Jump to content
Sign in to follow this  
cataboss

Merita Matiz?

Recommended Posts

? 3000? Stai putin...daca vrei sa-ti cumperi la mana a doua...mai bine las-o moarta...la 3000 gasesti ceva prost, rau de tot...Matizul e o masina care, dupa mine se merita sa o cumperi doar noua si asta in varianta in care ai DOAR suma MAXIMA de 7000 euro. Daca insa te mai poti screme pana la 10000 euro, atunci clar, varianta e alta. Iti spun cum am judecat eu, pentru ca practic am fost in aceeasi varianta.

Share this post


Link to post

3000... diferenta, eu asa am inteles.

Share this post


Link to post

Dupa o jumate de an si 5000 Km pt. Matizul sotiei eu zic ca e ok.

Nu au fost probleme decat cu o usa cu inchiderea centralizata dar s-a rezolvat.

Masinuta merge unsa ... ca un lucru nou!

Consumul e ok!

Share this post


Link to post
Oare se merita inlocuirea unui Tico care functioneaza impecabil cu un Matiz nou numai dinplictiseala?

 

 

 

Da, se merita! Am fost si eu in situatia ta.Am avut un Tico de 99` pe carburatie,impecabil,dar nu-mi pare rau.Mi-am luat un Maty euro 2 din 2004 cu AC cu 26.000 la bord,diferenta de 2000 euro.

Singurul dezavantaj e consumul nitel mai crescut in traficul urban.

Share this post


Link to post

de aici au disparut 2 posturi off-topic.

Protagonistii sint rugati sa se abtina pe viitor de la derapaje ...

Share this post


Link to post

Nici nu suporta comparatie un Matiz cu un Tico. Tico parca e o cutie si sincer nici nu stiu daca asa incapea il el. Am Matiz cu 200kkm la bord si am schimbat doar consumabile, brate fata, si cablu ambreiaj. Acum urmeaza telescoape, discuri fata, si ce o mai trebui. Daca plangi dupa stabilitatea Tico-ului, iti pui pe Matiz niste telescoape pe gaz (io am probat unele la un magazin si n-am avut curaj sa pun, asa de tari mi s-au parut), in privinta diferentei de consum ... sa fim seriosi, e relativ mica diferenta, iar ca are demarajul mai slab, nu stiu, nu cred ca sunt masini la care sa punem pb demarajului ... Matizul are o gramada de avantaje, cel mai important fiind confortul pasagerilor fata si spatiul interior fata, precum si cum arata totusi. In privinta accidentelor am ramas cel putin impresionat de cat de bine suporta o lovitura frontala buclierul ala fata. Am dat in spatele unei dacii de tip vechi din aia cu bara metalica si pot sa spun ca i-am facut spatele varza. Evident si Matizul a avut de suferit ... a trebuit sa inlocuiesc masca portfaruri, dar totusi, fata de violenta impactului si ca nu are fagure in buclier ... Unchiu-meu are Tico si tot asa a dat intr-unu ... n-a mai ales nimic din botul masinii si pb cea ma grava este ca a facut varza lonjeronul fara dreapta (arata masina acu ca un caine schip)... Deci si in privinta impactului io cel putin sunt lamurit ... Si sa va mai zic una ... revin la consum, am instalatie GPL pe el (nu dati cu pietre), deci daca mai faceti un calcul rapid am scutit pana acu vreo 140 milioane ... deci v-am lamurit si in privinta consumului ... Asa ca, luati-va Matiz cu incredere ...

Share this post


Link to post

Fratilor eu am avut la firma si Tico si Matiz si cu fiecare am facut in jur de 130000 km carat marfa la greu cu amindoua +forja.Am fost multumit de Tico fata de Matiz.La aproape acelasi nr de km am avut mult mai putine probleme cu Tico decat cu Matizul.Si nu ma apuc sa enumar acum toate problemele ca o sa va plictisesc.

Intradevar Matizul e mai frumos,mai elegant...dar cam atat.

Si cine spune ca nu a reusit un consum la Matiz mai mare de 7si ceva la suta cu talpa grea,se poate si 10 la suta...

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

bravo A C

exact aceeasi experienta. din aceasi cauza am postat la inceput "matiz sub nici o forma" de aceea conduc azi un tico personal. ar trebui intrebati cei care au lucrat zilnic pe asemenea masini pe la diverse firme. atunci cand masina e personala si o folosesti doar duminica e una, dar cand lucrezi zilnic pe una de firma

poti sa-ti dai seama mai bine ce-i poate "pielea".

toate bune! Tico forever !

Share this post


Link to post

Hai las-o incolo cu "Matiz sub nici o forma" ca doar nu e dreaq roaba. Nu prea cred ca atunci cand cineva a subliniat avantajele Matizului peste Tico ar fi spus ca principalul este fiabilitatea, ci altele ... Si daca te uiti bine la intrebarea omului, acesta specifica faptul ca vrea sa schimbe masina din plictiseala si nu prea spune ca ar vrea sa traga de el vreo 500.000 km numa pe drumuri desfundate. Sa spui ca "Matiz (nou!) sub nici o forma" fata de Tico sh folosit ca masina personala mi se pare (complet<-poate sunt subiectiv) aberant. Adica totusi, lumea evolueaza. Acuma, daca un IMS din 57 se descurca mai bine in off-road decat un Land Rover fabricatie 2000 e mai indicat sa iau IMS-ul ? Parerea mea este ca desi pot aparea unele minusuri la evolutia unui tip de masina, totusi, cred ca in general, avantajele sunt multe ... ca doar de aia ii zice evolutie ...

 

P.S. Matizul meu are, repet, 200.000 km si nu il foosesc ca masina personala ... trag de el in draci ... si i-am schimbat doar ce am enumerat mai sus ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Offtopic:

Hai las-o incolo cu "Matiz sub nici o forma"

E doar o parere pe care fiecare poate s-o expuna, asa ca, indicatiile cu ce sa faca omul cu parerea lui nu-si au locul aici.

Altfel, chiar topicul a degenerat doar in pareri ce nu se justifica la aceasta categorie (probleme tehnice), discutia tinde spre una de cafenea. Asa ca, ori se respecta topicul, ori il mutam.

Share this post


Link to post

Am aratat doar ca nu mi se pare o parere obiectiva si asta am vrut sa spun. Eu nu dau nimanui nici o indicatie in privinta a ceea ce sa faca cu parerea lui. Imi pare rau ca se interpreteaza totul asa de extrem si se presupune ca toti venim aici pusi pe scandal.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Offtopic:

O parere, prin natura ei, este subiectiva, asa ca una obiectiva n-o sa gasesti pe aici. Iar imperativul "Las-o" nu poate fi interpretat, el este o indicatie clara.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...