Jump to content
Sign in to follow this  
mad_voly

Cand Si Cui Trebuie Sa Dai Actele La Control

Recommended Posts

Si eu am ceva ani si km. de condus ... dar am fost oprit de maxim 5-6 ori de politie. O singura data (si inca o data da' numai tangential :D ) am avut de-a face cu "intelighentia" organului ... da' m-am descurcat :-> ! Era un politzai beat mort undeva intre Gura Ialomitei si Viziru (probabil la Mihai Bravu). Mi-a facut semn sa trag pe dreapta ... am lasat geamul si i-am simtzit duhoarea ... a inceput sa urle ca nustiuce ilegalitate facusem ... i-am cerut sa se prezinte si sa-mi spuna de ce m-a oprit ... da' nu era in stare de beat ce era ... asa ca am ridicat geamul si am plecat. Am oprit in Viziru unde era un echipaj cu radar ... da' cred ca i-a durut fix in ... basca ... de faptul ca ala era beat mort si facea ture pe mijlocul drumului.

Un prieten care a venit pe acelasi drum la vreo doua ore dupa mine mi-a spus ala era inca acolo. El nici macar nu s-a obosit sa mai opreasca.

Share this post


Link to post

mda, in 2002 am avut experienta Greciei...si tot ma batea nevasta-mea la cap sa inchiriem masina nu's ce manastiri sa vedem. Erau la 180 Km de statiunea unde eram...so am luat un Matiz. Nenea grecu' de la hotel ne-a facut atenti: "voi romanii gura mare/ daca opreste politia no comment/ faci la ei ce zice"

Eu romanul zic: "eh, nu s-a nascut politist cu care sa nu poti negocia".

Nu a fost sa ma opreasca insa, am trecut pe langa un echipaj radar...si atat vreau sa va zic: chiar daca as fi fost oprit nu as fi avut tupeul sa ma iau cu ei in gura!

Erau mult prea seriosi si bine facuti incat sa mai am curaj sa comentez ceva.

 

Concluzie: cu politistii din Italia si grecia nu va puneti.

Share this post


Link to post

M-am pus eu cu aia din Italia, intr-adevar nu se compara cu politistii nostri (era unul solid si ras in cap, cu mutra de recuperator), dar daca a vazut ca nu dau inapoi si continui sa palavragesc (in engleza), o fi zis ca-s nebun si m-a lasat in pace :mrgreen:

 

Iar cu controalele, e cu dus si intors. In Ploiesti am condus timp de un an masina cu numar de Bucuresti; rivalitatea "auto" dintre cele 2 orase este prezenta inclusiv la nivelul politiei (stiu asta din surse foarte sigure), ca atare am fost oprit de 10 ori in 10 luni (deja numaram, era amuzant). Cum n-aveau ce sa imi faca (masina era impecabila, eu eram treaz si nebaut) se legau de tot felul de motive aiuristice (unul a vrut sa-mi dea amenda pentru ca circulam cu farurile stinse, desi eu le stinsesem dupa ce oprisem motorul pentru ca suna clopotelul ala de avertizare b-( ). Dupa aia s-au potolit subit, nu m-a mai oprit nimeni de ani de zile. A, ba mint, m-a oprit unul sa ma intrebe de ce nu am numar pe fata, si i-am pus numarul in brate spunandu-i sa il prinda el daca stie cum (bara era noua si nu avea gaurile date pentru numar).

Share this post


Link to post

Agentele da. Jos palaria si nu numai :) >- , in fata agentelor.

Si la urma urmei sunt inca militieni. Dupa ce ca "muncesc" asa greu pe strazi, mai ies si la pensie cu 15 ani mai devreme decat restul lumii. Ca-s obositi tare de cat se uita-n radar. :mrgreen: Dar asa cum ti-am zis, vine generatia asta noua, le baga si radare POP, si ne ard de nu ne vedem. Pana atunci apelam la detectoare bengoase si alte "arme" din experienta sofereasca.

Eu aveam un soferoi pe cand eram inginer santierist si colindam patria in lung si-n lat, care le dadea documentele cu kuru-n sus. Daca statea ala si se chiora la ele mai mult de sa zicem 20 sec si nu intelegea ce se intampla, i le smulgea din mana si ne uscheam. Eu il intrebam: daca se ia asta dupa noi, sau da prin statie etc. Soferoiu: nu face asta nimic dom inginer, n-ati vazut ca era beat? Asta era testul lui alcoolmetric pentru militieni.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

eu lucrez intr-o zona destul de "apreciata" de politisti (Hilton)

ori am eu ceva ce atrage gaborii ori pur si simplu "nu am noroc"

:) )

Oricum e o chestie ciudata, sa va explic:

 

prima mea masina a fost Oltcit -----ma opreau intr-o veselie!

dupa mi-am luat un Audi 80 tunat sport------si cu asta ma opreau de-mi sareau capacele

dupa mi-am luat un Cielo------pac!---nimic!---cred ca 6 luni cat am avut masina nu m-au oprit de 2 ori.

apoi un BMW 318 (ursulet)------cu asta o singura data in 7 luni am fost oprit ( a sarit direct la roti ca erau jante de aliaj)

ai acuma am un Peugeot 405 de doi ani si cred ca am fost oprit de cel putin 10 ori, dar opriri din astea : "buna seara, actele, va multumim, la revedere"

Cele mai multe opriri pe care le-am avut erau de alcool...si cu sportul asta chiar nu le am, asa ca stau linistit.

Share this post


Link to post
Plus Politia de frontiera care are mai multe drepturi decat orice alta Politie!!!

Politia de Frontiera nu are treaba cu actele masinii...ei cer doar Passurile.

Cei de la politia vamala ar trebui sa aiba treab acu actele masinii...

Iar cei comunitari ar trebui sa se inrijeasca de > :) caini si alte alea...ei nu "stie" ce aia circulatie...

Edited by tuf5075

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...