Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

gume tico

Recommended Posts

bagamia's... bani la cec

daca mai vedetio caini care se dau la cauciucuri nu reduceti viteza de mila sa nu-i loviti.. bagati talpa si dati in ei, luara-i hingherii..

ma deplasam si eu spre voineasa si cand la brezoi, 2 caini, unul ciobanesc german si unul asemanator dar cu parinti incerti s-au dat la caucioacele mele fata.. ciobanescu, mai inteligent decat s-a facut, boul ala s-a dat..

eu om milos am redus viteza sa nu-l lovesc p'ala de rasa..

rezultat.. una bucata anvelopa iarna cumparata recent... ciuruita in 3 locuri.. sa vedem daca se mai poate petici pt la iarna urmatoare

 

ma rog.. i-mi trebuiesc anvelope.. all-sezoane sau vara..

ieftine, cele mai ieftine.. dar nu montane ca's prea proaste

cine stie ceva.. ?

dimensiune 155/70 R12

Share this post


Link to post

Bre aztecule, dar ce caucioace avusesi de le perforara cainii???

Share this post


Link to post

aztec lasa ca si asa a cam trecut iarna. Incearca si in targ la vitan. Mai ieftine sunt sava si uniroyal. Dar iti recomand hankook H706 cele cu scris alb. Cred ca sunt ceva de genul 1,2 mil.

Share this post


Link to post

Incearca si la autosoft pe fundeni, au preturi bune bune.

Share this post


Link to post

avusai debica frigo.. cred ca le place marca asta..

incerc sa caut importatori, adica prima mana la caucioace, ca poate asa ma scot cel mai eftin, ca trebe 4 bucati..sa schimb totul.. si la iarna... mai vedem, sper sa se recupereze si asta ciuruitu

pe net am gasit sava effecta 155/80 R12.. sunt un pic mai mari, o sa fie un pic de diferenta la vitezometru( cu asta ma descurc ca o sa stiu sigur cu cat daca le iau,

intrebarea e.. freaca?

Share this post


Link to post

Eu nu sunt adeptul anvelopelor de damas pe tico:talonul mai mare,anvelopele sunt mai grele si sunt proaste calitativ,deviatie la indicarea vitezei.

Eu am avut la primul Tico(inainte sa-l vand unui prieten) anvelope Lassa,care mi se par mai bune decat Uniroyal.Acum la Ticozaurul prieteni mele cred ca am saii cumpar tot Lassa,pentru ca in prezent are All-Season Hankook (cred).

 

Apropos: Lassa 150/70 r 12 sunt si destul de ieftine,chiar printre cele mai...

Share this post


Link to post
intrebarea e.. freaca?

Daca le pui pe spate sigur NU! Am avut eu un timp si nu au fost probleme. Dar parca erau 135/80 :scarpin:

Share this post


Link to post

ok..

ce stiti de lassqa miratta.. am gasit la 760.000 bucata, la care se pune 70.000 echilibratul.. deci pe la 830.000 bucata/roata

stiu ca sunt turcesti, cumparati de bridgestone,.. mai multe nu stiu

Share this post


Link to post

Citeste in urma!!! :o fftopic:

Share this post


Link to post

Anvelopele Lassa Miratta au un profil mult mai placut la vedere decat cel de la Uniroyal, si sunt si mai ieftine. Aceste anvelope sunt de vara, insa nu le-am testat, tot ce pot sa-ti spun este ca modelul de iarna are review-uri favorabile ;)

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de Lassa Miratta 155/70R12? Sunt ff ieftine (76 lei montaj inclus la centrul Lassa de pe Bd Muncii, intre intersectia cu Campia Libertatii si bd Chisinau ;)

Share this post


Link to post

pana sa trec la jante pe 13 am avut eu pe fata

dupa vreo 15 k km arata aproape ca noi, aderenta f buna pe uscat si profil f frumos..

partea mai nashpa e pe ploaie unde sunt cam slabe...

Share this post


Link to post

A incercat cineva anvelope Sava 145/80R12? Raza de rulare statica creste cu doar 7.5mm ?

 

 

am pus eu pe fata ...Sava exact 145/80R12 Dar la viraj maxim roata atinge aripa interioara(contraaripa), si deja s-a dus vopsea din zona respectiva...

nu stiu cat merita ca mi se pare ca sunt cam slabe, deja mi s/a taiat unul de la o groapa (acum sunt pe rezerva), eu nu stiu daca vitezometrul mai indica corect ? voi stiti ceva ?

Edited by pyty

Share this post


Link to post

Vitezometrul va arata o viteza de deplasare mai mica decat reala, insa se va compensa cu tendinta tuturor masinilor de a indica o viteza mai mare. Mie, la 60km/h pe bord am 55 reali (cu anvelope 155/70r12) daca as pune 145R12 la aceeasi viteza indicata pe bord as avea viteza reala 58 ;)

Am vazut ieri pe un Ticozaur anvelope 145R12 pe spate si mi s-au parut caraghioase, prea mare talonul. Arata muult mai sportiv anvelopele 155/70R12! Cred ca merg pe Lassa, apropo, si Hankook au probleme pe timp de ploaie, eu sunt patit, bine ca am reusit sa evit tamponarea > :)

 

Later edit: am gasit anvelope Hankook H706 155/70R12 la pretul de 125lei, la un importator din Bucuresti!

Edited by Senna

Share this post


Link to post

am cumparat lassa miratta pe la ~3.300.000 toate 4( montat si echilibrate)

mi le-am montat.. pana acum se comporta bine... nu am mers la limita dar sunt chiar bune

luara'r hingerii pe caine, ca acum ninge afara si eu am anvelope de vara..

acu la iarna trebe sa iau 1 sau 3 cauciace..

Share this post


Link to post
Ce parere aveti de Lassa Miratta 155/70R12? Sunt ff ieftine (76 lei montaj inclus la centrul Lassa de pe Bd Muncii, intre intersectia cu Campia Libertatii si bd Chisinau ;)

 

 

Le-am luat eu de vreo 2 saptamani. Deocamdata sunt foarte multumit de ele. Si in aceste 2 saptamani am prins si uscat si ploaie si zapada. :) >-

Share this post


Link to post

am vazut azi ca pneurile originale de tico kumho power 70 sint M+S...adica eu merg din 2000 cu cauciucuri de iarna??????????????

asa o fi?????????/

Share this post


Link to post

asa am avut si eu. si inca mai am la rotile din spate. pe fata le-am schimbat in decembrie 2005 cu hankoace H706 m+s

Share this post


Link to post

simbata am pus si eu pe ffata hankook h706(cu scris alb) dar nu scrie pe ele m+s

Share this post


Link to post

fapt divers..

m-am uitat la hankook-urile h706 ce le-am dat jos, pe interior..

 

unul are o bucatica de sarma subtire.. celalalt are un holsurub infipt .. bine, iese pe interior cam 5-7 mm, capul este pe exterior, zici ca am crampon.

de ce ziceam fapt divers.. ca nu stiu cand le-am recoltat, ca aer nu pierdeau..si holsurubu pare putin tocit la floare.. deci e de ceva km..

mi-e mila sa-l scot, ca ar trebuio sa le vulcanizez cred..

Share this post


Link to post
simbata am pus si eu pe ffata hankook h706(cu scris alb) dar nu scrie pe ele m+s

 

De unde ti le-ai luat? Da, doar pe Kumho-urile originale scrie M+S, dar nu sunt de iarna ci all seasons

Share this post


Link to post

Si eu am scimbat cauciucurile cu niste Hankook. :lavolan: Sunt foarte mandra de ele. Se simte o mare diferenta. Sunt ceva mai scumpe dar merita!

Share this post


Link to post
Si eu am scimbat cauciucurile cu niste Hankook. :lavolan: Sunt foarte mandra de ele. Se simte o mare diferenta. Sunt ceva mai scumpe dar merita!

 

 

probabil ca fata de altele sint mai bune dar fata de kumho originale...sint slabute

Share this post


Link to post

Am pus Lassa Miratta acum 2 saptamani. Astazi le-am testat pe ploaie si am fost multumit, n-am mai reusit sa derapez periculos in franare cum reuseam cu Hankook 706. Atentie la montaj, mie mi le echilibrasera prost si la 90-100km/h imi vibra volanul. A trebui sa vorbesc cu seful lor pt a imi reface echilibrarea fara sa mai platesc inca o data, cum sustinea pulica franaru' al lor. Evident, mi-au pus alte greutati si in alte locuri, si ma vrajeau ca vezi doamne, gumele noi se mai aseaza in primele sute de km si de aia era dezechilibrate. Pai la Clio si Polo, dupa zeci de mii de km rulati cu gumele de fabrica fara nici o interventie, rulam cu 170km/h fara sa-mi tremure volanul. Eu le-am zis ca in primii 10km de la montaj am avut dezechilibru, asa ca sa ma lase cu brasoave din astea...Plus ca am impresia ca banii de echilibrat si-i opresc vulcanizatorii, caci nu sunt trecuti pe factura. Apoi seful lor tre sa fie si prost ca sa accepte ca nu-si echilibreaza oamenii noile gume :D

Share this post


Link to post
ma vrajeau ca vezi doamne, gumele noi se mai aseaza in primele sute de km si de aia era dezechilibrate.

 

vreo 12 sute asa...

Am avut si eu parte de o echilibrare dasta. Dar am mai platit ca eram deja pe la campina ma duceam la munte. Cum ajungeam la 90 cum vibra volanu. La intoarcere lin la 130.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...