Jump to content
Sign in to follow this  
cataboss

Evacuare Tico

Recommended Posts

Se poate monta o toba de Tico fara catalizator pe un Tico cu catalizator?

Eventual daca a facut cineva un montaj prin care a anulat si saracia aia de catalizator care mai mananca si ceva putere.

Share this post


Link to post

am vazut chestia asta (scos catalizator) facuta la un alfa vechi. cica se imbicsesc celulele. au scos o chestie arsa de acolo.au taiat cestiunea cu un flex; scos mizeria si resudata tobitza. atit am vazut si cam astea au fost explicatiile alora.

Share this post


Link to post

Se poate bineinteles dar nu mai iei revizia decat pe pile. Tobele nu au treaba cu catalizatorul. Ala e inainte de tobe.

Share this post


Link to post

Nu mai iei ITP-ul, e adevarat. Dar oare dupa atatia ani, catalizatorul ala chiar isi mai face treaba? Cred ca poti sa rezolvi ITP-ul cu un reglaj prealabil al carburatorului dupa care sa revii la ce iti place tie.

Share this post


Link to post

Raspunsul la intrebarea ta este afirmativ. Se poate monta un traseu de evacuare clasic in locul cei cu catalizator. Pur si simplu schimbi toba intermediara cu una standard. O sa te coste mai mult la ITP dar acesta se face o data la 2 ani deci conteaza putin. Economia de carburant sau cei cativa caluti redobanditi vor acoperi cu siguranta aceste "cheltuieli suplimentare"

Share this post


Link to post
Se poate monta o toba de Tico fara catalizator pe un Tico cu catalizator?

Eventual daca a facut cineva un montaj prin care a anulat si saracia aia de catalizator care mai mananca si ceva putere.

Se poate in mai multe feluri: 1) cumperi o toba de mijloc normala, te duci cu ea la tinichigiu. trebuie inlocuita flansa de prindere pt ca la Tico fara cataliz se prinde in 2 suruburi iar la cel cu catalizator in 3. Deci le dai pe ambele pe mana tinichigiului si inlocuieste flansele de prindere.

2) inlocuiesti si galeria de evacuare

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...