Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Multumesc frumos.

Share this post


Link to post

Powerpoint?

Share this post


Link to post

Mai pun si eu cateva fotografii d-ale juniorului:

post-4396-1210860417_thumb.jpg

post-4396-1210860427_thumb.jpg

post-4396-1210860435_thumb.jpg

:-?

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Intrebare: cu ce a facut iluminarea? daca edita putin fundalul- iesea ca fotografie de produs (realizata cu lumini de studio).

 

LE: nu e ceva mai bine acum?

post-75-1210884188_thumb.jpg

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

ar fi mers o diafragma ceva mai inchisa  pt o fotografie de produs

oricum,rezultatul e ok

 

 

off topic:

@bella...ProShow Gold

Edited by aditzu

Share this post


Link to post

@aditzu: il folosesc deja multumita lui Apocalips.

 

Merci.

Share this post


Link to post

I like it :)

DSC_6226.JPG

Share this post


Link to post

Aaaaa, ti-ai luat d80- felicitari. Obiectivul e 18-55 din kit? Ce am observat e ca e luminos tare. Intr-o zi normala scad expunerea la -0,3, iar cand e insorit, -0,7. Banuiesc, ca nu ai editat imaginea, care de altfel a iesit f fain (sunt la munca si am un jeg de monitor lcd, dar imi inchipui ca se vede excelent pe un monitor de calitate).

Share this post


Link to post

Nu-i al meu D80-ul, e al nevestii :D

 

 

Inca una care imi place:

DSC_5585.JPG

Share this post


Link to post

Pai in cazul asta o felicit pe sotia ta, care are un aparat de calitate. Tu ramai in continuare la 9500? Nu faceti schimb? :D

Share this post


Link to post
Intrebare: cu ce a facut iluminarea? daca edita putin fundalul- iesea ca fotografie de produs (realizata cu lumini de studio).

 

LE: nu e ceva mai bine acum?

E lumina naturala,nu s-au folosit alte surse :D

Share this post


Link to post

@Satori...daca te rog pui si tu o poza facuta cu D80`u la ISO 1600, lumina obisnuita dintr-o camera???

ma mananca sa iau si eu unul si vreau sa vad daca e mai ok decat ce am eu acum.

merci

Share this post


Link to post

Daca vrei ISO mare.. nu te-as sfatui sa iei D80 :)

Uite una direct din hell, era sa ne coste scump pielea poza asta, e trasa cu un d80 de catre un coleg, dupa cum vezi, a pus iso 100.

post-1549-1211035198_thumb.jpg

 

 

 

Pun si vreo doua trase de mine zilele astea.

 

post-1549-1211034946_thumb.jpgpost-1549-1211034969_thumb.jpg

post-1549-1211035420_thumb.jpgpost-1549-1211035962_thumb.jpg

post-1549-1211034999_thumb.jpgpost-1549-1211035032_thumb.jpg

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Daca vrei ISO mare.. nu te-as sfatui sa iei D80

Subscriu. Cam in aceeasi zona ca pret mai este canon 30D care se comporta mai bine la ISO mare dar, la unele chestii e sub D80. Totusi gandeste-te bine daca vrei ceva care sa bage putin noise la ISO mare pentru ca poti lua un obiectiv cu F2.8 (sau cel de 50mm cu 1.8) si poti face poze in conditii de lumina slaba. Si intreaba-te asa: Vreau sa fac poze de studio (artistice) in coditii de lumina slaba sau niste point and shoot-uri la care pot baga linistit blitz-ul aparatului. Sau daca in loc de canon iau Nikon + un blitz Sb600 (pe care il poti directiona spre tavan ca sa dispara umbrele pe care blitz-ul aparatului le baga de-obicei) avand in vedere ca Nikon are un control mai bun asupra blitz-urilor fata de canon.

 

Uite una direct din hell, era sa ne coste scump pielea poza asta, e trasa cu un d80 de catre un coleg, dupa cum vezi, a pus iso 100.

 

1. Ce era sa patiti?

2. Si eu tin aparatu tot pe ISO mic. Inainte il tineam pe 200, acum am trecut pe 100 si foarte rar il urc pana la 400. Daca trebe lumina, pun obiectivu de 50mm, daca nu merge, trepied - asta in caz ca nu vreau sa fac poza cu blitz :D

Dar eu sunt obsedat de sharpness si de calitatea pozei, de-aia nu vreau sa urc valoarea ISO si cateodata mai bine nu fac poza decat sa urc din iso :dizzy:

 

 

Pun si eu cateva cu filtru IR (iar :P ) si un HDR.

 

cetateir1me2.th.jpg cetateir2ai5.th.jpg cetateiv6.th.jpg

 

Si inca 2 cu obiectivu de 50mm:

 

cuiyd5.th.jpg woodmz9.th.jpg

Share this post


Link to post

Momentan folosesc un Pentax K 100D Super, la care iso 800 e impecabil (asta cu obiectivul de kit) ,iar iso 1600 e ok..daca tragi nitzel de el in Photosop..iese.Datorita faptului  ca e bun la iso`uri mari... l-am cumparat( plus pretul fff mic...1600 ron kitul)

Acum ma lovesc de lipsa accesoriilor (am cautat 2 luni un blitz bun la un pret cat de cat omenesc/am avut un super noroc si mi-am luat un 50 -200).Totusi  ma bate gandul sa-mi iau un D80.

Am pe cineva in state care mi-a promis ca mi-l aduce la 1000$ cu ob 18-135.Pt mine ar fi ok, insa vreau sa-l vad cum se descurca la iso 800 si chiar 1600(folosesc iso 800 ffff des), fiindca, sincer , pe Pentax la revanzare ...nu iei mare lucru, iar cu pentax`ul la iso 800 cu obiectivul de kit iese cat de cat ok.

 

PS:nu sunt profesionist/nu ma dau banii afara din casa...doar un amator fff pretentios( a se citi fara bani de 40D)

 

merci pt raspunsuri si mii de scuze daca am fost off-topic

Share this post


Link to post

NU lua pocnitoarea de 18-135! Ia 18-70 care e mult mai bun decat 18-135 sau 18-55 dpdv optic. Sau mai bine ia-l cu 18-55 si de ce ramane pana la 1000$ cumpara altceva pt aparat (acumulator, filtre, grip. 50mm F1.8, trepied, tuburi extensie pt macro sau chiar un Sb600 Second hand).

 

doar un amator fff pretentios( a se citi fara bani de 40D)

De-aia am luat si eu D80... ca bani de 40d nu am avut si m-am razgandit in privinta 30d-ului

Share this post


Link to post

Cu 18-70 e 1100$...acum 2 minute am vorbit..se merita???..sincer la Pentax nu am avut ce face cu 200`le(poate sa-l folosesc pe trepied)..mai mult de 80-100  nu am folosit din mana.

Am nevoie de iso`uri mari pt a fotografia fara biltz(sotia e restaurator de icoane...nu merge blitzul la foita de aur&argint)...am un exakta 38 pt pentax si un agfa mai vechi(slave)...dar nu am cum sa le folosesc,asa ca iso mare..

 

LE..cei ce aveti D80..sa mai stau pana in iarna si sa iau 40D/D300(visul meu)...sau se merita facut pasul la D80???

Momentan imi permit o investitie de 1300 $

Edited by aditzu

Share this post


Link to post
Cu 18-70 e 1100$...acum 2 minute am vorbit..se merita???

 

da, iese cam 27mil. 18-70 la noi e 11mil iar tu iei D80 + acest obiectiv la 27 mil + transport si vama.

 

Am nevoie de iso`uri mari pt a fotografia fara biltz(sotia e restaurator de icoane...nu merge blitzul la foita de aur&argint)

In acest caz e mai importanta calitatea pozei decat ISO-ul. Icoana nu fuge din fata aparatului, deci poti folosi un trepied. Daca mai pozezi si raw presupun ca e ok acel D80 pentru ce-ti trebuie tie.

 

am un exakta 38 pt pentax si un agfa mai vechi(slave)...dar nu am cum sa le folosesc

A, daca e vb de icoane si chestii vechi restaurate nu cred ca e voie sa folosesti blitz-uri. Nu stiu sigur, doar presupun... ceea ce stiu este ca in unele biserici nu ai voie sa pozezi... unii au spus ca e vorba de niste exponate vechi, sensibile la blitz. Dar dupa cum ziceam stiu asta din auzite pt ca n-am pozat icoane sau ceva de genu. Legat de iluminare uita-te si aici http://www.betterphoto.com/exploring/shootingPaintings.asp

 

Samples facute cu obiectivul 18-70 gasesti aici: http://www.pbase.com/cameras/nikon/18-70_35-45g_edif_afs_dx

 

LE: Legat de 40d sau D300... sincer m-am gandit daca ar merita sa imi schimb D80-ul. Nu cu un D300 ci un D2x sau D3 dar am ajuns la concluzia ca nu are rost sa-l schimb. Depinde si ce vrei de la aparat. Eu personal sunt multumit cu D80-ul si momentan nu am dat de situatii care sa-mi creeze probleme si aparatul sa nu se descurce. Dar, dupa cum ziceam, dpinde si ce vrei sa obtii cu aparatul.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

merci apocalips.

pretul e de 1100$ cu tot..mi-l aduce ca aparat personal in RO

ma incanta nikon pt ca are blitzuri bune si ok ca pret(compartiv cu ce stiu sa faca) plus ca gasesti obiective si accesori pt el peste tot.

de pretul de revanzare al acestora (SH), nu mai vorbesc..e corect...la Pentax pierzi ingrozitor.

nu intotdeauna pot folosi trepiedul..

nu folosesc blitzul fiindca oricat l-ai roti,bounce`ui...tot da reflefie..foita de pe icoane devine blenda...plus ca nu e recomandat...iso mare pt un shutter rapid(folosesc F8 in general)

asa cum ziceai si tu depinde ce vrei de la aparat..nu sunt paparatzii...nu am bani de "L"`uri..

 

merci pt sfaturi...cred ca o sa merg pe un D80 si poate mai strang pt un SB600

 

PS:zilelele astea o sa incerc sa poztez ceva cu ce am acum la iso 800 sa va dati si voi cu parerea

Share this post


Link to post

Ma poate ajuta cineva cu niste poze (rezolutie buna) din vechiul Bucuresti (anii 40)?

Vor fi folosite in interes personal (nu comercializare), vreau sa-mi fac 2 tablouri (A3).

Share this post


Link to post

Finally, mi-au ajuns tuburile de extensie pentru macro. Pe F64 is 2 mil (http://www.f64.ro/det.php?id=419&pid=3204) eu le-am luat cu 20 ron din USA (20 ron cu tot cu transport). Cum am ajuns acasa am fost in fata blocului sa fac niste poze, dar, nu mi-au iesit. La pretul asta nu pot avea pretentii de la tuburi ca de la un obiectiv dedicat macro. La F8 se intuneca tot si nu vad sa focalizez iar focalizarea se face din maini si picioare - adica trebuie sa ma apropii eu. Asa ca am zis sa iau floricica in casa si sa fac teste.

 

MI-am asezat sculele:

image013yn1.th.jpg

 

Iar rezultatele sunt urmatoarele:

dsc49500001aw6.th.jpg dsc49570001nb4.th.jpg dsc49580001mn0.th.jpg dsc49650001gx0.th.jpg dsc49660001gs7.th.jpg

Share this post


Link to post

post-2690-1211203992_thumb.jpgpost-2690-1211204001_thumb.jpgpost-2690-1211204007_thumb.jpg

Un paianjen cu "mucegai"

Share this post


Link to post

Sunt facute pe Auto?

Incadrare ok, dar focus pe ce ai facut? Ca pe paianjen nu- mai degraba pe tavan. Spor!

LE: Shutter priority.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

sunt facute pe manual,

la paianjen: iso 400/ f8 / 1/4sec - am focalizat pe paianjen dar nu prea se vede ...

Share this post


Link to post
1. Ce era sa patiti?

 

Eh, ferentari e parfurm pe linga underground-ul din atlanta la 12 noaptea :)

In sfarsit am apreciat ce inseamna o masina 4*4 :) )

 

Dar sa trecem peste.. pun si eu cateva in alb, in sensul asta :)

post-1549-1211261367_thumb.jpgpost-1549-1211261393_thumb.jpg

post-1549-1211261420_thumb.jpgpost-1549-1211261566_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...