la reprezentanta, dar la urmatoarea ma gandesc sa o fac eu (tinand cont ca trebuie schimbat doar uleiul si filtrele). Rugamintea mea este ce fel de ulei si filtre sa achizitionez?

eu pun filtre mann toate dar uleiul obligatoriu castrol edge 5w-30, il tin 15 000 si il dau jos si este curat si nu consuma deloc la 160 000 km. mentionez ca folosesc filtru aer supra aspirant

Share this post


Link to post

Pai daca e curat nu prea e bine, ca nu-si prea face treaba...

Share this post


Link to post

Treaba uleiului e sa unga. Schimbarea culorii vine de la oxidare/ardere, plus culegerea de impuritati. Deci mentinerea culorii este un lucru bun, motorul e in stare buna, nu apar impuritati, iar uleiul nu s-a oxidat.

Share this post


Link to post

160k fara impuritati? Ce am vrut sa scot in evidenta e ca @dan37 a cam exagerat cu afirmatia de mai sus...

Share this post


Link to post

Folosesc,de cand am masina,numai GM 5W30,pe care-l schimb la 15000km.Nu scade intre schimburi,nu se murdareste.Se inchide numai putin,la culoare,ceea ce e normal.Am avut masina diesel,la care,dupa 1000km,uleiul devenea negru,ceea ce,de asemenea,era normal.Nu-l schimbam inainte de 10000km,in acord cu indicatiile producatorului.Nu cred ca e cazul sa faci pe detectivul cu uleiul,in permanenta.Te imbolnavesti de nervi si bagi mana adanc,in buzunar,inutil.

Share this post


Link to post

E vreo problema daca la schombul de ulwi se ia in considerare doar nr. de km mai previs 7500km in 2 ani? Deasemenea dupa 8 ani de ulei 5w30 mwrge folosit 10w40?

Share this post


Link to post

Uleiul dupa o perioada oxideaza si isi pierde capacitatea de ungere. Este indicat sa se respecte cele 12 luni daca nu se doreste afectarea motorului

  • Like 1

Share this post


Link to post

Un sfat pt. o revizie la 8 ani...in afara de filtre si ulei ce ar mai trebui inlocuit? Ies din calcul distributia facuta la 56k placute frana la 46k parca, ma gandesc la ulei cutie viteza, lichid de frana (doar verificat?), ulei servodirectie....masina are acum 64k.

 


Uleiul dupa o perioada oxideaza si isi pierde capacitatea de ungere. Este indicat sa se respecte cele 12 luni daca nu se doreste afectarea motorului

 

Ms. pt recomandare....in anul in care sar revizia o sa schimb uleiul si filtrul de ulei.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

M-am plictisit cautand un sfat pt schimbarea lichidului de frana...tipul DOT4, Sper sa nu primesc de genul scos cu seringa, ceva legat de evacuare totala, aerisire, folosit 1 litru ca sa raman cu 0.5 l curat in instalatie. Pls un sfat competent!

Share this post


Link to post

Mie la reprezentanta mi l-au scos desfacand aerisitoarele de la fiecare roata, dupaia pus altul nou si apoi aerisit.

  • Like 1

Share this post


Link to post

M-am pregatit pentru revizie. Am vrut sa ies cat mai ieftin. 190 lei cu totul. Filtrul de aer si polen cred ca am sa le schimb eu, restul la service.

 

P1020840.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...