Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Apartament Vs Casa

Recommended Posts

......

Alta varianta ar fi sa ramanem la bloc cu avantajul statului in oras si sa luam o casa la tara ( intro raza de max 1 ora de mers cu masina) unde sa ne retragem in weekenduri, sarbatori, concedii and stuff. Din punctul meu de vedere nu merita o casa mai departe pt ca deja drumul devine o problema si nu mai ajungi atat de des pe cat ai vrea si nu ajungi sa te bucuri real de banii bagati in casa de la tara. Scenariul real este: o sambata e nevasta-mea de garda, alta are copilul serbare, alte doua plec in delegatie, mai ploua mai ninge si as ajunge probabil o data pe luna. :(

Migalos.

 

aceasta a fost solutia castigatoare in cazul meu

 

in plus acolo (la tara) pe langa lac in spatele curtii, iarba verde, pomi, etc mi-am dezvoltat si hobbyul apicol

 

nu trebuie sa-ti faci acolo concediile si nici macar sarbatorile dar ... ce frumos e sa ai unde pleca i n fiecare w/e, sa ai unde face un gratar fara sa mirosi mici si sa asculti manelele vecinului ... etc

partea proasta la distante de sub 1 h de condus este ca esti cam tot in baragan ... care baragan e un loc al extremelor ... iarna frig de crapa piatra ... vara cald si praf ... noroc cu primavara si tpoamna

 

mai ales in perioada asta ... cand majoritatea pomilor sunt infloriti ... simti ca traiesti

 

poza ca casa (poza este facuta peste lac)

post-3224-1207671051_thumb.jpg

post-3224-1207671256_thumb.jpg

Edited by tarzy

Share this post


Link to post

misto, pe cand si o barca? sau nu e lacul atat de mare?

Share this post


Link to post

Daca ai si alergie, simti ca traiesti din plin :D

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Doresc sa achizitionez o casa in Popesti Leordeni. Am auzit ca ar fi probleme serioase, in zona, cu "caderile" de curent electric. Locuieste cineva in acea zona sau cunoaste cineva aspectul?

Share this post


Link to post

=)) Cine ti-a zis? Sunt in Pipera mai multe belele decat in zona aia...

Share this post


Link to post

"in Pipera mai multe belele" nu este elocvent (ex: de 3 ori pe zi in Pipera de 2 ori pe zi in Popesti :D ).

alx ai ceva informatii mai concrete?

Share this post


Link to post

Nu, nu am. In toata zona Aparatorii Patriei si Popesti sunt niste mici probleme cu energia electrica in momentele de consum max. Dar nu indeajuns incat sa nu cumperi o casa acolo. In Aparatori deja schimba toata reteaua de alimentare pentru capacitate sporita.

Share this post


Link to post

E cineva din Iasi pe care l-a pasionat subiectul terenuri pentru casa de curand?

Cam ce zone ar fi mai accesibile la pret, sa aiba macar gaz metan si curent in viitorul ... 1-2 ani sa zicem?

Am vazut in zona Bucium preturi intre 20 si 70 euro mp, stie cineva mai multe detalii?

Share this post


Link to post

Ai gasit ieftin in Bucium :) . Oricum, preturile pe piata locala sunt in stagnare si chiar regresie... Zone cat de cat ok mai sunt pe soseaua spre Rediu, pe la Breazu, Barnova, Letcani (dar sincer nu mai stiu preturile care se vehiculeaza).

 

LE: Oricum, la cum se misca traficul in Iasi trebuie sa iei in calcul f bine locatia, ca sa nu iti petreci cateva ore pe zi blocat pe starzile iasului.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Unul din motivele pentru care m-as muta la casa in noapte asta:

vecinul de deasupra are o problema cu scurgerea la baie (de vreo doua saptamani), eu tocmai ce am renovat acum 6 luni si acum sunt afectat pe peretele din baie si a inceput si in camera :(

 

Intrebarea mea este urmatoarea:

-Ce pot sa fac sa-si rezolve problema cat mai repede?

Edited by CristiP

Share this post


Link to post

Nu cred ca ai ce sa ii faci ca sa il obligi sa faca ceva.

Din cate stiu eu de la un profesor din facultate exista asigurari pentru apartament, care nu sunt foarte scumpe si acopera si daunele facute de vecini. Deranjul insa ramane.

Share this post


Link to post

Se poate rezolva. Am trecut si eu prin asta, stiu cum este.

 

"Procedura" care a functionat in cazul meu: plangere SCRISA la administratie, cu numar de inregistrare si cu termen de rezolvare a defectiunii de 3 zile. Administratia i-a facut o somatie, tot scrisa si i-a pus-o in brate. S-a facut ca ploua, a inceput sa injure (pe mine ma tot injura de cateva saptamani) dar cand administratia a chemat "sectoristul" (acum parca se cheama "politist de proximitate" :-? ) s-a calmat brusc, iar a doua zi nu mai curgea nimic in baie. Cu marlanii nu te poti descurca altfel.

 

Cat despre asigurari, exista. Eu am asa ceva acasa, nu costa mare lucru (nu-s acasa ... si nu stiu suma). De asemenea, poti sa-ti faci si asigurare de "raspundere civila". Daca ti se sparg tie tevile, reparatiile facute la vecini sunt suportate de firma de asigurari. Asta costa parca in jur de 20 lei/an (asta nu o am ... da' tre' sa-mi fac, creste bebe si nu vreau surprize, mai ales ca vecinii de jos sunt eroi la cat suporta din partea lui :D ).

Share this post


Link to post

Asigurare am, am discutat azi si o sa vina un agent constatator saptamana viitoare sa constate, problema este ca asta de deasupra nu prea vrea sa repare, asta este parta cea mai nasoala si faptul ca trebuie sa renovez dupa doar 6 luni X(

 

O sa incerc la administratie sa vad ce rezolv, multumesc pentru raspunsuri! ;)

Share this post


Link to post

la ce firma ai asigurare?

Share this post


Link to post

La Generali.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...