Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Cum impiedic sobolanii sa urce pe motor...

Recommended Posts

Daca mai apar, va spun.

Pana acum nu am mai vazut nici macar urme. Pot doar sa presupun ca noul aparat isi face treaba. Pana la proba contrarie :) )

 

Maine o sa montez si eu o nebunie de aparat cu socuri electrice, sa speram ca asta o sa fie solutia salvatoare.

Acele placute cu electrozi, le-ai motat direct pe tabla nu?...mie asa mi-au spus ca se monteaza.

Edited by treft

Share this post


Link to post

Eu n-am luat cu socuri electrice, am luat cu ultrasunete doar... 4 difuzoare, le-am pus in colturile compartimentului motor.

Share this post


Link to post

Metoda sadicului. Sursa.

 

Salut! Toti de aici spun despre capcane pisici si otravuri. Dar eu iti zic metoda aplicata de mine, pentru a scapa de sobolani. O sa iti para o metoda poate un pic barbara si nu o sa fie pentru totdeauna, ci doar pentru vreo 7-8 ani, dar la mine a dat rezultate. Asa ca citeste cu atentie.
Sobolanii au un simt foarte dezvoltat. Ei simt cand unul din ei are vreo boala si atunci, ori fug, ori nu se vor mai imperecheaza cu acel individ. Mai intai am facut rost de o cusca (capcana) din gratii cu capac cu arc (gasesti pe la tara, pe la batrani). Am pus momeala, am lasat-o peste noapte sa prind un sobolan. A doua zi m-am dus la cusca, cu un patent si un foarfec rezistent si bine ascutit si bine inteles ca sobolanul era inauntru. Apoi am manevrat cusca astfel incat sa ii iasa printre gratii cate o parte a corpului (picior, coada etc). I-am apucat cu patentul si i-am taiat cu foarfeca 2 picioare (cam de la cot), iar pe unul l-am zdobit cu patentul. I-am taiat coada, urechile si nasul. Apoi cu o spita de bicicleta ascutita i-am scos un ochi si i-am impuns pulpele din spate. (L-am mutilat cu scopul de a sangera dar fara sa moara.) I-am lasat un picior intact sa se poata misca totusi cate putin in cusca. Apoi l-am lasat acolo in cusca vreo 4-5 zile in locul pe unde de obicei treceau foarte multi sobolani asta ca sa se apropie de el si sa-l adulmece cat mai multi. In maxim o saptamana nu mai era zare de sobolan pe proprietatea mea. Asta timp de vreo 8-9 ani cand vad ca iar a inceput sa apara cate unul sau 2 pe an. Atunci prindeam cam 7-8 sobolani pe zi in capcane. Si poate n-o sa-ti vina sa crezi dar metoda asta asa ''barbara'' o stiu de la o maicuta. Sper sa functioneze si la voi.

  • Like 1

Share this post


Link to post

La mai bine de o luna dupa montajul "discotecii", nu am mai vazut urme de sobolan la motor. Pana la proba contrarie, pot sa spun ca isi face treaba aparatul cu ultrasunete.

Share this post


Link to post

Sobolanii s-au "pisat" pe aparatul meu cu ultrasunete... au ros fix firul de + al aparatului. Sambata am vazut niste rahatei intr-un colt si azi dimineata nu intelegeam de ce e mort aparatul. Au ros "inamicul", 'tui in nas de perversi

  • Like 1

Share this post


Link to post

=)) (de felul cum ai spus-o, nu de situatie; eu stau cu frica si in garaj)

Si m-am oferit sa-ti dau spray-ul anti muscat cabluri. N-ai vrut :tongue: Mie nu-mi pare rau ca am facut retur aparatul, dupa ce o noapte, a dormit pe el. Ii doare la basca de prostia aia.

Share this post


Link to post

Cand ma intorc din concediu mai trag o spalare la motor si iau un spray. Plus bagat firele prin copex, poate rod doar copexul nu si firele :) )

Share this post


Link to post

Da' pe jderi cum ii indepartam ? Cum le modificam traseul, cu ce ii sperim sa nu mai dea prin zona ?

Share this post


Link to post

Am uitat complet de topicul asta. Eu am rezolvat cu ultrasunete, dupa ce am dat banii pe 2 aparate mai ieftine care nu au facut mai nimic, am descoperit un aparat cu 4 difuzoare care isi face treaba https://www.negociat.ro/dispozitiv-anti-jderi-anti-rozatoare-pentru-autovehicule-4-difuzoare-m094n-ro/?gclid=CjwKCAjw-7OlBhB8EiwAnoOEk7xYBT7IOZXCt-CGI6o-y_rx3jO8bWI-VsylKkB58Wc-OZHtOgGnPhoCXc0QAvD_BwE

La 1-2 luni mai modific usor frecventa pt ca se obisnuiesc, sunt diferite si in functie de tipul de animal. Pasari, insecte, rozatoare (include jderi)

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...