Jump to content
Sign in to follow this  
NYPD

Inselaciuni de toate felurile

Recommended Posts

articol

 

Păcăleala este simplă şi nu necesită o documentare prea riguroasă din partea hoţilor. Sunt vizaţipărinţii mai în vârstă, cu copii plecaţi în străinătate sau care nu mai locuiesc cu ei şi se face de regulă prin telefonul fix.

Pentru a împiedica "documentarea" hoţilor despre familia dumneavoastră, Poliţia recomandă să fiţi atenţi la persoanele cu care intraţi în contact, pe stradă, în jurul blocului, aparent întâmplător: "Este posibil ca acestea să vă urmarească, să încerce să se împrieteneasca cu dumneavoastră şi să afle detalii despre familie sau vecini. Nu primiţi în locuinţă persoane care pretind că sunt de la diverse societăţi comerciale (de furnizare a unor servicii, firme de curierat, comis voiajori etc.), decât după ce aţi verificat actul de identitate şi legitimaţia de serviciu şi vă creează convingerea că au calitatea invocată. Nu le furnizaţi acestora informaţii despre membrii familiei dumneavoastră sau despre vecini".

 

Share this post


Link to post

Eu am aflat de la o colega care a fost la un pas sa o pateasca. Insa in cazul ei baietii veseli o stiau dupa nume si prenume, si tara in care este. Norocul ei a fost ca n-are masina (nici personala nici de servici iar maica-sa stia asta).

 

Pana la urma asta e partea cea mai naspa, faptul ca au date despre tine, ca se documenteaza inainte...

Share this post


Link to post

Cine-i Amalia? Hai, repede, varsa tot!

Share this post


Link to post

Am primit o invitatie sa ma inscriu pe maildirect, mie imi miroase a teapa toata treaba asta, nu prea imi vine a crede ca cineva ma plateste doar sa deschid niste mailuri, pur si simplu nu gasesc logica.

http://www.maildirect.ro/inregistrare/dc1ba7e161d062cc7b35c8b28578b540

Am un fost coleg care lucrează la ei şi nu e ţeapă, cel puţin din ce mi-a zis el.

Din ce am înţeles e singura Companie care îşi face reclamă pe mail legal, doar cu acordul tău si fără spam.

Banii cică se primesc. Eu m-am înregistrat doar să primească amicul meu comisionul (şi nu e Amalia) primesc mailuri zilnic dar nu le deschid.

Share this post


Link to post

M-am lamurit si eu intre timp. Nu e teapa, e o tepusoara, ai niste comisioane de ai nevoie de 2 ani sa aduni 50 de euro. Si plata sub 50 de euro nu se face. Exemplu 0.5 euro/mail deschis, acum depinde cate maliluri iti trimit ei.

Share this post


Link to post

Mi-am amintit si eu ce am eu patit acum vreo 3 saptamani, trebuie sa va povestesc.

 

Mi s-a intamplat de doua ori, in Cora, Lujerului si Soseaua Alexandriei, in parcarile subterane, ca niste rromi cu masini ingrijite sa ma retina pentru cateva momente.

Primul cu un Logan: "Te salut, cu respect! De la Brasov te deranjez, am si eu o problema, mi s-a imbolnavit copilul, am ramas fara benzina, iti las bulentinul daca poti sa...". Si nu l-am lasat sa continuie pentru ca mi-am dat seama ca e ceva putred la mijloc. I-am taiat craca scurt: "N-am chischirei!". Auzind asta, a plecat cu scart.

Al doilea, un Renault Clio, modelul nou, lucea masina, aceleasi texte, la fel am incheiat discutia rapid - asta sustinea ca-i din Constanta, dar avea masina de IF, primul avea numar de B.

 

Asta la interval de doar cateva zile, erau 3 in masina in ambele cazuri (el, ea si copil).

Sunt singurul care a avut de-a face cu asa ceva?

Share this post


Link to post

Eu am patit asta cu un italian, in Elvetia... se pare ca e o chestie internationala. Era oprit pe dreapta, si am oprit crezand ca poate a ramas fara antigel, ulei, sau poate n-are cric sa faca o pana... Asta era imbracat la costum/cravata

 

Eram la 200m de o benzinarie, daca eram singur as fi mers cu el si ii puneam 5 litri de benzina... de curiozitate, sa vad daca chiar asta voia. Si sa vad daca pleaca in directia italia... insa eram si eu cu familia si nu aveam timp de experimente.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

O cadea careva in plasa astora, ma intreb...

Scuze de greselile din postul de mai sus :)

Share this post


Link to post

Sunt singurul care a avut de-a face cu asa ceva?

 

Nu, am patit si eu, dar eram pe strada, undeva pe langa parcul Kiseleff si incarcam bicicleta lu' fi-miu in portbagaj. Se opreste unul cu o ... ceva mic rosu, parca Mazda 3, nu mai stiu ce numere avea... si mi-o baga p-aia cu Brasovu'. Era un tinerel pe la 23-25 de anisori sa zic, cu gagica-sa. I-am zis sa ia viteza urgent, pana nu-i chem politia pe cap, ca e sectia colea, peste drum (chiar e!). S-a tirat fara alte comentarii.

 

 

O cadea careva in plasa astora, ma intreb...

Pai o cadea... ca altfel n-ar mai face-o. Ca si cu cersetorii de la semafor, ca si parcagii... isi scot lejer de-un salariu minim pe economie, daca nu chiar mai bine.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

sms trimis de "Vodafone"

Factura electronica a fost activata si o poti gasi oricand in contul tau MyVodafone sau la *100#, ramura factura> Daca doresti sa revii la factura tiparita, prin Posta, trimite sms gratuit cu textul NU la 235, in 48 de ore.
Culmea e ca in My Vodafone factura electronica nu este activata...

Share this post


Link to post

O activeaza ei, poate poate se prinde, pentru reducerea costurilor... Suna si intreaba-i!

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Le-am trimis mail. Ma indoiesc totusi ca e de la ei. Odata ace au spus ca e activata, trebuia sa se vada si in my vodafone.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Legat de intamplare am patit-o cu matusa noastra, are 96 de ani, e perfect lucida doar ca nu vede bine. E foarte incapatanata si i-am spus mereu ca atunci cand suna cineva la usa, sa nu deschida si sa nu vorbeasca nici prin usa. Trebuiau, intr-o zi, sa vina cei de la control cu centrala, iscir-ul daca nu ma insel, si... omul bate la usa, ea raspunde, el ii spune cine e si ea ii deschide... :shocking: Noroc am avut ca el avea dinainte numarul nostru de telefon si ne-a sunat, in timp ce era acolo: ca a intrat si ca e foarte mult fum, a spus ca a inchis gazul iar matusa, foarte relaxata, biata, ca ea n-a facut nimic. Am venit toti intr-un suflet acasa si am vorbit cu ea dar degeaba. Face cum vrea. Chibriturile nu le mai lasam la indemana ei, insa cu usa, sper ca i-am secat nervii cu repetari : sa nu mai deschida nimanui. Replica ei permanenta si relaxata: apai, ca nu mi-or face nimic, cine sa vina?? nu exista asa ceva... :shock:

Edited by cosmin_denis

Share this post


Link to post

OK .... Si unde este (tentativa de) inselaciune ????

Share this post


Link to post

La mine, cand apas pe buton sa asigur masina, se descuie inapoi, daca e vreo una din usi deschisa.

Share this post


Link to post

Bai, asta n-am mai vazut, desi gasesc pe net ca altii au primit inca de pe la inceputul anului. Adica io-s mai prost, de raman mai la coada?

 

 

 


Xxxxxx, Esti castigator! o PETRECERE de sfarsit de saptamana alaturi de familia. 848 620



Claudiu.Somesan@aol.com

To
me
Today at 1:15 AM


Salut !
Ai castigat o excursie impreuna cu apropiati!
Acceseaza azi documentul alipit ca sa intri in posesia premiului si opteaza astazi destinatia sau ridica castigul azi cash.
Salveaza fisierul alipit, vizualizeaza-l si completeaza-l!
DE RETINUT! Aceasta oferta este valabila numai pt posesorii Microsoft Windows.
Va dorim O zi buna.
Compania Resort Miruna Poiana Brasov


xxxxxx.zip
Download

 

 

... unde Xxxxx e numele meu!!!

 

Are si-un atasament care contine, ati ghicit, un executabil... tot cu numele meu! Deci oferta e personalizata! Ma simt onorat. I-as da un "raspuns evaziv", ce ziceti?

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Pai pe langa faptul ca am depistat o greseala, asa la repezeaza, se vede ca-i facut pe genunchi rau de tot. Si eu primesc tot felul de oferte, dar nu de genul asta, ci am primit recent una in care se pomenea de 5 milioane de lire sterline. Ma enerveaza ca l-am sters, trebuia sa-l impartasesc.

Povestea era ca cel care mi-a trimis mail-ul, lucra la banca unde se aflau acei 5 milioane si ca avea nevoie de cineva cu care sa-i imparta (65% eu - restul el :) ) ), pe motiv ca titularul contului ar fi decedat si ca nu are absolut niciun mostenitor.

 

Stau si ma-ntreb, ce idei le-or mai veni astora...

Share this post


Link to post

Azi sunt alegeri

Mi s-a părut potrivit sa amintesc asta pe topicul asta :D

Share this post


Link to post

Ai stat la coada sa votezi ?

Share this post


Link to post

Pai si asta tot din categoria "inselaciuni" face parte :) )

Eu am mers la vot, nu stiu daca am stat 2 minute, mai greu a fost cu parcatul...

Share this post


Link to post

@vaxxi

2h, însă am fost devreme. Mai târziu lucrurile au fost și mai complicate

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...