Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Probabil e prea "liniste" pe aici. Circulatia in Ro. pe mine ma tine-n forma, mai discut cu cite un carutas, ba cu un biciclist (biat), ba cu cite o vaca, desigur si cu colegii din trafic. :) ) Ei, merg pina la Miercurea si ma intorc, n-am nici pe naiba dar, dupa ce trec vama si mai bag vreo 100km ... al naibi plictiseala pina la destinatie.

Share this post


Link to post

Merg soferii obositi ca sa ajunga la destinatie dupa 10 ore de Romania, aia se intampla :) Am fost saptamana trecuta pe E60 de la Bucuresti la Budapesta si retur, dar nu dintr-o bucata. La unguri n-ai surprize de genul carute la furat de lemne nesemnalizate, biciclisti pe carosabil, etc; e mult mai obositor la noi, unde tre' sa-i mai feresti si pe dobitocii care forteaza depasiri si reveniri aiurea (in afara sunt mult mai cuminti). Dar dupa 10 ore facute la noi, e tentant sa zici "hai ca mai bag 3-4 pana la Budapesta" ... si atunci apare probabil beleaua. De soferii profesionisti care merg oricum mult nici nu mai discut.

Eu personal cand plec catre vest prefer sa traversez romania pe timp de noapte. :)

Plec pe la 10 seara din B. si dimineata pe la 5-6 sunt in vama cu pauze de 10-15 minute la 2-3 ore de condus in functie de oboseala acumulata.

Bag 2 ore pauza de cafea&tigari in vama, realimentez masina si pe urma pot merge fara probleme pana la Budapesta sau Viena, evident cu pauza de cateva minute la 2-3 ore de condus.

Problema multora dintre soferii romani este ca nu stiu sa mearga in regim de "croaziera" cand au distante mari de parcurs. De ex poti sa astepti cateva minute sa faci o depasire lejera in loc sa fortezi si sa depasesti imediat ce ai ajuns masina din fata. Depasirile succesive si din scurt te solicita si te obosesc. La toate astea se adauga lipsa pauzelor de odihna. 10-15 minute de pauza intr-o parcare dupa 2 ore de condus fac minuni. Principala vina din punctul meu de vedere o poarta politia romana. Lipsa de autoritate duce la indisciplina in trafic. Da, este corect, in afara romanii conduc mult mai atent si prudent. Sa fie de vina exigenta politistilor cu care stiu ca nu o dreg cu o spaga? :)

 

Referitor la soferii profesionisti... La ce dicutii aud pe statie referitor la diagrama :wallbanger:

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Bag 2 ore pauza de cafea&tigari in vama, realimentez masina si pe urma pot merge fara probleme pana la Budapesta sau Viena, evident cu pauza de cateva minute la 2-3 ore de condus...

 

Daca ai fi scris ca bagi 2 de somn in loc de cafea, erai bun de exemplu. Sper sa nu ajungi singur la aceasta concluzie.

Share this post


Link to post

http://autosworld.eu/2011/11/15/video-accident-pe-trecerea-de-pietoni-eroilor-15-11-2011/

 

 

In data de 15 noiembrie 2011 in jurul orei 6:45 la intersectia Calea Plevnei cu Stirbei Voda (Parcul Operei) a avut loc un grav accident de circulatie. O masina Skoda Octavia a accidentat pe trecerea de pietoni o persoana, din impact aceasta fiind aruncata la peste 30 m.

 

 

Din primele cercetari se pare ca pietonul traversa pe culoarea rosie a semaforului cand a fost lovit de masina, iar din impact a fost aruncat peste 6 benzi de circulatie pe cealalta parte a intersectiei pe trecerea de pietoni. Masina s-a oprit dupa 50 m de franare.

Share this post


Link to post

Daca a franat instant si la fund, avea undeva la 110-120! Pe rosu, si pe trecere de pietoni...

Share this post


Link to post

iti dai seama ca nu e prost sa declare asta. va spune ca nu a franat.  bla bla bla.Cica pe rosu era pietonul. Adica "mortu' e de vina". Sa speram ca in cazul asta nu e vorba de mort. S-au mai vazut minuni.<br>Later edit: Sa explic putin Adica "mortu' e de vina" , pentru ca nu asta e parerea mea in cazul asta.

: Sunt prezente toate premizele pentru musamalizare. Daca arunci un corp la 45 grade si acesta aterizeaza peste 20m(= 6benzi), viteza de aruncare este undeva sub 15m/s(54km/h). nu m-as mira sa aflam ca avea cu viteza legala

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Nu-i de-al nostru insa mi s-a parut haios :

Share this post


Link to post

masina pare sa nu aiba nimic la trenul de rulare. probabil a cazut ceva pe ea

Share this post


Link to post

Eu am auzit altceva. Cica a declarat ca a fost o defectiune tehnica la directie de care stia si urma sa o bage in service. Defectiunea se manifesta prin faptul ca brusc, masina vira stanga singura =)) .

Share this post


Link to post

Din ciclu "a virat brusc stanga"! Vezi: Huidu, senatorul... :rambo: :tractor:

Share this post


Link to post

O sa puna parapeti de beton in curba aia, cum au facut la Saftica dupa ce-i distrugeau soferii de duminica p-aia de plastic...

Share this post


Link to post

Sau poate, radar automat, semnalizat cu niste panouri cat china sa le vada pana si soferii de F1 suv?

Share this post


Link to post

Cum era reclama aia la Petrom, "hai ca se poate" ?

Normal.

Aștept cu interes intervenția colegului @velican_costi care ne va explica faptul că șoferul Ferrari-ului era un sărăntoc de fapt, ăsta fiind singurul motiv pentru care urmează să fie încarcerat.

[...] are cascaval,drept urmare 3 ani cu suspendare...

 

PS. Stiti de cineva care a facut puscarie pentru accident cu victime?? Eu nu

Încă unul adăugat lungii liste :rolleyes:

Share this post


Link to post

Pai mai e inca un recurs cica: <Decizia Tribunalului Dolj a fost atacata cu recurs la Curtea de Apel Craiova>. Si oricum o sa iasa intr-un an juma' pentru buna purtare.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Aștept cu interes intervenția colegului @velican_costi care ne va explica faptul că șoferul Ferrari-ului era un sărăntoc de fapt, ăsta fiind singurul motiv pentru care urmează să fie încarcerat.

 

 

 

 

Mai probabil e sa-i fi "pus capac" cineva cu mai multi bani/relatii, din x motiv, decat ca "a inceput sa-si faca treaba justitia romaneasca".

Share this post


Link to post

Eu unul nu stiu daca as rezista un an juma in penitenciarele romanesti si nici voi nu cred. Dupa o astfel de experienta nu cred ca iesi fara sechele...

 

Vinovatul a primit inchisoare, are de platit daune catre victime substantiale. Sa nu fim extremisti si sangerosi, lapidarea in piata publica nu cred ca este o solutie.

Share this post


Link to post

De ce nu? :-?

Share this post


Link to post

Cei omorati nu aveau drepturile lor ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...