Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Paris

Recommended Posts

Tu ai fost in "Ziua Trecerii pe Verde".

Share this post


Link to post
Deci ei treceau pe rosu?

 

Da, treceau pe rosu. Sunt semafoare pentru pietoni, apesi butonul, astepti, se face rosu pentru ei, verde pentru tine, pietonul. Daca ai sange in tine, traverseaza.

Cat despre veselie, nu am niciun merit, toate zilele sunt vesele pentru tine, nu ai cu ce sa procesezi ceva ce sa te apese.

Share this post


Link to post

Luni dimineata imi iau si eu zborul spre Paris, pentru vreo saptamana. Planuiesc insa sa ma si sui in TGV, cu destinatia Valea Loirei, sau Centrul Frantei (ar merge oare "Londra pentru o zi"?), nu vreau sa ma limitez doar la Paris, nu sunt genul sa ma omor cu muzeele, mai degraba imi place sa colind orasul cu mijloacele de transport in comun, cu rucsacul in spate si cu castile cu muzica de la telefon, spre rusinea mea la Viena nici habar n-am unde este Schonbrunn-ul sau la Istanbul in martie n-am intrat la Topkapi, desi i-am dat ocol pe bulevardul Kennedy.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Londra pentru o zi te costa peste 100 de euroi, tu decizi daca merita sau nu.

Share this post


Link to post

Serios? Doar atat? Si cat timp pierzi cu transportul?!

Share this post


Link to post

Am vrut eu sa fac Londra. Si nu imi rezervasem bilete, nu nimic. Si m-am dus la Gara de est in Paris sa imi iau bilete. Pret? 400 sau 500 euro/persoana, nu imi amintesc exact.

100 euro e costul daca iti faci rezervare din timp...

Share this post


Link to post

Cica e oferta acum si la 77 de euroi, cu programare. Mai multe AICI

Share this post


Link to post

Am inteles, probabil voi lasa Londra pentru alta data. Acum 2 ani ai mei au vrut sa ia din Germania trenul pana la Paris. Pentru 5 persoane, iesea undeva la cateva sute de euro. I-a costat pana la urma un plin la Passat si taxele de autostrada la magraoni.

Share this post


Link to post

Mdea, si eu o sa o las pe alta data.

E criza la astia, toata lumea are oferte. Distractiv. :D

Share this post


Link to post

scump e putin spus. M-am dus si eu la gara la montparnasse, vad eu tren care pleca spre La rochelle, intru pe un automat de bilete si configurez: 78 de euroi numa dus. Cand ajung in tara pun poza si cu jaful de tgv ce costa atata. Azi a mai iesit putin soarele, dar sunt vreo 15 grade afara. Luni ma intorc.

Share this post


Link to post

Eu am uitat sa va spun ca pana la urma la Magellan a fost foarte OK. De departe cel mai bun hotel de care am avut parte la Paris, chiar si in comparatie cu unele duble la pret.

 

La TGV poti avea preturi foarte bune daca le iei din timp, sau daca prinzi oferta.

 

PS

Londra rulz. Parerea mea. Drumul cu trenul din Paris dureaza 2h si un sfert. Pentru aproape 500km...La eurostar sunt oferte intre 100 si 200E in care intra drumul dus intors si o noapte la hotel. Mie imi place Londra mai mult decat Parisul, nu pentru orasul in sine, cat pentru aerul oamenilor. Pana si aurolacii englezi sunt mai eleganti decat aia francezi.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

inseamna ca ai stat ceva in paris de ai gasit aurolaci...

Share this post


Link to post

Iesi si tu din hotel si tine ochii deschisi =))

Poate te mai trezesti si tu din tampenia aia cu "Romania e de cuvânt_urât"!

Du-te la La Defense, eu am fost asta seara altfel as fi mers eu cu tine. E "Parisul nou" si e ok sa vezi salbaticia Frantei acolo pentru ca e foarte multa politie, esti relativ in siguranta. In restul suburbiilor nu m-as aventura in locul tau, altfel o sa iti gaureasca astia fundul de roman plictisit cu binele.

In Metro la Chatelet asta seara dormeau baietii de nu aveau treaba. Mirosea a pisat, dar e dulce pentru unii, ca nu e romanesc. Champsul, la fel, e plin de aurolaci, incearca-l.

Share this post


Link to post

Date:

 

Am facut rezervare la acest hotel.

Pret pt 6 nopti in luna august 390 euro (65 euro/noapte).

Mi-am luat bilete de avion Blue Air: 244 euro/ 2 persoane (dus-intors - lowcost)

 

Intrebare: imi ajung 85-90 euro/zi/persoana (fara Disney, fara Paris Museum Pass si fara Navigo - intrucat le iau de acasa, sistem on-line)) - numai mancare si suveniruri??

Share this post


Link to post

Cu toti cioroii lor, e totusi mult ma? bine ca la noi. Am fost azi pana dupa Melun cu trenul regional si am fost uimit sa vad ca merge cu peste 150 km/h. La noi nici Sageata nu prinde atata.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

roryta, iti ajung cu varf si indesat.

 

Laurentiu, depinde pe ce esti focusat. Eu vad un teren jalnic de baschet incropit de adolescenti, colegul meu vede infrastructura inexistenta in Romania.

Deci e adevarat, daca iti cauti scuze, le poti gasi in Paris.

Share this post


Link to post

Eu ultima oara cand am fost la Orly, acum 5 ani, am fost foarte surprins sa vad din RER-ul care merge in oras niste bidonville-uri de i-ar face invidiosi pe aia din Bombay. E mizerie multa in Paris, de multe ori in spatele sclipiciului sunt sunt hoarde de sobolani.

Iar unii "aurolaci" muncesc, legal, si cu toate astea nu-si permit sa plateasca o chirie, in timp ce altii o duc mai bine din ajutor social si au o groaza de gratuitati. Deh, din paradoxurile modelului social francez...

 

 

Trenurile insa, jos palaria. Au facut si francezii astia doua chestii bune de capul lor, TGV-ul si programul nuclear :D

Share this post


Link to post

Uite, Laurentiu, am reusit sa fotografiez unul (la restul aveam o jena).

 

Am mai gasit pe Champs.

17052009711.jpg

16052009683.jpg

Share this post


Link to post
....Du-te la La Defense, eu am fost asta seara altfel as fi mers eu cu tine. E "Parisul nou" si e ok sa vezi salbaticia Frantei acolo...

"Parisul nou" face parte din informarea mea de unul dintre multele orase lipite de Paris, cred ca Puteaux daca nu gresesc, luna viitoare mi-am propus sa-l fac la pas, cu masina, ziua si noaptea. Este exact inversul arhaicului plai mioritic si pt. mine constituie o vizita in lumea noua...deasemenea mi-am propus sa nu ratez si Commerz Bank din Frankfurt cel mai inalt zgarie nori din batrana Europa.

post-8576-1242672619_thumb.jpg

post-8576-1242672638_thumb.jpg

post-8576-1242672650_thumb.jpg

post-8576-1242672673_thumb.jpg

Edited by starsteel
  • Like 1

Share this post


Link to post

gasca care a mai fost in Paris: ce spuneti? merita sa-ti iei bilet Paris Tour and Eiffel Tower Visit?? Costa 38 dolari...e cam scump, insa cred ca te scuteste de stat la coada, la Turnul Eiffel. Si-a luat cineva asa ceva? Cu ce fel de autocare te plimbi? Decopertate?

Share this post


Link to post

Daca intra si turnul si turul cu autobuzul, merita. Daca e in extrasezon nu sunt cozi atat de mari, insa oricum... pretul e bun, daca le ei separat sunt mai scumpe

Share this post


Link to post
gasca care a mai fost in Paris: ce spuneti? merita sa-ti iei bilet Paris Tour and Eiffel Tower Visit?? Costa 38 dolari...e cam scump, insa cred ca te scuteste de stat la coada, la Turnul Eiffel. Si-a luat cineva asa ceva? Cu ce fel de autocare te plimbi? Decopertate?

Daca te scuteste de coada merita cu prisosinta.

Share this post


Link to post

Nu te scuteste de nici o coada nici un bilet. Singura sansa sa scapi de coada e sa cunosti pe cineva dintre cei care se ocupa de intretinerea turnului. :P

Daca vrei sa scapi insa de coada, te sfatuiesc sa te asezi la coada pentru urcat pe scari, nu pentru lift. Coada pentru scari este de regula mai mica si costa cam vreo 5 euro biletul pentru urcat pe scari primele 2 etaje. De la etajul 2 insa trebuie obligatoriu luat liftul, nu se poate altfel :wallbanger: si mai dai 5 euro pentru Sommet.

Eu am urcat de vreo 3 ori in Turn, prima data era in prima seara, cand am ajuns prea tarziu si nu mai mergea decat pe scari pana la etajul 2, se inchisese liftul pentru varf, a doua seara am urcat pana sus, si am mai urcat si in ultima seara deoarece nu prea mai aveam ce bifa pe lista locurilor de vizitat din Paris.

Daca aveti rau de inaltime, e preferabil sa urcati pe scarile acoperite cu o plasa verde, efectul de prapastie va fi mult atenuat. Si greu nu e la urcare, ci la coborare, cand, printre toate plasele, se vede haul de sub tine. In prima seara mi-a fost mai frica, apoi m-am obisnuit.

Turnul Eiffel e probabil cel mai vizitat obiectiv din Paris, aici vei auzi toate limbile pamantului, aici poti intra in contact cu diferite persoane din diferite colturi ale mapamondului, care n-au auzit de Romania, dar se mira ca dureaza doar 3 ore zborul, ei venind 19 ore cu avionul, din Australia sau Brazilia. In general, daca stii engleza, te descurci ok. Daca stii si franceza, e un plus, mai ales cand intri prin magazine. Daca gresesti,au ei grija sa te corecteze. Mai greu e cu imigrantii, mai ales in magazine, patiserii, shaormerii, etc, acolo dai la greu peste marocani, senegalezi, etc, unii dintre ei stiu mai bine engleza.

post-79-1243843128_thumb.jpg

post-79-1243843136_thumb.jpg

post-79-1243843141_thumb.jpg

post-79-1243843146_thumb.jpg

post-79-1243843151_thumb.jpg

post-79-1243843158_thumb.jpg

post-79-1243843167_thumb.jpg

post-79-1243843319_thumb.jpg

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Turnul Eiffel e probabil cel mai vizitat obiectiv din Paris, aici vei auzi toate limbile pamantului, aici poti intra in contact cu diferite persoane din diferite colturi ale mapamondului

Prin 2003 a atins cifra de 200 milioane de vizitatori :D

Share this post


Link to post

Eu n-am avut probleme cu prapastia nici la urcat nici la coborat. Daca nu te stii cu probleme de rau de inaltime nu-ti fa griji cu urcatul pe scari.

Alta chestie unde merita sa te cototi e turnul montparnasse :) si de acolo e frumoasa panorama.

 

PS

Incearca sa alegi momentul urcarii in turn in asa fel incat sa te prinda noaptea acolo ;) e fain sa vezi apusul, cum se intuneca si se aprind luminile in oras, apoi se aprinde turnul :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...