Jump to content
Sign in to follow this  
MR_A

Pret Gpl In Europa

Recommended Posts

Planuiesc sa fac un drum pana in Germanya. Si as dori sa stiu cat ma costa L de Gaz afara . (momentan nu am GPL pe masina..dar vreau sa stiu daca renteaza) :) .

Share this post


Link to post

Salut

Arunca un ochi aici

http://www.autogas-forum.de/de-version/

E si o lista de preturi, insa nu e la zi.

Insa ai harti cu statii GPL, pentru ca in germania nu sunt chiar pe toate drumurile, si explica si cum e cu cele trei tipuri de supape de alimentare. In Germania din cate am vazut cu ochiul liber pretul e de aprox 0.7€/L

 

Pentru benzina/motorina o lista up to date e aici

http://www.iru.org/Services/fuel/Welcome.F.html

 

Sunt si aici niste preturi, si evolutia lor in timp

http://site.voila.fr/rub/gpl/prix_europe.html

Cel din Belgia e destul de corect. In Germania a mai crescut un pic, e in jur de 0.7E/l.

 

Ungaria, Austria si Germania sunt cei mai pacaliti in materie de GPL... Adica exact tarile de pe traseul tau.

Share this post


Link to post

Dap :( . Eh.. Oricum cred ca ies mai bine decat pe benzina.. :) .

Share this post


Link to post

La limita.. depinde cat e la tine supraconsumul pe gaz fata de benzina...

Daca e sa vin in Ro si io o sa am aceeasi dilema... si din pacate autonomia mea pe gaz e sub 500km, adica as merge cu gaz belgian iefin doar vre-o treime din drum...

Share this post


Link to post

Are cineva idee de ce pret mai are GPL-ul prin Europa? Concret mai intereseaza in Ungaria, Austria, Italia daca se gaseste si cat costa.

Share this post


Link to post

Eu in Austria n-am gasit.

In Ungaria era, insa destul de scump, iesea cam la fel mersul pe benzina. Insa informatia e veche, are 2 ani..

In Italia e cam peste tot. Si in Belgia si Olanda. Pentru belgieni iti trebuie adaptator, si pentru olandezi altul... in Italia cred ca merge adaptatorul romanesc. Oricum, majoritatea statiilor care vand GPL au adaptatoare, trebuie sa le ceri la casa.

 

In Belgia acum e intre 38 si 46centi. Olanda tot cam asa.

 

E disponibil si in Franta, insa nu chiar peste tot si e ceva mai scump. In Germania e destul de "ascuns" insa daca vrei musai gasesti. Io-te

http://www.gps-data-team.com/poi/germany/p...Autogas-DE.html Mai demult gasisem chestie asemanatoare pentru mappoint..

Share this post


Link to post

Eu am mufa mica de alimentare si adaptor... Google is useless, am cautat un site unde sa fie actualizate preturile combustibililor in statele europene dar chiar nu am gasit :( .

Share this post


Link to post

Uite

http://www.touring.be/fuel/fuel00.asp

Din pacate nu da pretul GPL la Italieni :( Sunt preturile oficiale, fara reduceri.

 

Am intrebat pe cineva care a fost recent si spunea ca in Italia e in jur de 60 centi, adica jumatate din pretul benzinei.

Share this post


Link to post

GPL-ul e in jur de 50-70 centi.

 

AICI ai un link cu statiile care au GPL in Italia.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

Salutare tuturor, ma bate gandul sa fac o plimbare pana la Istambul sau Izmir. Are cineva idee cum e cu statiile GPL prin Bulgaria si Turcia ? Mai exact daca exista, prin Bulgaria am inteles ca ar fi, dar niciodata nu le-am vazut ( am mers doar pana la Varna ), dar in Turcia exista ?

Share this post


Link to post

In Bulgaria sunt, doar ca nu au buteliile la vedere... Aproape fiecare statie mai rasarita are GPL si poti plati cu cardul.

Share this post


Link to post

In Bulgaria sunt. Si cand mergi spre Varna de la Vama, este o localitate care se lasa in stanga, intri cam 1 km spre ea si ai sa gasesti.

Share this post


Link to post

In Cehia GPL-ul asta vara era cam la acelasi pret ca la noi, statii sunt destul de dese. In Ungaria era ceva mai scump (TVA 25% dar intr etimp ne-a rezolvat Boc si probabil e la un pret similar). In Spania cat m-am invartit pe langa Madrid nu tin minte sa fi vazut GPL (cu toate ca nu m-am uitat f atent ca eram cu o masinaa diesel...).

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Aduc in actualitate topicul prezent...

 

Voi face un drum in Alpi in Ianuarie pe traseul Bucuresti Arad (sau Timisoara) Szeged Budapesta Viena Rosenheim (DE) Salzburg Innsbruck Ischgl.

Voi merge cu Outlanderul care este pe gaz. Din pacate autonomia nu e mare (am rezervor de 60l - 52l intra efectiv) si estimez un consum de 14-15 deci o autonomie de ~350km. Drept urmare trebuie sa alimentez la maxim 300km.

Mi-am planuit alimentarile sa le fac dupa cum urmeaza:

- la granita

- Budapesta (~270km) pe M0, coordonate N47.379006 E19.130448

- Viena (~255) deocamdata nu am gasit ceva pe autostrada sau aproape de ea

- Vorchdorf (213km) N48.010868 E13.924406

- Innsbruck (266km) N47.263344 E11.453784

 

Aveti idee de alte benzinarii cu GPL pe traseul respectiv? Eventual de vreuna dupa Budapesta pana in max 50km?

eu am nozzle mic la GPL si adaptor la Dish (Tomasetto). E adevarat ca mi-ar trebui adaptor in Germania?

Share this post


Link to post

Eu n-am gasit GPL nicaieri in Austria, incearca sa faci plinul cu GPL la vreun AGIP din Ungaria, cat mai aproape de Austria. Nu sunt prea dese statiile cu GPL nici in Ungaria, de aceea e bine sa pui unde gasesti, chiar daca mai ai 1/2 rezervor. In schimb e mult mai calitativ, iti va creste autonomia la 500 km cu un plin. Dupa Budapesta gasesti, la fel si inainte cu vreo 30-50 km de a intra in Austria e un AGIP cu GPL pe stanga autostrazii .E bine sa ai si plinul de benzina facut in tara, just in case. Adaptorul care il ai e OK in Ungaria, in Germania nu stiu.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Benzinariile cu GPL in germania, cele mari (deschise, care vand si suc, cafea, d-astea) au de imprumut adaptatoare italiene si olandeze. Unele au chiar pompe diferite, fiecare cu alt adaptator.

Fii atent insa ca in Germania si Austria GPS-ul te poate duce la o statie automata mica - practic o butelie cu un cititor de card - (de multe ori ascunsa prin curtea unui concesionar auto) care nu e o benzinarie propriu-zisa, si unde nu ai de unde sa ceri adaptator. Verifica daca cele din austria sunt benzinarii pe bune, unde ar trebui sa aiba adaptatoare.

 

Oricum, e bine ca au aparut si in Austria, acum cativa ani nu prea gaseai GPL de nicio culoare... noroc ca oricum benzina e mai ieftina decat peste tot in jur.

 

PS

Donez adaptator italian(romanesc) - olandez. Util pentru cine are o masina cu buson olandez care vrea sa alimenteze in Romania. Il pot aduce in Ro de sarbatori.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...