Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Paris

Recommended Posts

Un alt loc misto de admirat Parisul e Arcul de Triumf. Desi pare mic, are o inaltime suficient de mare cat sa vezi toate imprejurimile si nu e asa de aglomerat ca Turnul si poti admira in voie. Alt punct de unde se poate vedea Parisul bine ar fi biserica Sacre Coeur, din Montmartre.

post-79-1243843657_thumb.jpg

post-79-1243843664_thumb.jpg

post-79-1243843671_thumb.jpg

post-79-1243843677_thumb.jpg

post-79-1243843683_thumb.jpg

post-79-1243843691_thumb.jpg

post-79-1243843699_thumb.jpg

post-79-1243843900_thumb.jpg

post-79-1243843907_thumb.jpg

post-79-1243843915_thumb.jpg

post-79-1243843921_thumb.jpg

post-79-1243843927_thumb.jpg

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

pentru cei care vor sa mai economiseasca cate ceva puteti sa va dati studenti pt aveti reduceri...eu asa am procedat si nu am avut probleme nicaieri...mi-a cerut la catacombe carnetul de student dar i-am explicat ca sunt in concediu si mi-a dat redus...2-3 euro se aduna de masa de pranz :)

Share this post


Link to post
Nu te scuteste de nici o coada nici un bilet...

 

Pai, de ce?? Fiindca ei asa se lauda pe site. Ia citeste AICI si o sa vezi. Deci, grupul care se urca in autobuzul respectiv, intra si in Turnul Eiffel. Deci, are prioritate...asa spun ei...altfel, crezi ca s-ar lauda degeaba? :o :o

Share this post


Link to post

@laurentiu83: e coada si la pilonul unde se urca pe scari, la ala am stat eu. Am stat 2 ore si jumatate acolo, daca nu eram cu sotia mea care a insistat renuntam demult...

@roryta: cum spuneam, daca scapi de coada/cozi, merita. Merita si mai mult. Peste tot sunt cozi (eu am fost in iulie, parca). La Versailles, de exemplu, am renuntat dupa o ora. Un prieten care a fost cu mine a ramas insa. A stat 4 ore acolo. :o Ceea ce, pe bune, iti strica toata placerea.

Share this post


Link to post
PS

Incearca sa alegi momentul urcarii in turn in asa fel incat sa te prinda noaptea acolo ;) e fain sa vezi apusul, cum se intuneca si se aprind luminile in oras, apoi se aprinde turnul :)

 

Confirm ce spuse de mr_ si recomand si eu acelasi lucru. Am avut norocul sa urc cand s-a inserat si a fost super; daca va zic ca nu am stat jumatate de ora la rand nu ma credeti. Mai nasol e cu pozele, daca nu aveti o mâna tzeapana rau, luati un trepied.

post-4049-1243869905_thumb.jpg

post-4049-1243869919_thumb.jpg

post-4049-1243869947_thumb.jpg

post-4049-1243870332_thumb.jpg

post-4049-1243870383_thumb.jpg

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Se vede diferenta de la aparat profi la pachetul meu de tigari fabricatie 2005.

Alt lucru interesant la Paris este cat de tarziu apune soarele, practic, in perioada 11-18 mai, cat am fost eu plecat, la 9 si jumatate seara inca mai era lumina, cam cum e la noi la mijlocul lui iunie. Explicatia vine de la faptul ca Parisul e pe aproape acelasi meridian ca si Londra, insa la el s-a socotit aceeasi ora a Europei Centrale. Sunt curios la ce ora apune soarele in Madrid, in iunie, daca tot e pe acelasi fus orar ca si Szeged-ul. :P Pentru cine nu stie, diferentele se vad chiar de la un capat al tarii noastre la celalalt, in decembrie la 7:50 dimineata in Arad inca mai sunt luminile aprinse pe strazi, nici vorba aproape de lumina, in timp ce la Galati deja e soarele sus.

 

Totusi, pe unde se intra separat la Turnul Eiffel? Era vreun pilon separat pentru asta?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

In iunie soarele apune pe la 21:30 la Madrid. Ce ma uimit pe mine in Madrid a fost ora la care rasare soarele - intre 7 si 7:30 in luna august si ora 8 in septembrie; era ciudat rau ca la ora 7 si un pic sa fie intuneric.

Share this post


Link to post
Totusi, pe unde se intra separat la Turnul Eiffel? Era vreun pilon separat pentru asta?

Exista doi piloni pentru urcat pe scari si doi pentru lift. Cel putin asa era anul trecut cand am fost eu.

Share this post


Link to post

Da, dar erau folositi alternativ 2/2, nu i-am vazut deschisi pe toti odata.

 

In fine, nu conteaza, nu e asa rau sa stai la coada, intri in contact cu destula lume din toate colturile globului.

 

La catacombe v-a placut? :D

 

Daca va duceti pe acolo, sa nu va obositi sa blatuiti vreun craniu in rucsac, ca se face control la iesire, chiar avea cel care controla 2 exemplare la el pe masa.

post-79-1243933858_thumb.jpg

post-79-1243933867_thumb.jpg

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

la versailles stai la coada daca vrei sa vizitezi interiorul...daca esti interesat doar de gradini (care sunt superbe) nu ai nici o treaba cu coada aia imensa...eu am fost in august in paris iar la turn erau deschise toate cele 4 cai de acces..2 cu lift si 2 fara

Share this post


Link to post

Asa e, doar daca vrei sa vezi interiorul.

Gradinile sunt ceva deosebit.

post-1409-1243972201_thumb.jpg

post-1409-1243972241_thumb.jpg

post-1409-1243972276_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Nu te scuteste de nici o coada nici un bilet.

 

Ba da. E coada separata. Dar nu merita, coada se misca totusi ok. Eu am stat 30 minute, din cate imi amintesc.

Share this post


Link to post

Pentru a vizita interiorul la Versailles, n-am stat la cine stie ce coada, vreo 5-6 persoane maxim. Mai mult am stat la turn sa urc pe scari. Totusi, la Louvre, interiorul m-a impresionat mai mult decat la Versailles.

Share this post


Link to post

unul dintre piloni, primul din dreapta cum privesti de la Sena spre Scoala Militara, este inchis pentru renovare

pe de alta pare sunt aproape sigur ca am vazut si un afis cu ,,acces rapid,, si un cost maricel, insa e posibil sa fac vreo confuzie

Share this post


Link to post

ce tip de cartela (DE TELEFON) se foloseste in Franta, pentru a vorbi in Romania si cat costa?? de asemenea, unde se pot gasi astfel de cartele? stie cineva?

Share this post


Link to post

Eu am folosit mobilul meu. Pentru vorbit decent, eu zic ca e rezonabil, la 22 de centi minut de apel primit si 46 de centi minut de apel efectuat. Nu cred ca vorbesti de mai mult de 10 euro intr-o excursie in roaming, ca sa merite alte modalitati de comunicare, cartelele de telefon la ei nu cred ca sunt mai ieftine de atat.

La turci e mai scump, fiind in afara UE, costand 48 de centi minutul de apel primit.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Eu am folosit mobilul meu. Pentru vorbit decent, eu zic ca e rezonabil, la 22 de centi minut de apel primit si 46 de centi minut de apel efectuat. Nu cred ca vorbesti de mai mult de 10 euro intr-o excursie in roaming, ca sa merite alte modalitati de comunicare, cartelele de telefon la ei nu cred ca sunt mai ieftine de atat.

La turci e mai scump, fiind in afara UE, costand 48 de centi minutul de apel primit.

 

merci de raspuns!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...