Jump to content
Sign in to follow this  
darkm4n

Sistem Audio Cielo ..

Recommended Posts

Salutare ,

 

Uitatzi ce se pregateste pt un cielo ... ce parere avetzi ? Ii cade motoru :) ?

Mentionez .. inca un alternator , doua bateri deep cycle .. si 2 condensatori de 1.5 farazi fiecare .Difuzoarele o sa fie JBL .. W15GTI , serie de competitie .. de la JBL .. 800 W RMS , 5000 W MAX, 3 Ohm .

post-1921-1127075083_thumb.jpg

post-1921-1127075093_thumb.jpg

post-1921-1127075103_thumb.jpg

post-1921-1127075123_thumb.jpg

post-1921-1127075147_thumb.jpg

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

:o .. buey .. da ce ti-o facut masina aia ? .. cat te-a costat Magnatu' ala ..ca-mi placi :thumbl:

Share this post


Link to post

eee ... las .. ca oricum mi se pare cam putin .. vroiam ceva mai tare .. dar .. acum asta e ..

Magnatu .. 4 mil si ceva .. Macurile alea .. 3 mil parca ... si crunch 3.5 mil .. numai stiu exact ... difuzoarele sunt 16 mil bucata .. cutia e facuta de mine ... si restul instalatiei .. toate o sa le fac eu .. instalare .. tot...

Pe spate in placa o sa intre doua JBL power series .. 110 W RMS , si pe fata .. in bord doua jbl power seriei de 10 cm .. 80 w rms...

Share this post


Link to post

daca vrei sa fi tare de ce nu incerci urmatoarele de la Pioneer:

 

Subwoofer:

The highest power performer for sonic connoisseurs looking for the ultimate in professional-class subwoofers, the TS-W5000SPL reaches an impressive 5000 W and +170 dB SPL (Sound Pressure Level).

Features TS-W5000SPL

Frequency response 18 - 2.000 Hz

Sensitivity (1W/1m) 88 dB

Qts 0.32

Recommended sealed enclosure (Litres) 42.5

Lowest resonance frequency (FS) 32 Hz

Maximum Power 5.000 Watt

Nominal input power 2.000 Watt

Vas 30.92 l

Woofer size (cm) 30 cm

Dual 4-ohm voice coils: 2 or 8 ohm yes

 

Amplif:

Features: PRS-D5000SPL

Max. output power: 1500 W x 1 (4 Ohm) / 3000 W x 1 (2 Ohm)

Continuous output power (14.4 V): 1 x 750 W (20 - 240 kHz / 4 Ohm), 1 x 1500 W (20 - 240 kHz / 2 Ohm), 1 x 3000 W (Bridged 4 Ohm)

Load impedance capability: 4 Ohm (2 - 8 Ohm allowable)

Features PRS-D5000SPL

Type Class-D Amplifier

Load impedance capability 2 -8 Ohm

Speaker Terminals Block-type

Power / ground terminals Block-type

LPF 40 - 240 Hz

High performance balanced isolator circuit Yes

Specifications PRS-D5000SPL

Maximum Output Power 1500 W x 1 (4 Ohm) / 3000 W x 1 (2 Ohm)

DIN power output (W)

(DIN45324, +B = 14.4V) 1100 W x 1 (4 Ohm) / 1950 W x 1 (2 Ohm)

Frequency response 10 Hz - 240 Hz Hz

Distortion 0,050 %

S/N ratio > 90 dB

Max. current consumption (A/4ohms) 70 A

Chassis size (W x H x D) 300 x 64 x 330 mm

Unit weight 7.3 kg

Share this post


Link to post

wooow...darkm4n... :osanale: si io care credeam ca sunt un maniac in ale sunetului :) ) sincer cred ca o sa ai ceva probleme cu cielo ala la capitolul zdranganeli daca pui tot ce ai zis acolo pe el. (bine...zgomotele o sa fie probabil acoperite in cea mai mare parte a timpului de sunet :P )

 

cand termini opera asta tare as vrea si eu sa ne intalnim sa vad cum a iesit...ce zici?

si inca o intrebare...de unde ai cumparat JBL-urile alea power series (fata/spate) si la ce pret? mersi frumos...si spor la lucru

Share this post


Link to post

categoric se dezmembreaza...btw...claritate o sa aibe sunetu' sau doar pumni in stomac?

Share this post


Link to post

De , ne intalnim , eu sunt din Bucuresti dar mai intai sa termin .

Boxele JBL power series ..le gaseti pe www.emania.ro ( cam 6 mil pt spate ,doua ovale bune ) .

 

Mai am cablat unpic incinte .. :) si .. inca niste poze , normal :)

 

Cine mai are cielo .. eu inca nu am carnet .. cu totu ca mi-am luat masina , astept sa dau cat de curand . Porbagajul este antifonat bine ?? Ma intereseaza sa se aude bine bine afara .. cand treci cu masina pe strada sa vibreze asfaltu :)

post-1921-1127216669_thumb.jpg

post-1921-1127216685_thumb.jpg

post-1921-1127216707_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cablurile folosite la speaker output sunt cam subtirele!

Iti sugerez sa folosesti unele de Φ=2 mm(vidate),pt a nu pierde din semnal.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post
Cablurile folosite la speaker output sunt cam subtirele!

Iti sugerez sa folosesti unele de Φ=2 mm(vidate),pt a nu pierde din semnal.

 

Chiar nu mi-e frica de asa ceva .. au mai putin de 30 cm ... de asta nu am pus ..

Share this post


Link to post

http://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?...der=asc&start=0

 

cine are rabdare, sa citeasca tot

 

tu pt cine faci investitia asta? pt cei din afara masinii? observ ca te intereseaza in mod deosebit "sa vibreze asfaltu" si "sa se auda afara".

 

la ce aglomeratie e pe sosele in ultima vreme...ar fi o incantare sa imi bubuie in cap la semafosr un sistem ca al tau. m-ai face sa ma dau jos din masina si sa arunc cu ceva dupa tine.

 

acum fara gluma, asa cum ti-a zis saxo, regandeste-l.

Share this post


Link to post

Bun .. in primul si primul rand .. este decizia mea .. ce fac cu masina respectiv sistemul meu audio .. daca eu vreau sa fac un sistem sa sparga geamurile altor masini la semafor .. o sa-l fac .. si te asigur ca nimeni nu o sa arunce cu nimic in mine .. asta daca nu vrea sa ramana si fara masina si fara fata .

Share this post


Link to post

ohoooo,ce avem aici? :-?

@darkm4n,spuneai ca inca nu ai permis de conducere...se pare ca din pricina varstei!!

Nu mi se pare un raspuns OK,poate ar fi mai bine sa iti regandesti si reactiile pe langa sistemul audio. [-X

Share this post


Link to post

nu ai cerut tu pareri? poftim parere: "e si de prost gust, e si prost gandit, si mai e si deranjant." si nu e numai treaba ta, exista un nivel de zgomot acceptat de autoritati. mai ales cand ai ideea taraneasca de a sparge altor masini geamurile.

 

cand pui o intrebare, te expui unui raspuns. convenabil sau nu. daca te asteptai sa te incununeze cineva aici, ai gresit locatia. e un forum mai cerebral. noua ne place calitatea.

 

 

incearca in trafic ( asta pt cand vei conduce, bineinteles ) sa nu fi zmeu si sa spargi fete si alte cele, pt ca in mod sigur exista cineva mai tare ca tine. si la propriu si la figurat.

Edited by dann

Share this post


Link to post

darkm4n frumos sistem =P~ , dar acum sa fim realisti , dupa cum tzia spus dann, exista o limita la toate , ca poate tu asculti manele in masina sau house sau orice gen de muzica , nu conteaza , dar poate nu la toata lumea ii place sa asculte ce asculti tu , si probabil ca nu o sa se ia batranelul din trabant de tine , poate nici femeia de 40 de ani din dacie , da poate o sa fie un politist prin preajma , si nu stii niciodata ce le bate capul. sfatul meu pastreaza muzica in masina, pt tine :)

Edited by FireFly

Share this post


Link to post

darkm4n, in plus exista si riscul ca vreun "intreprinzator" sa te auda, sa-si dea seama ce scule marfa ai si sa-i incolteasca vreo ideie.

Share this post


Link to post

hahahahahha NFS , pffffffffffff , nu stiu cum ii la voi in bucuresti da in oradea s-au furat si radiatoare pt masini (de dacii in special) , pt ca au fost confundate cu sisteme audio :)

Share this post


Link to post

darkm4n> zi-mi si mie ce satisfactii iti aduce tie treaba asta cu asfaltu...

 

si usor cu ``o sa ramana far fata si fara masina`` ca nu traim in jungla.

 

incintele alea le-a calculat cineva s-au le-ai facut dupa capu` tau.

 

sa inteleg ca masina aia nu va fi antifonata ca deh tre sa se fastaceasca domnisoara de pe trotuar cand trece darkm4n cu maneaua pe strada.

Edited by steph

Share this post


Link to post

asculta aci si baga la cap bine...

 

ceea ce faci tu e o TAMPENIE!!!!.....

daca vrei calitate nu se ia un dif bun si o statie de tot c****tu

pune mana si cumpara niste statii calumea...

 

foloseste cablaje mai groase si mai de calitate si 2 statii identice pt woofere...

 

P.S.

 

Un A6 se dezintegreaza de 1000w RMS...

PROBAT! asa ca ai grija ce iti doresti...

Share this post


Link to post

Scuze de offtopic, dar vad ca sunteti oameni priceputi. Explicati-mi va rog si mie cum pot demonta casetofonul si monta un altul sistem DIN (care sunt operatiile de demontare/montare si care sunt accesoriile necesare).

Ca sa nu-i aglomeram topicul colegului, postati-mi va rog pe pm sau email : iuliuc@gmail.com

 

Thx.

Share this post


Link to post

Ce a zis Peste + la difuzoarele alea PAL-ul folosit la incinta e prea subtire si neramforsat. Ce faci cu al doilea alternator e asa o idee ca nu prea vad unde l-ai montat, in rest succes!

 

P.S. Difuzoarele le ai?

Edited by SORAN

Share this post


Link to post
nu ai cerut tu pareri? poftim parere: "e si de prost gust, e si prost gandit, si mai e si deranjant." si nu e numai treaba ta, exista un nivel de zgomot acceptat de autoritati. mai ales cand ai ideea taraneasca de a sparge altor masini geamurile.

 

 

Am si eu o intrebare, care este nivelul de zgomot acceptat de autoritati??? Si cum il masoara???

O sa ma opreasca un politist pe strada si o sa imi spuna muzica ta este cu 30 de db peste limita acceptata dupa ureche???

Eu pana acum chiar nu am auzit pe nimeni sa fie tras pe dreapta datorita muzici data tare!!! Si eu am in portbagaj un woofer de 200W Kenwood si am trecut de nenumarate ori pe langa politie cu el dat la max si singurul lucru care l-au facut ori s-au uitat cam urat la mine ori nici nu m-au bagat in seama!!!

Mi se pare o chestie ilogica ceaa ce spui tu!!!

Si as mai avea o intrebare: Ce as putea patzi daca m-ar opri un politist pt muzica??? amenda??? imi ia talonul??? avertisment???

Edited by Shadow

Share this post


Link to post

pai teoretic iti salta talonu...

 

si oricum la 200w rms nu iti pot face nimic

io am 250w rms in tico

Share this post


Link to post

But of course, dear Watson ... dovada ca n-are nimeni curiozitatea sa citeasca decretul :>

 

Citam:

 

F. AMENDA INTRE 200.000 LEI SI 400.000 LEI

 

[...]

10. Articolul 44:

[...]

- punctul 17- angajarea de discutii, in timpul mersului, cu ceilalti calatori ori folosirea mijloacelor de telefonie mobila sau instalatii de sonorizare astfel incat sa depaseasca nivelul de zgomot admis pentru tipul de vehicul respectiv;

Share this post


Link to post

Eh ...numa ca garcea nost' nu-i destul de cultivat incat sa stie ptr fiecare tip de autovehicul in parte care-i limita

Share this post


Link to post

Bun .. sa zicem ca am terminat incinta .. nu am mai intrat de ceva vreme pe acest forum , am observat ca s-a spus ca nu am doua statii identice pt woofere , sunt doua .. chiar ffff identice ... cutia nu este din lemn prea subtire deoarece este ramforsata pe interior destul de bine ... ( in primele poze inca nu pusesem tot pentru ca nu stiam ce dimensiuni au difozoarele ) ... cablajele nu sunt prea subtiri .. fiecare statie are AWG8 si din motor pana in porbagaj este AWG2 ... care .. este cam supradimensionat ..

post-1921-1128895473_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...