Jump to content
Sign in to follow this  
PepsiMan

Conserva Mea...

Recommended Posts

Nubira 1 SX - Wagon

1600 cmc; 1999; ~130.000 km

AC; ABS; Servodirectie; Servofrana;

Geamuri electrice (fata, spate), Oglinzi Electrice Incalzite;

Faruri ajustabile electric

 

O am din martie anul acesta, mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu dimensiunile ei (deh incepator si este prima masina).

Am vrut sa o vand si sa iau una mai mica dar la o analiza mai atenta si la dorinta sotiei am pastrat-o si intentionez sa-i remediez micile bubite care le are si sa o fac sa arate mai bine. Astept sugestii :)

post-4393-1198428570_thumb.jpg

Share this post


Link to post

S-o stapanesti cu placere...despre ce "bubite" e vorba?

Daca vrei s-o faci sa arate mai bine, sa n-o faci sorcova. Parerea mea e ca un set de jante si un autocolant cu DaewooClub sunt suficiente :mrgreen:

Serios vorbind, la o masina ca a ta nu prea ai multe de adaugat. Eventual o cotiera (daca nu ai), o husa decenta pe volan si un CD player ajung, mai bine ii dai un ulei bun si schimbi toate consumabilele la timp.

Imi place culoarea, pune si tu mai multe poze.

Spor la treaba si sarbatori fericite.

Share this post


Link to post

Eu unul, la exterior as pune un set de jante din aliaj in 5 spite, daca as avea bani sau daca nu, as apela la un set de capace de platic.

Iar la interior, curatenie, parfum, huse si un mp3 player.

Share this post


Link to post

Bubitele de care aminteam mai sus sunt urmatoarele:

- Plafonul interior la portbagaj s-a desfacut

- Stergatorul spate nu mai functioneaza

- Pe bord nu se aprind niste becuri

- Kilometrajul este oprit pe la 62.000 de km si nu mai inregistreaza

- Furtunul de la epurator trebuie schimbat, este copt

- Radioul nu se mai deschide, a murit subit iar cand mergea boxele caraiau

- Cand ploua se umezeste presul la pasager dreapta

- Geamul stanga fata se ridica greu si mai prinde chederul sus

- Am mai sters-o eu de doua ori in parcare (coltul din fata stanga si usa fata dreapta)

- Roata fata dreapta se desumfla la o saptamana doua

- Saniile la baza sunt cojite, ar trebui vopsite

- Becul de Abs se aprinde in timpul mersului iar absul nu mai lucreaza

- Finalul la toba este mancat de rugina si arata urat, eventual un ornament din inox

 

Intentionez sa-i remediez bubele de mai sus plus urmatoarele schimbari:

- Sa o trec pe gaz, da as vrea o instalatie in locul rotii de rezerva (sunt in faza de documentare)

- Mp 3-ul este cumparat da trebuie instalat (un sony), eventual sa-i schimb si boxele.

- Jentile mele sunt cam varza ( nu stiu inca solutia optima jenti aliaj sau jenti de tabla cu capace din plastic)

- Tapiteria de pe fetele usilor este uzata, as vrea sa o schimb, da nu am gasit material cat de cat ok... am gasit numai tiganisme

- Ledurile din interior (butoane bord) sunt cam chioare, nu stiu daca merita schimbate cu unele albastre mai puternice sau tot verzi.

Cam atat ca nu vreau sa o fac sorcova, sa treaca Sarbatorile si voi incepe incet incet sa lucrez la ea.

 

post-4393-1198480656_thumb.jpg post-4393-1198480669_thumb.jpg post-4393-1198480676_thumb.jpg

 

post-4393-1198480681_thumb.jpg post-4393-1198480689_thumb.jpg post-4393-1198480694_thumb.jpg

 

post-4393-1198480699_thumb.jpg post-4393-1198480711_thumb.jpg post-4393-1198480716_thumb.jpg

 

post-4393-1198480721_thumb.jpg post-4393-1198480726_thumb.jpg post-4393-1198480731_thumb.jpg

Edited by PepsiMan

Share this post


Link to post
- Cand ploua se umezeste presul la pasager dreapta

- Geamul stanga fata se ridica greu si mai prinde chederul sus

- Roata fata dreapta se desumfla la o saptamana doua

- Becul de Abs se aprinde in timpul mersului iar absul nu mai lucreaza

 

Daca se umezeste presul poate fi de la chederul terminat, sau, si mai rau (dar nu stiu daca e posibil) sa podeaua ruginita si sa fi facut o gaurica prin care intra apa. Ai schimbat cumva parbrizul? Ar putea sa se infiltreze si pe-acolo, eu la Tico asa am patit.

Verifica cablul de la kilometraj, iti indica viteza? Daca nu, se poate sa fi iesit de la locul lui (nu ma pricep).

Verifica si cureaua si lichidul de la servodirectie, si daca e nevoie schimba-le.

Cat despre geam,se poate sa se fi stricat macaraua, cand il ridici se ridica tot drept sau fuge mai spre fata?

Du-te la o vulcanizare cu roata, asa am patit si eu, a dat omul cu nu stiu ce pe janta si a "lipit" mai bine cauciucul de ea. Sau poate are vreun por.

 

Du-te la o verificare mai amanuntita intr-un service autorizat, iar daca am facut vreo greseala sa ma corecteze cei care stiu.

La mai multi km si Sarbatori Fericite. Sa auzim numai de bine despre Nubirica dupa :drinkers: ...

Edited by andrei_ics_ics_el

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos. Arata bine pt. 8-9 ani, iar culoarea e super :) >-

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...