Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Paris

Recommended Posts

Multumesc foarte mult, nrares. Orice informatie ajuta.

Da, cazarea este rezolvata pentru 6 nopti, cu posibilitate de prelungire la 7.

Avem de gand sa plecam dis-de-dimineata din Bucuresti, oprim o noapte la Budapesta, apoi inca o noapte la viena, apoi inca o noapte la Munchen.

Urmeaza direct Paris, 6 sau 7 nopti.

Pe unde recomandati sa merg catre Nadlac?

Edited by hades

Share this post


Link to post
‘Things to do before you die!’, nu stiu cum se zice in franceza. :mrgreen:

Des choses a faire avant de mourir (sper ca am scris bine) :P

Share this post


Link to post

Eu m-am intors de o saptamana din Franta si tot nu-mi revin...parca acolo ma simteam ca acasa,nu invers.

In Paris, daca folosesti metroul sa ai monede pregatite,un bilet costa 8,20 euro si de obicei se cumpara din niste aparate speciale facute numai pt monede.

Pastreaza biletul,pt ca ai nevoie de el si la iesire din statii.

Nu te speria daca uneori in metroul lor te simti precum in Bronx. :) )

Pt transportul de suprafata -1.20 biletul(aparate in fiecare statie-acelasi sistem cu monede)

Meniurile la restaurante pleaca de la 20-25 de euro(papa f bun),daca vrei sa mananci la terasele de pe malul Senei iti recomand euro-sandwich,costa 10 euro e delicios si cu siguranta nu-l poti manca pe tot.

Benzina costa 1,45 sau 1,65 euro litrul,in functie de sortiment.

Poti lasa masina in parcare,si sa inchiriezi scutere sau biciclete (n-am vazut in viata mea atat de multe si des folosite ca in Paris)

Cam toate chestiile marunte costa 5 euro(tigari ,sucuri,sandwichuri etc)

Incredibil cat de multe indicatoare si informatii gasesti din 15 in 15 metrii,practic n-ai cum sa te ratacesti prin Paris,chiar daca francezii nu stiu sau nu vor(inca nu m-am lamurit) sa vorbeasca engleza,insa sunt foarte amabili.

Pe strazi,renault,citroen,peugeot rules :)

 

Atmosfera de vis,oameni joviali,curatenie,bun gust...

Despre drumul cu masina nu stiu sa-ti spun pt ca am folosit avionul...in rest o sa-ti placa cu siguranta!

Share this post


Link to post

Super. Toata lumea vorbeste la superlativ cand e vorba de Paris. Niste poze ai? :D

Avand in vedere faptul ca stau 6-7 nopti, ai anumite recomandari referitor la obiectivele ce trebuie vizitate? Eu cu sotia mea inca alcatuim lista...

Share this post


Link to post

Am si poze,daca vrei ti le pot trimite pe mail sau YM.

Pe langa Paris am fost si in Clermont Ferrand ,la vulcani :)

Share this post


Link to post

Un mic sfat, daca imi este permis... puteti incerca asa ceva:

 

http://www.pariscityrama.com/fr/paris_open_tour

 

daca nu ma insel sunt mai multe companii care ofer acest gen de servicii, eu si sotia mea am platit cam 25 de euro/persoana pentru doua zile. In functie de timp si disponibilitatea de a umbla, puteti cobora unde vi se pare interesant, vizita, urcat in urmatorul bus si tot asa... traseele acopera o destul de buna parte din locurile "de vizitat"...

 

L.E. ... si bineinteles, cred ca si o plimbare cu unul din "vapoarele musca" ar fi interesanta! (mai multe companii, dupa gust si buget, amicul gugal gaseste daca ii dati sa caute "les bateaux mouches"!)! :) :)

Edited by EVF

Share this post


Link to post

@miste r: ai pm pentru poze.

@EVF: Multumesc mult!

Share this post


Link to post

Cred ca tot la sfaturi de calatorie ar trebui sa fie inclusa si recomandarea: aveti grija de bani, carduri si acte. Nu totul e rauri de miere, au si ei agrebienii lor si mai nou tiganii nostri. Prietenei mele i-a fost furat protmoneul in metrou, dar l-a recuperat fara bani evident...

Share this post


Link to post

Mda, din pacate trebuie sa existe peste tot si de-astia. Si nu m-ar mira sa fie romani :(

Anyway, despre drumul cu masina pana acolo nu stie nimic mai nimic?

Share this post


Link to post

In majoritatea tarilor vestice te simti ca acasa si cand te "intorci" te simti ca si cum te-ai duce la rudele sarace de la sat. :(

 

Ontopic: Cu drumul nu ai nici o treaba, mai greu e sa ajungi la nadlac. De acolo o iei frumos dupa GPS pe orice ruta.

Foarte buna alegerea cu Munchen, incercati sa va faceti timp sa il vizitati, merita din plin. Unul dintre cele mai frumoase (si bogate) orase din Germania.

 

Ultima data cand am fost in Franta am fost intr-o mica excursie cu masina pana in Normandia (la cimitirul american + omaha beach). A fost exceptional. Daca ai GPS nu merita sa o iei pe autostrada decat daca te grabesti foarte tare, majoritatea drumurilor nationale sunt cu 2 benzi pe sens si au restrictie de 110km/h. Cele cu o banda pe sens au 90km/h si sunt foarte frumoase. Toti soferii sunt extrem de civilizati.

 

Daca va place mancarea asiatica o sa gasiti in Paris o gramada de "impinge tava asiatic" unde iesi foarte ieftin si sunt foarte gustoase. O tava plina pentru o persoana nu sare de 7-8 euro. Daca nu comanzi nimic de baut iti dau intr-o sticla apa de la robinet care nu este rea deloc.

 

PS: Da, si eu vorbesc la superlativ cand vine vorba de Paris :->

Share this post


Link to post

100% ce a spus hawkeye... daca ai GPS, evita autostrazile in Franta, sunt scumpe si te lipsesc de placerea de a admira niste peisaje deosebite! drumurile nationale si secundare sunt foarte bune, eu pana acum nu am gasit altfel si am cam umblat ceva...!!! si are dreptate si cu celelate, inclusiv mancarea chinezeasca! :)

Share this post


Link to post

Parisul este un oras de vis, are tot ce-i trebuie. Merita sa locuiesti in el daca esti student sau artist, altfel turist. Cea mai placuta perioada a zilei este dupa ora 21, dupa ce-si duc parizienii cainii acasa de la plimbare si s-au spalat strazile printr-un sistem natural. In orice caz, in orasul acela, ca sa-i descoperi frumusetile, ai nevoie de bani sau de un sponsor. Nu vreau sa ofensez pe cineva, dar sa stai intr-un hotel din centru, sa poti umbla pe jos sau cu taxiul, sa mananci si sa bei la restaurante adevarate este cea mai buna varianta pentru Paris.

Share this post


Link to post

Si asta e adevarat... buget(doua persoane in varianta lui tolin) pentru 7 zile: hotel, in zona centrala, doua stele, aproximativ 90-100 euro camera=700 euro; doua mese pe zi la restaurant, minim 50 euro, inca 700 euro, diverse(gen tur cu bus-ul, bateaux mouches, taxi, sucuri, taxe vizitare, prostii etc...) inca aproximativ 600 euro, un mic shopping ~ 500 euro... total 2.500. asta ca sa te integrezi in atmosfera Parisului, ca sa fii "boier"... nu as vrea sa fac un calcul mai exact.

 

Intradevar, Franta ar castiga foarte mult daca ar promulga o lege care sa ii oblige "sa stranga" dupa caini...

 

Daca se incadreaza in orar si buget, recomand cu mare caldura si o vizita, chiar si de o zi, in Elvetia, Geneva, Lucerna, spre exemplu... dar neaparat la intoarcere! :)

Share this post


Link to post

Cam asa, o jumatate de salar de-al lor pentru o saptamana la Paris (modest, fara fitze), altfel, "boierii" erau pe "7 Noiembrie" al lor si intrau in 3 localuri pe seara, dar aceia n-aveau mufe de salariati, majoritatea erau intretinuti, ei de catre rude, iar ele de catre ei sau invers.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Bugetul nostru e de 2.000 euro.

Nu vom sta la un hotel in centru, vom sta la o ruda in Paris. In rest, vrem sa facem tot ceea ce avem timp sa facem.

Si neaparat, sa merg cu TGV... :D

Share this post


Link to post

Distractie frumoasa! O sa va placa. Oriunde ati sta. Si pe oriunde v-ati plimba(L.E. daca vrei sa eviti un stres inutil, nu incerca sa vizitezi Parisul la volanul masinii tale... si spun asta dupa muuulti ani de Bucuresti...)! ;)

Edited by EVF

Share this post


Link to post
dar sa stai intr-un hotel din centru, sa poti umbla pe jos sau cu taxiul, sa mananci si sa bei la restaurante adevarate este cea mai buna varianta pentru Paris.

Confirm. :) Singura chestiune: camerele sint cam mici. Dar cine vine la Paris nu sta in camera de hotel prea mult.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Ce mi-a placut la franceji este ca respecta cea mai veche meserie, desi hotelurile vechi au camere mici, trotuarele sunt largi.

 

PS cand am scris restaurante adevarate sa nu credeti cine stie ce, faceam o delimitare de bistrouri sau de chinezarii, primele sunt placute, iar ultimele nu le suport.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Daca ajungi la Paris nu rata Barbizonul...Disneyland-ul nu mi s-a parut ceva extraordinar da' locul ala e absolut fabulos..Stia Grigorescu ce stia ... :P ...La Munchen sa te duci neaparat sa bei o bere la Hofbrauhaus... :drinkers: E o experienta pe care trebuie s-o traiesti macar o data in viata...

Share this post


Link to post

Ietete, o inviat Zeuleanu =))

Share this post


Link to post
La Munchen sa te duci neaparat sa bei o bere la Hofbrauhaus... :drinkers: E o experienta pe care trebuie s-o traiesti macar o data in viata...

Un bun prieten imi tot spune asta de cateva zile :)

Share this post


Link to post

Camere mici dar baia cat sufrageria...si apropo de trotuare-toate au rampa.

Pe de alta parte fumatorii au viata grea! :) -Nici macar la terase nu sunt scrumiere,chelnerii te invita sa scrumezi si sa stingi tigara pe jos...apoi vin cu matura si farasul si si curata locul.

Aceeasi situatie si la hotel in camere,unde nu sunt interdictii vizibile dar nu gasesti scrumiera.

Doar in aer liber poti fuma linistit si foarte rar gasesti "locuri publice special amenajate pt fumatori".

N-am gasit Kent :(

Share this post


Link to post

N-am inteles cum stiu aia de la hotel ca ai plecat suficient de departe cat sa aiba timp sa-ti refaca baia ! Am avut o dubla si s-au facut in medie 6 dusuri pe zi. De 3x au refacut aia (alea) baia pe zi, zi de zi. Refacut = arata ca atunci cand intri prima data. Eram curios cum arata "robotelul" care face chestia asta, simulam excursie lunga, ceream informatii la receptie si ne intorceam dupa 30 min, dar n-am reusit. Cred ca ne puneau senzori de proximitate, doar daca ne indepartam suficient si reveneam dupa 2-3 h gaseam camera si baia ca noi.

Foarte important, cand parchezi pe strada (daca nu-i in panta), sa nu lasi masina intr-o treapta sau sa tragi frana de mana ! Se practica parcarea pe care ai vazut-o prin filme.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

A mers, bre, careva cu TGV?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...