Jump to content
Sign in to follow this  
vbocan

Drumul spre litoral

Recommended Posts

A4 = centura Constanta

Share this post


Link to post

Asta-i noua strategie de a raporta autostrazi mai multe? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Probabil! Dar intr-adevar centura Constantei are placuta cu A4. Si din cate am inteles, A4 asta ar trebui sa fie o autostrada a litoralului si sa vina de la Tulcea si sa treaca la bulgari.

Share this post


Link to post

cei din zona litoralului pot face un update cu drumul spre litoral dinspre bucuresti?

Share this post


Link to post

Depinde unde vrei sa ajungi, zona Constanta-Mamaia, sau sudul litoralului. De fapt nu conteaza!

S-o luam in ordine:

1. Bucuresti-A2 Drajna, Calarasi, Bac (Silistra-Ostrov), Adamclisi, Ciocarlia de Sus, si iar A2 pana la podul peste canal de la Lazu (Agigea).

2. Bucuresti-A2, Cernavoda (nu se mai merge prin oras, e gata podul de la ecluza), Medgidia, Nazarcea (atentie sunt 2 asa-zise localitati "Culmea" si "Culmea Nord" cu restrictie la 50km/h si e bine sa le respectati), Ovidiu, Constanta.

3. Bucuresti-A2, Cernavoda, Medgidia, Poarta Alba, Murfatlar (fost Basarabi) si de acolo dreapta si iesi pe A2 spre Agigea).

4. Bucuresti-A2, Cernavoda, Medgidia, Poarta Alba, Murfatlar (fost Basarabi), Valu Lui Traian, Constanta.

5. Bucuresti-A2, Cernavoda, Medgidia, Poarta Alba, Murfatlar (fost Basarabi), Valu Lui Traian iar inainte de ajunge la Constanta se poate face dreapta pe A4 care merge spre Agigea.

Drumurile sunt bune. Evident pentru cine a mai fost pe DN3 (Ostrov=Adamclisi=Constanta stiu ca mai sunt portiuni cu piatra cubica)

Din cate stiu soseaua de la Harsova la Constanta este in lucru, dar nu stiu exact stadiul ei.

Share this post


Link to post

Cu singura precizare pentru 3,4,5. Ce rost are sa o iei prin Castelu, PAS, Murfatlar, cand poti traversa Medgidia, apoi Valea Dacilor, Ciocarlia si A2. Muuult mai liber...

Share this post


Link to post

MCojo e adevarat ce spui! Insa e putin intortocheat.

Deci, se poate traversa orasul Medgidia se iese spre Valea Dacilor, iar dupa localitatea asta este rond giratoriu care trebuie parcurs. Aici sunt 2 posibilitati:

1. Din rond iesi spre Siminoc (inainte) (satul care se vede imediat) apoi intri in Murfatlar la intersectia cu DN3 (nu trebuie trecut canalul) si faci dreapta pana la rondul cu A2.

2. Din rond iesi spre Ciocarlia de Sus (dreapta) iar acolo stanga si iarasi intersectie A2.

Sper ca m-am facut inteles. Puteti folosi www.google.com/harti si vedeti zona!

Edited by cristidavid

Share this post


Link to post

Update!

Azi am fost la Cosntanta prin Siminoc! S-a dat drumul spre Ciocarlia pe podul peste autostrada! Deci urmariti indicatoarele:

Pentru Ciocarlia iesirea a doua din rond (inainte) si pe podul peste autostrada.

Pentru Siminoc a treia iesire (adica stanga). Drumul prin Siminoc e asfaltat dar peticit.

Share this post


Link to post

Exista un "update" la drumul Cernavoda-Costanta? Ca la tv ne-au aburit destul, cica ar da drumul in 20 iulie la A2 (in regim de drum national), dar nu mai crede nimeni...Ii rog pe cei din zona sa ne tina la curent cu acest traseu, mai ales ca se apropie concediile...

Share this post


Link to post

Oficial maine, joi 19 iulie ora 11.00 se va deschide tronsonul Cernavoda-Medgidia. Sa-l vedem pe ministru cum taie panglica.

De la Cernavoda se poate merge astfel pe autostrada (mai putin Cernavoda Medgidia care va fi in regim de drum national la 80km/h) pana la Agigea.

Insa inainte de Agigea (nu stiu exact kilometrul - cred ca 205 - dar sunt indicatoare) se merge spre Constanta cu indicativ A4 iar autostrada A4 merge pana la Ovidiu (unde inainte era centura pt traficul greu - intrarea in Ovidiu dinspre Harsova) Acest traseu e ideal pt cei ce vor sa mearga spre Tulcea sau Delta.

De asemenea de pe A4 se poate intra in orasul Constanta pe Bd. Bratianu (intrarea in Constanta dinspre Valul lui Traian).

Share this post


Link to post

Cum spuneam in postul anterior azi de deschis si tronsonul de autostrada Cernavoda-Medgidia-Agigea si Agigea-Ovidiu.

Share this post


Link to post

Inca nu e autostrada. E un drum judetean cu o banda pe sens si restrictie la 80 km/h. Stiu ca lui alde Ponta si ai lui le place sa taie ata la sosele si sa se impauneze cu realizari marete, dar aia nu e autostrada. Oricum, nu sunt 100% sigur ca la declivitatile din zona soseaua respectiva va putea fi considerata autostrada in adevaratul sens al cuvantului, am inteles ca sunt zone cu panta 14%....

Share this post


Link to post

E bine...cand urci nu te prinde radarul si cand cobori, scade consumul :D

Share this post


Link to post

Jumatate din portiunea Cernavoda-A4 este in regim de DN iar restul este gen autostrada fara parcari pe care se merge lejer cu 130.

Cei care merg spre Agigea si statiuni sa tina inainte spre Constanta port iar pt orasul Constanta iesirea Harsova-Tulcea apoi iesire spre dreapta Constanta.

Drum bun!

Share this post


Link to post

Depinde si unde vrei sa ajungi in Ctza. Eu, ca sa ajung in Km5, ma coafeaza mai mult sa merg pana la Agigea, decat sa intru prin Bratianu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...