Jump to content
Sign in to follow this  
AAdorjan

Suruburile Intepenite, rupte

Recommended Posts

Cu "scula aia minunata" n-am lucrat, dar daca iti poate scoate surubul vreo 2mm, atunci poti incerca sa tai un shlitz in surub si sa-l scoti cu o surubelnita dreapta.

 

Surubul s-a rupt in interiorul corpului clapetei ? Daca da, atunci nu-mi dau seama cum poate fi extras cu "scula aia minunata", dar cine stie, tehnica progreseaza.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Da tolin s-a rupt in interior, in service s-au chinuit sa agate un mot care mai ramasese in afara cu patentul dar in zadar. Aceea scula din ce am inteles se infileteaza in surub spre stanga (deci in sensul de strangere al surubului daca nu gresesc) dupa care se roteste in sensul de desfacere al surubului din ce am inteses aceasta scula se blocheaza deci cand dai in sensul de desfacere al surubului scula nu se desface ci se blocheaza fortand astfel desfacerea surubului (deci iese scula odata cu surubul). Fiind asa de intepenit nu stiu cu ce altceva as avea sanse sa il scot in afara de asta si metoda propusa de tine anterior, cea cu datul gauri si bagat un surub mai mare. Faza cu surubelnita nu stiu ce sa zic fiind de stul de mic in diametru surubul va trebui o surubelnita destul de fina in varf la care nu prea am cum sa fac parghie ca sa dezvolt o forta mai mare. Spre exemplu la un surub mai mare pe care poti folosi o surubelnita mecanica.

Share this post


Link to post

Ca sa infiletezi trebuie sa dai o gaura. Cat de mica sa fie gaura aceea intr-un surub atat de mic, sa mai poti face si un filet interior ? Rezultatul ar fi ceva foarte fragil, daca nu imposibil. Cred ca "scula aia minunata" se poate folosi la extragerea unor suruburi mult mai groase la care gaura din surubul ramas este de minim 4mm. Apeleaza la un mecanic cu experienta, nu trebuie sa fie de service auto, care a mai facut asa ceva si care are toate sculele necesare. Eu as da gaura pe o masina stationara, pentru precizie, deci, as da jos corpul clapetei.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Multumesc tolin, asa o sa fac sper sa gasesc pe cineva cu experienta sa faca operatiunea asta. Pe unde am fost nu s-au bagat.

Share this post


Link to post
Aceea scula din ce am inteles se infileteaza in surub spre stanga (deci in sensul de strangere al surubului daca nu gresesc) dupa care se roteste in sensul de desfacere al surubului din ce am inteses aceasta scula se blocheaza deci cand dai in sensul de desfacere al surubului scula nu se desface ci se blocheaza fortand astfel desfacerea surubului (deci iese scula odata cu surubul).

Din poza, si din logica:

1. Dai gaura cu burghiu de 2 / 2.5 mm, cat de centrat se poate (folosesti un cui tzapan +ciocan pt. a-i puncta centrul surubului, sa nu-ti fuga burghiul). Dai 1-200.000 pe un burghiu bun.

2. Scula are filetul invers, deci se infileteaza in sensul de desfacere al surubului. Practic se infileteaza un pic in surub (cat intra conul), dupa care invartind in continuare de el (spre stanga) va desface si surubul.

Risc: Sa nu vrea surubul sa se desfaca si sa-l blocheze mai rau, prin umflarea partii de sus, in care a apucat sa intre.

3. In cel mai rau caz, daca nu vrea nici asa, dai gaura de 5, filet, si folosesti surub M5

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

am o problema cu un surub de la iac. problema e ca un mare mecanic ia cam stricat filetul si daca ma bag si eu cred ca ii dau peste cap de tot filetul.

 

surubul este intepenit. lungimea surubelnitei care poate sa intre acolo este destul de mica, pt ca imedat este panoul inginifug.

 

daca ramane acolo stringat nu mai pot curata iacul si multe alte probleme...

Share this post


Link to post
am o problema cu un surub de la iac. problema e ca un mare mecanic ia cam stricat filetul...

 

Filetul sau capul surubului? Acolo ai surub cu cap stelar si ai nevoie de o surubelnita scurta.

Share this post


Link to post

Şi de Obi-Wan Kenobi, în aceste condiţii...

Share this post


Link to post

Se ia o bormasina, un burghiu de 3-4 mm si se da gaura prin surub. Apoi se pune surub, saiba grover si piulita si asta e. Asa am eu la masina. Motivul modificarii- acelasi ca mai sus.

Share this post


Link to post

surubul are capul stemuit si daca se mai forteaza inca odata capul surubului va fii distrus...

Share this post


Link to post

Ori-ce surub intepenit(care incercam sa-l desfacem cu cheia sau surubenlita si depistam ca ar fi intepenit)trebue lovit pe directia lungime,in capul surubului cu ajutorul unui dorn si ciocan. Sculele le alegem in functie de marimea surubului,de-asemeni si loviturile efectuate (la suruburi mici lovituri usoare)sa fie pe masura.Este indicat chiar si incalzirea de jur-imprejur a materialului (vreau sa spun ca doar in jurul surubului) in care este intepenit surubul, folosind chiar un uscator de par.De ex. la demontarea chiulasei,pentru a nu avea neplaceri,loviti in capul suruburilor inainte de a le desface.Suruburile de dimensiuni mici (rupte in vreo piesa sau altundeva) le putem scoate prin gaurire a surubului (exact pe centru)cu un burghiu mic dupa care cu un altul mai mare,pina ce surubul ramine subtire in carne,iar cu ajutorul unei surubenlite introdus in orificiul facut incercam sa desfacem.Suruburile mari (rupte) se gauresc pe centru,se taie filet de stinga,se intrduce un surub cu acelasi filet (de stinga) dar dintr-un material mai dur (otel).Inainte de a desface sa nu uitam sa ajutam un pic,prin incalzire si lovire a surubului.

Share this post


Link to post

sal.am un espero de 1.8.am incercat sa schimb oringul de la termostat, dar un surub a crapat si nu a mai ramas decat 1mm afara.am sudat o piulita dar cand am tras cu cheia s-a rupt de tot.a ramas inauntru o bucata de surub. am incercat sa dau gaura cu bormasina dar degeaba,nu am nici pozitie.ce pot sa fac in situatia asta?

Share this post


Link to post

Nu trebuia sa-l sudezi.. trebuia sa incerci sa-l invarti prin bataie... eu asa scot suruburile retezate...

Share this post


Link to post

Daca mai demontezi alte cele n-ai loc de bormasina? eventual una mica cu acumulator?

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Cred ca ti-ai dat seama ca la un surub sub 8mm, nu se umbla cu sudura. Acel milimetru ramas afara, ti-a oferit sansa de a putea indrepta capatul surubului in scopul gauririi exact pe centru surubului. Intr-un fel sau altul, surubul trebue scos. Cit de adinc s-a rupt? Masoara atit adincimea cit si diametrul arificiului.

Share this post


Link to post

doar sa scot ambele radiatoare din fata.am o bormasina mica dar spatiu e cam mic.problema e alta, surubul e din fier si carcasa aia din aluminiu.cand scapa burghiul face gaura rapid in aluminiu.ma gandeam sa schimb toata piesa aia, da e greu de scos,trebuie data distributia,pinionul de la axa cu came.

Share this post


Link to post

... surubul e din fier si carcasa aia din aluminiu.cand scapa burghiul face gaura rapid in aluminiu ...

 

Exact de asta intrebam cit de adinc s-a rupt. Posibilitati de al scoate sint, dar cu calm.

Share this post


Link to post

Dai o gaura de diametru mic si incerci sa desurubezi cu o coada de pila (are profil patrat, se impaneaza usor in gaura). Si de obicei gaurile se dau cu burghiu 5,5mm maxim la surub M6, ca sa poti sa tai din nou filet cu un tarod.

Te deranjeaza ciotul de surub ramas?? Daca strangi pe acolo cu un surub scurtat nu e buna treaba?

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Da, dar ca sa nu dai gres, trebue improvizata o piesa care sa-ti conduca burghiul pe centru.

Share this post


Link to post

ma gandeam sa incerc la dezmembrari sa cumpar piesa aia din aluminiu.in schimb nu stiu daca se da greu jos pinionul ala de la axul cu came.oricum distributia o am cumparata,trebuie sa o schimb.ce spuneti de varianta asta?

 

Dai o gaura de diametru mic si incerci sa desurubezi cu o coada de pila (are profil patrat, se impaneaza usor in gaura). Si de obicei gaurile se dau cu burghiu 5,5mm maxim la surub M6, ca sa poti sa tai din nou filet cu un tarod.

Te deranjeaza ciotul de surub ramas?? Daca strangi pe acolo cu un surub scurtat nu e buna treaba?

 

 

nu ma deranjeaza ca a ramas inauntru da problema e ca nu mai pot infileta unul din cele 3 suruburi de la carcasa termostatului.acum momentan i-am pus silicon si vad ca tine

Share this post


Link to post

Piesa aia de aluminiu nu cumva e chiulasa..?

Nu te-as sfatui cu burghiul.. sigur o sa distrugi aluminiul.. am incercat si eu la un E36 desfacut, tot la termostat si nimic.. s-a dus pe langa si a trebuit sa pun un surub mai gros..

Share this post


Link to post

Uite asa vad eu improvizatiea pentru surubul ala rupt. O saiba mare, un capat mic de teava sudat pe saiba si burghiu.Pui carcasa termostatului pe saiba si semnezi cele trei puncte unde trebue dat si dai gauri, teava respectiva o sudezi la gaura respectiva (unde-i surubul rupt) montezi saiba sus in locul termostatului si o prinzi in cele doua suruburi existe, dupa care te-apuci de gaurit surubl rupt.

 

Share this post


Link to post

Incearca cu un extracor , pe aluminiu nu ai ce umbla cu sudura.

post-3429-099442500 1287731701_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...