Jump to content
Sign in to follow this  
guru

Un Matiz Banal

Recommended Posts

Asa ca am de lucru saptamana asta. Cu ce se face degresarea cel mai bine, cu spirt, cu benzina, sau altceva?

Share this post


Link to post

Eu le-am spalat cu sampon apoi le-am sters bine si le-am mai si lasat la soare juma de ora!

 

Edit: Daca nu le lasi la soare... ai sanse sa ramana ude prin locurile mai ascunse, in care nu ajunge carpa... Si nu cred ca prinde vopseaua daca dai pe ud.

Share this post


Link to post

Ok, cu vopseaua si degresarea nu-i problema, mai rau e cu soarele, ca nu prea e ! :)

Share this post


Link to post

Stai nene linistit, ca nu vopsesti caroseria navei spatiale :)

 

Eu nu le-am degresat (de unde atata grasime pe jante ?), doar le-am sters cu carpa umeda, le-am lasat sa se usuce si le-am vopsit. De aproape 1 an n-a sarit nicaieri vopseaua.

Share this post


Link to post

Am vopsit azi jantele cu spray negru mat. Nu a iesit perfect, dar cu capacele puse, nu se vad imperfectiunile. Oricum, arata mai bine negre, eu sunt multumit de ce a iesit. Multam, NFS si VAXXi, pentru consultanta. Data fiind lipsa de experienta, am folosit cam multa vopsea, nu cred ca mai ajunge decat pentru o roata.

 

Buzunarele sunt destul de incapatoare, am incercat sa pun in ele cat mai multe, de proba.

 

post-1252-1146496395_thumb.jpgpost-1252-1146495870_thumb.jpg post-1252-1146495909_thumb.jpg post-1252-1146495955_thumb.jpg

Edited by guru

Share this post


Link to post

Pe marginilt rotilor nu ai dat cu vopsea? Intr-un punct sa scurs vopseaua sau e murdara roata?

Share this post


Link to post
Am montat si suportii DaewooClub... Dracu gol suportii astia,i-am studiat , i-am invartit pe toate partile, si m-am uitat la ei doua ore ca vitelul la viteaua virgina, pana m-am prins cum se face... Noroc cu Satori care-mi explicase ca trebuie rupt ceva pe acolo, ca altfel nu-i dadeam de cap! :) Cand m-am prins,in sfarsit, cum se face, montajul a durat zece minute.

Eu pentru ce am muncit aici? :-W

Share this post


Link to post

Matizaurul, ai observat bine, marginile au ramas nevopsite, pentru ca nu am atata precizie, incat sa nu vopsesc si cauciucurile. Pe unde a mai scapat, nu e problema, se ia usor, cu varful unei surubelnite.

 

Mircea, asta e, mi-a scapat ! Oricum, mi-ar fi fost de folos! :)

 

Acum, cu rotile negre, si capacele astea, parca ma mananca undeva de niste bandouri laterale ! :)

Edited by guru

Share this post


Link to post

Ba eu am preferat sa dau si pe cauciucuri decat sa las margini argintii.

Share this post


Link to post

Cauciucurile le dadeai frumos cu crema de ghete, vopseai, apoi stergeai crema si odata cu ea si vopseaua care a ajuns pe cauciuc si rezolvai problema.

Share this post


Link to post

Buna idee, Mircea, multumesc, o sa mai dau probabil, un strat de vopsea, care sa mascheze micile imperfectiuni. Dar o sa rog un prieten, care are mana formata, si arunci voi vopsi si marginile. Oricum , nu ma deranjeaza nici cum sunt acum, pentru ca se continua cu argintiul de la capace.

Edited by guru

Share this post


Link to post

Sau puteai sa faci asa:

post-919-1146693227_thumb.jpg

post-919-1146693236_thumb.jpg

post-919-1146693247_thumb.jpg

post-919-1146693256_thumb.jpg

post-919-1146693263_thumb.jpg

Share this post


Link to post

sa va dau un sfat , Daca va place cum arata, vopsiti buza jentii cu argintiu , sa vedeti o sa arate super , eu asa aveam !

post-285-1146724291_thumb.jpg

Share this post


Link to post

ToPser, sunt frumoase, cred ca o sa raman la solutia asta, cu margini argintii. O intrebare, husele tale sunt speciale pentruTico/ Matiz,se muleaza perfect pe scaune?

Astazi,la intalnire, am abramburit Matizul cu un temporizator de plafoniera, sub forma de dop, marca Abram Burel. Simpatica jucaria in dop de Sprite, dar eu voiam dop de cola, ca Matizu meu e rosu! :)

Share this post


Link to post

s-o spun sincer , husele mele sunt de kko . o sa le dau jos cat de curand si o sa le donez , decat sa le arunc . am dat o gramada de bani pe ele ...modelu si culoarea sunt frumoase dar nu se muleaza bine deloc , ptr ca sunt decupate ptr masinile care au airbag-uri laterale . maine- poimaine o sa le dau jos si duc masina la tapitat ca nu mai tine !

Share this post


Link to post

Accept donatii. Am si airbaguri laterale :D

Share this post


Link to post

Si eu am air-baguri, doar pe scaunul din dreapta - ale prietenei. Da are "husele' ei :D

Edited by guru

Share this post


Link to post

E de... fanta :D si e de culoarea care trebuie, daca tii cu... Steaua.

Share this post


Link to post

Satori , esti cumva sinistrat ??? sau tii cu steaua ?

Share this post


Link to post

Pai nu stiu... a ajuns Craiova port sau mai are? :)

Neah, nu tin cu steaua. Caut niste huse de mai mult timp dar nimic nu m-a multumit pana acum si nici nu cred ca ma va multumi ceva. Oricum, tapiteria la mine se scoate usor si, cand o sa am chef (a se citi banii multi si nimic de facut cu ei) o sa o scot si o duc la cineva sa faca dupa ea in alte culori si alt material.

Share this post


Link to post

Am mai adaugat un suport pentru ochelari.

 

post-1252-1147012668_thumb.jpgpost-1252-1147012612_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce marca de spray ai folosit? Eu la daice am vopsit rotile cu pensula, dar la matiz as incerca cu spray, si dor pe margini cu o pensula fina,Si al meu e tot rosu si da mai bine cu roti negre.

Edited by matizaurul

Share this post


Link to post

vazusem in buc. un matiz rosu , jenti vopsite in galben , si emblema ferrari pe capota :) ) din pacate nu aveam aparatu la mine

Share this post


Link to post

Azi am mai adaugat doua mini-masute pliabile, cu suporti de pahare si compartiment pentru servetele. Sunt foarte practice si utile pentru pasagerii din spate, la drum lung.

 

post-1252-1147119529_thumb.jpgpost-1252-1147119491_thumb.jpg

post-1252-1147119455_thumb.jpgpost-1252-1147119392_thumb.jpg

Share this post


Link to post

M-am mai jucat putin la Matiz intre timp. I-am mai adaugat finitii pe stalpii din mijloc si leduri albastre de la Soran. Am iluminat cu ele torpedoul, scrumiera, cotiera, un buton de inchidere centralizata, un termometru mecanic si am schimbat ledul de la alarma. Ledurile le-am legat pe circuitul electric de la bricheta, fara a taia nici un fir, deci functioneaza si cu motorul oprit,doar cu cheia in contact.

 

post-1252-1147632203_thumb.jpgpost-1252-1147632102_thumb.jpgpost-1252-1147632035_thumb.jpg

post-1252-1147631980_thumb.jpgpost-1252-1147631937_thumb.jpgpost-1252-1147631878_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...