Jump to content
Sign in to follow this  
tete

probleme antena Cielo

Recommended Posts

Merci Tommy.

 

Am facut operatiunea asta acum 2-3 sapt. Am folosit wd-40 si apoi am sters antena cu o carba.

 

O sa mai incerc operatiunea.

Share this post


Link to post

Ma gandeam sa-mi schimb antena.. si tocmai am vazut ieri un Cielo cu o antena draguta, de vreo 20cm, neagra, grosutza, pusa in locul celei vechi, pe partea plastica neagra existenta si parea prinsa si in aceeasi piulita. Am vazut ieri in Carrefour antene de genu asta.. pe la 20-30 lei. Ma interesa daca sunt usor de inlocuit/adaptat si daca a facut cineva asta si imi poate recomanda o anumita antena si de unde o pot lua. Si daca exista dezavantaje cu acest tip de antena.. pe mine ma cam oboseste cea de acu.. ba nu se inchide complet.. ba se indoaie la viteza.. e cam pretentioasa!

 

Edit: nu am gasit nicaieri in manualul de service ceva despre antena.. de ce?

Edited by dobrescucris

Share this post


Link to post

Nu stiu daca s-a mai discutat, daca da, scuzele mele !

Vreau sa inlocuiesc antena clasica de Cielo cu una care sa fie micuta si sa nu se retraga in portbagaj. Mama ce exprimari am astazi. Vreau antena simpla care sa o montez in locul celei existente ( care oricum nu mai intra toata in portbagaj decat cand vrea ea ). Sfaturi?? Modele care au functionat acestei tranzitii ???

Share this post


Link to post

Si ce legatura are asta cu problemele antenei electrice discutate pe acest topic ? :-W

Share this post


Link to post

pai are, ca vreau sa folosesc exact aceeasi gaura care exista in caroserie pentru antena electrica ;)

Share this post


Link to post

Pai ia-ti antena si monteaz-o, ce mare filozofie ?

Share this post


Link to post

Mai, m-am gandit ca poate a mai facut cineva manevra asta si vroiam sa ii stiu parerea, ok, nu mai postez ca umplem serverul de contradictii, multumesc oricum !

Share this post


Link to post
Pai ia-ti antena si monteaz-o, ce mare filozofie ?

Am inlocuit-o eu, m-am saturat de antena veche si am pus una noua chinezeasca cu 6,9 ron .Rezultatul este aspectul nou si functionalitatea fara probleme. :banana:

Share this post


Link to post

Ne spui si noua de unde ai luat-o si daca se monteaza fara alte modificari..?

Share this post


Link to post

Proton, o poza nu pui sa vedem modelul si cum da "pe sticla"?

Share this post


Link to post

Dar antena manuala are idee cineva cum o pot determina sa ramana sus? O ridic, plec si in cateva momente o vad iar la primul segment (jos).

Share this post


Link to post

Pentru cei care au probleme cu antena... am găsit să cumpăr numai antena (băţul şi macaroana aia zimţată). Se găseşte la magazinul de la Apaca şi costă 35 lei.

 

Montarea nu este foarte dificilă dacă eşti atent. Atenţie la demontarea roţilor zimţate este un arc acolo plasat pe cea de jos. Roata de sus trebuie plasta în aşa fel încât arcul acela să preia oprirea în ambele sensuri - să nu se oprească brusc. Aşa că ţineţi minte cum arăta când aţi demontat-o.

Share this post


Link to post

Are dreptate :alexmohora : cu antena, eu am nimerit-o abia a 3-a oara. Asa ca aveti grija la demontare sa faceti niste semne ;)

 

 

 

Salut :andy:

 

La antena manula cred ca sunt doua variante: 1) desfaci antena (scoti fiecare element in parte iar la baza fiecarui element sunt doua aripioare mici pe care trebui sa le largesti pentru o fixare mai buna, 2) poti baga o sarma prin interiorul antenei, dar asa ramene antena mereu afara.

Edited by vlivius1

Share this post


Link to post

Deloc sau partial?Trage un pic da varf ca poate s-a intepenit din cauza mizeriei.

Share this post


Link to post

Nu se mai ridica deloc...

Se aude un mic zgomot ca si cum ar vrea sa cupleze si cu asta basta ... :(

Share this post


Link to post

Trebuir data jos de pe masina si desfacuta.Cel mai probabil sa rupt cremaliera de plastic.

Share this post


Link to post

sunt nou pe acest forum si va cer ajutorul in legatura cu antena automata. am un cielo executive din 2005 iar intr-o zi un nene grabit mi-a rupt antena. am cumparat polul cu macaroana de plastic de la daewoo (28 RON) am montat-o functioneaza perfect cu o mica problema. ultimul element este un pic mai lung decat celelalte elemente ale antenei iese afara toata antena si are un mic joc inainte si inapoi. trebuie scurtata macaroana pentru a nu-i mai permite elementului sa iasa tot afara ? trebui sa-i pun un opritor pe ultimul element ca sa nu-i mai permita iesirea in totalitate ?

va multumesc !

Share this post


Link to post

Când zici ”ultimul element” te referi la ăla de sus cel mai subţire sau la ăla de jos cel mai gros? vezi că pentru ăla de jos sunt 2 şuruburi de fixare pe lateral - poate ai uitat să le strângi. Macaroana o scurtezi degeaba - motorul se opreşte din a mai scoate antena când întâmpină rezistenţă altfel ar merge încontinuu

Share this post


Link to post

"Macaroana" nu are nici o legatura. Motorasul antenei are un dispozitiv destept care il opreste numai daca "simte" forta (antena ajunsa la capat) altfel se invarte mult si bine. Problema ta cred ca este la fel ca a mea, "macaroanele" care vin la 30 lei sunt un pic mai groase decat cele originale si se blocheaza in lacasul de acolo, cel putin la mine asta a fost problema, rezolvara cu un cutter raschetat pe suprafata diametral opus zimtilor dar nu prea mult fiindca dati in altele, la mine am raschetat si un bulb care tinea "macaroana apasata pe rotita de angrenare, mare prostie, acum am un carait infernal la maxim sus, si maxim jos.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Problema la antena mea e mai ciudata.Se aude din interior inpulsul de inchidere/deschidere dar antena nu se ridica.Demontez carcasa de la antena,nu fac nimic si antena functioneaza impecabil(pun la loc carcasa de plastic) timp de maxim o saptamana dupa care iarasi moare.Am facut chestia asta de vreo 4 ori pana acuma si m-am cam saturat.Aveti vreo idee?

Share this post


Link to post
Când zici ”ultimul element” te referi la ăla de sus cel mai subţire sau la ăla de jos cel mai gros? vezi că pentru ăla de jos sunt 2 şuruburi de fixare pe lateral - poate ai uitat să le strângi. Macaroana o scurtezi degeaba - motorul se opreşte din a mai scoate antena când întâmpină rezistenţă altfel ar merge încontinuu

 

 

ultimul element este cel de jos, cel gros, nu spicul sau varful !

elementul de jos este mai lung decat celelalte elemente si m-am gandit ca daca tai macaroana de plastic motorasul nu ar mai scoate toata antena intreaga !

 

ultimul element este cel de jos, cel gros, nu spicul sau varful !

elementul de jos este mai lung decat celelalte elemente si m-am gandit ca daca tai macaroana de plastic motorasul nu ar mai scoate toata antena intreaga !

 

 

cat despre cele doua suruburi de fixare ele fixeaza doar acel tub de aluminiu care directioneaza antena !

Share this post


Link to post

@mcrusu, ai aceeasi problema pe care am avut-o si eu. Cu timpul antena se imbacseste cu mizerie si merge prea greu, caz in care, pentru a nu forta motorasul antenei care este comandat de un montaj electronic, nu auzi decat acel impuls de inchidere/deschidere.

Eu am rezolvat problema cu un spay degresant de la Wurth, apoi WD40 si multa rabdare. Am fost nevoit sa desfac toata antena, ca era jale inauntru.

Sper sa-ti fie de folos.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Am masurat segmentul de cablu de antena dintre cass si antena. Este un scurtcircuit pe cablu.

Initial am zis ca e de la mufe. Am tot miscat de ele dar nu s-a intamplat nimic e scurt si pace.

 

Ce e de facut? cum dau de locul unde e buba. Aparent cablul din bord intra pe sub plasticele alea care mascheaza mecanismul de schimbare viteza.

Azi nu am timp sa ma ocup de dat jos tot. Mi-am zis ca poate e mai simplu sa intreb aici pe unde merge cablul de antena pana in portbagaj?

Pot sa il schimb fara sa distrug tapiserie etc ...?

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...