Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Paris

Recommended Posts

Eu am rezervat pentru aprilie la Magellan, 3 stele, la 15 minute la talpa de arcul de triumf. E bine pozitionat, langa doua statii de metrou intr-o zona rezidentiala. Se incadreaza in bugetul de care spuneai. Pe tripadvisor sau hrs are review-uri bunisoare pentru Paris.

 

Oricum, la Paris nu te astepta sa ai un raport corect calitate-pret, mai ales daca vrei in zona oarecum centrala. Vei lua oricum teapa si vei plati dublu pentru serviciile pe care le primesti si exista o probabilitate semnificativa sa fii tratat cu sictir. Asta face parte din parfumul parisului, insa pana la urma avand in vedere ce poti vedea merita sacrificiul... doar nu se duce nimeni la paris pentru serviciile hoteliere.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Tingis Hôtel ar mai fi o solutie daca nu vrei prea central. Se afla intre 2 statii de metrou dintre care una e si RER-ul care duce la Versailles. Are 3 stele, personal foarte amabil, curat.. camerele sunt cam mici dar e foarte liniste. In noiembrie anul trecut era in jurul de 50e/noapte o camera dubla. Iar serviciile din Paris nu mi s-au parut deloc proaste. Chiar dimpotriva. Oamenii sunt foarte amabili si prietenosi. O alta lume oricum fata de epoca de piatra in care traim noi aici. Numai cand ma gandesc la ce saptamana am avut in Paris ma apuca iar deprimarea. Parca a fost un vis. Distractie placuta!

Share this post


Link to post

Mie mi s-au parut foarte proaste serviciile din Paris. De fapt, mi-au adus aminte de serviciile din Romania cu prisosinta. La un restaurant de langa Eiffel chiar, a venit ospatarul cu mainile in buzunar si cu o atitudine de am crezut ca e vreun smecheras de strada sau ceva...din pacate, serviciile umbresc (asa am simtit eu) calitatea unei calatorii/vacante la Paris. Sucks! :(

Share this post


Link to post

Mie mi s-au parut de amabili si prietenosi. Oricum e mult mai bine decat la noi. hades, poate ai avut tu ghinion sau a vazut ca esti roman si s-a comportat coresspunzator. :)

Share this post


Link to post

Nicunde nu esti tratat ca un roman, daca nu te comporti ca un roman.

Share this post


Link to post

trebuie sa spun ca desi in unele locuri aflau ca sunt roman, intotdeauna erau zambitori si primitori...impresia mea despre francezi a ramas una f buna

Share this post


Link to post

Da, fiecare are standardele lui. In plus, e posibil sa fi avut eu ghinion, nu stiu. Insa feedback-ul de la prieteni ce au fost in Paris este similar. Anyway, la Paris nu te duci pentru servicii.

@tarabostes: Eu doar am vrut sa te pun in garda, sa nu te astepti la prea mult de la servicii.

Edited by hades

Share this post


Link to post

Ganditi-va ca Parisul este un oras in care traiesc foarte multe natii de oameni, de la marocani la kurzi si chinezi. Deci francezii sunt obisnuiti si mult mai toleranti cu strainii. Peste tot unde am umblat nu am avut parte decat de ospitalitate si un zambet pe buze. Chiar ne-am imprietenit cu un cofetar marocan care ne-a servit chiar si dupa ora inchiderii (s-a dus in spate si ne-a adus un platon mare cu prajituri din care sa ne alegem ce dorim). La restaurante la fel.. foarte amabili (atat in cele frantuzesti cat si in celelalte cu specific chinez, japonez etc). Chiar intr-un restaurant frantuzesc ospatarul ne-a facut sa radem si a glumit tot timpul. Si peste tot unde am fost nu am evitat sa vorbim romaneste sau sa spunem ca sunt romani. Oameni pe strada deasemenea, foarte amabili si ingaduitori. Si pot spune ca am intrat foarte mult in contact cu lumea, asta fiind si o dorinta a prietenei mele - de a simti "pulsul" oamenilor. Exact despre ce vorbiti voi ni s-a intamplat in Italia acum doi ani. Oribila experienta - si da, serviciile proaste si nesimtirea pot strica o vacanta. Cat despre preturi pot sa spun ca daca faceam aceleasi lucururi in Bucuresti pe care le-am facut in Paris, nu numai ca e imposibil dar m-ar fi costat si mai mult (1800e pt sapte zile este mai mult decat ok - inclus tot de la cazare 3*, avion - am prins o oferta ff buna la blue air, facut toate poftele, mancat bine, o singura daca la fast food, transport, musee, distractie, shopping).

Edited by titus

Share this post


Link to post

Eu vorbeam relativ... ca sa ma exprim altfel, din toata franta de cele mai prost raport pret/calitate pentru serviciile hoteliere am avut parte in zona centrala a Parisului, asta si la camere de 80E/noapte si camere de 200E/noapte. Nu ma refer la carciumi sau oamenii de pe strada. Nu a trebuit sa ma lupt su sobolanii pentru un loc in pat, insa am avut si parte de camere de 100E fara nici o fereastra direct afara, in care nici mobila nu avea loc, iar daca voiai la micul dejun un croissant decongelat si o cafea era 17 euro. Ideea era sa stai in carciuma cat mai mult si sa ajungi in camera intr-o stare in care probabil nu te-ar deranja nici sa dormi in sant :) (evident, vorbim de ore la care muzeele de arta sunt inchise :D )

Nu am avut niciodata parte de asa ceva in Germania, sau Olanda, sau chiar in alte zone ale Fantei chiar si la preturi la jumatate. La strasbourg de ex, sau in delta Rhonului, am stat la 3 stele super decent la juma' de pret, si aia tot francezi sunt.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

O, se pare ca eu am nimerit chiar foarte bine. Nu credeam ca poti pati asa ceva in Paris.

Share this post


Link to post

In aprilie ma duc din nou, cum spuneam, la hotel Magellan. Sper sa imi schimb parerea... :) Probabil sunt vesnicul optimist. Oricum, nu e chiar supercentral, asa ca are sanse sa fie mai decent :D

Share this post


Link to post

Pana la urma am facut rezervare la Petit Medeleine, 85E/ noapte fara mic dejun

in ultimele zile am gasit insa oferte foarte bune la hoteluri de 4 stele, platesti 2/3 stai 3/4, la o medie de 125E/noapte, in vremuri normale ar fi fost justificata o diferenta de circa 200-250E (cazare+mic dejun)

Share this post


Link to post

Eu la magellan dau 85 cu tot cu mic dejun. E luat prin www.hrs.de

 

Pana acum e posibil sa fi luat teapa si pentru ca in general rezervarile mi l-au facut altii, o secretara, un serviciu, etc, pe care nu-i interesa probabil calitatea...

Share this post


Link to post

Eu recomand unul dintre ETAP-uri. 60 de euro/zi e super convenabil. Mic dejun inclus, parcare, in general au si wi-fi. Doar pentru dormit nu-ti trebuie mai mult. De obicei sunt plasate in apropierea statiilor de metrou sau alte mijloace de transport in comun asa ca e super din punctul meu de vedere. Eu zic ca e de luat in seama. De asemenea si lantul de hoteluri Formula 1.

Share this post


Link to post
Nicunde nu esti tratat ca un roman, daca nu te comporti ca un roman.

 

Mai ca ti-as fi dat dreptate, dar si atunci numai pe jumatate. :-?

Share this post


Link to post
Eu recomand unul dintre ETAP-uri. 60 de euro/zi e super convenabil. Mic dejun inclus, parcare, in general au si wi-fi. Doar pentru dormit nu-ti trebuie mai mult. De obicei sunt plasate in apropierea statiilor de metrou sau alte mijloace de transport in comun asa ca e super din punctul meu de vedere. Eu zic ca e de luat in seama. De asemenea si lantul de hoteluri Formula 1.

 

am cautat sa fie si la distanta walking de cateva obiective turistice si nici sa nu sarim calul cu pretul

am gasiti initial la Hotel Splendid Tour Eiffel, camere mari cu balcon spre turn, 115/noapte insa pana m-am hotarat nu mai aveau nimic disponibil

Share this post


Link to post
Cu masina, daca te descurci in B, la Paris e floare la ureche, plus ca se poate merge tare. Acolo, dupa plecarea din stop se ajunge repede la 90 km/h, chit ca ai rosu in fata, au invatat ca, doar asa, se poate asigura o viteza medie mai mare.

 

Sa fie oare Parisul altfel decat restul oraselor si capitalelor europene? Eu n-am fost in toate, nici pe departe, dar pe unde am fost, se respectau la sange toate regulile de circulatie, inclusiv pe cele de viteza. De exemplu, la Bruxelles, eram la o trecere de pietoni, pe o straduta (printre putinele treceri fara semaforizare). Ei bine, nu ma angajasem inca in traversare, vazand ca veneau masini, gandindu-ma sa-i las sa treaca, pentru ca nu ma grabeam. Insa ei au oprit, si nu s-au pus in miscare, pana nu am trecut, desi le-am facut semn sa treaca. Toate astea fara claxoane sau injuraturi.

 

Deci parerea mea, daca mergeti in concediu in afara, sa nu va luati dupa toate povestile de pe internet, ca sa nu va stricati concediul cu amenzi serioase, si sa vedeti cu ochii vostri ce se intampla acolo, apoi sa alegeti daca e cazul sau nu sa respectati aceste reguli de circulatie.

Edited by balanel

Share this post


Link to post

in orasele din vest, dincolo de orientare pe care o poti rezolva cu un GPS, cred ca singurele probleme le poti avea cu parcarea, nu merge ca la noi sa parchezi pe oriunde

Share this post


Link to post

De parcat e peste tot. Da costa! Iar de respectat regulile de circulatie mai greu. In Germania, Austria da. Sunt aia zici ca citesc codu rutier in timp ce conduc.

 

Dar in Franta, Italia... jale. Am fost acum pe Coasta de Azur la Nisa, Cannes, Antibes si era cam jale cu trecerile de pieton. Mai aveau putin si te calcau pe verde! In plus intr-o zi am fost in excursie cu un ghid cu un microbuz. Sa vezi ce nu il interesa pe asta de motociclisti... le taia calea ceva de speriat.

 

In Monaco alta treaba: sunt politisti si dupa cum zicea ghidul e nenorocire. Te opresc pentru orice sunt super rai si te ard de nu te vezi.

Share this post


Link to post
Sa fie oare Parisul altfel decat restul oraselor si capitalelor europene?

 

Cauta pedestrian, Paris, France, traffic. O sa dai peste articole de genul:

http://www.o-chateau.com/blog/crossing-the...-in-a-bold-way/

Eu le-am gasit dupa ce era sa dea masina peste mine. Ma claxonau ca traversez pe verde. Era mai bine sa traversezi pe rosu in grup mai mare decat in grup mic pe verde.

 

 

 

 

 

Sa vezi ce nu il interesa pe asta de motociclisti... le taia calea ceva de speriat.

 

In Paris sunt doua reguli legate de motociclisti:

- daca stai in masina si nu te asezi perfect in linie cu cel din fata ta lasand spatiu in lateral, inseamna ca nu ai nevoie de oglinzi. Ti le rup.

- nu exista prioritate pentru motociclete. Sunt un fel de pietoni. "Eu consum mai mult decat tine daca franez"

Share this post


Link to post
Sa fie oare Parisul altfel decat restul oraselor si capitalelor europene?

Parisul este discriminator: evidentiaza imediat pe cei care au treaba de cei care se afla in treaba.

Share this post


Link to post

Am fost si eu in vara lui 2007 la Paris. 7 zile pline nu mi-au ajuns sa vizitez tot ce-as fi vrut.

Nu mi s-a parut scump (ma asteptam la preturi mai mari); de frica unor eventual preturi mari am cam fost zgarcit cu cumparaturile ; acu-mi pare rau.

Peste tot am fost bagat in seama si nu mi s-a parut sa fi fost tratat cu sictir (hotel, restaurante, magazine); apropo: la un magazin Adidas de pe Champs-Elizee l-am chinuit pe un vanzator sa-mi configureze niste pantofi sport vreo juma de ora; n-au iesit cum am vrut si am renuntat la care tot el si-a cerut scuze ca nu m-a putut multumi; daca acelasi lucru-l faceam aici, ma scoteau in suturi din magazin.

Sunt convins ca daca rupi cateva cuvinte in franceza, atitudinea lor fata de tine devine mai prietenoasa, apreciind faptul ca te stradui sa le vorbesti limba.

Daca am fost intrebat de unde sunt, nu m-am jenat sa le zic ca din romanica; n-au nimic cu romanii, altii sunt cei ce-i deranjeaza.

Share this post


Link to post
Eu le-am gasit dupa ce era sa dea masina peste mine. Ma claxonau ca traversez pe verde.

 

Deci ei treceau pe rosu?

Mi-ai inveselit seara, multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...